Nu stiu pe care sa il aleg...Helpppppppp

Buna ziua.. am si eu o problema... sunt baieti in viata mea X si Y. cu X am o relatie de 5 ani dar el in aceasta relatie mi-a interzis multe lucruri , acum in ultima perioada si-a mai revenit dar tot vrea sa fac ca el.. sa ma controleze . Cum spuneam X si-a mai revenit , se poarta frumos si me drag cand vad ca se poarta asa frumos...X este cu 7 ani mai mare..Dar mai exista si Y cand ma intalnesc cu Y este foarte dulce, de el nu trb sa ascund lucruri ca il deranjeaza sau ca interpreteaza cn stie cum. Cand sunt cu Y ma simt foarte bn, poate chiar mai bn decat cu X. Y este de seama mea si pana in martie am fost foarte buni prieteni.. ne cunoastem de 3 ani de cand sunt la facultate, dar abea in martie am inceput sa simtim atractii unu pentru celalt. Imi sunt dragi amandoi.. dar nu stiu pe care sa il aleg....Am uitat sa precizez ca m-am indreptat sper Y at cand X imi interzicea sa fac lucuri si sa il sun sa ii dau raportul.. bn si acum vrea acelasi lucru , doar ca a inceput sa se mai indrepte.. VA ROG AJUTATI-MA VREAU SA RAMANA UNU DAR CARE??? ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE
garbo271017
Postat pe 3 Ianuarie 2013 15:45
XY= brbat...i gata, ai ales.

Semnat XX.
Axl_R
Postat pe 3 Ianuarie 2013 16:21


grea intrebare... !!! de unde naiba sa stim noi pe care sa-l alegi ? dar pana te hotarasti tu la unul din ei... poti sa ma alegi pe mine !!! zau ! eu sunt "Z" !
barboneli
Postat pe 3 Ianuarie 2013 16:27
Buna fa o balanta...intre x si y... ce are unul si altu sau ce nu are comportament etc..si momentele frumoase..aopi gandeste te daca se merita sa dai cioara din mana in cazul ta fiind X pe cioara din par adika Y... merita sa abandonezi 5 ani de relatie prin care ati trecut cu bune cu rele..pt cineva care nu stii cumva fi..daca va merge sau e doar o atractie si atat??? raspunde ti sincer..sper sa iei decizia cea mai buna pt tine...
Iryna_Iry
Postat pe 3 Ianuarie 2013 19:29
Pe o femeie trebuie s-o iubesti nu s-o controlezi.
Cu timpul ai sa-l gasesti pe Z care va fi mai bun decat X si Y la un loc. Daca esti supusa va pune stapanire pe tine, iti va fura personalitatea, vei deveni un zombi care va face ce ar vrea el nu ce ai vrea tu. Iubirea nu se conditioneaza se traieste. Nu fa ceva pt ca asa trebuie sa faci, ci lasa-te purtata de sentimente. Dupa parerea mea esti cu X pentru ca asa trebuie, iar cu Y pentru ca ai gasit ceea ce X nu-ti ofera - atentie si iubire.
monica_otel
Postat pe 5 Ianuarie 2013 11:44
mda, bre, si uite cum s-a facut sambata si ne-am dus iar la piata sa mai achizionam nEshte iubiti, nEshte sentimente, nEshte atentie... sa vezi ce mai ghiveci o sa iasa.



