boala secolului 21....

Li,
iar te tii de shotii?
oricum, raspunsul tau ...zici ca l-ai plagiat de la mine
dor72_
Postat pe 10 Septembrie 2012 15:18
De la: dor72_, la data 2012-09-10 15:07:54palmier, mi se pare absolut justificat, pentru orice fiinta sa fie in mai mare sau mica masura subiectiva.
Mi-e imposibil sa emit o parere, din.... n'importe quel domaine...fara sa o transmit prin prisma cunoasterii mele, e experientelor personale, al tuturor efectelor pe care aceste experiente le-au avut asupra mea.
Apoi, emitand o parere, nu inseamna ca i-am dat, implicit, caracter de lege si nu admit amendamente.
Insa, convingerile mele vin de undeva si nu emit o parere de dragul de a epata, demonstra , convinge....
O parere, e personala si, normal, in acelasi timp este si subiectiva...mai mult, mie mi se pare absolut in regula...asa cum si tie, la randul tu, ti se par fff in regula parerile tale


perfect adevarat !!! ms mult pt opinia ta echilibrata si care demonstreaza si altora ca atunci cind dam un sfat, s-ar putea sa nu fie cel mai bun, el fiind sub imperiul subiectivismului nostru. pluralismul parerilor sau a opiniilor , a fost...este si va fi de necontestat si subscriu la asta.

ms mult....cu profunda apreciere.
palmier
Postat pe 10 Septembrie 2012 15:21
De la: dor72_, la data 2012-09-10 15:18:50Li,
iar te tii de shotii?
oricum, raspunsul tau ...zici ca l-ai plagiat de la mine


vezi... dar nu l-am plagiat... esti si tu printre milioanele alea... asta e tot.... ! de aia imi placi... !
barboneli
Postat pe 10 Septembrie 2012 15:25

iata un motiv simplu pentru care ar trebui sa poti ( fiecare dintre noi) sa tii cont doar de simtirile si trairile tale, pe care, nicio alta persoana, oricat de mult sau de bine te-ar cunoaste, oricat de empatica ar fi, nu ar putea sa le perceapa prin prisma cunoasterii tale...

P.S. Nu trebuie sa imi multumesti. Este pur si simplu parerea mea.


Li, cel mai mult imi place ca....printre toate milioanele alea...tu ma zaresti in prima secunda
dor72_
Postat pe 10 Septembrie 2012 15:27
De la: palmier, la data 2012-09-10 15:21:36
De la: dor72_, la data 2012-09-10 15:07:54palmier, mi se pare absolut justificat, pentru orice fiinta sa fie in mai mare sau mica masura subiectiva.
Mi-e imposibil sa emit o parere, din.... n'importe quel domaine...fara sa o transmit prin prisma cunoasterii mele, e experientelor personale, al tuturor efectelor pe care aceste experiente le-au avut asupra mea.
Apoi, emitand o parere, nu inseamna ca i-am dat, implicit, caracter de lege si nu admit amendamente.
Insa, convingerile mele vin de undeva si nu emit o parere de dragul de a epata, demonstra , convinge....
O parere, e personala si, normal, in acelasi timp este si subiectiva...mai mult, mie mi se pare absolut in regula...asa cum si tie, la randul tu, ti se par fff in regula parerile tale


perfect adevarat !!! ms mult pt opinia ta echilibrata si care demonstreaza si altora ca atunci cind dam un sfat, s-ar putea sa nu fie cel mai bun, el fiind sub imperiul subiectivismului nostru. pluralismul parerilor sau a opiniilor , a fost...este si va fi de necontestat si subscriu la asta.

ms mult....cu profunda apreciere.


ms eu !
barboneli
Postat pe 10 Septembrie 2012 15:27
De la: dor72_, la data 2012-09-10 15:27:01
iata un motiv simplu pentru care ar trebui sa poti ( fiecare dintre noi) sa tii cont doar de simtirile si trairile tale, pe care, nicio alta persoana, oricat de mult sau de bine te-ar cunoaste, oricat de empatica ar fi, nu ar putea sa le perceapa prin prisma cunoasterii tale...

P.S. Nu trebuie sa imi multumesti. Este pur si simplu parerea mea.


