Despre o iubire imposibila

Exista si iubirea imposibila care nu este tratata in literatura de specialitate! Eu am reusit sa ma indragostesc de un barbat casatorit,eu insami avand acest statut ! A fost ceva fulgurant,iesit din comun,dincolo de granitele controlului In acest moment ,el din motive religioase , eu din motive "terestre" ne dorim sa ne insriem in categoria "prieteni" Eu nu pot desi am incercat !Decizia mea este sa imi schimb nr de telefon , pe mail nu comunicam Intrebarea este ce sa fac,sa il instiintez de aceasta decizie sau nu Cum as putea fi corecta pana capat Cum sa depasesc momentul pentru ca imi este greu,sufar,disper !Multumesc prietenilor de pe forum;daca cineva a trecut prin asta,are o oarecare experienta ,astept incurajari si sfaturi!
brendajoice_magno
Postat pe 3 Iunie 2012 11:00
De la: brendajoice_magno, la data 2012-06-03 11:00:54Exista si iubirea imposibila care nu este tratata in literatura de specialitate! Eu am reusit sa ma indragostesc de un barbat casatorit,eu insami avand acest statut ! A fost ceva fulgurant,iesit din comun,dincolo de granitele controlului In acest moment ,el din motive religioase , eu din motive "terestre" ne dorim sa ne insriem in categoria "prieteni" Eu nu pot desi am incercat !Decizia mea este sa imi schimb nr de telefon , pe mail nu comunicam Intrebarea este ce sa fac,sa il instiintez de aceasta decizie sau nu Cum as putea fi corecta pana capat Cum sa depasesc momentul pentru ca imi este greu,sufar,disper !Multumesc prietenilor de pe forum;daca cineva a trecut prin asta,are o oarecare experienta ,astept incurajari si sfaturi!
brendajoice_magno
Postat pe 3 Iunie 2012 11:07
de ce nu poti fi prietena cu el si atat?
fara ghilimelele pe care le-ai pus si care indica faptul ca n-ar fi vorba de-o prietenie in sensul curat al cuvantului ci mai degraba de-un amantlac.
deci poti fi sincera pana la capat si onesta si sa ramai prietena cu el. sau ii poti spune ca-ti pare rau ca ai luat-o putin razna si ca regreti daca i-ai indus ceva stari emotionale si l-ai facut sa-si faca sperante desarte, dar nu ai sa treci granita prieteniei pentru nimic altceva si nici macar pentru el.
oricum daca e intelept si are rabdare ti-ar accepta prietenia si poate spera la orice pofteste.
era intr-un almanah vechi, de prin 1968 cred, o idee ... ca un barbat poate bate de 100 de ori la o usa fara sa se deschida, dar sa fie surprins ca la 101 bataie usa se deschide.
eu am sa adaug ca poate sa ramana surprins ca dupa 101 oara usa ramane tot inchisa dar se deschide la urmatoarea bataie... si tot asa.
deci pana la urma de tine depinde daca vrei sa-i lasi o portita deschisa, cat de mica, sau daca vrei sa-i tai orice speranta.
asta depinde doar de tine!
heartbit
Postat pe 3 Iunie 2012 11:25
Nu este vba de amantlac ,nici de sperante!Este vba de decizii importante,de un mod de a iti administra viata ,de a evolua si de a te dezvolta personal E un raspuns deosebit si il apreciez !Nu ma simt vinovata ci doar "atentionata"ca lucrurile nu sunt ok !Multumesc! Nu e o placere sa suferi si nici sa te afli in impas !
brendajoice_magno
Postat pe 3 Iunie 2012 12:32
Nu te pot incuraja pentru ca vei avea o perioada foarte grea, cu multa, multa suferinta. Eu am incercat totul sa scap de o iubire imposibila, mi-am facut sufletul bucatele viata un infern si tot degeaba - la mine problema este ca suntem colegi de munca si sunt obligata sa il vad in fiecare zi. Sfaturi , da , in nici un caz prieteni iti vei face rau singura de cate ori il vei vedea sau vei vorbi cu el. Parerea mea este sa ii trimiti un mesaj prin care sa il anunti ca nu puteti fi nici macar prieteni iar apoi sa rupi toate legaturile fara sa mai astepti vreodata raspuns.Imi pare rau, stiu prin ce treci .
garbo_1443
Postat pe 3 Iunie 2012 12:53
Da !Incerc diverse metode El spune ca a intrat intr o alta dimensiune religioasa,i a murit tatal de curand si nu pt ca nu ar avea sentimente fata de mine ocoleste "relatia" ci pentru ca merge la biserica si ii este imposibil sa continue in acest context La mine altfel stau lucrurile , am un sot exemplar moral ,ca potenta , ca spirit, ca fel de a fi ! E un blestem pe capul meu ,un examen ,o incercare nenorocita prin care trec de cam 4 ani !Ce sa invat din asta !Nu vad acum nici o invatatura ci numai stres si distrugere !
brendajoice_magno
Postat pe 3 Iunie 2012 13:08