esme
Postat pe 5 Ianuarie 2013 12:30


vaaaai ce pofta mi-ai facut de ghiveci.... !!!!!! si ala e bun la ceva... !!!
barboneli
Postat pe 5 Ianuarie 2013 14:25
daca atentia ta este indrepatata catre altcineva, este clar ca ceva se intampla. daca la X acum te deranjeaza ca iti interzice lucruri, cum vrezi ca va fi mai tarziu? Ai putea sa traiesti cu asta toata viata?
In plus, nu uita ca atunci cand luam o decizie nu avem doar avantaje, sunt si dezavantaje. Nimeni nu iti va putea spune ce sa faci decat tu cu tine. Altcineva nu poate trai viata ta.
www.relatiidecuplu.com
garbo_8857
Postat pe 5 Ianuarie 2013 18:49
Problemele,fie ele chiar mici la inceput,in timp vor deveni de nesuportat..nu te baza ca se va schimba prea mult pentru ca o relatie se bazeaza pe intelegere si a accepta persoana de linga tine asa cum e si daca nu-ti place,nu te simti confortabil in prezenta lui acum...cum te vei simti peste ani?Cind o relatie simti ca nu merge nu pune virgula,pune punct si de la capat.
rapsody33
Postat pe 5 Ianuarie 2013 19:47
ce rasfatata poti fi. esti mare vedeta, daca trebuie sa alegi intre 2. chiar ce calitai ai si ce ai facut asa pretios de se bat baietii pe tine? daca ai fi cu capul pe umeri nu ai fi in ipostaza sa existe 2 baieti. cand iubesti pe cineva, nu permiti si altuia sa apara in viata ta. deci, vezi ce vrei in viata si nu te mai juca cu vietile altora, ca se intoarce roata, ai grija.
MARILENA_25
Postat pe 6 Ianuarie 2013 08:39
pe Z.
X e freak control si vei avea o relatie abuziva, pentru ca lupul mai napirleste, dar naravul... stii tu.
Iar Y e un puradel infantil, care se distreaza si iti va da papucii - decit sa spui despre un barbat ca e "dulce", mai bine du-te fata mamii si ia-ti o ciocolata.

ps: cind o sa il iubesti pe vreunul, n-o sa intrebi "pe care oare sa il aleg". Alege-te pe tine!
quasaria
Postat pe 6 Ianuarie 2013 09:25
Alege i pe amandoi!Fa cu schimbul!O saptamana cu ...X.... apoi u Y ,,,si repeti!Atunci vezi care i mai vrednic!
Jojolin
Postat pe 6 Ianuarie 2013 09:56
De la: garbo271017, la data 2013-01-03 15:45:39Buna ziua.. am si eu o problema... sunt baieti in viata mea X si Y. cu X am o relatie de 5 ani dar el in aceasta relatie mi-a interzis multe lucruri , acum in ultima perioada si-a mai revenit dar tot vrea sa fac ca el.. sa ma controleze . Cum spuneam X si-a mai revenit , se poarta frumos si me drag cand vad ca se poarta asa frumos...X este cu 7 ani mai mare..Dar mai exista si Y cand ma intalnesc cu Y este foarte dulce, de el nu trb sa ascund lucruri ca il deranjeaza sau ca interpreteaza cn stie cum. Cand sunt cu Y ma simt foarte bn, poate chiar mai bn decat cu X. Y este de seama mea si pana in martie am fost foarte buni prieteni.. ne cunoastem de 3 ani de cand sunt la facultate, dar abea in martie am inceput sa simtim atractii unu pentru celalt. Imi sunt dragi amandoi.. dar nu stiu pe care sa il aleg....Am uitat sa precizez ca m-am indreptat sper Y at cand X imi interzicea sa fac lucuri si sa il sun sa ii dau raportul.. bn si acum vrea acelasi lucru , doar ca a inceput sa se mai indrepte.. VA ROG AJUTATI-MA VREAU SA RAMANA UNU DAR CARE??? ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE


