oprirea lactatiei

buna seara!Sunt noua pe-aici si sper sa primesc ajutorul vostru, dragi mamici!Am un bebe de 1 an si 3 luni si de trei zile am incetat sa-l alaptez.Spre surprinderea mea...a acceptat destul de usor...desi ma trezea noaptea sa papa la san si...tragea de tricoul meu cand eram in public(acestea sunt motivele pt care m-am decis sa nu ii mai dau de la san).Problema e ca eu inca mai am lapte si nu stiu ce sa fac...E bine sa luam pastile ca sa se retraga laptele?Exista riscuri daca nu luam si lasam sa treaca de la sine?Cum ati procedat?Eu nu am probleme cu sanii(adica nu s-au umflat ,nu ma dor...dar...ma gandesc ...pe parcurs sa nu am probleme.Pe net vad idei o gramada.Cineva zicea ca la 4 luni dupa ce i s-a retras laptele(nu a luat pastile) a avut un chist din cauza ca nu se eliminase tot laptele,s-o putea asa ceva?
garbo_14496
Postat pe 25 Iunie 2013 23:55
ai lapte si nu ii mai dai pentru ca te deranjeaza noaptea si "te trage de tricou"????
Ma abtin de la comentarii....
quasaria
Postat pe 2 Iulie 2013 10:00
Buna draga tinara mamica, faptul ca mai ai lapte este un mare , mare pacat sa nu ii dai ! este o legatura unica si indestructibila intre mama si copilas, Vorbesc din experienta , eu mi-am alaptat fetita pina la 1 an si jumatate iar baiatul pina la 2 ani si aveam si serviciu in acelas timp . daca asta este sigur decizia tat , poti cere un sfat medicului de fam sau ginecologului , . da se pot lua medicamente pt oprirea lactatiei ; dar riscul de a dezvolta un chist mamar este 50% . oamenii sunt unicate , ce i se intimpla cuiva nu ti se intimpla automat si tie ! mult succes !
garbo_19362
Postat pe 8 Iulie 2013 16:42
laptele matern este de neinlocuit!
daca ai si nu il dai copilului, faci o mare gresala.
mobilitatea articulara si imunitatea sunt doua din multele cazuri in care laptele matern este Esential!
heartbit
Postat pe 8 Iulie 2013 21:45
Am alaptat pe fiica mea pana la doi ani si am incetat din cauza unui sfarc rupt cu dintii accidental. A fost cumplita intarcarea, plangeam pe rand cand ea, cand eu fara sa stiu de ce. Dupa cateva luni am inteles ca pierdusem ambele unele momente speciale - niciodata nu i-am mai fazut pe fetzisoara acel zambet de fericire pe care il avea la alaptat!

Oricum, dormeam cu sutien pt ca ii explicasem ca am buba si ea vazuse sangele, dar noaptea tot cauta din nevoie de alinare si din obisnuintza. La a 4 zi parca am gasit pe sutien pete bej-maronii. Sanii ma mai dureau doar un pic si dupa ziua a 8a gata! Plus am ramas gravida apoi Slava Domnului! Nu stiam de ce nu ramanea, acum fiica mea are un fratior de 6 luni. Si alaptam in public de cate iri era nevoie, si acum la fel. Alaptatul , la fel ca 'reproducerea' si ca nasterea este CEVA NATURAL SI UNIVERSAL. Nu am luat pastile si nu mi-am aplicat nici un fel de creme sau prisnitze.

am vrut sa evit alaptatul pt ca inceputul a fost dificil, am avut si mastita , dar nu am luat medicamente pt febra sau durere deoarece mereu ma lua ametzeala cand citeam continutul unei cutii de lapte praf.

Tu fa ce iti zice instinctul, dar aminteste-ti ca copilul tau alta mama nu are. Iar restul lumii pt el nu conteaza. T pup si sanatate!
garbo168641
Postat pe 13 Iulie 2013 12:35
Nu stiu sa iti spun despre alaptat desi am avut gemeni insa nu am avut lapte.
V-am spus ca am si o fata mai mare dar ea este " a lui" insa am crescut-o de foarte mica si este de foarte multa vreme A MEA!

Sa revenim la alaptat :eu neavand lapte, baietii mei au mancat cu biberonul, lapte praf (am inceput cu Milupa Milumil si apoi lapte corespunzator varstei) si nimic nu le-a impiedicat dezvoltarea;
By the way, ce mama dracului scrie pe cutiile de lapte praf de "le vine rau ...la lume"?!
hai sa nu exageram cu laptele praf.....
O fi alaptatul , reproducerea si altea alea naturale DAR nu se face sex pe strada (adica nu ne reproducem pe strada) si nici nu alaptam pe strada;

Am si eu o intrebare legata de igiena alaptatului in locuri publice la duduia care zice ca alapteaza in spatii publice : cum speli sanul inainte sa-l vari in gura copilului, il bagi asa cu microbi cu tot? cum speli sanul dupa?! nu mai vorbesc de alte inconveniente, ma refer strict la igiena.
.....si ce contin cutiile de lapte praf?!

garbo_14496, daca nu vrei sa mai suga de la san , fa-ti rost de o pompa si mulge-te , apoi pune laptele in biberon si sa-l copilului, parerea mea.
adeline
Postat pe 17 Iulie 2013 23:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vaccinarea copiilor 9 De la: garbo072160 29 Iulie 2010 22:56
cumpar carucior 2 De la: sufur_bursucel 4 Aprilie 2011 17:21
Buna 8 De la: elodia 23 Martie 2011 15:57
baita la bebe de un an 1 De la: selia 20 Noiembrie 2010 15:06
lamurire 4 De la: Defendia 4 Martie 2011 11:19
Setari Cookie-uri