E si el casatorit? Nu ai ce invata din asta, a venit fara sa vrei si fara sa-ti dai seama de chinul care va urma. De uitat nu vei uita niciodata , dar timpul va mai imblanzi durerea. Daca ai amintiri frumoase te vor ajuta sa treci peste asta si vei spune ca asa a fost sa fie. Nu poti schimba destinul si gandeste-te cate persoane vor suferi in urma deciziei tale. Poti trai cu ideea ca ai distrus doua familii? Daca sunt si copii la mijloc e si mai rau.
garbo_1443
Postat pe 3 Iunie 2012 13:21
Dac nu poi scoate o persoan din inima ta, nseamn c acolo i e locul.
Axl_R
Postat pe 3 Iunie 2012 13:27
de ce nu poti sa privesti partea frumoasa a lucrurilor?
Ai cunoscut un om deosebit, dupa parerea ta, iti poate fi prieten, iti poate imbogati viata de zi cu zi prin faptul ca e acolo, ca il vezi, ca ii zimbesti, ca discutati... poti sa il incluzi in viata ta si altfel decit sarind brusc in asternuturi - sintem fiinte complexe, nu ne rezumam la functia sexuala, nu?Daca o fi sa vina si aia la un moment dat, o sa vina - altfel, poti sa ai sentimente si sint al dreak de perceptibile oricum.... din priviri, din tonul vocii, din gesturi....
Chiar bucura-te de perioada asta, cit inca nu sint umbre intre voi....
quasaria
Postat pe 3 Iunie 2012 14:33
De la: quasaria, la data 2012-06-03 14:33:10de ce nu poti sa privesti partea frumoasa a lucrurilor?
Ai cunoscut un om deosebit, dupa parerea ta, iti poate fi prieten, iti poate imbogati viata de zi cu zi prin faptul ca e acolo, ca il vezi, ca ii zimbesti, ca discutati... poti sa il incluzi in viata ta si altfel decit sarind brusc in asternuturi - sintem fiinte complexe, nu ne rezumam la functia sexuala, nu?Daca o fi sa vina si aia la un moment dat, o sa vina - altfel, poti sa ai sentimente si sint al dreak de perceptibile oricum.... din priviri, din tonul vocii, din gesturi....
Chiar bucura-te de perioada asta, cit inca nu sint umbre intre voi....
brendajoice_magno
Postat pe 4 Iunie 2012 14:33
De la: brendajoice_magno, la data 2012-06-04 14:33:41
De la: quasaria, la data 2012-06-03 14:33:10de ce nu poti sa privesti partea frumoasa a lucrurilor?
Ai cunoscut un om deosebit, dupa parerea ta, iti poate fi prieten, iti poate imbogati viata de zi cu zi prin faptul ca e acolo, ca il vezi, ca ii zimbesti, ca discutati... poti sa il incluzi in viata ta si altfel decit sarind brusc in asternuturi - sintem fiinte complexe, nu ne rezumam la functia sexuala, nu?Daca o fi sa vina si aia la un moment dat, o sa vina - altfel, poti sa ai sentimente si sint al dreak de perceptibile oricum.... din priviri, din tonul vocii, din gesturi....
Chiar bucura-te de perioada asta, cit inca nu sint umbre intre voi....
brendajoice_magno
Postat pe 4 Iunie 2012 14:34
E simplu ,frumos si pertinent ceea ce mi-ati scris ...Dar ce te faci cand el este un intelectual rasat,dr in ceva ,lustruit in raspunsuri alambicate .Cum sa-l dobori ca 'in fact' a actionat ca orice muritor de rand.In fond a actionat conform instinctuluil ,cand nu a mai avut nevoie de mine a invocat divinitatea.Nu doresc chiar razbunare ,nu am de ce.Ma rog pentru el sa ii fie bine dar mai si adaug sa aiba parte de aceeasi suferinta ca mine.Sufar ca un caine batut si alungat in ploaie.Stiu ca am gresit ,sper sa invat ceva din asta desi ma indoiesc !E ca si cand folosesti o bratara de plastic pe post de original!
brendajoice_magno
Postat pe 4 Iunie 2012 14:46
brenda... faptul ca "a invocat divinitatea" e un lucru bun.Putea sa invoce si entitati terestre si ar fi durut mai mult. In special din partea unuia rasat.
In rest, nimeni nu "are nevoie" de nimeni. Sint milioane de alti oameni care ne-ar fi putut/ ne pot inlocui, si totusi te-a vrut pe tine, deci insemni pentru el mai mult decit un caine in ploaie in mod sigur.
In rest... exista o karma, fara indoiala. Nici macar nu iti mai pune problema. :-)
quasaria
Postat pe 4 Iunie 2012 15:09
Multumesc mult pentru sfaturile tale.El stie ca pun mult suflet in activitatea mea .Sunt terapeut pentru copii cu handicap mintal dar si fizic.Problema e ca as fi vrut o discutie clara ,tintita .Totusi nu este ok faptul ca barbatii fug de lamuriri punctuale .Asa sunt setati.Problema e ca oare cum eu trebuie sa fiu psihic foarte in regula si el fuge de o discutie fata in fata.De aceea comparatia cu cainele si ploaia.
brendajoice_magno
Postat pe 4 Iunie 2012 15:31
Te-ar fi ajutat o discutie clara? Stii care ar fi fost "tinta", nu?
Eu l-as aprecia ca a evitat-o.

