efectele minciunii sunt distructive.Minciuna este o forma comoda de rezolvare aparenta si temporara a problemelor

din cauza minciunii lipseste incredere dintre oamenii...minciuna este o forma comoda de a-si rezolva probleme materiale......numai ca ulciorul se spargemodata si o data.....Minciuni oricine poate zice,dar rezolvarea problemelor fara a folosi ipocrizia si minciuna,,,putin stiu.....pt ca minciuna are efecte distructive....se vad si consecintele...lipsa increderii,,,ura,,,egoismul,,,racirea oamenilor si nepasarea unii fata de ceilalti etc
ingerasulluptator
Postat pe 12 Noiembrie 2011 19:30
Uneori MINCIUNA e chiar necesara-in medicina ,de ex. ,vezi fenumenul placebo!!
O minciuna spusa la timp potrivit,face adevarul mai suportabil!
aceasta comoda rezolvare a pb. nu e temporara..e de durata,daca se face in scop caritabil!!
Sa nu ne mintim!!
In dragoste...prefer sa fiu mintita frumos...decat sa mi se spuna un adevar ..dureros!
elisabeta_boia
Postat pe 12 Noiembrie 2011 20:11
daca un om isi pune caracterul la punct..Nu are rost sa isi faca griji in privinta ca se face de rusine..Spre exemplu mie nu imi este rusine sa fiu sincera...Pt ca nu mai fac lucruri urate care sa ii dezguste pe ceilalti..din moment ce traiesti decent si esti corect,,nu are de ce sa iti fie rusine sa fii sincer....De asta eu cred,,,ca daca un om se pune la punct din punct de vedere moral,,,nu are de ce sa ii fie rusine si frica sa fie sincer....Daca tu faci lucruri urate,,,este periculos sa fii sincer sa spui lucruri care te compromit....Dar daca te pui la punct in punct de vedere moral,,,poti atunci sa devii sincer si deschis..logic nu
ingerasulluptator
Postat pe 12 Noiembrie 2011 20:41
Pai eu de asta ma stradui ca sa raman fata cuminte,,ca sa nu imi fie rusine sa imi fie sincera.....Pt ca daca faci lucruri urate care te-ar compromite,,,normal ca minti...Si asta este pacat....De asta ca sa poti deveni un om sincer,,,trebuie sa iti indrepti comportarile urate.....Pt ca de asta se spune....Ca daca faci un pacat,,el te face sa le faci pe toate.....Ci trebuie doar sa il rogi pe Dumnezeu sa te ajute sa te indrepti,,,si Dumnezeu sigur iti prezinta si te ajuta cu o metoda practica si ajutatoare depinzand si de conditia de viatape care o duci...
ingerasulluptator
Postat pe 12 Noiembrie 2011 21:09
ingerasule .. si zici ca esti fara de pacat ?
cri_cat
Postat pe 12 Noiembrie 2011 21:14
eu sunt plina de pacate..numai ca Dumnezeu imi da putere si minte sa ma pot abtine de la ele......Asa ca nu as putea sa spun ca sunt fara pacat.....Doar Iisus era fara de pacat....Oamenii sunt pamant pacatos....Important ca stie sa isi coordoneze si sa se abtina de la ele...Dar asta doar cu ajutorul lui Dumnezeu se poate face..Pt ca omul in sine este neputincios
ingerasulluptator
Postat pe 12 Noiembrie 2011 21:22
pai te abtii ca nu te vrea nimeni...;)
:))
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2011 21:25
De la: eu_geminy, la data 2011-11-12 21:25:52pai te abtii ca nu te vrea nimeni...;)
:))
nu de la prostiile de la care te referi tu...Eu ma refer la relele din general......Eu nu vreau sa fiu rea ca ceilalti oameni...Eu vreau sa fiu deosebita si sa nu merg in rand cu turma.....Si sa fiu o servitoare a barbatilor....Barbatii sunt mai rai decat dracul..parerea mea.....
ingerasulluptator
Postat pe 12 Noiembrie 2011 21:29
corect, irinooka...
sunt de acord ca prostiile alea la care ma refer nu-s pacate...:P

