mesajul lui Dan Puric catre poporul roman...Dan Puric - ca de obicei de exceptie!!!

Ghini, ghini! Di icisha di la Torino si vedi ca straluceshti...bravo!
Luna_in_capricorn
Postat pe 30 August 2012 21:45
Poi eu, is la ROMA 'n vizita....de stiam Lasa Luna, cu (*) merg la iarna ....pana atunci, NB!
Fss_ssu
Postat pe 30 August 2012 22:04
da, pina la urma asta e valabil oriunde in lume: sa iti gasesti LOCUL unde te simti bine. Ca poate fi in orice tara sau in no-mans-land... nu conteaza prea mult. Granitele sinte niste conventii, pina la urma. Pe mine chestia cu patriotismul ma calca pe nervi, ca si rasismul sau luptele teritoriale. Dar asta e, sintem oricum prea multi oameni si prea diferiti pt o singura planeta.... : -)
quasaria
Postat pe 30 August 2012 22:22
Ca suntem diferiti, n-ar fi o problema, am reusi sa ne vedem intr-un final fiecare d'ale lui/ei chiar si prin alte locuri decat in Ro, dar ii prea vizibila si deranjanta inmultirea " gurilor" de hranit si asta deranjeaza pe multi care au si nu "dau" sau, dau altfel.....pana la urma se imputineaza si numarul....vad "ei "cum fac sa le iasa socotelile fix cum vor.

Si discriminare cu subiectul ei, tot cu scop ii ...... fine.
Fss_ssu
Postat pe 30 August 2012 22:33
Patriotismul asta e un fel de granita interioara...simti adica oriunde ai merge ca esti ROMAN. Ce inseamna a fi ROMAN? Ei? Pentru mine inseamna ca vorbesc limba romana cu placere, cu usurinta, ca ma poticnesc in alte limbi, ca limbile straine nu le vorbesc cu sufletul si mintea ci doar cu gura. Limba romana cu toate vorbele si cu toate cartile, cu toate conversatiile, cu toate trairile cuvintelor din viata mea...limba romana e granita mea. Suna patetic dar eu sunt patetica prin def...dar spun adevarul...adevarul meu desigur...
In legatura cu cei plecati si cei neplecati...nu exista nici un raport inferior/superior ori las/curajos...nici vorba...si nici nu vad mari prapastii intre unii si ceilalti ori mari diferente. Sunt alegeri ca toate alegerile. Ca ramai sau pleci din Ro...nu asta e punctul...punctul e altul...sa ramai sau sa pleci din tine insuti si, cumva, in tine insusti E Romania, esti ROMAN, vrei nu vrei, iti place ori ba...

supy, ai citit ultimele vesti in legatura cu romanii si dacii, cu inrudirea asta a noastra chipurile cu italienii?
Luna_in_capricorn
Postat pe 31 August 2012 10:30
Da clar ..a fi roman -nu e o alegere .a trai in Romania -este o alegere ,iar a-ti iubi tara e la fel ,o alegere ..deci ,patriot sau nu ,in Romania sau nu ,tot roman esti
dar pana la urma si asta poate fi o alegere ,daca vrei ...poti sa ramai doar la stadiul in care a fi roman e o simpla cetatenie si nimic mai mult sau sa mergi cu stampila dupa tine in care majoritatea ti'o pun in functie de asta ..si atat
faptul de a simti oriude ai merge ca esti roman ,eu cred ca poate fi o alegere -adica alegi cat de mult vrei sa simti tu ca esti roman sau nu ...in sensul cat de mult te lasi influentat ca si persoana de aceasta cetatenie
flordavis
Postat pe 31 August 2012 14:28
Oameni buni!

Mi-a zis cineva ca aceasta poezie nu ar fi a lui Dan Puric ci ca a fost scrisa de Andrei Radu. Pentru mine mesajul ei e esential dar pentru corectitudine...orisicat...e bine sa stim adevarul. Deci?
Luna_in_capricorn
Postat pe 31 August 2012 15:19
Flora, cam asa-i...cumva...Eu fac parte dintr-o generatie educata sa-si iubeasca patria, limba, cultura. Facea parte din sistem. E cam greu sa "decizi" sa simti iubire ...in general vorbesc...
Pentru unii a fi roman e o cetatenie, pentru mine e mult mai mult.
Luna_in_capricorn
Postat pe 31 August 2012 15:22
ai dreptate luna.
puric a scris doar "Popor romn, nu te-ai sturat s stai pe locul mortului i s fii condus de toi tmpiii?
Chiar i-e jen s iubeti ara asta? Nu trebuie s fii naionalist-comunist pentru asta."

