tuse la bebe

bunta mamici. scriu pentru prima data pe acest forum.am un ingeras de fetita de 5 luni . ce a fost diagnosticata cu o forma usoara de rosu in git. fara febra .ok am facut cinci zile tratament cu nurofen si sumetrolim dar aramas cu o tuse usoara mergem din nou la medic o asculta si zice ca nu mai are nimic in git si nici la plamini dar totusi sa mai luam 6 zile ospamox si brohmexin picaturi leam luat si pe astea dar bebita tot tuseste mergem din nou la medic iar de data asta nea dat ciclodin cu bromexim dar nu ias mai da antibiotic daca nu face febra tuseste cam de 10 ori pe zi (noaptea nu tuseste) dar dupa ce tuseste i se aude in git cum gifiie ca nu pioate sa elimine flegma si i se infunda nasucu ajutatima ce sai mai dau eu cred ca antibioticu il dau dageba cum scapam de flegma din git ca asta ne deranjeza astept sfaturile voastre,
garbo176517
Postat pe 29 Noiembrie 2010 17:04
buna si multa sanatate la bebita.eu iam luat picaturi ambroxol se da cate o picatura pe kg adica cate kg are fetita atatea picaturi ai dai dimineata si seara, noua nea prins bine si noi am avut probleme cu flegmele.acum vezi tu mai intrebi pe farmacista eu zic ca daca nui asa grav sa nu mai continui sa-i dai antibiotic.multa sanatate sati cresca mare.
selia
Postat pe 2 Decembrie 2010 11:30
Buna, poate ca e cam tarziu. baietelul meu, varsta de 5 luni acum a fost racit acum 3 sapt, iar dupa ce am terminat tratamentul a ramas cu o tuse. Eu i-am dat EURASPAL despre care (dupa spusele doctoritei) este singul permis la varsta aceasta si i-a trecut in cateva zile
llaurya
Postat pe 5 Ianuarie 2011 16:00
Tusea o are si din cauza mucozitatilor care i se aduna pe gat si nu este capabila sa le elimine ca un om mare.
Sa-i dai antibiotic peste antibiotic nu faci mare branza din contra, ii dai la pamant sistemul imunitar.
Ca sa o ajuti sa elimine secretile cel mai indicat dupa parerea mea este sa ai mare grija la toaleta nasului.
Spray humex sau picaturi de ser fiziologic in nas dupa care il aspiri cu Batista Sugarului(obligat trebuie sa o ai in casa)
Siropul de tuse daca chiar trebuie administrat evita sa il dai chiar inainte de culcare.Lasa sa treaca macar o ora jumatate de la doza de sirop si ora de culcare ,foarte multe lichide(ceai sau apa)dupa administarea siropului.
Incearca sa-i ridic salteaua in partea capului, ii pui un prosop impaturat sa fie un pic inclinata.Sa nu doarma chiar pe plan drept(vezi sa nu fie alergica la penele din perna ar putea si si asta una dintre cauze)
Pe viitor incearca sa eviti tratamentul cu antibiotic si treci pe homeopate........aaa si nu ar fi rau sa-i faci aerosoli ajuta mult la raceli.
sper sa ajute.
Sanatate!
ameno
Postat pe 6 Ianuarie 2011 09:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un sfat de aur pentru tinere mamici 9 De la: Ludmila28 27 Noiembrie 2012 20:06
buna! 3 De la: Doara 3 Octombrie 2010 09:20
Vain hainite pentru bebe 1 De la: catalina_vorbareata 22 Iulie 2011 14:31
Lapte praf Humana la cele mai mici preturi! Livrare gratuita ! 1 De la: garbo210472 25 Iunie 2011 11:37
http://www.youtube.com/watch?v=oriGTbpVV_Y&list=UUOV4rcgpe1LoW_ML5Xse7QQ&index=1&feature=plcp 1 De la: christy_coco 12 Ianuarie 2012 19:35
Setari Cookie-uri