Inselata si parasita

Buna, voi fii cat se poate de scurta
Am aflat acum 3 ani ca sotul meu ma insela inca de la primul copil (2005). Dupa nasterea celui de-al doilea copil m-a parasit pentru ea. Am divortat acum 1 an. Acum arecu ea un copil. Ce pot face sa trec peste acest obstacol. Eu inca il iubesc.
garbo114082
Postat pe 7 Februarie 2013 13:12


eheeee.... asta e o intrebare extrem de grea... nu are un raspuns in nici un fel de tratate sau nici chiar in experientza altora.... ! sorry ! si mai e si ceva teribil de individual. asa ca, chiar daca ti-as da 37725007 exemple tot nu e sigur ca te-ar ajuta. pe mine sa nu contezi ptr. ca eu nu am trecut prin asa ceva. prin ce au trecut altii.... iar nu te ajuta, ptr. ca nu e sigur ca se potriveste la tine. sincer imi pare rau ca ti s-a intamplat... dar ca sa treci peste obstacolul asta depinde numai de tine. formula spusa de obicei e: "timpul le rezolva pe toate".... dar nimeni nu stie exact, CAT TIMP depinde si de anturaj... depinde si de cat il mai iubesti.... dar in final tot de uitare conteaza. in tot cazul.... daca cineva reuseste totusi sa te ajute, ar trebui sa-l recomanzi la inca cateva milioane de persoane !
barboneli
Postat pe 7 Februarie 2013 13:44
O lege simpla si de bun simt: esti inselat, parasesti. Nu astepti ca tot ala care te-a inselat sa te si paraseasca. I-ai permis sa-ti dea lovitura dupa lovitura. Deh, iubirea asta! :D

Gandeste-te ca el nu te mai iubeste...demult. Si traieste bine mersi cu altcineva. Tu ce mai astepti? Nu-ti sta deloc in gat ideea ca tu plangi dupa unu' care-a sters cu tine pe jos?
Ia incearca tu sa iubesti doar daca te iubeste...uite asa, cat se poate de matematic :D

Grija de copii si grija la tine. Aranjeaza-te, iesi, socializeaza, distreaza-te!
magdabeauty
Postat pe 7 Februarie 2013 13:46
Ce bine c nu-mi place matematica! Pot iubi i pe cine nu m iombete. Fix pix. ;))
Axl_R
Postat pe 7 Februarie 2013 14:00
ce "obstacol", 4082? Obstacol... pe drumul catre ce?!
Ai vreo tinta fixa pe care trebuie sa o atingi si obstacolul de fost barbat nu te lasa, sau...?

Spui ca il iubesti - foarte bine. Atunci ureaza-i sa fie fericit cu alegerile lui, pentru ca nu ii poti ura altceva omului pe care il iubesti, si vezi-ti de viata.
quasaria
Postat pe 7 Februarie 2013 14:05
Eeee, daca nu ascultati ce zice nenea Velea...iubiti dom'le, ca doar e gratis...nu costa decat cateva lacrimi amare stranse in 3, 4, 5 ani...





http://youtu.be/EXwRstp6sDk
magdabeauty
Postat pe 7 Februarie 2013 14:07
Dac-i pe gratis i o s am i ochi fr.
Axl_R
Postat pe 7 Februarie 2013 14:15
Mai 082, atata vreme cat pe celalalt nu-l intereseaza daca tu il mai iubesti sau nu...sau daca mai existi sau nu, cel mai intelept lucru din partea ta e sa-ti asumi ceea ce simti, sa-i urezi, in gand, de bine(cum zicea si Q) si sa-l pui, undeva, intr-un sertar(nu cel de la inima :D) pana ce timpul isi face datoria.

