Singuratatea din...mijlocul familiei..!!

De la: garbo171675, la data 2012-12-28 15:32:21unul dintre cele mai dureroase lucruri in viata e ca.....desi facem tot ce putem si dam tot ce e mai bun din noi.....la final nu avem nici o importanta...si degeaba ne.am spetit....fericiti sunt cei care nu observa....si nu constientizeaza lucruri de genul asta
....sunt de acord cu tine, insa partial....am fost si fericita, am fost si nefericita ca mai apoi sa fiu iarasi fericita....si chiar nu stiu ce va urma?!...pot sti cu siguranta ca mai tarziu voi fi raspunzatoare de faptele mele,...fie ele bune sau rele. Suntem trecatori prin asta lume....si trebuie sa lasam "putin" posteritatii...asta ca dovada ca am existat pe acest pamant si nu numai. Despre FERICIRE am mai scris....la fel si despre NEFERICIRE!
caleidoscop
Postat pe 28 Decembrie 2012 15:49
De la: fortuna, la data 2012-12-28 10:24:56Imi suna ciudat titlu topicului..." Singuratatea din ....mijlocul familiei", ce te-ai fi facut daca erai orfana? si nu aveai aceea familie, care sincer se pare nu o apreciezi! Nu te-ai gandit niciodata ca viata ti-a daruit cel mai de pret cadou, un copil. Multe femei fac tratamente, care le termina, atat psihic cat si fizic si tot nu reusesc sa aibe un copil, tu il ai,....asa ca sfatul meu este sa te ridici scutura-te de griji si necazuri si mergi mai departe. Spui ca te simti singura,...poate multii dintre noi ne simtim cateodata singuri si ne este greu sa recunoastem,...raspunsul....numai noi il stim de ce? Poate ne dorim ceva ce cu greu se poate realiza si atunci clacam si dam vina pe singuratate, pe nenoroc, pe nu am avut si noi o soarta mai buna. In definitie ce este viata...o lupta continua atat cu noi insine cat si cu provocariile ei. Apreciaza ce ai si gandeste-te ca in lume poate chiar sunt oamenii care sunt intradevar singuri si fara de speranta.
Exemple: batranii care nu au avut copii si nu mai au pe nimeni, copii parasitii in maternitatii sau case de copii.....


ai punctat ceva..bine... Poate ne dorim ceva ce cu greu se poate realiza .....mi se pare ca orice ne dorim se realizeaza greu....iar unele...ne depasesc noua puterile de realizare....asa e nu e de ajuns stradania si asta e dureros.....cum am spus dai tot ce ai mai bun ca la final...sa nu conteze
garbo171675
Postat pe 28 Decembrie 2012 16:03
fara a da vina pe ea....fac o observatie....societatea in care traim este una in care nu ne ajuta numai propria stradanie....nu multi din cei ce se straduiesc ajung sus....ajung sus cei jmekeri....adica cei care nu au nevoie sa se straduiasca prea mult pentru.....ce doresc sa obtina. E doar o observatie.
garbo171675
Postat pe 28 Decembrie 2012 16:06
ca unii sunt mai egali decat altii......nu e nici o noutate....asta se stie ...e dintiotdeauna....iar daca stii asta tot timpul nu are rost sa nazuiesti la prea sus...stii dinainte ca orice ai face nu ai cum ajunge intr-un anumit punct...ptr ca locul ala e rezervat...unor egali... mai egali decat noi...
garbo171675
Postat pe 28 Decembrie 2012 16:12
....ce poti face?!, e sa nu te dai batuta, sa fii invincibila !!!....indiferent de situatie!
caleidoscop
Postat pe 28 Decembrie 2012 16:32
675, n-am prea inteles ce are singuratatea cu consumul de carne - dar probabil ruda ta, facind facultatea de medicina deci fiind mai instruita ca tine in ce priveste nevoile corpului uman, o fi avut vreun motiv al ei sa nu mai manince cadavre.
Banii nu te fac sa te simti mai putin singur. Nici macar mai putin nefericit. Si nu, copilul nu trebuie sa stea nici singur in casa, nici la tara. Copilul trebuie sa stea cu tine si daca ai un program incarcat sa il inscrii la scoala si after school si cursuri/diverse activitati dupa scoala, astfel incit sa aiba si el timpul ocupat si sa fie sub supravegherea unui adult. Si da, conteaza si sa va vedeti jumatate de ora seara, cit sa iti turuie rezumatul zilei. Aia inseamna sa fii parinte. Sa iti "lasi" copilul la altcineva inseamna sa abdici de la rolul de parinte.

