as vrea sa inteleg ce se intampla cu barbatii din ziua de azi.....

De la: quasaria, la data 2012-10-21 10:35:10[quote]munca poate fi si o scuza. multi se ingroapa in munca ca sa scape de alte responsabilitati.

Acele "alte responsabilitati" nu sint obligatorii. E impropriu termenul de "responsabilitati" cind definim familia: familia trebuie sa fie oamenii pe care ii iubim. Cei cu care vrem sa fim. Cei care reprezinta "acasa". Nu ii iubim, vrem "sa scapam" de ei, nimic mai simplu. E mult mai greu sa ii ai decit sa nu ii ai... Poti sa stai singur cuc daca vrei si nu te impusca nimeni pentru asta.
[/quote]
CORECT Daca munceste..o face pt casa,ca sa aiba familia tot ce-si doreste.Noi muncim de dimineata de la 8 pana seara la 12..1..sau vara...chiar si la 7 am ajuns acasa..impreuna..ne-am du$at..schimbat si am plecat din nou...si asta 365 zile ale anului ..fara sfarsit de saptamana fara vacante si alte alea!Uneori ma satur...spun ca nu imi mai trebuiesc bani..vreau timp pt noi ..pt familia noastra,pt copii nostrii..Dar cum bine spune un proverb..Trebuie sa bati fierul atunci cand este cald...Deci,trebuie sa muncesti sa progresezi atunci cand ai(de munca) si poti!!!
nu_sunt_nimeni
Postat pe 21 Octombrie 2012 10:56
se pare ca , prietenul tau este ori prea comod ori nu vrea sa isi asume responsabilitatea unei ralatii. Este mult mai usor asa, sa fii cu cineva doar cand ai tu chef si cand iti place. Eu zic sa nu mai pierzi timpul, relatia nu este de viitor.
pirania_1960
Postat pe 21 Octombrie 2012 11:02
depinde foarte mult de educatie partea asta cu munca... Dupa parerea mea un adult valid, sanatos si in deplinatatea capacitatilor trebuie sa isi creasca copiii si sa isi faca o cariera si sa duca o viata implinita pe ambele planuri: mi se pare cumva ... invalidant sa stai acasa. De ce sa stai acasa? Esti bolnav?!
Copiii la rindul lor trebuie sa aiba o viata a lor si in afara fustei mamei: gradi, scoala, activitati extrascolare, tabere, excursii, etc.
quasaria
Postat pe 21 Octombrie 2012 11:12
Buna , am cunoscut si eu un barbat in situatia asta , am avut si o relatie ....cu urmari de cerere in casatorie etc ...dar dupa ce mi-a dat inelul....a inceput mami lui sa intre in viata noastra.....ca nu e bine sa facem asa ca nu e frumos sa dormim impreuna ca nu e frumos ca o femeie sa stea mai mult dezbracata decat imbracata langa viitorul ei sot...si prostii de genu...
ca intr-un final sa descos un pic trecutul familiei si a relatiilor lui .....desi nu obisnuiesc atunci am fost obligata......am descoperit ca la toate femeile din viata lui se intamplase exact la fel....pe scurt...mami lui il tinea langa ea ca nu cumva sa il piarda iar el fiind obisnuit din scutece sa fie mami cea mai importanta femeie din viata lui indifierent ca are iubita sau nu.....accepta si nu ierta pe nimeni care se lua de mami sau care vroia sa o inlocuiasca pe femeia importanta din viata lui.
Barbatii de genul asta au o problema .....comoditate....lene.....lipsa de responsabilitate.....sau de multe ori mi-am pus problema cu asemenea specimene or avea alte orientari sexuale....altfel nu-mi explic
Cand are iubita.....care nu exista lucru pe care ea sa nu il ofere , iar el o tine pe a lui ca sta cu mami..!!!!!
garbo238203
Postat pe 21 Octombrie 2012 11:30
Am 20 de ani, si eu am cunoscut o fata acum 4 ani, cu 8 ani mai mare decat mine,anul asta ne casatorim, exista si barbati responsabili!!
S_C
Postat pe 21 Octombrie 2012 12:40
barbatiiii care stiu ce vor sunt rari de tot dar fem realiste unde se gasesc?
barbatuuu cu orgoliiu nu e barbat intro fam nu exista orgoliii sau sefi
daca nu e intelegere si respect nu poate fiiii nici un gram de iubire
si cred ca e doar o pierdere de timp daca amandoi nu sunt pe aceeeasi unda nu are rost mai bine
singuri egal ca e un el sau o ea viatamerge inainte
garbo242237
Postat pe 21 Octombrie 2012 12:41
Totul se datoreaza societatii in care traim . Suntem putin anormali la cate probleme avem pe cap , statul nu ajuta cu nimic populatia ba dimpotriva ii pune mai multe piedici si de aici totul se revarsa si spre convietuire . Putem sa ne mintim noi cat vrem - asta e adevarul . Nu avem siguranta in noi ca oameni , suntem incoltiti de tot felul de probleme . E valabil si in cazul femeilor nu numai la barbati .
stmike
Postat pe 21 Octombrie 2012 13:13
Ii e mai bine cu parintii pentru ca acestia nu cer nimic de la el,doar sa mearga la serviciu.Nu te mai culpabiliza.....e doar un barbat lenes,in cel mai strict sens al cuvantului...si sa stii ca nu e singurul.Nu e vorba nici despre mentalitate,nici despre educatie...pentru ca vezi ca a putut un timp sa fie impreuna cu tine...e doar puturos.Daca tu vrei sa-ti petreci viata langa un lenes...atunci du-te la el ,promite-i ca vei face tu tot...si veti fi iarasi impreuna.
nelutza_darjan
Postat pe 21 Octombrie 2012 13:20