Scuza-ma, dar a trecut suficient timp in care sa-l plangi si sa-ti plangi de mila. Gata! Next! Viata-i frumoasa! Bucura-te si nu pierde aiurea timpul din plictiseala, legandu-te de-o iubire inexistenta. Asta-i doar o scuza, pentru ca esti dezamagita si pentru ca increderea ta in tine ti-a fost spulberata. Cu acordul tau. Cand o relatie scartie, este clar ca ambii implicati gresesc, dar ca si reactie concreta el este vinovat ca te-a inselat. Tu nu trebuie sa te simti vinovata si nici martira.
magdabeauty
Postat pe 7 Februarie 2013 14:40
iubirea asta a ta, dupa ce a trecut ceva vreme si dupa ce ti s-a intamplat pare mai mult viciu. ca orice viciu, creeaza dependenta. si este al draq de greu sa scapi de dependente, dar se poate. primul pas este sa iti recunosti dependenta si sa recunosti sincer ca iti aduce prejudicii. apoi iti trebuie vreo 5 tone de vointa sa lupti impotriva viciului. cum? cum spunea Barbonelli nu exista o reteta, dar iti sugerez sa incerci sa ii vezi doar partile rele, incearca sa il transformi din deziderat in dusman in mintea ta. ca prim pas. de la iubire la ura se trece repede. iar odata ce vei ajunge sa il urasti iti va fi mai usor pentru ca ura da energie, vei acumula energia necesara sa mergi mai departe, energie pe care banuiesc ca acum nu o ai. depinde mult de structura interioara a individului metoda aleasa, deci la tine poate nu va functiona. la mine a functionat de minune si de fiecare data, alta metoda nu am experimentat, deci doar pe asta pot sa o expun
burst4x
Postat pe 7 Februarie 2013 16:48
eu zic sa-i furi copilul si sa-l cresti matali!

haidi bre....cin'te crede?
Eugenia_
Postat pe 7 Februarie 2013 19:35


mmmda... eu obtez pe uitare. cum sa uiti, iar nu stiu. eu sunt mic, nu stiu nimic... ! dar stiu ca omul are, singurul dintre primate... cea ce ce se cheama uitarea. e un mecanism de aparare a creierului. lasa inima.... ea n-are nici un rol decat sa pompeze sange... draguta de ea... ! uitam tot timpul cate ceva. uitam ce am iubit, uitam ce n-am iubit, uitam zilele de nastere a celor dragi, uitam, dar nu de tot, copilaria... ce am invatat la scoala, ce ne-a spus mama, ce am urat sau ne-a suparat, uitam uneori sa si traim.... ! ea poate insa sa te ajute. unii se ajuta cu bautura, cu tigari, cu... mai stiu eu ce ! ce a zis burst si aia poate sa te ajute. si copii pot sa te ajute daca o sa petreci mai mult timp cu ei... sa mergi peste tot cu ei si daca vreunul din ei seamana cu tatsu... il lasi acasa.... ! glumesc draga, glumesc..... !!! prieteni ceva.... prietene ceva..... ??? si nu mai vorbi de el sau de ce a fost... ! pe cat posibil. burst a zis bine... uneori trebuie sa-ti injectezi singura in vene si putina ura, disperet, nu mai stiu pe romaneste alte cuvinte... dar ai inteles tu. la unii merge mai usor, la altii nu... eu iti doresc ca la tine sa mearga... ! si asculta manele.... alea te fac sa uiti tot ce e romantic si frumos.... !!!!
barboneli
Postat pe 7 Februarie 2013 19:38
ura... poate fi un liant la fel de puternic sau mai puternic ca dragostea, exista acele relatii toxice in care nu poti sa "let go" pentru ca nu iti convine sa lasi lucrurile asa si sa "scape nepedepsit". Consumi timp, interes, energie inutil.
Iar daca ai tendinta sa urasti sau sa incerci scenarii de razbunare, gindeste-te ca mai devreme sau mai tirziu oricum ii va trage viata un mare shout in cour - fara sa faci tu nimic. Pina la urma, nimeni nu scapa viu... toti sfarsim sub o piatra, daca ai noroc poti sa ajungi sa ii pui si o floricica, doua. Si daca n-ai norocul asta, tot acolo va ajunge oricum. Asta e o certitudine! Asa ca lasa-l sa sa creada zmeu intre timp.... mare briza. E doar chestiune de rabdare.
quasaria
Postat pe 7 Februarie 2013 20:36
True! Atata vreme cat exista ura nu sunt treburile incheiate. Ura nu-i indicata ca pas final. Daca urasti nu-nseamna ca pui punct, pentru ca esti inca angrenat cu toata fiinta ta in procesul urii Iar in cazul tau, deja trebuia sa-ti fi elucidat toate etapele astea.
Urasti cand mai ai ceva de impartit cu respectivul. Tu nu mai ai decat cu tine. El este demult iesit din peisaj. Face parte din alt scenariu acum.
Impacarea cu tine, asumarea, rabdarea si uitarea. Astea-s armele tale in prezent.
Am urat si eu...am simtit-o concret, dar acolo plesnea de iubire , il iubeam de numa', numa' Nu aveam cum in momentul in care strigam cat de tare il urasc sa merg mai departe. Iubire/ura...ura/iubire...n-are treaba cu uitarea. Te pacalesti, singura, pe fata asa
magdabeauty
Postat pe 7 Februarie 2013 20:59


