Cum creste un copil fara tata?

Tatal copilului meu a plecat din viata noastra cand eu eram in 8 luni insarcinata. Nu a vrut sa il recunoasca si acum sunt nevoita sa ma judec cu el, desi detest acest lucru.
Copilul are acum 2 ani si intelege foarte multe lucruri si am incercat mereu sa vorbesc deschis cu el.Dar stiu ca nu am cum sa suplinesc lipsa tatalui.De multe ori sunt in impas.Ca si acum.In seara aceasta a intrebat de tati lui.I-am spus ca e plecat departe dar ca intr-o zi o sa il vada.
Apreciez foarte mult orice interventie din care sa mai invat ceva!Va multumesc!
irisirina
Postat pe 24 Octombrie 2009 23:01
foarte bine i-ai zis....nu are de ce sa afle adevarul ....si, oricum nu l-ar intelege....tot ce trebuie tu sa faci acuma este sa deschizi ochii si sa privesti in jur...cine stie.....poate alt "tatic" este pe langa tine si tu nu il vezi....si, poate, si cel mic se va atasa de acest nou tatic.....si, mai tarziu, ii vei spune adevarul....atunci cand va intelege si nu-si va interpreta gresit tatal in gestul facut...

chiar daca ai un copil si il iubesti ca pe ochii din cap, esti inca tanara si iti poti reface frumos viata....nu neglija acest aspect...s-ar putea sa-ti para rau si nu ar trebui sa-ti privesti copilul si sa spui...din cauza ta nu am avut viata mea....ar fi pacat...copilul nu are nici o vina ca parintii nu s-au inteles....
tutankhamon
Postat pe 25 Octombrie 2009 02:01
un tata, cel putin teoretic, trebuie sa-i fie si model copilului.
cred ca mai bine creste fara tata decat alaturi de unu' iresponsabil.
pik_nik
Postat pe 25 Octombrie 2009 02:24
copilul meu cel mare mi-a spus intr-o zi ca tata/mama nu e cel care iti da viata,ci cel care te creste,care e langa tine cand ai nevoie.
si daca un copil gandeste asa,eu zic sa ai incredere
copilasul tau e inca mic,dar candva o sa inteleaga
aud multe femei care spun ca le sunt copiilor si mama si tata
dupa parerea mea,total gresit
tu poti sa-i fi doar o mama buna
cat despre tata....mi vezi tu
eladaela
Postat pe 25 Octombrie 2009 07:32
Creste...cum il cresti.
Anumite semne de intrebare va avea, dar trebuie sa fii pregatita sa ii raspunzi cu o poveste frumoasa, sau neutra. Eu nu l-am laudat niciodata pe tatal fiicei mele - nici n-as avea de ce - dar in fata ei nu spun oricum nimic negativ despre el. Incerc doar sa nu mint (prea tare).
Copilul are nevoie sa fie atasat de tata chiar si in lipsa lui. Sa stie ca il ARE... undeva. La un moment dat o sa creasca si o sa inteleaga. Dar pina atunci trebuie sa ii ocrotesti inocenta, cum poti.
quasaria
Postat pe 26 Octombrie 2009 00:08
Q, corect, creste cum il cresti..

Orice ai avea tu cu ta-su de impartit, e intre tine si el, ca femeie si barbat..

Nu fiti egoiste, nu va amestecati copiii in razboaiele personale si nu va folositi de ei ca arme,..asta e cel mai urat lucru care poate fi facut
melanie
Postat pe 30 Octombrie 2009 19:23
Buna, nu trebuie sa iti faci probleme cum te vei descurca mai departe...trebuie doar sa gandesti ca asa cum o vei face va fi perfect!! Si pe cat posibil sa nu incerci sa ii formeyi o parere proasta copilului despre tatal lui. Si+o va forma singur cand va mai creste.
alexia78
Postat pe 3 Ianuarie 2010 09:39
corect 740....si-o va forma singur
eladaela
Postat pe 3 Ianuarie 2010 09:46
Plus ca...copii au o capacitate extraordinara de a intelege unele subiecte care pentru oamenii...mari...sunt tabu
alexia78
Postat pe 3 Ianuarie 2010 09:48
mai mare decat ne dam noi seama
eladaela
Postat pe 3 Ianuarie 2010 09:51
tata e cel ce creste nu cel ce face si pleaca ca si cum nu sa intamplat nimic,copilul e mic si nu intelege,mai tarziu cand are varsta poti sai spui adevaru,tu ar trebui sa iti cauti pe cineva care sai tina loc de tata si sa fie alaturi de voi,eu una cred ca creste f bine si fara tata daca tu ii oferi dragoste cat ptr amandoi
damdhd
Postat pe 7 Ianuarie 2010 13:51
E mai complicat,atat pentru noi, ca mame, cat si pentru copii.
Eu mentin o relatie civilizata cu fostul sot, de dragul celui mic. Cred ca am procedat corect, ei doi sunt apropiati, se inteleg f bine, el il invata pe cel mic f multe lucruri si se implica in educarea lui.
Sper sa fie asa si in continuare, eu fac multe eforturi in sensul asta, figura paterna este un reper important pentru dezvoltarea celui mic si cata vreme are o influenta buna asupra lui, legatura trebuie pastrata cat mai strans.
De aceea, nu ii vorbesc niciodata despre ce s-a intamplat intre mine si tatal lui. Va sti si va intelege cand va fi timpul.

Pe de alta parte, incerc sa umplu absenta tatalui din viata de zi cu zi (imi iau copilul cu mine oriunde ma duc, ma joc cu el cat mai mult, incerc sa facem impreuna lucruri cat mai diverse, sa fim cat mai apropiati unul de celalalt).
Am devenit mult mai atenta si mult mai selectiva cu oamenii cu care am de-a face.

Atunci cand iau o decizie, ma gandesc ce consecinte ar putea avea asupra copilului. Nu vreau sa uit nicio clipa ca el are nevoie sa creasca in armonie. Faptul ca nu creste alaturi de tatal lui nu trebuie sa devina o frustrare pt el.

Deci,trebuie sa fim puternice si echilibrate pentru a putea fi principalul sprijin pentru copiii nostri. Si daca noi suntem ok si ei vor fi ok.

Succes!

Blue_Tattoo
Postat pe 14 Ianuarie 2010 09:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ink nu a divortat 25 De la: garbo171197 9 Octombrie 2010 00:00
De ce? 193 De la: betty37 26 Martie 2011 01:53
simt ca nu mai pot 469 De la: ancutza_76 10 Ianuarie 2016 18:29
imi iubesc sotia dar ea......cred ca nu ,ce sa fac? 62 De la: quasaria 18 Aprilie 2013 15:49
Cum sa imi fac curaj sa intentez divort? 84 De la: AriaAnna 10 Ianuarie 2016 18:30
Setari Cookie-uri