Li, cel mai mult imi place ca....printre toate milioanele alea...tu ma zaresti in prima secunda


mmmda... mai sus m-am incurcat la postarea lui palnier.... dar nu conteaza.

ei dor.... mie mi se pare asta normal... mai ales ca, fie vorba intre noi... te cunosc mai de mult.... ! celelalte milioane nu...
barboneli
Postat pe 10 Septembrie 2012 15:31
Li, este...doar parerea ta
si nu pot eu acum, sa ma contrazic, nu?

mi-e dor de voi, am si acuma multe de facut dar simt nevoia sa vorbesc cu voi....intrinsec, fara scapare...
si am decis sa-mi fac damblaua....ca lucrurile...tot eu mi le aranjez/rezolv
dor72_
Postat pe 10 Septembrie 2012 15:35
De la: barboneli, la data 2012-09-10 15:11:39
in primul rand convingerile imi vin de la ce mi se intampla mie... si nu de la ce bat campii altii... ! daca era ca ceilalti... miliarde, aveam tunci convingerile lor ! nu ?

in general gandurile nu se pot generaliza... sau in nici un caz la mai multe miliarde o data... ! utopii... am mai auzit e ! dar tu chiar vrei sa schimbi lumea ? n-o sa reusesti... iti pui io ! meriti mai multe... dar nu e loc aici ! si chiar asa departe... la binele omenirii... inca nu am ajuns. sorry !

nu stiu daca cu par sau nu... dar ea este pentru unii neagra pentru unii nu... ! in africa o fi alba... mai stii !!!!

ok ...pt edificarea ta....nu vreau sa-ti schimb convingerile ,nici tie si nici altora si nici omeniri am facut doar un mic studiu de caz. atat si nimic mai mult.
palmier
Postat pe 10 Septembrie 2012 15:40


te inteleg perfect... multi fac ! si daca asta te ajuta... de ce nu ! vorba lui...

http://youtu.be/X6GcQVzgaeU

la multi le vine... din pacate !!!!

ce are cu tine... dor... ???? !!!
barboneli
Postat pe 10 Septembrie 2012 15:45
palmier,
ultima postare a fost din convingere?
dor72_
Postat pe 10 Septembrie 2012 15:48


cred ca... asa si asa... ! acuma probabil ca a auzit sau vazut si alte "convingeri" ! cred. asa invata lumea... capatand experientza, nu ? si bune si rele... fiecare le cerne cum stie.
barboneli
Postat pe 10 Septembrie 2012 15:53

Li, parca nu mai esti atat de sigur...de parerile tale....
dor72_
Postat pe 10 Septembrie 2012 16:01


de ale mele da... sunt pietrificate deja ! ale lui palmier se clatina ca si palmierul in vant !!! daca citesti atenta... acum nu mai vrea sa schimbe convingeri... nu ale noastre si nu ale omenirii... sau cel putin asa am inteles eu din postarea ei.
barboneli
Postat pe 10 Septembrie 2012 16:08


si ma scuzati... dar eu ma retrag... am eu convingerea ca putina odihna la ora asta face bine..... !!!!!
barboneli
Postat pe 10 Septembrie 2012 16:12

pana si eu va trebui sa imi schimb convingerile
palmier este ....o "ea"?
eu eram convinsa ca e un "el"
praful s-a ales de convingerile mele

odihna placuta Li
stii ca nu e rea ideea?
dor72_
Postat pe 10 Septembrie 2012 16:33
Uneori,cred eu,oamenii simplii{asa zisii...prosti..} sunt mULT mai fericiti,ei nu cer prea multe de la o relatie..se multumesc cu ce au!!
Odata la mine au venit sa intrebe de fetita lor o pereche sot -sotie.Eu cunosteam doar pe d-na,ea aduce si ducea fetita la grupa..La plecare i-am condus pana-n capul scarilor si i-am condus ,privindu-i.El I-A DAT UN PICIR IN FOUD si....EA A RAS...Eu am inlemnit,mi s-a parut cel mai GROTESC gest posibil..dar ea l-a luat drept ..gluma...Atat stia-atat pretindea ! !
Cu cat astepti mai mult de la partener/a,cu atat devii mai pretentios/a si ..poate si mai...nemultumit/a...
elisabeta_boia
Postat pe 10 Septembrie 2012 17:53
Lumea s-a schimbat, barbo, s-a schimbat...
Luna_in_capricorn
Postat pe 10 Septembrie 2012 18:15
De la: palmier, la data 2012-09-10 14:59:31
daca sa zicem ati fi avut o casnicie reusita si frumoasa, mai aveati aceas parere si convingere......ca acum??? la modul general vorbind..?? ''institutia casatoriei'' tot ''neagra si cu par" era..???

respect all.


tot o conventie inutila era, da, "institutia".