si asta e adevarat.... ! de fapt, toate sunt adevarate pentru ca sunt luate din experienta oamenilor. ca-s bune sau nu ptr. fata noastra... asta e altceva. tu ai facut asa, zum a facut altfel si del a facut altcumva.... ! acum sa vedem ce a hotarat fata..... daca a hotarat !?! ca e cam greu sa hotarasti......
barboneli
Postat pe 7 Februarie 2013 21:44


ia uitati la asta ce vesel e..... si rezolva problemele in felul lui.....


Un tip d un anun la matrimoniale :
" Proaspt cstorit, caut amant ! "
barboneli
Postat pe 7 Februarie 2013 21:48
cautati o alta dragoste ptr ca cui pe cui se scoate
angelene411
Postat pe 9 Februarie 2013 06:49
Buna!

Stiu ca e foarte usor sa dai sfaturi..si e clar ca si tu stii ca trebuie sa treci mai departe si sa il uiti.
Eu iti recomand sa citesti Magie de Rhonda Byrne si Manuscrisul gasit la Accra de Paulo Coelho. Promit ca te ajuta sa vezi altfel lucrurile!

Remediu pt. suferinta in dragoste nu exista...dar exista vointa :)

Multa bafta!
garbo_370
Postat pe 9 Februarie 2013 08:03
Cine te pune sa renunti la tine? De ce esti dezamagita cand el te insala cu alta? Fiindca ai uitat cumva sa te ingrijesti de nevoile tale? Doar de asta poti suferi, ca el se simte bine in bratele alteia si tu iti neglijezi viata sociala, profesionala. il poti iubi la nesfarsit .dar merita?mai multa dragoste la copil si dal .....pe el bafta
Radu_Gabriel_1
Postat pe 9 Februarie 2013 08:26
De multe ori m-am intrebat de ce unii barbati sint instare sa aiba o astfel de atitudine,concluzia este ca doar atunci cind este ferit de responsabilitati si-i cinti in struna,esti lipsita de mindrie si te-a facut sa crezi ca fara el esti pierduta ,da atunci procedeaza astfel.Marlyn Monroo spunea cind simti ca nu mai ai lipici,paraseste tu prima ca sa nu fii parasita si daca asa s-antimplat nu facea doi bani ,pentru cine plingi tu?Il mai iubesti dupa atita umilinta?Asta inseamna masochism,sa te mai doara sufletul si sa mai iubesti pe cine?Calaul?Priveste in fata si cautati un alt suflet si fii mai selectiva si mai Putin sentimentala doar cu cine merita.Mult succes si mult noroc!!!!!
garbo255960
Postat pe 9 Februarie 2013 09:00
Intrucat viata isi urmeaza oricum cursul ei, cu bune si cu rele,cu suisuri si coborasuri,cu bucurii si necazuri,atata timp cat s-a facut tot ce se putea face pentru a repara ce se mai putea repara, trebuie acceptata situatia si trebuie mers mai departe chiar daca este foarte greu, Suportul acestei decizii trebuie sa fie bunastarea copiiilor. Succes.
garbo180736
Postat pe 9 Februarie 2013 09:06
960 - oh, da ce "atitudine". Ce ti se pare de neinteles?
Iubea alta femeie, asta e, era normal sa plece. Era mai rau daca nu pleca. A pleca in situatia asta este o dovada de bun simt. Si pina la urma nimeni pe lumea asta nu este de neinlocuit - asa cum intotdeauna exista femei mai bune ca tine, exista si barbati mai buni ca el.