Eu zic sa nu-ti alegi niciunul. Cauta-ti altul pe care sa-l iubesti si pentru care sa nu astepti sfaturile noastre pentru a-l pastra. Bafta multa!
Lidiaolteanu
Postat pe 6 Ianuarie 2013 10:56
draga "017",eu te sfatuiesc ceva.Cand nu te simti comfortabil intr o relatie renunta si mergi mai departe,deci renunta la primul.Nu tb sa ne simtim controlati si sa fim subalternul iubitului.Cat despre y-ul tau poate e mai palpitant asa ca tu ai o relatie ,te refugiezi in bratele lui...e ceva interzis dar "dulce"in acelasi timp.Eu iti zic sa renunti la primul,dar nu sa ramai cu al doilea din start,incearca sa-l testezi pe "y" daca vrea cu adevarat o relatie serioara, ce planuri are de la viatza si pe viitor, incearca sa il cunosti ,ai bn si apoi daca tu simti zona de comfort acolo atunci alege acesta relatie.Ai grija de tine, ai incredere in tine si renunta la ceea ce nu iti face bine si gandeste pozitiv.Ce lectie am avut de invatat din aceasta relatie?good luck.
RonnaGarbo117309
Postat pe 8 Ianuarie 2013 17:53
timpul le rezolva pe toate,ai putina rabdare,si vei sti pe cine sa alegi.
cand nu stii ceva,nu actiona,asa e bine.
tu esti singura care vei sti,ce simti,si pentru cine.
trebuie inca putin timp.
daca iubesti pe cineva cu adevarat,stii,singura,imediat,ca l-ai ales.
inca nu iubesti cu adevarat pe nici unul.
asa ca ai rabdare.nu putem noi nici sti,nici alege in locul tau,chestiile sentimentale sunt cele mai complicate.
vei sti tu singura.in timp.
daniilia
Postat pe 10 Ianuarie 2013 15:44
Ce ai ales???
Jojolin
Postat pe 10 Ianuarie 2013 21:34
Astept sa vad cum decurg lucrurile.. eu am sperat mereu ca X sa se indrepte.. de aceea nu am nici o treaba cu Y, pt ca nu vreau sa ma joc cu viatza nimanui.. si nu vreau sa fiu catalogata intr-un fel .. .. si sper ca X sa se indrepte usor usor.. va multumesc tuturor pt mesaje chiar si celor care au lasat mesaje mai rautacioase.Daca X o tine asa incontinuare adik sa nu se mai poarte cum se purta at o sa ramana el .
garbo271017
Postat pe 11 Ianuarie 2013 20:26

Nu vreau sa influentez subiectul, oricum va alege singura intre x si y pana va aparea Zetul! Cine spune ca daca iubesti pe cineva care nu rezoneaza cu tine trebuie sa astepti la nesfarsit? Si da... mai sunt si "vedete", din pacate uneori, unora li se intampla sa nu aibe la timpul potrivit simtul propriei valori. Ceea ce nu inseamna intotdeauna ca nu esti cu capul pe umeri. E mica fata, hai sa n-o invatam ca "dragostea nu moare niciodata".... Moare si reinvie... daca nu pentru acelasi,atunci de ce nu pentru altul?

