Alaptare

Buna! Ce solutie imi puteti recomanda pentru stimularea lactatiei? Este bine daca iau vitamine in timp ce alaptez?
ana_pop
Postat pe 13 Septembrie 2012 12:00
De la: ana_pop, la data 2012-09-13 12:00:51Buna! Ce solutie imi puteti recomanda pentru stimularea lactatiei? Este bine daca iau vitamine in timp ce alaptez?


Nu ar fi mai simplu sa intrebi un medic de specialitate? In ultima vreme, mai toata lumea se trateaza dupa ureche sau pune in aplicare diferite sfaturi neavizate. Maturizati'va, oameni buni. D'aia isi tocesc unii coatele pe bancile facultatilor ani de zile, ca sa stie cu ce sa va trateze. O sa intre tzatza Safta din vale si o sa'ti spuna sa bei ceai de urzica pe stomacul gol, dupa care o omleta din oua de vultur si gata, tu te pui pe treaba???
b727ana
Postat pe 13 Septembrie 2012 12:24
Desigur nu ma iau dupa sfaturi babesti, mai ales cand este vorba despre sanatatea bebelusului meu. De aceea as fi vrut sa stiu daca vitaminele m-ar putea ajuta. Pana la vizita la doctor m-ar fi ajutat un sfat de la cunoscatoare, poate s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema si are o solutie. Multumesc!
ana_pop
Postat pe 14 Septembrie 2012 14:24
Nu te supara pe mine, si eu sunt mama, dar cand e vorba de medicamente sau vitamine, cel mai "sanatos" e sa consulti un medic de specialitate. Pentru ca daca anumite pastile au efect benefic asupra organismului meu, pentru tine pot fi distructive, in sensul asta am spus'o. Organismul fiecaruia reactioneaza diferit la vitamine/medicamente.
b727ana
Postat pe 14 Septembrie 2012 14:54
De la: ana_pop, la data 2012-09-14 14:24:07Desigur nu ma iau dupa sfaturi babesti, mai ales cand este vorba despre sanatatea bebelusului meu. De aceea as fi vrut sa stiu daca vitaminele m-ar putea ajuta. Pana la vizita la doctor m-ar fi ajutat un sfat de la cunoscatoare, poate s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema si are o solutie. Multumesc!


Pai daca nu-ti trebuie safturi babesti (nici eu n-as urma astfel de sfaturi) atunci pune intrebarea asta unui medic.

Ce-ar fi sa deschid si eu un topic si sa intreb cum se mulge gaina ca sa obtin lapte de pasare????

Tocmai pentru ca este vorba de sanatatea bebelusului si A TA ca mama, trebuie sa te adresezi medicului indiferent daca este vorba de tine sau de bebelus.
Orice medicament iei in perioada de alaptare iti dai seama ca substantele din medicament intra si in compozitia laptelui.
VITAMINELE de care vorbesti tu sunt produse de sinteza , deci medicamente, care ai contin si excipienti. In oerioada asta este foarte important ce bagi in gura , asa ca nu mai pune tot soiul de intrebri aici si pune-le celor de specialitate.
adeline
Postat pe 17 Septembrie 2012 11:29
Am fost la doctor si mi-a recomandat niste vitamine pentru problema mea. Am inceput sa le iau si am constatat ca nu mai am probleme cu alaptarea. Bebe mananca bine si e mult mai linistit la masa. Acum asteptam sa ne facem mari :)
Pentru alte mamici care poate se confrunta cu aceeasi problema pe care am avut-o eu le pot recomanda vitaminele acestea Elevit. Sunt destinate perioadei de sarcina, dar sunt recomandate si dupa nastere, pe toata perioada de alaptare. Oricum vizita la medic este prioritara!
Sanatate tuturor ingerasilor si mamicilor!
ana_pop
Postat pe 27 Septembrie 2012 19:02
Felicitari! Si sa nu cumva sa n spui ce ti'a recomandat medicul, s'ar gasi altele sa ia si ele, si daca vitaminele nu vor avea efectul scontat, pe tine vor da vina.
Sa'ti traiasca bebe, fericit si sanatos, sa va bucurati de el.
b727ana
Postat pe 27 Septembrie 2012 19:29
Se recomanda un complex de vitamine in timpul alaptarii.

Exista produse din plante de stimulare a lactatiei, intra intr-un magazin naturist si intreaba. Insa cea mai buna stimulare a lactatiei o face bebelusul. Citeste aici http://clubulbebelusilor.ro/articol/77/cum-sa-alaptezi-cu-succes.html
Anca_Rotaru_1
Postat pe 8 Ianuarie 2014 15:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Lapte praf Humana la cele mai mici preturi! Livrare gratuita ! 1 De la: garbo210472 25 Iunie 2011 11:37
bita la bebe de un an 2 De la: delya_pryntesa 5 Februarie 2011 10:03
pieptul 11 De la: garbo169274 6 Octombrie 2010 18:30
Astept parerile voastre 14 De la: garbo263557 11 Februarie 2012 15:21
Hainute, jucarii, incaltari la preturi modice 2 De la: adelaeu 5 Iunie 2013 17:38
Setari Cookie-uri