quasaria
Postat pe 9 Februarie 2013 09:08
Sa-l lasi in pace, pt ca nu ai cum sa iubesti un astfel de om, sa ai grija de tine si de copilasii tai
garbo789
Postat pe 9 Februarie 2013 09:10
doamna draga, ce poti face...gandeste pozitiv- e mai bine ca ai scapat de un barbat care nu te iubea si nu iti era alaturi , ai grija de copii, ingrijeste-te si de tine ca femeie, viata o sa iti mai ofere sanse si ai grija data viitoare pe cine alegi fii puternica pentru tine si pentru copiii tai, iar pe ex lasa-l in urma ,acolo ii e locul, in trecut .
garbo039125
Postat pe 9 Februarie 2013 09:47
ASA SI DUPA CE AI AFLALT CA TE INSEALA TU I-AI MAI FACUT UN COPIL? MARE GRESEALA! TREBUI ASA IL PARASESTI ATUNCI NU S AII MAI FACI UN COPIL.CAT DE FRAIERA SA FII SA II MAII FACI UN COPIL DUPA CE TE-A INSELAT?
TI-AI FACUT-O CU MANA TA,DREPT DOVADA CA TE-A SI PARASIT IAR ACUM ARE UN COPIL SI CU AMANTA,DESTEAPTA MUTARE DIN PARTEA TA
garbo_5890
Postat pe 9 Februarie 2013 09:54
De la: garbo_5890, la data 2013-02-09 09:54:44ASA SI DUPA CE AI AFLAT CA TE INSEALA TU I-AI MAI FACUT UN COPIL? MARE GRESEALA! TREBUI A SA IL PARASESTI ATUNCI ,NU SA II MAI FACI UN COPIL.CAT DE FRAIERA SA FI SA II MAII FACI UN COPIL DUPA CE TE-A INSELAT?
TI-AI FACUT-O CU MANA TA,DREPT DOVADA CA TE-A SI PARASIT IAR ACUM ARE UN COPIL SI CU AMANTA,DESTEAPTA MUTARE DIN PARTEA TA
garbo_5890
Postat pe 9 Februarie 2013 09:56
De la: quasaria, la data 2013-02-09 09:08:06960 - oh, da ce "atitudine". Ce ti se pare de neinteles?
Iubea alta femeie, asta e, era normal sa plece. Era mai rau daca nu pleca. A pleca in situatia asta este o dovada de bun simt. Si pina la urma nimeni pe lumea asta nu este de neinlocuit - asa cum intotdeauna exista femei mai bune ca tine, exista si barbati mai buni ca el.
....era normal sa plece tot el cu tot bagajul lui, cum multi barbati sunt nesimtiti, lacomi si avari, nimic nu este de neinlocuit chiar si situatia materiala fie ea si precara, la unele cupluri....spetele dovedesc altceva!....femeile au demnitate, nu vor sa plece din caminul lor conjugal acolo unde si-au intemeiat universul familiei lor care a fost destramat de o relatie extraconjugala a barbatului, de o iubire ascunsa a partenerului,.....daca se dovedeste ca procentajul e de 50% si 50% la bunurile dobandite pe parcursul casatoriei in "x" ani, atunci sa plece in acel loc si la acea persoana ingrata unde s-au consumat serile fierbinti...Altfel ramane situatia cand niciunul nu va ceda, intervine cota parte si despagubirea....nu as ceda pentru nimic in lume la bunuri cand iubea o alta femeie cu bunurile ei cu tot.
caleidoscop
Postat pe 9 Februarie 2013 09:57