Dece vrei sa strici o familie pentru aventura ta de a avea o relatie cu un barbat insurat?
Cand esti insurat, chiar daca ai o familie cu multi copii, simti nevoia de a mai ,,calca"si pe alaturi pentru a-ti imbunatati potenta.
Sa stii ca putini sunt barbatii insurati care-si parasesc familia pentru o relatie viagera.
garbo233027
Postat pe 21 Octombrie 2012 13:42
Nu ai cum sa intelegi un barbat atata tmp cat ti-e gandul numai la tine.VOI, din aceasta secata care va intereseaza numai de propria persoana,refuzati sa credeti ca barbatul are si el trairi,sentimente si doreste ca si voi femeile aceeasi atentie.Nu veti fi niciodata tratate cu atentie atata timp cat voi sunteti permanent critice,va asumati numai voi merite chiar daca apartin barbatului.LIANTUL FAMILIEI SAU A UNEI RELATII E FEMEIA.Daca ea nu e ,,croita "(setata)sa mentina relatia stransa,totul se duce de rapa.Pe barbat il cumperi usor ca nu e pretentios ca voi,dar daca si minima atentie nu o acordati..........se duce sigur.Stima si respect pentru femeile care stiu sa aiba un barbat aproape,deci si o relatie normala.Dar...........
ninescu
Postat pe 21 Octombrie 2012 14:15
BRAVO garbo233027 si 069313
ninescu
Postat pe 21 Octombrie 2012 14:20
Da, exact, barbatii din ziua de azi nu suporta sa faca compromisuri..chiar daca sustin k isi iubesc partenera...sunt total iresponsabili si rasfatati si foarte mamosi...mai degraba face ce zc mamica decat ce zice partenera cu care se presupune ca are relatie serioasa.Rar se mai gasesc barbati hotarati,si de casa,idealu lor in viata e sa traiasca bine..si probabil considera ca daca leaga ceva f serios cu o fata...nu mai au aceeasi viata lipsita de griji,stres,restrictii,cicaleli,etc.BARBATII DIN ZIUA DE AZI SUNT NISTE NESERIOSI,MERITA SA TRAIASCA SINGURI FARA FEMEI LANGA EI.
Mady_Rozalinda_1
Postat pe 21 Octombrie 2012 14:27
De la: S_C, la data 2012-10-21 12:40:05Am 20 de ani, si eu am cunoscut o fata acum 4 ani, cu 8 ani mai mare decat mine,anul asta ne casatorim, exista si barbati responsabili!!