silfida
Postat pe 11 Ianuarie 2013 21:26
Eu lui i-am suportat atatea si mereu am sperat ca o sa se schimbee .. si din pricipa a ceea ce facea ma facut sa vad alt baiat mai atractiv.. dar acum ca s-a mai indreptat nu mai am atractie pt altcineva. Iata cateva exemple din ce nu aveam voie... Nu am voie sa vb cu baieti, nu am voie sa ies in club, nu am voie sa ma machez( decat rimel) , nu am voie sa port bluze decoltate, nu am voie sa port fuste scurte, nu am voie afara decat pana la orele 20:00...Stiu ca multi ori sa zica de ce nu am incetat sa stau cu dansul at cand am vazut ca imi interzice acestea, dar cand am inceput sa stau cu dansul i-am acceptat toate acestea doarece fiind cu 7 ani mai mare ca mine si eu avand 16 ani am zis ca el stie mai bn ce e bn si ce nu .
garbo271017
Postat pe 11 Ianuarie 2013 22:40
alege cu inima si vei stii pe care sa il alegi
garbo185764
Postat pe 12 Ianuarie 2013 02:59
deci atentie: SUNT BARBAT... e delicat ..trebuie sa stiu sigur ca pui intrebvarea corect.. de aceea te rog contacteaza-ma la mail : gl85gid@yahoo.com
garbo_68
Postat pe 12 Ianuarie 2013 03:17
Mda...dilema ta e mare....MAREEE.......X te controleaza din cauza ca Y te-a facut sa crezi asta........
Scurt pe 2 : eu cred ca tu inca nu esti decisa sa incepi o relatie....prin relatie intelegand ca inca iti place sa "pendulezi"....acum e Y ,maine T....etc.....
X.....vrea ceva de la tine.....tu vrei ceva de la el
Y....vrea ceva de la tine.....tu vrei ceva de la el
Intervine w....poate asta iti este sortit si uiti si de X si de Y.......pana tu nu stii ce vrei.....
P.S> mai lasa televizorul si facebook.....ai relatie de 5 ani la 16 ani....e grav.....Eu tin cu X in cazul asta....iti vrea binele....asta daca tu nu crezi si vrei sa ajungi la stirile de la ora 5(un caz de viol sau poate mai grav)
garbo215159
Postat pe 12 Ianuarie 2013 03:18
De la: garbo271017, la data 2013-01-03 15:45:39Buna ziua.. am si eu o problema... sunt baieti in viata mea X si Y. cu X am o relatie de 5 ani dar el in aceasta relatie mi-a interzis multe lucruri , acum in ultima perioada si-a mai revenit dar tot vrea sa fac ca el.. sa ma controleze . Cum spuneam X si-a mai revenit , se poarta frumos si me drag cand vad ca se poarta asa frumos...X este cu 7 ani mai mare..Dar mai exista si Y cand ma intalnesc cu Y este foarte dulce, de el nu trb sa ascund lucruri ca il deranjeaza sau ca interpreteaza cn stie cum. Cand sunt cu Y ma simt foarte bn, poate chiar mai bn decat cu X. Y este de seama mea si pana in martie am fost foarte buni prieteni.. ne cunoastem de 3 ani de cand sunt la facultate, dar abea in martie am inceput sa simtim atractii unu pentru celalt. Imi sunt dragi amandoi.. dar nu stiu pe care sa il aleg....Am uitat sa precizez ca m-am indreptat sper Y at cand X imi interzicea sa fac lucuri si sa il sun sa ii dau raportul.. bn si acum vrea acelasi lucru , doar ca a inceput sa se mai indrepte.. VA ROG AJUTATI-MA VREAU SA RAMANA UNU DAR CARE??? ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE
garbo254026
Postat pe 12 Ianuarie 2013 04:01
De la: MARILENA_25, la data 2013-01-06 08:39:45ce rasfatata poti fi. esti mare vedeta, daca trebuie sa alegi intre 2. chiar ce calitai ai si ce ai facut asa pretios de se bat baietii pe tine? daca ai fi cu capul pe umeri nu ai fi in ipostaza sa existe 2 baieti. cand iubesti pe cineva, nu permiti si altuia sa apara in viata ta. deci, vezi ce vrei in viata si nu te mai juca cu vietile altora, ca se intoarce roata, ai grija.
... Uite ,exact ce voiam sa gasesc pe aici, cineva cit de cit cu capul pe umeri, sincer nimeni de aici nu te poate ajuta...doar tu singura vei sti care este cel pe care il meriti, noi nu stim daca X si Y au mai trecut prin relatii esuate... tu simti o atractie pentru Y doar din motivul lui X, ca e mai posesiv dar gindeste-te ca renunti la el si incepi o noua relatie cu Y care stupoare se poate dovedi mai rau decit X... intrebari au fost, sunt si vor fi intotdeauna, si nu numai in sensul nostru de barbati posesivi ...cauta-ti o femeie si posibil sa fii fericita pina la adinci batrineti, oricum observ ca din ce in ce divorturile sunt la moda si alinarea in bratele unei femei e mai dulce...
Cristian_Vizitiu_1
Postat pe 12 Ianuarie 2013 04:27
Si eu am fost pusa intr-o situatie asemanatoare cu a ta.Nu stiu cum esti tu,dar eu sunt o fire foarte independenta. Eu nu permit nimanui sa ma controleze, sa ma ia la intrebari sau sa ma domine(sunt leoaica,poate de aceea).Dar totusi fostului iubit cu care am avut o relatie de 4 ani i-am permis un pic.In sensul ca nu ii raspundeam la toate intrebarile, ci numai arbitrar atunci cand aveam eu chef.Si situatia asta i-a strnit gelozia.Eu nemaisuportand gelozia,neincrederea si dorinta lui de a ma controla am decis sa imi inchei relatia cu el.Si asta am facut-o pentru ca am cunoscut pe cineva 100% diferit de el.Evident fostului nu i-am spus ca am pe altcineva. Si baiatu a inceput sa ma urmareasca el,sa puna pe altii sa ma urmareasca, sa ma amentinte ca te bat, ca nu stiu ce-ti mai fac.Acum dupa jumate de an de la despartire ma cauta ca vrea sa-mi spuna ceva.Accept sa il ascult.Imi spune ca vrea sa ne impacam si ca vrea sa se casatoreasca cu mine.Eu nu o voi face pentru ca in timpul in care am fost implicata in relatia cu el am suferit mult din cauza geloziei si a dorintei sale de a ma controla.
Ideea este ca daca nu iti doresti sa fii implicata intr-o relatie cu cineva care sa te controleze,care sa nu aiba incredere in tine si care sa fie gelos,atunci asa sa faci.Lasa-l pe X cu drinta lui de control si accepta-l pe Y.De ce?pentru ca X asa este,niciodata nu se va schimba,oricat de mult inceraca sa se amelioreze.Asa este el si asa va fi mereu.Chiar daca nu va fi pe fata,dar in sinea lui va ramane la fel.
Asta este parerea mea.Tu faci cum crezi de cuviinta.
Mult succes!
garbo_9472
Postat pe 12 Ianuarie 2013 06:30
017, din punctul meu de vedere, ti-ai dat raspunsul singura din momentul in care ai intrebat. Doar ca nu ai curajul sa rupi pisica in doua, te impiedici intr-o morala de doi bani. Nici nu sunt sigura ca vrei sfaturi, mai degraba ai nevoie sa stii ce parere ar avea altii daca ai face asa cum ar fi corect si cinstit fata de tine sa faci. Oricum, sunt uimita de cat de multi oameni perfecti sunt pe aici, ce viata perfecta au, cum stiu eu cu precizie absoluta ce e bine si ce e rau, cum au decis ei ca viata e cu alb si negru, puritani pana in maduva oaselor cand e vorba sa-i judece pe altii. Si vreau sa specific, nu ma refer la absolut toata lumea, doar ca sunt uimitor de multi!
Si, ca sa revin, ok, nu am de unde sa stiu eu ce e in sufletul tau si ce ti se potriveste mai bine, pana la urma tot tu vei decide. Vreau doar sa-ti spun ca eu, la varsta ta si avand datele pe care tu le dai aici, nu as sta o secunda pe ganduri, l-as alege pe Y. Poate cu ceva remuscari pt X... dar nu prea multe. Constienta chiar ca relatia cu Y s-ar putea sa nu merga, cu toate riscurile de rigoare, L-AS ALEGE PE Y. Si daca nici cu Y nu ar merge, care ar fi problema??? Am facut ce am simtit in acel moment ca m-ar face fericita, am avut o eperienta noua, din care garantat am invatat ceva. Alfabetul are litere multe, poti face combinatii si permutari cate vrei, pana la urma vei ajunge la litera care sa ti se potriveasca "manusa". Viata nu e cu certificate de garantie, trebuie traita si atat. Esti asa de tanara, nu ai nici o obligatie fata de absolut nimeni, ai dreptul la experientele si trairile tale proprii, nici nu stii ce pierzi cand permiti cuiva, indiferent cine ar fi, sa-ti controleze viata in vreun fel.
Nici macar parerea mea nu ar trebui sa te influenteze, ti-am spus doar ce as face eu, in locul tau. Dar, in locul tau esti doar tu, faci asa cum crezi si cum simti.
garbo_7093
Postat pe 12 Ianuarie 2013 07:34
nu cumva esti blonda?
garbo220500
Postat pe 12 Ianuarie 2013 07:44
De la: garbo271017, la data 2013-01-11 22:40:33Eu lui i-am suportat atatea si mereu am sperat ca o sa se schimbee .. si din pricipa a ceea ce facea ma facut sa vad alt baiat mai atractiv.. dar acum ca s-a mai indreptat nu mai am atractie pt altcineva. Iata cateva exemple din ce nu aveam voie... Nu am voie sa vb cu baieti, nu am voie sa ies in club, nu am voie sa ma machez( decat rimel) , nu am voie sa port bluze decoltate, nu am voie sa port fuste scurte, nu am voie afara decat pana la orele 20:00...Stiu ca multi ori sa zica de ce nu am incetat sa stau cu dansul at cand am vazut ca imi interzice acestea, dar cand am inceput sa stau cu dansul i-am acceptat toate acestea doarece fiind cu 7 ani mai mare ca mine si eu avand 16 ani am zis ca el stie mai bn ce e bn si ce nu .