Ma rog, e parerea mea...
quasaria
Postat pe 4 Iunie 2012 15:35
Cred ca o discutie asertiva de la egal la egal si nu acum inca de anul trecut m-ar fi avantajat mult mai mult.Evitarea adevarului a dus la o incheiere dureroasa cel putin pentru mine.El doreste sa ramanem prieteni,sa comunicam numai cand vrea el,eu nu mai am acces la tel lui .Isi mai doreste sa stie totul despre mine,cum ma simt ,ce fac dar daca il intreb ce face el este un mister total.Consider ca este o incercare diabolica prin care trebuie sa trec si de aceea m-am decis sa-mi schimb nr de telefon.Ce mai e interesant : totul se datoreaza intrarii lui intr-o alta "dimensiune religioasa"Eu sunt o ispita tinuta in lanturi
Multumesc pentru raspunsuri,trebuie sa-mi revin ,trebuie!
brendajoice_magno
Postat pe 4 Iunie 2012 21:22
Parerea mea - esti indragostita pana peste cap. Esti casatorita...hm...un neajuns...Acum pragmatic discutand: crezi ca acest EL iti poate suplini ceea ce nu primesti acasa sau doar speri intr-o himera? Scurt si fara durere - daca ce ai acasa nu te multumeste, te raneste, nu-l mai placi, nu..., nu..., inseamna deja ca in sufletul tau decizia e luata. Roaga-te sa fie si la EL la fel. Daca nuuuuu....uita-te in oglinda realitatii si intreaba-te daca tu si EL puteti avea un viitor impreuna. NU DA VRABIA DIN MANA PE CEA DE PE GARD! Fa-ti o lista de prioritati si mai gandeste-te fiindca atractia fizica nu e totul. Vezi sa nu dai mai mult decat poti primi - asta se vru un sfat!
Isis45
Postat pe 7 Iunie 2012 14:25
Complicata situatie dar las-o mai usor cu stresul sanatatea e pe primul plan.Sper sa depaseti momentul cat mai repede
activplus2008activ
Postat pe 8 Iunie 2012 14:32

brenda,
alambicata povestea, intr-adevar: cum n-am imaginea de ansamblu, pot sa iti raspund la fiecare mesaj in parte altceva... daca fiecare are alt sens.