de ce sa strici o prietenie asa frumoasa cu o casatorie anosta?
tanti care acum vrea sa devina sotia ta, stie ea ce stie, iar tu crezi ca esti un barbat responsabil...
ei bine nu, esti doar un copil care se crede barbat! PUNCT!
iat actuala ta concubina, nu stie ca e naspa cu coruperea de minori? acum 4 ani cand te lauzi ca ai cunoscut-o, tu aveai 16 (saisprezece!) ani, adica minorrrrrrr, iar ea era satula de viata la 24 de ani.
si-a luat un copil facut gata si chiar maricel sa-l creasca si sa-l educe cum vrea ea!
mai barbatelule responsabil care te crezi tu!

scrie-ne peste alti 4 ani si anunta-ne cate femei au urmat dupa divort (motivele divortului noi le vom fi stiind de mult!!!) si apoi peste inca 4 ani asteptam sa ne scrii despre adevarata ta iubire, matura, nevisata si de care acum nici nu iti dai seama...

stii ce-a ziis puiul dupa ce i-a cazut puful si s-a vazut cu pene pe el?
uraaaaaaa, sunt cocos!
nu toate pasaricile care zboara se mananca (nu stiu daca intelegi ideea...)

si o sa inchei cum am inceput, reflecteaza la asta:
de ce sa strici o prietenie asa frumoasa cu o casatorie anosta? (si eventual plina de probleme)
heartbit
Postat pe 21 Octombrie 2012 14:41
De la: heartbit, la data 2012-10-21 14:41:24
De la: S_C, la data 2012-10-21 12:40:05Am 20 de ani, si eu am cunoscut o fata acum 4 ani, cu 8 ani mai mare decat mine,anul asta ne casatorim, exista si barbati responsabili!!


de ce sa strici o prietenie asa frumoasa cu o casatorie anosta?
tanti care acum vrea sa devina sotia ta, stie ea ce stie, iar tu crezi ca esti un barbat responsabil...
ei bine nu, esti doar un copil care se crede barbat! PUNCT!
iat actuala ta concubina, nu stie ca e naspa cu coruperea de minori? acum 4 ani cand te lauzi ca ai cunoscut-o, tu aveai 16 (saisprezece!) ani, adica minorrrrrrr, iar ea era satula de viata la 24 de ani.
si-a luat un copil facut gata si chiar maricel sa-l creasca si sa-l educe cum vrea ea!
mai barbatelule responsabil care te crezi tu!

scrie-ne peste alti 4 ani si anunta-ne cate femei au urmat dupa divort (motivele divortului noi le vom fi stiind de mult!!!) si apoi peste inca 4 ani asteptam sa ne scrii despre adevarata ta iubire, matura, nevisata si de care acum nici nu iti dai seama...

stii ce-a ziis puiul dupa ce i-a cazut puful si s-a vazut cu pene pe el?
uraaaaaaa, sunt cocos!
nu toate pasaricile care zboara se mananca (nu stiu daca intelegi ideea...)

si o sa inchei cum am inceput, reflecteaza la asta:
de ce sa strici o prietenie asa frumoasa cu o casatorie anosta? (si eventual plina de probleme)


nu_sunt_nimeni
Postat pe 21 Octombrie 2012 15:46
De la: Mady_Rozalinda_1, la data 2012-10-21 14:27:33.Rar se mai gasesc barbati hotarati,si de casa,idealu lor in viata e sa traiasca bine..si probabil considera ca daca leaga ceva f serios cu o fata...nu mai au aceeasi viata lipsita de griji,stres,restrictii,cicaleli,etc.BARBATII DIN ZIUA DE AZI SUNT NISTE NESERIOSI,MERITA SA TRAIASCA SINGURI FARA FEMEI LANGA EI.


pai... Rosalinda.... din cum pui problema chiar ca sa traiasca fara femei e premiul emisiunii...
Auzi, nesimtitu'... sa evite el grijile, stressu', RESTRICTIILE (!!!) si cicalelile....
quasaria
Postat pe 21 Octombrie 2012 16:36
De la: erestodoenmi, la data 2012-10-21 09:53:10Si eu care vreau sa ma plimb dau doar de tipi comozi care stau toata ziua cu fundul in masina. Ce rost sa aiba un tip bani, masina etc. daca are un caracter de nimic si nu e in stare sa iubeasca? traim intr-o lume extrem de superficiala, ne grabim in relatii doar ca sa nu fim singuri sau ca sa nu gasim casa goala cand venim de la munca, de fapt nu traim ci doar incercam sa supravietuim. asta nu viata! daca am deschide ochii am vedea ca viata e minunata, putem fi fericiti pur si simplu. suflete pereche chiar exista doar ca suntem prea comozi si ne complacem in asa zice relatii unde trebuie sa facem nu stiu cate compromisuri. cel mai trist este cand ele vin dintr-o singura directie. cand doar unul dintre parteneri se sacrifica si celalalt e obisnuit ca orice ar face, persoana de langa el e mereu la dispozitia lui, asta nu se numeste relatie, e un joc prostesc.