viata merge inainte....nu tu esti de vina ....el....NU TE-A MERITAT erai prea buna pentru el
mult noroc si multa bafrta tie si celor mici ,se va gasi un tata si pentru ei ,unul adevarat care ii va iubi.
mmiriam
Postat pe 9 Februarie 2013 10:06
buna, uite dupa ce am citit pe net din "Stilul tau" de Andreea Papp am reusit sa imi recastig pofta de viata. mult succes si tie la mine a mers :)
Lorena_Bineata_1
Postat pe 9 Februarie 2013 10:10
Iubeste-l,iarta-l,lasa-l ,el, pt tine nu are sentimente ,ai grija de copiii gaseste-ti si o ocupatie mergi mai departe nu te chinui si nu face greseala sa il accepti cumva din nou in viata ta ,cand v-a da de greu
Matei_Mariana_1
Postat pe 9 Februarie 2013 10:13
In primul rand, ar fi bine sa intelegi ca nu te-a inselat pe tine, s-a inselat pe el insusi. Faptul ca te simti ranita te impiedica sa vezi ca, in fond, ti-a facut un mare bine plecand. Noi facem greseala sa confundam iubirea cu atasamentul. Fiind o persoana care am trecut prin ceea ce treci tu (situatia e oarecum similara, mi-a daruit si mie Dumnezeu doi copii cu un om care nu prea ma iubea), pot sa inteleg toate temerile si indoielile care te iau cu asalt in situatia data. Incearca sa vezi daca ceea ce simti fata de el este intr-adevar iubire, sau doar te agati de ideea de a fi cu el datorita propriilor tale proiectii mentale fata de relatia asta.
Din experienta iti spun ca iubirea nu doare, doare orgoliul ranit, teama de singuratate, frica de a nu mai gasi iubirea, intrebarile gen "cum o sa ma descurc", "oare chiar nu merit sa fiu iubita?"
Ba da, meritati si tu, si copilasii tai, sa fiti iubiti cu adevarat, de aceea a iesit din cadru cel care nu putea sa va dea ceea ce meritati cu adevarat. Iarta, accepta, ia lucrurile exact asa cum sunt. De uitat nu vei uita, el este o realitate in viata copiilor tai, este tatal lor, si bine ar fi sa-i inveti sa-l iubeasca asa cum este, fara resentimente si fara etichete.
Cel mai mult te-ar ajuta sa gasesti in inima ta suficienta iubire ca sa cuprinzi in ea situatia in intregul ei, cu noul copilas cu tot.
In fond, iubirea care te implineste nu este cea pe care o primesti, ci aceea pe care o dai, izvorul e in tine, tu alegi daca-l lasi sa curga sau nu. Da spre viata ceea ce ai vrea tu sa primesti si ai incredere in ea si in tine. Succes si nu uita ca nu esti niciodata singura!
c_tel
Postat pe 9 Februarie 2013 10:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt intr-o mare dilema 8 De la: andra4iubi 27 August 2009 12:24
ce inseamna daca visezi sarpe cobra 15 De la: fleurdelis 2 Septembrie 2010 00:13
Gemeni- Scorpion 4 De la: garbo_4782 18 Iulie 2012 23:08
ce inseamna daca visezi sarpe cobra 2 De la: Perfect_Stranger 2 Septembrie 2010 12:32
Pauza In Relatie 4 De la: Alins80 1 Septembrie 2010 12:00
Setari Cookie-uri