quasaria
Postat pe 28 Decembrie 2012 19:32
am citit cu atentie randurile scrise de tine....si-ti mai pot spune ca: fereste-ma doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc singur!....sa inteleg ca esti nemultumita de oamenii acestei societati (tari) in care traim....si pe drept cuvant ai mare dreptate, vorba mea....c'est la vie!....de unul, una singura nu vom reusi SCHIMBAREA.....fiecare dintre noi are cate o atitudine diferita ce difera de la caz la caz....cred ca m-am facut inteleasa!......ce inseamna democratie?.....nu esti bun intr-un domeniu, atunci exceleaza in altul....daca postul iti va fi ocupat de cineva cu relatii suspuse, incearca cu competentele dobandite in alta calificare, profesie.....si tot asa....si fii invincibila, cum am mai spus!....invata si din mers daca se poate!.....eu cred ca se poate!.....iti doresc multa ambitie, perseverenta si seriozitate,si de ce nu si curaj.
caleidoscop
Postat pe 28 Decembrie 2012 20:20
De la: garbo171675, la data 2012-12-28 16:12:41ca unii sunt mai egali decat altii......nu e nici o noutate....asta se stie ...e dintiotdeauna....iar daca stii asta tot timpul nu are rost sa nazuiesti la prea sus...stii dinainte ca orice ai face nu ai cum ajunge intr-un anumit punct...ptr ca locul ala e rezervat...unor egali... mai egali decat noi...
scuze!....nu vreau sa las impresia ca am discutat sau raspuns altui user ci chiar tie 675, pentru tine e valabil ceea ce am scris.
caleidoscop
Postat pe 28 Decembrie 2012 20:25
primul pas ar fi acela de a o lua pe fiica ta langa tine. spui ca si ea sufera de singuratate la tara. indiferent de conditiile asigurate, e foarte important atat pentru ea cat si pentru tine sa fiti impreuna, nu doar la sfarsit de saptamana. iar faptul ca nu ai prieteni, e intr-adevar o problema. aici tu esti de vina, trebuie sa faci ceva in privinta asta.
MARILENA_25
Postat pe 2 Ianuarie 2013 10:12
Eu cred ca e important sa avem prieteni dar prieteni care ne merita.Tu ai realizarile tale,o fetita superba, un servici, este bine, fi fericita.Si sa iti faci planuri la care sa lucrezi si sa ti le indeplinesti in masura in care poti.Sa iti stabilesti 2-3 obiective pe acest nou an.E un nou an, traieste in prezent si invata ca desi anul trecut bilantul tau nu a fost asa cum ti-l doreai anul acesta il poti face mai frumos.vezi unde ai gresit si gasesti rezolari.
RonnaGarbo117309
Postat pe 3 Ianuarie 2013 20:41
Foarte bine ca i-ai asigurat comfortul fiicei tale,este foarte bine acest lucru.Dar inteleg ca faci o comparatie ca si tu ai ce iti trebuie la fel si fata ta in mediul rural dar faptul ca nu ai cu cine schimba o vorba,metaforic vorbind sau un prieten mai apropiat in viata ta pentru fata ta catia copii sa se joace si cand e in acanta ar fi perfect.Uite ma gandeam poate pe messenger dar sa fii sigur ca e copil ca si ea e la scoala si e un copil serios isi poate face o prietena sa se iziteze si prin ea poate cunoste si alti copii, e o posibilitate.Eu aveam o prietena in copilarie care locuia la tara si o izitam cu mare drag in weekenduri apoi cand ne-am facut mai mari deasemeni, eu eram la faculate in Bucuresti dar cand eneam acasa ma duceam la ea la tara desi eu locuiam in oras,si gaseam activitati sa ne jucam volei sau alte sporturi frumoase.Avea o familie superba si ma simteam foarte bine in compania lor am fost si de PaSTe la ea de catea ori.Eu cred ca exista posibilitatea cum am aut eu aceasta prietena ca ea sa gaseasca o prietena buna care sa o viziteze si apoi daca or sa-si mai faca si alti prieteni poate cunoste erisori,rude ale noii prietene...asta pe parcurs.
RonnaGarbo117309
Postat pe 3 Ianuarie 2013 20:56
Felicitari ca ai spus Nu acelei relatii dupa cum spui si tu paguboase.Bravo.Si ma bucur ca ai stans banutzi ptr ca tie si fiicei tale sa nu a lipseasca armonia de sarbatori.