si pentru cei care spun ca e infantil sa te plangi ca partenerul munceste prea mult, nu mi se pare deloc infantil. munca poate fi si o scuza. multi se ingroapa in munca ca sa scape de alte responsabilitati.
garbo000046
Postat pe 21 Octombrie 2012 16:36
De la: erestodoenmi, la data 2012-10-21 09:53:10Si eu care vreau sa ma plimb dau doar de tipi comozi care stau toata ziua cu fundul in masina. Ce rost sa aiba un tip bani, masina etc. daca are un caracter de nimic si nu e in stare sa iubeasca? traim intr-o lume extrem de superficiala, ne grabim in relatii doar ca sa nu fim singuri sau ca sa nu gasim casa goala cand venim de la munca, de fapt nu traim ci doar incercam sa supravietuim. asta nu viata! daca am deschide ochii am vedea ca viata e minunata, putem fi fericiti pur si simplu. suflete pereche chiar exista doar ca suntem prea comozi si ne complacem in asa zice relatii unde trebuie sa facem nu stiu cate compromisuri. cel mai trist este cand ele vin dintr-o singura directie. cand doar unul dintre parteneri se sacrifica si celalalt e obisnuit ca orice ar face, persoana de langa el e mereu la dispozitia lui, asta nu se numeste relatie, e un joc prostesc.

si pentru cei care spun ca e infantil sa te plangi ca partenerul munceste prea mult, nu mi se pare deloc infantil. munca poate fi si o scuza. multi se ingroapa in munca ca sa scape de alte responsabilitati.
garbo000046
Postat pe 21 Octombrie 2012 16:37
Buna

E greu,dar lasa-l nu e pentru tine.Cind nu ai chef ,nu mai rizi,fugi departe de aceea persoana.

O zi buna.
garbo_3110
Postat pe 21 Octombrie 2012 16:48
De la: S_C, la data 2012-10-21 12:40:05Am 20 de ani, si eu am cunoscut o fata acum 4 ani, cu 8 ani mai mare decat mine,anul asta ne casatorim, exista si barbati responsabili!!

uau..sunt curioasa cat o sa tina aceasta..responsabilitate...bafta:)
MARILENA_25
Postat pe 21 Octombrie 2012 18:36
stii cum este viata? e nevoie de un clik. de o scantee. sunt momente cand o vorba iti poate schimba viata. dar pot fi si momente in care degeaba te zbati,
con_de_brad
Postat pe 21 Octombrie 2012 20:47
De la: con_de_brad, la data 2012-10-21 20:47:35stii cum este viata? e nevoie de un clik. de o scantee. sunt momente cand o vorba iti poate schimba viata. dar pot fi si momente in care degeaba te zbati,


