epilare definitiva

Buna! M-am decis ca este momentul sa-mi fac epilare definitiva cu laser. Eu sunt din Cluj si as vrea sa ma duc aici la un salon. Stie cineva un loc ok? Mersi!
garbo_10735
Postat pe 1 Februarie 2013 11:03


"definitiva"... ????

Multe femei viseaza sa scape de parul nedorit pentru totdeauna, pocnind din degete. Tehnologia ne aduce destul de aproape de acest vis. Cu toate ca "epilarea definitiva", asa cum este numita, nu este chiar definitiva si cu toate ca nu ne ajuta sa scapam de par pocnind din degete, face cu ochiul multor femei.

Cele mai cunoscute metode de indepartare pe termen lung a firelor de par nedorite sunt laserul si IPL (lumina intensa pulsata). Ambele sunt eficiente si functioneaza in acelasi mod, utilizand lumina pentru a incalzi si a distruge foliculii de par.

Aparatele laser si IPL "cauta" zonele inchise la culoare, adica firele de par pigmentate. De aceea, astfel de metode functioneaza foarte bine in cazul persoanelor cu piele alba si fire de par negre. Lumina intensa pulsata este mai eficienta decat laserul pentru ca poate acoperi arii extinse de piele.

Ambele metode sunt in general mai efciente in cazul femeilor decat al barbatilor. Datorita testosteronului, hormonul masculin, foliculii de par ai barbatilor sunt mult mai puternici decat cei ai femeilor si, prin urmare, mai dificil de distrus.

In ciuda denumirii, epilarea "permanenta" nu este tocmai permanenta... Rezultatele unui tratament pentru indepartarea firelor de par cu ajutorul IPL sau a laserului dureaza aproximativ un an. Denumirea "epilare permanenta" isi are originea in perioada de timp destul de mare pana la cresterea parului, mai mare decat in cazul oricarei alte metode de indepartare a parului nedorit.

Tehnica de epilare cu ajutorul laserului poate fi dureroasa usor pana la moderat, fiecare folicul de par fiind inconjurat de terminatii nervoase. Desi procedura este suportabila, se poate apela la creme cu efect anestezic care se aplica cu 30 - 60 de minute inainte de initierea procedurii. Efectele imediate ale epilarii sunt inflamarea si inrosirea pielii.

Cate sedinte sunt necesare?

Pentru rezultate satisfacatoare si de lunga durata, sunt necesare trei pana la sase tratamente. Intervalul de timp dintre doua tratamente variaza intre 4 si 12 saptamani, in functie de culoarea firelor de par, tipul laserului sau a ILP-ului utilizate si a zonei tratate.

Care sunt riscurile?

Din fericire, complicatiile in cazul epilarii cu ajutorul laserului sau IPL sunt destul de rare, daca epilarea este efectuata corespunzator. Principalele efecte secundare la care te poti astepta sunt:

alterarea pigmentilor de la nivelul pielii - hiperpigmentarea postimflamatorie (colorarea pielii in zona in care s-a produs epilarea) si hipopigmentarea (decolorarea pielii) pot aparea la putin timp dupa epilare. Din fericire, sunt efecte temporare. Este recomandata evitarea expunerii la soare atat inainte de epliare, cat si dupa.
infectiile sunt foarte rare si apar din cauza unei ingrijiri inadecvate a pielii dupa tratamentul cu laser
cicatricele pot aparea dupa o infectie a pielii, dar la fel ca si infectiile, sunt destul de rare
barboneli
Postat pe 1 Februarie 2013 12:19
Nu stiu cati ani ai ..735...dar din ce ti-a spus Barbo..e taaare complicata o epilare{nici macar definitiva..} Si pt. ce??Ca ,eu spun din experienta mea de 2 casnicii...nu la toti barbatii le plac femeile total epilate!! Unora le place sa mai mangaie si-un pic de par...! Asa ca..sfatul meu ,epileaza-te numai cand e cazul cu crema WEET si-n exact 6-8 minute ..esti total epilata,fara durere,fara riscuri,fara efort{nici macar financiar..}si dupa 1-2 luni,o iei de la capat..nu e greu,si poti face plaja imediat dupa epilare!!
elisabeta_boia
Postat pe 2 Februarie 2013 21:06
iti recomand salonul Coquette.Eu ma saturasem de mers la salon si cheltuit bani in fiecare luna, ca sa nu mai vorbesc de durere. Asa ca m-am decis sa strang banii pe care ii dadeam de obicei la salon si sa-mi iau un pachet de mai multe sedinte de epilare cu laser la Coquette, in Cluj. A fost super ok.
garbo_11140
Postat pe 4 Februarie 2013 11:48
Imi poti scrie un pret?Si eu sunt din Cluj si tare m-ar tenta.Multumesc.
dadria49
Postat pe 19 Februarie 2013 16:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pagina ALLEXANNDRREI 139 De la: titiana 25 Noiembrie 2009 00:56
De ce toti oamenii cauta oameni buni..Dar ei nu vor sa fie buni? 138 De la: luptatoareacurajoasa 7 Mai 2010 11:54
concurs - voucher 400 lei 1 De la: pollet_a 27 August 2012 22:34
Chipurile lui Dumnezeu... 98 De la: garbo101426 13 Iulie 2017 08:27
oare vrea ceva serios? 15 De la: dor72_ 17 Decembrie 2011 20:10
Setari Cookie-uri