RonnaGarbo117309
Postat pe 3 Ianuarie 2013 20:59
Poate o sa ii gasesti pe acei oameni care ti-i doresti tu,incearca sa te duci cu fiica ta la mare de exemplu la sfarsitul acestui an dar pana atunci...eu cred ca si ei ii plac fluturashii pe fatza sau sa se transforme intr-o albinutza, inca nu e f mare are 11 ani daca avea 13 nu prea era de varsta ei,in Mall acolo la locurile de joaca si la tipele alea unde picteaza copii pe fatza eu cred ca se poate socializa, gasi actiivtati comune si tu cu o mamica a acelor copii sa ti-o faci cunostiinta mai apoi prietena.Ca un exercitiu,nu poate reusi chiar din prima sau poate da, de ce nu.dar e un pas.La mare deasemeni sunt diverse spatii de joaca si cat timp astepti fetitza sa se joace poti socializa, usor-usor cu o mamica.Poate ca mai sunt solutii dar ti-am dat doar aceste doua exemple.
RonnaGarbo117309
Postat pe 3 Ianuarie 2013 21:06
Da te inteleg ca ai gasit ceva ca sa inlocuiasca lipsa prietenilor si uitandu-te la tv era placut si iti oferea o anume placere.Dar asa cum ai zis si tu ai eoluat in alte directii dar nu ai lucrat la aspectul prieteni,inca iti poti face.Niciodata sa nu spui niciodata, nu este doar un cliseu si incearca,usor usor si iti vei face prieteni ve-i vedea,parerea mea este ca mai intai sa le consideri cunostiinte,mai apoi prieteni,important e sa ai 3 numere in agenda telefonica sa ti-i legatura sa te izitezi cu acele persoane si sa iti mentii relatiile de prietenie.
RonnaGarbo117309
Postat pe 3 Ianuarie 2013 21:18
Foarte bine ca te intalnesti cu tatal fetitei,asta ii face bine si ei si creiaza o conexiune faorabila.
RonnaGarbo117309
Postat pe 3 Ianuarie 2013 21:22
Este bine ca ai perspectie si ca te-ai gandit ce ai face tu in locul erisoarei tale, foarte bine.Ea si-a ales un mod de viata in care se simte ok,este treaba ei.Tu focuseaza-te pe tine pe prioritatile tale incearca sa iti construiesti viata pe care ti-o doresti.Increderea e o cheie buna.
RonnaGarbo117309
Postat pe 3 Ianuarie 2013 21:39
Majoritatea raspunsurilor pe care le-ai primit fac referiri la singuratatea fizica in aceasta dimensiune materiala pe care o simti si nici unul nu a inteles singurataea sufleteasaca pe care tu o simti foarte acut,te-nteleg si-ti recomand sa-ti infringi teama si jena de-ati cauta prietene,prieteni si un suflet pereche care sa-ti aduca in suflet din nou bucuria de-a trai in doi atit cit v-a dura,nu are importanta viata este un dar a fi trait in iubire si armonie in doi.Curaj!Si vei vedea ca lucrurile se vor schimba in viata ta.
garbo255960
Postat pe 7 Ianuarie 2013 14:30
singur
Turlea_Vasile_Liviu_1
Postat pe 8 Ianuarie 2013 22:52
Cand ai o familie, nu poti fi singur si nu poti sa te plictisesti!Si noi suntem doar 2 in familie acum acasa, dar nu ma plictisesc! Cand erau acasa baietii era plina casa de bucurie.Cum sa te plictisesti avand copilul acasa??
Jojolin
Postat pe 10 Ianuarie 2013 22:09
Cand ai o familie, nu poti fi singur si nu poti sa te plictisesti!Si noi suntem doar 2 in familie acum acasa, dar nu ma plictisesc! Cand erau acasa baietii era plina casa de bucurie.Cum sa te plictisesti avand copilul acasa??
Jojolin
Postat pe 10 Ianuarie 2013 22:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum credeti ca arata urmatoarele specimene? 191 De la: bestia_luptatoare 20 Decembrie 2009 17:05
Concurs lenjerie de pat 3 De la: Jojolin 23 Septembrie 2010 16:19
Cum sa scapam de stres 78 De la: garbo134266 5 August 2010 13:03
Pocainta 252 De la: xenaluptatoareainimoasa 5 Octombrie 2010 17:22
ce parere aveti despre articolul ,,,Salvati-ne dragostea! M-am maritat cu fratele meu 15 De la: ingerasulluptator 19 Iulie 2012 18:29
Setari Cookie-uri