A, casniciile alea frumoase sint cu atit mai mult inutile, macar in alea negre si cu par ii mai tine impreuna frica de partaj, deci mai au totusi un rol. Da' daca aia doi ar sta tot impreuna, casatoriti sau nu.... la ce e buna "institutia"?
quasaria
Postat pe 10 Septembrie 2012 20:03



Luna... mie imi spui... ? pai sigur ca s-a schimbat... mereu s-a schimbat si mereu o sa se schimbe... ! n-am inteles de ce imi amintesti asta ?
barboneli
Postat pe 10 Septembrie 2012 21:24


eu nu prea inteleg cuvantul asta "istitutie"... si nici nu prea vad eu rolul in casatorii... ? ptr. mine. din memorie... institutie era... Palatul Telefoanelor, de ex. sau institutul de proiectare ISPGC... unde am lucrat in mileniu celalalt.. ! de aia mie greu un pic... ! casatoria stiu ce inseamna si la ce e buna uneori... ! nu ca asta ar face sa se iubeasca mai mult timp ei si ele.. chiar daca e italiana ! nu, nu stiu la ce te refi Q sau ceilalti...
barboneli
Postat pe 10 Septembrie 2012 21:39
Eu cind aud termenul asta tot am impresia
ca vad o baba la un ghiseu
quasaria
Postat pe 10 Septembrie 2012 23:28
De la: quasaria, la data 2012-09-10 23:28:24Eu cind aud termenul asta tot am impresia
ca vad o baba la un ghiseu

sintagma''institutia casatoriei'' am folosit-o doar ca o figura de stil in contextul respectiv.. atat si nimic mai mult.. daca traumele vietii pe care le-ati trait au lasat urme adanci si vede-ti o baba la ghiseu sau palatul telefoanelor, e dureros si va inteleg. nu am incercat sa va schimb opiniile sau optica de viata constienta fiind ca acestea nu se vor schimba niciodata .......si nici a mea. am incercat doar sa fac un mic studiu de caz necesar mie. multa sanatate si o viata asa cum vi-o doriti.......
palmier
Postat pe 11 Septembrie 2012 02:51

un minut de reculegere in memoria miilor de americani victime actului de teroare din 11 septembrie... !

neatza....

stai draga linistita, nu-ti reproseaza nimeni nimic la ce spui... si in plus, eu am auzit cuvantul asta legat de casatorie... de multe ori cand vagabondam pe strazile orasului natal... ! eu nu vad legatura, dar poate exista... oricum, se vorbeste aici asa de mult de casatorie, institutie... si nu vad ce legatura are cu boala secolului 21... care e copil inca la 12 ani ai lui !
barboneli
Postat pe 11 Septembrie 2012 07:47
Da, 11 septembrie...un gand pentru atunci...
Luna_in_capricorn
Postat pe 11 Septembrie 2012 09:49
BOALA SEC 21 ....e contagioasa?????
zazaq
Postat pe 11 Septembrie 2012 13:19

Care dintre ele??? X_X
Fss_ssu
Postat pe 11 Septembrie 2012 14:04
On...divoru'...off, nu tiu.
Axl_R
Postat pe 11 Septembrie 2012 14:12
On.... ii inchis la mine
Cand afli, sigur nu-i Off! ;))...

:)
Fss_ssu
Postat pe 11 Septembrie 2012 20:14
De la: quasaria, la data 2012-09-10 23:28:24Eu cind aud termenul asta tot am impresia
ca vad o baba la un ghiseu


Eu parca vad: ""o panselutza vesela si suava"!

Mai! da ii acuta rau! ;))
Fss_ssu
Postat pe 11 Septembrie 2012 21:31
Cred ca sufera de "boala secolului" cei care se incapataneaza sa "traga" de o casnicie care nu mai merge si se complac intr'o mizerie de viata.
Stii cum e..."boala lunga, moarte sigura"
Oare complacandu'ne intr'o relatie bolnavicioasa, tarand si copii in asta, ne face mai "sanatosi" sau mai "in randul lumii" ???
b727ana
Postat pe 12 Septembrie 2012 00:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Spate acoperit. 1 De la: ulygarbo 18 Martie 2017 19:01
Sa continui sau nu? 46 De la: Fluffy6 30 Aprilie 2015 10:36
1martie 4 De la: ysa30 4 Martie 2010 13:11
lipici 51 De la: cely 11 Decembrie 2009 13:28
sex 142 De la: vuvuzela 23 Septembrie 2010 03:31
Setari Cookie-uri