Un sfat de aur pentru tinere mamici

Prima data, am devenit mamica unei superbe fetitze in 2010, iar timp de o luna ma pregatesc sa devin pentru a doua oara. Pe parcursul a doi ani, am mai invatat din greselile mele, am mai ascultat de sfaturile parintele si am mai facut singura niste experimente.
Multe mame tinere se lovesc de problema eruptiilor sub scutece. Asa mi s-a intimplat si mie, pina cind mama mea m-a impus sa folosesc ULEI FIERT SI RACIT. Dar nu e un ulei simplu, ci se prepara intr-un timp mai indelungat si in ierburi lecuitoare. Receta pentru scutece
I - se i-au florile de sunatoare uscate si se taie marunt intr-un borcanel, apoi se acopera cu ulei de floarea - soarelui, si se acopera sa nu patrunda aburi sau apa. Punem recipientul la fiert cam 4 ore la foc mic, la baia de aburi. A doua zi se filtreaza bine si se foloseste ( el il mai las la macerat cam 14 zile, mi se pare ca are efect mai bun)
Uleiul se recomanda impotriva alergiilor, eczemelor, iritatiilor. Asupra pielii are doar efecte vindecatoare, cu un rol important si in combaterea senzatiilor de durere, usturime sau mancarime.
Receta pentru cort
I - Folosim metoda de mai sus , numai ca adaugam si flori de melissa uscate in combinatie cu flori de sunatoare. Au efecte de calmare, antiseptice. Eu il folosesc in fiecare zi pentru corp la bebe pina la 6 luni, se poate si mai mult.

Are numai ca un singur neajuns. Petele de ulei de pe hainute se scot foarte greu, in schimb efectul e miraculos si nici cea mai buna si scumpa crema nu va va da asa bun rezultat.
Ludmila28
Postat pe 6 Noiembrie 2012 14:02
Draga mea, uleiul de pe hainute iese cu putin detergent de vase. Lasa hainutele in apa calda si det. de vase cel putin 30 de minute, clateste-le si apoi spala-le cum obisnuiesti. Eu foloseam la bebelul meu ulei de floarea-soarelui, dar simplu, nu m-am gandit sa il prepar in vreun fel.
mirela_beb
Postat pe 12 Noiembrie 2012 12:49
eu pe fie-mea o imbibam in ulei de masline toata ziua... Nefiert, nimic.
Aveam o obsesie... cum treceam pe linga ea, ii mai turnam niste ulei, nu cumva sa ramina fara...:-)) Avea ulei si pe par, saracul copil.
quasaria
Postat pe 12 Noiembrie 2012 13:36
multumesc mult,chiar acum nu stiam ce sa mai fac,ca dupa boala,fetita mea a facut diarie,si au aparut si arsurile la fund.....voi cauta sunatoare,ca aici astia nu au ceaiurile noastre,si ma deranjeaza asta...
cat despre imbibat,cu ulei,pentru ce asta,mie mi se pare exagerat,pielea mai si respira....
insa pentru par,uleiul de masline,masajul inainte de spalat,al pielii capului,este foarte bun,face par stralucitor....
daniilia
Postat pe 16 Noiembrie 2012 05:48
Uleiul fiert isi pierde proprietatile.
garbo273075
Postat pe 26 Noiembrie 2012 05:16
bineinteles ca isi pierde proprietatile daca e fiert...
quasaria
Postat pe 26 Noiembrie 2012 08:39
BUNA MAMICILOR AM O ANTREBARE CE POT SA FAC AN PRIVINTA FETITEI MELE SE CONSTIPA MAI MEREU DACA AVETI VREUN LEAC MIL PUTETI SPUNE SI MIE VA ROG MULTUMESC
garbo_3054
Postat pe 27 Noiembrie 2012 00:40
multe supici si multe fructe.
quasaria
Postat pe 27 Noiembrie 2012 08:49
De la: garbo_3054, la data 2012-11-27 00:40:11BUNA MAMICILOR AM O ANTREBARE CE POT SA FAC AN PRIVINTA FETITEI MELE SE CONSTIPA MAI MEREU DACA AVETI VREUN LEAC MIL PUTETI SPUNE SI MIE VA ROG MULTUMESC


AM UITAT SAMENTIONEZ CA ARE NU MAI O LUNA
garbo_3054
Postat pe 27 Noiembrie 2012 20:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Alaptare 8 De la: ana_pop 8 Ianuarie 2014 15:31
Astept parerile voastre 14 De la: garbo263557 11 Februarie 2012 15:21
vand hainute si accesorii copii 1 De la: haineieftinecopil 14 Iulie 2010 21:25
Greutatea fetitei mele 3 De la: nicoletta_kidz 1 Septembrie 2010 07:11
http://www.youtube.com/watch?v=oriGTbpVV_Y&list=UUOV4rcgpe1LoW_ML5Xse7QQ&index=1&feature=plcp 1 De la: christy_coco 12 Ianuarie 2012 19:35
Setari Cookie-uri