Draga mea, ce povestesti tu aici, seamana a abuz. X te abuzeaza de-a dreptul, fugi si fa-ti viata frumoasa si nu mai permite nimanui, niciodata, sa-ti faca ce-ti face acest X. Si nu avea sentimentul ca-i datorezi ceva, i-ai dat deja o mare parte din cei mai frumosi ani ai tai, i-ai dat ceva din copilarie, adolescenta si tineretea ta. E deja prea mult. Fugi si traieste frumos anii astia ce nu se vor mai intoarce!
Na ca am comis-o si eu, dau sfaturi categorice, dar esti de varsta fiicei mele si n-am putut sa ma abtin. Curaj, fata!
garbo_7093
Postat pe 12 Ianuarie 2013 07:49
:) Pe al doilea! Este simplu. Daca il iubeai pe primul, nu il vedeai pe al doilea. Ce este asa greu de inteles. Nu il iubesti pe primul. Treci la al doilea.
CCC
Postat pe 12 Ianuarie 2013 08:24
De la: garbo271017, la data 2013-01-11 22:40:33Eu lui i-am suportat atatea si mereu am sperat ca o sa se schimbee .. si din pricipa a ceea ce facea ma facut sa vad alt baiat mai atractiv.. dar acum ca s-a mai indreptat nu mai am atractie pt altcineva. Iata cateva exemple din ce nu aveam voie... Nu am voie sa vb cu baieti, nu am voie sa ies in club, nu am voie sa ma machez( decat rimel) , nu am voie sa port bluze decoltate, nu am voie sa port fuste scurte, nu am voie afara decat pana la orele 20:00...Stiu ca multi ori sa zica de ce nu am incetat sa stau cu dansul at cand am vazut ca imi interzice acestea, dar cand am inceput sa stau cu dansul i-am acceptat toate acestea doarece fiind cu 7 ani mai mare ca mine si eu avand 16 ani am zis ca el stie mai bn ce e bn si ce nu .




