Probleme decalotare bebe

Buna, am si eu o problema cu al meu bebe si "ciusca" lui. Avem 9 luni jumate si pana acum nu am avut probleme, nu aveam de gand sa incep decalotarea ci sa las mama natura sa isi faca treaba asta pana cand i s-a inrost lui bebe preputul si am ajuns la doctor. Ni s-a spus ca e iritat si inceput de fimoza si ca ne da trimitere la chirurgie pt decalotare. O cunostinta ne-a speriat spunand ca al ei baiat a ajuns pe mana doctorilor si i-a facut putica franjuri la baietel si plangea ca o sa ii reproseze toata viata asa ca am decis o decalotare fortata. Zis si facut am mers la doctor si am facuto in 3 min gata( vai ce a plans mititelul:(( se uita la mine in ochi si cerea ajutor dar am zis ca scapam de ceva mai rau) . A zis sa ii facem MACAR o data pe sapt decalotarea la baita. 3 zile nu umblu la puta ca e sensibil si doare doar igiena locala. Dupa 3 zile am incercat eu dar nu coboara preputul peste tot glandul cum a facut doctorul decalotarea totala, s-a prins la loc?! Am tot incercat nu vad decat capatul/ varful glandului nu vrea sa se traga in jos deloc. Imi e sa nu fortez prea tare, citisem ca se da cu o crema cand se decaloteaza ca sa nu se prinda. Saracul e speriat ca il tin ca sa umblu la puta e suparat pe mine nu vreau sa imi chinui copilul, nu stiu cum sa procedez ce ma sfatuiti:(
Relle_C
Postat pe 5 Noiembrie 2014 22:58
De ce nu-l circumcizi ? Ai scăpat apoi de toate grijile, plus că igiena o să fie mai bună mereu.
VasileDinNuc
Postat pe 17 Noiembrie 2014 10:52
De la: Relle_C, la data 2014-11-05 22:58:41Buna, am si eu o problema cu al meu bebe si "ciusca" lui. Avem 9 luni jumate si pana acum nu am avut probleme, nu aveam de gand sa incep decalotarea ci sa las mama natura sa isi faca treaba asta pana cand i s-a inrost lui bebe preputul si am ajuns la doctor. Ni s-a spus ca e iritat si inceput de fimoza si ca ne da trimitere la chirurgie pt decalotare. O cunostinta ne-a speriat spunand ca al ei baiat a ajuns pe mana doctorilor si i-a facut putica franjuri la baietel si plangea ca o sa ii reproseze toata viata asa ca am decis o decalotare fortata. Zis si facut am mers la doctor si am facuto in 3 min gata( vai ce a plans mititelul:(( se uita la mine in ochi si cerea ajutor dar am zis ca scapam de ceva mai rau) . A zis sa ii facem MACAR o data pe sapt decalotarea la baita. 3 zile nu umblu la puta ca e sensibil si doare doar igiena locala. Dupa 3 zile am incercat eu dar nu coboara preputul peste tot glandul cum a facut doctorul decalotarea totala, s-a prins la loc?! Am tot incercat nu vad decat capatul/ varful glandului nu vrea sa se traga in jos deloc. Imi e sa nu fortez prea tare, citisem ca se da cu o crema cand se decaloteaza ca sa nu se prinda. Saracul e speriat ca il tin ca sa umblu la puta e suparat pe mine nu vreau sa imi chinui copilul, nu stiu cum sa procedez ce ma sfatuiti:(

DRAGA MAMICA , MERGI DIN NOU LA CONSULT LA MEDICUL CHIRURG el iti va spune in urma consultului ce se intampla acolo , nimeni altcineva nici chiar pediatrul , nu trebuie sa fii stresata de plansul micutului , ei uita foarte repede durerea , structura neuronala nu este bine definitivata !NU iti fie frica ca ii face rau chirurgul , e singurul responsabil si el trebuie sa il consulte !succes !
garbo_19362
Postat pe 17 Noiembrie 2014 13:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
retete pt bebelusi constipati 12 De la: ramonabruneta 4 Iunie 2015 17:02
oprirea lactatiei 6 De la: garbo_14496 17 Iulie 2013 23:20
vand hainute si accesorii copii 1 De la: haineieftinecopil 14 Iulie 2010 21:25
vaccinarea copiilor 9 De la: garbo072160 29 Iulie 2010 22:56
baita la bebe de un an 1 De la: selia 20 Noiembrie 2010 15:06
Setari Cookie-uri