nicio scanteie (da, SCANTEIE este cuvantul corect) nu trezeste astfel de barbati crescuti in fustele mamelor lor si niciun click nu va putea sa aduca "omul" la realitate.
Rosemaryyy
Postat pe 21 Octombrie 2012 23:43
Draga mea Ariadna o6,fii fericita si multumeste bunului D-zeu ca nu te-ai casatorit cu un astfel de exemplar egoist si parsiv,care ti-ar fi facut viata iad pina ai fi divortat de el.Pe viitor fii mai selectiva si nu-ti lega destinul de oricine doar de teama singuratatii,daca nu simti ca esti iubita,pretuita si respectata,mai bine renunta la astfel de exemplare,nu te lasa folosita!!!!!!!!!!!!!!!!
garbo255960
Postat pe 22 Octombrie 2012 00:02
In situatia lui 38 si locuieste cu parintii nu are nevoie de SOTIE ci de o AMANTA cu care sa aiba o relatie in wek-end deci sex 2 zile ,igienic, curat si GATA .De la inceput nu ai avut nici o sansa.
Georgescu_Jorj_Ioan_1
Postat pe 22 Octombrie 2012 05:27
De la: garbo_5053, la data 2012-10-20 16:30:11Nu te mai invinovati degeaba,nu ai nici o vina,din ceeace ai povestit inteleg ca nu este omul tau pereche.Daca te-ar fi iubit (si repet, nu e vina ta ca nu te iubeste),te-ai fi simtit apreciata, sustinuta, iubita ,fericita -si nici atunci poate nu si-ar fi asumat responsabilitatea casatoriei cu tine, cel mult si-ar fi dorit sa fiti mai mult timp impreuna si poate s-ar fi mutat cu tine.
Barbatii din ziua de azi nu isi asuma usor responsabilitatea unei familii, parte din cauza conditiilor financiare si sociale, parte din cauza atitudinii noastre de ,, eu pot reusi singura,,atitudine in parte feminista,in parte distructiva pentru noi insine.Si eu sunt convinsa ca noi ,femeile, putem reusi singure tot ceeeace ne punem in cap,dar daca le-o spunem si lor, nu le mai stimulam de nici un fel dorinta de afi ei aparatorii, ocrotitorii, sustinatorii nostri. Apropo de asta, exista o poveste simpatica despre cum poate o feminista rata un barbat bun....
Printesa se casatorise cu printul si statea in castelul lor..O data, fiind printul plecat ,vine zmeul Printesa striga dupa ajutor, vine printul ,se lupta cu zmeul, ii taie capul,printul este mandru si sunt fericiti.A doua oara cand apare capcaunul si fata striga dupa ajutor, printul este neinarmat si se lupta cu acesta cu mainile goale.Fata ii striga ,,uite o arma sa-l ucizi,,, si astfel scapa si de data asta.Printul se simtea de parca victoria era impartita cu printesa,nu prea era in largul lui.A treia oara balaurul o inspaimanta,si iarasi se lupta printul ,si oboseste,si printesa de sus din turn tot striga,,mai la dreapta,mai la stanga,uite,iti arunc o franghie,leaga-l,,etc,etc.In sfarsit,printul biruieste dar este total dezamagit de sine insusi.A patra oara cand printesa striga dupa ajutor,printul nu mai are imboldul de sari sa o ajute,spunandu-si in sinea sa,,lasa ca stie sa se descurce si singura,,.Si a plecat pe alte taramuri, sa caute o printesa care chiar vroia sa fie salvata si care nu aflase de tactici de lupta.
Nu spun sa facem pe mimozele sau pe proastele ca sa-i tinem pe barbati langa noi, dar cred ca adevarata inteligenta a noastra ar fi sa le starnim orgoliul de masculi si sa-i starnim sa-si faca meseria de barbati.Sa-i lasam sa ne curteze (in ziua de azi mi se pare ca ii cam curteaza fetele astea tinere ele pe ei),sa ne devina ei noua sustinatori,(nu sa ne deschida portiera la masina sau sa devenim intretinutele lor,ci sa stim sa primim gesturile lor cu bunavointa pentru a le incita pe urmatoarele,sa ii lasam sa afle cat ne bucura atentia lor si ca ne-o dorim, sa le readucem ideea ca fara ei pamantul nu se invarte) Sa invatam sa fim FEMEI:.Stiti cum se invart ei in jurul unei femei care stie sa le sugereze subtil asta?
Dar a fost o divagatie cam mare.Nu cred ca asta a fost in cazul vostru.
Cred ca ai tras prea mult de relatie in conditiile in care el nu daruia orea mult sufleteste,si asta l-a facut sa se multumeasca cu ce avea .Nu spun ca ar fi fost bine sa fi avut o atitudine de femeie fatala ,dar cred ca ai fost prea la indemana lui, nu ai provocat nici un mister,nici o vanatoare.Poate a fost mai bine ca a fost asa,acum esti libera sa-ti cauti sufletul pereche pentru care sa simti fluturasi in stomac, si mai ales care sa te faca fericita.Important este sa-ti iei lectia data de viata cu ocazia aceste relatii esuata.Se spune ca Dumnezeu ne da atatea experiente pana cand ne invatam lectia necesara.
Lipsa lui de responsabilitate nu este vina ta.
Ce iti mai pasa de el de ce nu e responsabil?!
Iti garantez ca exista multi barbati care isi iau viata in piept si isi asuma integral toate greutatile ei.Sunt multi.Unul te asteapta.
Iti urez intelepciune si chef de viata.
moerna
Postat pe 22 Octombrie 2012 11:55
Exista si astfel de persoane.Din moment ce prin comunicare ati aflat ca nu impartasiti aceleasi planuri de viitor si nu aveti aceleasi vise,loic,nu va potriviti,astfel ca va este mai bine amandurora sa va vedeti separat de viata mai departe.