nu, nu stie mai bine ce e bun si ce nu, cum crezi... !!! el stie doar ce e mai bun si ce nu e bun, doar ptr. el !!! sunt unii din astia cu vederea ingusta care cred ca tot ce ti-a interzis, o sa-l faca pe el... mai sigur de tine, mai ocrotit ! deci una. nu are incredere in tine... si doua, nu are incredere in tine !!! apropo.. are si el interdictii ??? si daca nu, de ce nu ? auzi la el... "fuste scurte nu !" adica ce crede el, cam limitat dealtfel... ca una lunga nu se poate ridica ??? bine ca nu te-a trimis la o manastire... !!! ok, ma scuzi, mie personal nu-mi place de el. n-am incredere in el. nebunia asta la capul lui se poate agrava in viitor si nu o sa-ti fie bine de loc cu el... !!! asa ca eu l-am taiat de pe lista ! nu are respect ptr. tine... !!! asa ca, daca tot ai intrebat, eu iti spun ca pe Yonel sa-l alegi !!! asta ca sa-ti traiesti viata la modul personal al tau si nu ca in fundul ala de tzara primitiva de unde vine X !!! nu se pricepe la firea omeneasca si mai ales, nu le cunoaste pe femei... !!! deci... o data... de doua ori..... trei !!! pe Yonel l-ai castigat tu la licitatie... !!!!
barboneli
Postat pe 12 Ianuarie 2013 09:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O vreau inapoi 105 De la: Stefan_Sabin_1 14 Iulie 2019 18:23
salut... 10 De la: crinaxx 25 Noiembrie 2009 23:05
Am gresit ? Da .. dar ce si cum sa fac ? 125 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:12
AJUTOR!!!MA PARASIT SI NU MAI IMI POT REVENII...SIMT CA MA USUC PE ZI CE TRECE!!! 121 De la: singura2016 1 Mai 2019 20:21
relatiile la distanta! 13 De la: pantera_neagra 10 Septembrie 2009 04:50
Setari Cookie-uri