".El doreste sa ramanem prieteni,sa comunicam numai cand vrea el,eu nu mai am acces la tel lui. Isi mai doreste sa stie totul despre mine,cum ma simt ,ce fac dar daca il intreb ce face el este un mister total."- ti se pare vreo rara avis?
Traducere libera: doreste e sa nu arda punti pentru situatia in care s-ar plictisi vreodata si mai vrea sa dea o raita. Altfel sa nu il deranjezi. Cam ca ala care avea pe noptiera doua pahare - unul cu apa, unul gol. Poate ii e sete, poate nu-i e sete.
Daca dilema era "ce vrea" - asta vrea. Next?
quasaria
Postat pe 8 Iunie 2012 14:56
ai mare grija sa nu ramai fara sot, au fost multe cazuri de acest gen, cred ca-si iubeste mult familia , tu esti un divertisment
garbo273075
Postat pe 9 Iunie 2012 08:39
cred ca esti ingragostita de o himera, ai spus ca ai un barbat minunat, potent fa cu el ce ti-ai dori sa faci cu al doilea, si nu mai suferii ca fraiera ca nu te alegi cu nimic frumos, sa nu se plictiseasca sotul tau de aceasta indiferenta fata de el si vei ramane cu buza umflata si atat, el isi iubeste mult familia, nu vrea sa fie deranjat nu-ti este clar?
garbo273075
Postat pe 9 Iunie 2012 08:43
barbatii nu au scrupule, fac ce vor cand vor daca vor, fraiera sa aibe rabdare, deci nu fi tu fraiera lui.
garbo273075
Postat pe 9 Iunie 2012 08:45
nu-ti este clar ca nu te iubeste, nu mai suferi dupa un barbat care nu te iubeste nu merita, daca pe tine te-ar iubi cineva de care nu-ti prea pasa asta-i vei spune , sa fim prieteni.
garbo273075
Postat pe 9 Iunie 2012 08:47
Ai copii, daca da ei merita sa fie iubiti, nu-ti bate joc de iei pentru un anume spicuit care se joaca cu tine, isi bate joc de tine, se distreaza pe seama ta, te sun eu cand pot , deci sa fii la discretia lui si atat , trezeste-te pana nu-ti distrugi sufletu, daca Dumnezeu ti-a dat un sot bun apreciazal, vezi sa nu te trezesti singura sa vezi ca este al naibii de greu, atunci cum vei fata fata.
garbo273075
Postat pe 9 Iunie 2012 08:50
oh da, al dreak de greu...oare "cum vei face fata"daca ramai fara sot? :-)) Ia treci repede si pupa-i talpile aluia de te-a luat....

Auzi 75, la voi acolo in localitate.... exista vreun monstru, ceva, care va papa cum iesiti din bloc? Sau... la ce anume esti asa ingrozita sa "faci fatza"?
quasaria
Postat pe 9 Iunie 2012 09:06
si tu ce astepti de la el?...ai asteptari mari si diverse( da , te rugam ...detalii)....am inteles ca il placi si nu vrei sa faci tu primul pas...dar continui sa-l bombardezi cu multe intrebari...cu ce scop?...inseamna ca esti interesata!...sorry!
caleidoscop
Postat pe 9 Iunie 2012 14:57
asa este......!!!!
garbo_4460
Postat pe 10 Iunie 2012 12:06


Daca este o iubire imposibila, de ce mama lui ISUS mai ceri sfaturi ??Imposibil este ceva care nu se poate realiza,nu se poate indeplini Pentru o partida de sex strong nu exista bariere, asa ca las-o balta si nu scapa ocazia
quark_said
Postat pe 10 Iunie 2012 13:58
Parerea mea este ca trebuie sa-ti impui sa inchei aceasta relatie, chiar schimbandu-ti numarul de telefon. Daca el nu accepta sa-l suni, inseamna ca vrea doar sa te aiba la dispozitie, fara a fi deranjat. Invoca divinitatea pentru ca e cel mai la indemana motiv pentru el, acum. Nu este corect fata de tine si nu e cazul sa accepti acest tratament. Scoate-l din viata ta, timpul te va ajuta sa-l uiti, sau macar sa te vindeci. Indreapta-ti atentia spre familia ta, mai ales ca iti sunt evidente calitatile sotului tau, incearca sa-l redescoperi si sa va salvati relatia si casnicia, cultivandu-ti tu insati in suflet dragostea pentru el (sotul tau); daca te ajuta cauta pe net sfaturi si articole pentru acest lucru, pentru ca de sfaturi in privinta relatiei cu celalalt nu ar trebui sa mai ai nevoie - ar trebui sa-ti fie totul clar.
iolaru
Postat pe 13 Iunie 2012 14:04
De la: iolaru, la data 2012-06-13 14:04:15 incearca sa-l redescoperi si sa va salvati relatia si casnicia, cultivandu-ti tu insati in suflet dragostea pentru el (sotul tau);


din gama fake it till u make it...
quasaria
Postat pe 13 Iunie 2012 15:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Care este genul preferat de muzica pe care il asculti de obicei ? 2 De la: Thor_again 6 Mai 2011 15:30
Iarasi vreau sa ma casatoresc.... 56 De la: sriarchanghel 25 Septembrie 2013 16:15
Cuviosul Siluan Antonitul,,,Intre iadul deznadezdii si iadul smereniei 17 De la: quasaria 2 Iunie 2010 21:26
Dragoste sau amagire? 4 De la: ameno 21 Martie 2011 22:17
Cum ne putem ajuta reciproc in timp de criza?!! 1 De la: nicole58 11 Martie 2010 02:06
Setari Cookie-uri