Este normal faptul ca ai incercat sa il faci sa inteleaga ceea ce iti doresti,insa adevarul este ca cu de-a sila nu se rezolva nimic in viata.Mi s-a intamplat si mie,totusi esti destul de puternica sa iti revii si sa cauti pe cineva care sa isi doreasca cu adevarat sa intemeieze o familie.
Cred ca si tu din aceasta relatie ai invatat ceva si tu te-ai schimbat,ai descoperit ca nu te multumesti in timp indelungat cu o relatie banala,ci iti doresti sa mergi la urmatorul nivel.Din puncul meu de vedere este ceva excelent sa iti doresti sa perseverezi intr-o relatie,asa ca cine nu te merita,decat sa te traga inapoi in viata,mai bine sa pastreze distanta.Bafta pe viitor.
trandafir1
Postat pe 22 Octombrie 2012 13:05
De la: garbo238203, la data 2012-10-21 11:30:19Buna , am cunoscut si eu un barbat in situatia asta , am avut si o relatie ....cu urmari de cerere in casatorie etc ...dar dupa ce mi-a dat inelul....a inceput mami lui sa intre in viata noastra.....ca nu e bine sa facem asa ca nu e frumos sa dormim impreuna ca nu e frumos ca o femeie sa stea mai mult dezbracata decat imbracata langa viitorul ei sot...si prostii de genu...
ca intr-un final sa descos un pic trecutul familiei si a relatiilor lui .....desi nu obisnuiesc atunci am fost obligata......am descoperit ca la toate femeile din viata lui se intamplase exact la fel....pe scurt...mami lui il tinea langa ea ca nu cumva sa il piarda iar el fiind obisnuit din scutece sa fie mami cea mai importanta femeie din viata lui indifierent ca are iubita sau nu.....accepta si nu ierta pe nimeni care se lua de mami sau care vroia sa o inlocuiasca pe femeia importanta din viata lui.
Barbatii de genul asta au o problema .....comoditate....lene.....lipsa de responsabilitate.....sau de multe ori mi-am pus problema cu asemenea specimene or avea alte orientari sexuale....altfel nu-mi explic
Cand are iubita.....care nu exista lucru pe care ea sa nu il ofere , iar el o tine pe a lui ca sta cu mami..!!!!!
Sau nu ai fost tu atit de diplomata incit sa-l smulgi de la fusta masii.
lylu
Postat pe 22 Octombrie 2012 14:39
unii barbati sint cam cretinei,unii nu vor sa aiba responsabilitati,cum sa faca ei piata ,sa duca ei gunoiul ,sa schimbe ei scutecul cacacit al unui bebelus?in cazul tau el se simte asa de bine acasa cu parintii lui incit nu pare sa aiba chef sa-si schimbe domiciliul .
demetra
Postat pe 22 Octombrie 2012 16:36
Quasaria,este o mare diferenta intre 1)a sta langa un barbat care trebuie impins de la spate sa-si faca "meseria de barbat" -pentru ca in final tu ca femeie puternica il vei dispretui si vei sfarsi prin a fi tu SEFUL,si nu asta era scopul relatiei, si 2)a sta langa un barbat caruia sa-i VEZI calitatile, sa i le aprobi, admiri si sa stii sa-i arati ca te bucuri de ele,astfel incat sa fie dornic sa si le demonstreze in continuare,si nu sa-i sabotezi ceeace are bun .
Am avut exemplu in familie de un asemenea caz:un unchi din partea mamei,casatorit de tanar cu o colega de facultate,ajuns la 30 de ani director peste 150 de oameni,a crescut firma la cifra de dublu export, tata bun ,responsabil(nu ducea copiii in parc, nici nu punea muraturi, dar cand statea cu ei stia sa se joace, sa le arate dragostea lui si sa le faca o educatie de substanta).Nimic insa din ce facea el nu era suficient,nimic nu indeplinea asteptarile nevestei-ca de ce a adus mere golden in loc de ionatane, ca de ce a cumparat vacanta in Tenerife in loc de vila cu piscina,ca de ce dadea atentie sora-sii in loc sa-i dea atentie soacrei(mamei ei).....Am asistat la discutii nenumarate intre ei -au fost casatoriti vreo 10ani-discutii in care ea reprosa la infinit iar el trata isteriile ei flegmatic si cu umor('nevasta-mea este azi in criza sefului').Nu rabufnea,dar nici nu o lasa sa il incalece.
Dar probabil aduna....Nu cred ca ar fi gonit-o din viata lui daca nu ar fi prins-o in patul propriu cu colegul ei mai tinerel.A incercat sa inteleaga ce a facut-o sa o ia atat de rau razna si a plimbat-o pe la psiholog.Aerele ei de sefa veneau din faptul ca se stia iubita si avea loc de orice.Asta a fost concluzia psiho.Sa se urce in copac,daca vroia.Iar el a avut dorinta de a o ierta dar tot ceeace adunase in ani de reprosuri l-au oprit - tot concluzia psiholoagei.
S-a terminat cu un divort urat,cu crize de femeie dominatoare caruia i s-a luat obiectul dominatiei,cu santaj asupra lui folosindu-si armele din dotare-copiii,cu stoarcere de bani si cu isterii publice .
Tipu este recasatorit de vreo 12 ani cu o alta tipa,finuta si la locul ei .Fara aere de primadona,filoloaga de formatie, profesoara universitara.Tipa il iubeste,se vede de la o posta, fara sa-i puna talpa in gat, iar el o adora.Sunt doi oameni la 50 si ceva de ani, cu copiii lui din prima casatorie, tipa s-a imprietenit superOK cu fata lui, baiatu' e putin mai distant,dar e baiat...
Sunt fericiti impreuna si el nu e altfel decat era cu prima.Acelasi barbat puternic,stapan pe el, iubitor......Diferenta a facut-o femeia.....