ca initiator al unui manifest.
ufishor
Postat pe 31 August 2012 15:35
Mai Luna, eu am citit despre inrudirea cu "apasii" / bune, dar cu asta de la Italieni, nu.
Sunt atras mai mult et l'art italien..stii tu?! Picturi , sculpturi.....a la :Toscana, Pitigliano, Sienne, Florence....:)

...sa dau noroc cu PaPa, sa vizitez expozitiile Dacilor necunoscuti,...daaaa! asta-mi place...
pana afla si ei cum ii cheama din ce secol provin, sa le puna o "placutza", le cade nasu la statui, le ia vantu chipiu si le reconstituie a'tot stiutorii din zilele noaste!
Da tu de icoana lui Iisus(mutilata de o Picto(f)ritza) ai citit?.....na ca o stii si pe asta!

NB! Luna
Da, pana la urma fiercaruia ne apartin alegerile....totu ii sa stim sa alegem ce ne face noua bine!

A!...chiar ca era sa uit! ca o scris-o Puric X celalalt, tot blestem ii ....Pacatul lui!
Fss_ssu
Postat pe 31 August 2012 15:41

Da Luna .,este alegerea ta si eu o respect ..idea mea era oricum generalizata si punctata pe faptul ca pana la urma aproape totul poate fi o alegere ..chiar si faptul ca esti roman ..unii o aleg sa o arate prin trambite si zurgalii,altii mai mult prin tacere ...ca si mine ,iar altii prin devotament si patriotism ..
nu mi'e jena nici de tara ,nici de a fi roman ,nici de a'mi iubi patria ..dar o iubesc pana acolo pana unde consider eu ca nu ma influenteaza ca si 'om'.. atat
flordavis
Postat pe 31 August 2012 16:06

Si eu o Iombesc(patria) pana unde ii asfaltata, cand incepe drumu' "de Tara" sar pietre, praf si.....ma intorc!

Pt. corectitudine, greseala ii a lu' cine o postat aici numele gresit....da parca A. Radu....nu putea sa fie Vasile Popliceanu?! .... ete na!....mare confuzie patriotica tot din baliga se nasc Politrucii....fine!
...mai ca ma mananca ...mai are cineva munitie "clandestina"??
Fss_ssu
Postat pe 31 August 2012 16:22
ufishor, multam, e bine de stiut...
Flora, poate ca e mai buna optiunea pentru cetatean al lumii asteia...eu am incercat-o dar nu mi-a reusit grozav, tot intr-un interval romanesc ma misc, normal ca avand un sac de contradictii si suferinte in spinare...
suparel, eu ziceam de intorsatura asta de situatie , formarea poporului roman, Dacia, cum ca italienii ne au ca stramosi si nu invers.
Luna_in_capricorn
Postat pe 31 August 2012 16:44
Expozitiile dacilor necunoscuti...spune-mi ceva despre...
Luna_in_capricorn
Postat pe 31 August 2012 16:45
Ei na ,mie nu'mi place prafu ca sare'n ochi si nu face nici bine la ten . .iar daca il asfaltez ,int'un an sigur vor aparea gropile si iar ..praf...si atunci ce ? ma apuc iar de asfaltat?

flordavis
Postat pe 31 August 2012 17:27
off topic....stergem obrajorii cu "Lara" si-i masam delicat cu "apidermin"

nu ma luati in seama...
Eugenia_
Postat pe 31 August 2012 19:55
Haidi bre, mai bine on!
Ce praf unde? Vorbe i iar vb...
Cum s ai rdcin? E asfalt, bre! Nu mere!
Axl_R
Postat pe 31 August 2012 20:01
fir cu fir de praf se face asfalt
si firul de praf vine din pamant
Eugenia_
Postat pe 31 August 2012 20:08
Ei, Luna! Sara!
...tu ma luminezi si noaptea....acu' chiar ca s-o schimbat treaba....mai ceva ca la BZ.
Poi daca I(talienii) o 'nvatzat sa scrie,sa masoare, s-o scapat la acte de " infiere" na!....mai cu munca mai cu cultura...aduna si ei pt. zile negre sa aibe popor tanar nu ca noi Ro. Pana se nasc ai lor se termina criza si imbatranesc ai nostri.....si apoi ii trimeti "acasa".....asa sta treaba, "mosu si cu baba" ;))
Da laasa, ca ii tot alegere pana la urma....doar di asta luminezi tu pretutindeni

Cu Da(da)cii , iti povestesc dupa ce termin CO. te rog fr.! ca vad ca esti patrioata rau...... ai avut snur galben, rosu sau verde....pi vremurile celea?
NB!
Fss_ssu
Postat pe 31 August 2012 20:20
De la: floradavdis, la data 2012-08-31 17:27:02 Ei na ,mie nu'mi place prafu ca sare'n ochi si nu face nici bine la ten . .iar daca il asfaltez ,int'un an sigur vor aparea gropile si iar ..praf...si atunci ce ? ma apuc iar de asfaltat?