auzi... da'de unde stii tu cum e dracu'??
sa inteleg ca si cu ala te-ai incurcat?...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2011 21:35
Cu.. vaiiii
elisabeta_boia
Postat pe 12 Noiembrie 2011 21:38
normal ca sunt pacate daca le faci cu o persoana nepotrivita,,,cu care nu te potrivesti la caracter,,,si apoi il schimbi,apoi altul,,,si tot asa pana devine o obisnuinta....si o patima.
ingerasulluptator
Postat pe 12 Noiembrie 2011 21:40
a, deci daca-i persoana potrivita (in cazul tau, oricine), nu-i pacat...
brava, irinooka, ete cum scosashi porumbelu'...:)))
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2011 21:42
asa Irinuco .. cauti pana gasesti persoana potrivita ..
in cazul tau, am senzatia ca nu s/a nascut inca.
cri_cat
Postat pe 12 Noiembrie 2011 21:44
De la: eu_geminy, la data 2011-11-12 21:42:19a, deci daca-i persoana potrivita (in cazul tau, oricine), nu-i pacat...
brava, irinooka, ete cum scosashi porumbelu'...:)))
pai eu nu vreau pe nimeni...Pt ca oricum sunt toti puturosi si smecheri ca asa i-a invatat masa....nu vreau sa imi fac nervi si apoi sa incep sa il insel si sa il mint..pt ca eu nu ma razbun pe oameni nevinovati,,,asa cum fac celelate femei,,,pt ca niciodata nu am facut asa.....daca ai un barbat cu care nu prea te intelege,,,,il inseli,il minti,,,orice numai ca sa te simti bine....pai nu vreau sa ma cobor la nivelul lui....si sa ii fac rau el mie si tot asa....si nu suport sa imi spuna nimeni ce trebuie sa fac
ingerasulluptator
Postat pe 12 Noiembrie 2011 21:46
De la: cricat_, la data 2011-11-12 21:44:05asa Irinuco .. cauti pana gasesti persoana potrivita ..
in cazul tau, am senzatia ca nu s/a nascut inca.
il astept sa se nasca si sa il infiez
ingerasulluptator
Postat pe 12 Noiembrie 2011 21:48
femeile sunt smerite cu barbatii lor dar rele cu ceilalti oameni....Asa le invata barbatii sa fie smerite cu ei..De parca barbatii ar fii Dumnezeu...De asta cred ca barbatii sunt dracul
ingerasulluptator
Postat pe 12 Noiembrie 2011 21:55
mai taci, dreaq, irinooka...
:)))
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2011 21:57
irinuco .. uite ce am gasit pe mail :

"Femeia are suflet bun, poate ierta barbatului orice, chiar daca el n-are nicio vina..."
cri_cat
Postat pe 12 Noiembrie 2011 22:01
Da ca sa vezi asa zicea un bosorog,urat dar el era patron.....Ca femeia trebuie sa fie smerita daca nu era smerita,punea pe mult bata pe ea...si ca nu este obligatoriu sa fii cinstit...adica femeia trebuie sa fie smerita,,,si sa faca si ea rele pt ca nu este obligatoriu sa fii cinstit...si el pupa moastele lui sfatul cutaresc ca sa ii faca un loc in rai el zicea ca smerenia inseamna sa taci si sa faci si tu tot la fel....iti dai seama ca ala era satan in picioare...
ingerasulluptator
Postat pe 12 Noiembrie 2011 22:03
"el pupa moastele lui sfatul cutaresc ca sa ii faca un loc in rai"

cum vine asta, irinooka?...:)))
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2011 22:05
"iti dai seama ca ala era satan in picioare..."

si in cap?

panty_C
Postat pe 12 Noiembrie 2011 22:07
De la: pantera_neagra, la data 2011-11-12 22:07:11"iti dai seama ca ala era satan in picioare..."

si in cap?

in cap si in picioare......eu port discutii interesante cu satan chiar am inceput sa il indragesc
ingerasulluptator
Postat pe 12 Noiembrie 2011 22:10
cri_cat
Postat pe 12 Noiembrie 2011 22:11
De la: eu_geminy, la data 2011-11-12 22:05:02"el pupa moastele lui sfatul cutaresc ca sa ii faca un loc in rai"

cum vine asta, irinooka?...:)))
adica era credincios...la sfinti ca i-a ajutat nevasta sa ramana gravida.....ca nu ii place sa vorbesc ceva de religia ortodoxa,,,ca de asta s-au facut razboiae....mosul ii nebun de tot..
ingerasulluptator
Postat pe 12 Noiembrie 2011 22:12
"eu port discutii interesante cu satan chiar am inceput sa il indragesc"

hopaaaaaaaaa!
panty_C
Postat pe 12 Noiembrie 2011 22:13
"la sfinti ca i-a ajutat nevasta sa ramana gravida"
bre irino, aia erau chiar sfinti, sfinti, oare?
panty_C
Postat pe 12 Noiembrie 2011 22:14
eu cand am zis ca ea s-a-ncurcat cu dracu', s-a uitat chioras la mine...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2011 22:14
De la: eu_geminy, la data 2011-11-12 22:14:56eu cand am zis ca ea s-a-ncurcat cu dracu', s-a uitat chioras la mine...:D
:)))
pai dracul nu are nimic cu ea,,pt ca il asculta,plus ca ii da si bani
ingerasulluptator
Postat pe 12 Noiembrie 2011 22:17
De la: pantera_neagra, la data 2011-11-12 22:13:33"eu port discutii interesante cu satan chiar am inceput sa il indragesc"

hopaaaaaaaaa!
phui batular crucea,,,ca ii urat ,scarbos si prost....glumeam,
ingerasulluptator
Postat pe 12 Noiembrie 2011 22:19
de tine-i vorba, irinooka...
suferi de personalitate multipla cumva?:))))
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2011 22:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce oare dupa divort barbatii platesc o pensie alimentara amarata la copii,apoi ei sunt liberi sa faca din nou alti copiii si alte femei 53 De la: demonsauinger 24 Iunie 2011 13:43
ciudat 3 De la: barbi 23 Aprilie 2010 22:17
Sunt geloasa pe copilul prietenului meu 256 De la: Horvat_Claudia_1 5 Decembrie 2013 14:05
sa fim calmi!!! 47 De la: demonsauinger 21 Mai 2011 20:02
Casatoria 10 De la: luptatoareacurajoasa 29 Iulie 2010 23:37
Setari Cookie-uri