Intorcandu-ma la subiectul postarii,putem spune ca fiecare sac isi are petecul sau.Exista un barbat pe masura firii tale, nu deznadajdui ca nu vei gasi un tip responsabil. A avea tu standarde inalte nu este o vina.Iar daca aceasta calitate a ta iti face probleme, EI sunt de vina, nu tu.Tu poti trai bine cu tine insuti doar daca iti daruiesti ceeace TU ai nevoie.Cauta si nu renunta la standardul tau.
garbo_5053
Postat pe 22 Octombrie 2012 16:43
nu i-a cunoscut parinti ca lui ii era putin rusinica,pai cum sa stai mey cu parintii la varsta aia?iti spun eu de ce statea,din lipsa de responsabilitate,ca sa locuiesti singur trebuie sa fi responsabil si harni,el statea acolo ca era mamica care ii splala ii facea de mancare ...etc,normal ca nu a vrut sa-si faca casa cu tine ca deja era complicat..nu vreau sa fiu rautcios dar ala nu era barbata,mai bine ca v-ati despartit.Feliciatari
Slabire
Postat pe 22 Octombrie 2012 20:10
Buna, nu te mai culpabiliza, asa a fost sa fie TRAIESTE CLIPA SI PUNCT, ASA SUNT BARBATII DIN ZIUA DE AZI, de cele mai multe ori au 2 fete!!! dar asta e!!! fii tare, CE NU TE OMOARA TE INTARESTE, capul sus si mergi inaite, daca e sa se intoarce se va intoarce, daca nu inseamna ca asa trebuia sa se intample
cu drag
mihaela
mosu_mihaela
Postat pe 22 Octombrie 2012 20:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
la ce sa astept? 19 De la: scumpa31 15 Februarie 2011 08:51
de ce oare majoritatea oamenilor sunt nerecunoscători, 21 De la: ingerasulluptor1 24 Iulie 2016 18:10
sa apreciem omul la justa lui valoare 1 De la: marialeia 14 Octombrie 2010 20:03
relatiile la distanta! 13 De la: pantera_neagra 10 Septembrie 2009 04:50
mintita inselata...prea naiva am fost....' 45 De la: cricat 9 Martie 2011 10:26
Setari Cookie-uri