Ei, lasa flo, ca nu te 'negresti de praf....daca stai si nu faci/ dai, de unde gropi....nici macar o gropita nu mai simti....si de ce zaci ca dureaza numa un an?.....in anii din urma, dura mai mult, se nasteau vre-o trei generatii, cresteau se scoleau si turnau din nou asfalt.....pai Umbrar....cum s-o facut?....ia zi ce cosmetice folosesti de nu le mai termini ca de "feminitate" n-ai nici o alegere vad Va facut "barbate" patriotismu' asta baligos.....
Fss_ssu
Postat pe 31 August 2012 20:33
Ce pcat, c nu pot nate doar un copil ntr-un an...
Axl_R
Postat pe 31 August 2012 20:39
Comandanta di grupa, bre, fir rosu. Asa s-a nimerit, sa se licheasca di mini dragostia di niam. Noapte buna, supy! Te voi lumina si noaptea asta, pregateste-te!
Luna_in_capricorn
Postat pe 31 August 2012 20:44
fiecare om are dreptul sa aleaga. si nu vad de ce trebuie sa "masuram" in plus/minus valoare.

mie una nu-mi place sa denigrez lutul din care provin.de ce sa nu-l respect? sunt omul care am devenit.
Eugenia_
Postat pe 31 August 2012 20:44
Floricico, adevar graiesti ... daca ar fi sa luam in seama tat prafu' din zilele astea, ar trebui sa bagam in seama si ouale de musca din atmosfera.....da Lara...ce ii,..colonie? X ceva de uns...ca n-am folosit niciodata


Re, radacinile mele sunt di la Adam...parca t-am mai zas io' candva...!
: oricat de infipte ar fi in locu cela, cand vine vremea schimbarii....te-o dezradacinat bre!
aveai dreptate atunci....dar nu-i valabil si in zilele astea ;)
Fss_ssu
Postat pe 31 August 2012 20:49
Iar Adam era roman, sigur!
Luna_in_capricorn
Postat pe 31 August 2012 20:54
"lotiune pentru fata", produs neaos romanesc..patrioata din mine foloseste. cealalta yves rocher

is duplicitara.
Eugenia_
Postat pe 31 August 2012 20:56
Adam...Eva mai zc?
Axl_R
Postat pe 31 August 2012 20:59
De la: Axl_R, la data 2012-08-31 20:39:41Ce pcat, c nu pot nate doar un copil ntr-un an...


Ei pacat?! .....blestemu' ii pacat, na!

Laaasa ca asta era o datorie "patriotica" candva.....daca ramaneau femeile insarcinate...sa-l nasca bre.....statea Securistu' langa couru fimeii la cabinet daca afla ca... X ii gravida....ce, mie nu mi-o povestit mam??....s-o crezi tu! :)

Luna, Merci pt. intentie dar sunt multumit de cat "radiez" singur......nu sunt Einstein si nu vreau sa fiu "da Vinci" care s-o pictat in "Cina cea de taina" in sfantul- apostol Moise si Iuda.
...de fapt era o completare la o intrebare....sorry!...asa mi-o venit din "Patriotism"
cand am aflat ca ai avut snur rosu....am vazut amintirea de familie a mamei mele si intamplator am dat peste exact aceasi culoare de snur:( Da ea nu o devenit Patrioata.....o ingrijit copii la maternitate..... fine! :(
Fss_ssu
Postat pe 31 August 2012 21:09
Te faci, c n-ai neles.
mi amintesc io bine de vremea ceia...
Axl_R
Postat pe 31 August 2012 21:13
Oki doki, nu te luminez, ca sa nu te supar...
Luna_in_capricorn
Postat pe 31 August 2012 21:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa ii multumim lui Iisus Hristos la Tatal ceresc.Pt ca s-a milostivit de noi pacatosii ca sa ne lumineze mintile 42 De la: preci 28 Septembrie 2010 20:51
Gratuit 21 De la: elodia 23 Mai 2011 21:03
Elevii fac spondiloza de la ghiozdane! 15 De la: garbo193607 10 Iunie 2011 17:13
Pauza In Relatie 4 De la: Alins80 1 Septembrie 2010 12:00
relatie complicata.. 10 De la: 23 Mai 2018 17:36
Setari Cookie-uri