Clocotesc de o iubire bolnava

cand se ajunge la masurare, cantarire, comparare deja e obisnuinta.
cri_cat
Postat pe 8 Decembrie 2011 11:10
De la: cri_cat, la data 2011-12-08 09:44:20"Dragostea trebuie masurata in intesitate si abia apoi temporal. "
ca bine zici

dar stau si eu si ma gandesc
oare care e mai frumoasa? cea pe termen lung de intensitate medie sau cea pe termen scurt si ca o valvataie?


cea pe care o traiesti, indiferent de durata.
e vorba de clipa, cri.
fiindca pretul e cam mereu acelasi.

fiecare fapta buna, ca si fiecare clipa frumoasa, nu ramane nepedepsita...:D
concluzia e ca nimic nu e gratis pe lumea asta.
:)
eu_geminy
Postat pe 8 Decembrie 2011 11:37
De la: cri_cat, la data 2011-12-08 11:10:18cand se ajunge la masurare, cantarire, comparare deja e obisnuinta.


poti adauga si dorinta imperioasa de a plati celuilalt o actiune sau gand pe care crezi ca le-ar fi comis (cu "rea intentie"), de a o face nu doar "cu aceeasi masura" (imaginar vorbind), ci cu varf si indesat, de a-l umili, de a-l vedea la pamant, de a pune "gloante pe teava", de a lasa taceri inexplicabile, prin decizii unilaterale, de a bate toba ca sa ia si altii la cunostinta cat de hotarat(a) esti - si de a-ti cautqa aliente de complexentza, care sa te aprobe pe moment, de a cauta pretexte/noduri in papura in fiecare cuvant sau gest al celuilalt, de a uita/a nu dori sa ierti ori sa uiti lucruri pe care celalalt nici macar nu le-a comis... de a da conotatii absurde fiecarui pas al celuilalt, pe care deja l-ai asezat pe o muchie de cutzit.

si ar mai fi...
modalitati de a ucide dragostea sunt o infinitate...
tin de felul de a fi al fiecaruia, de imaginatie, de temperament, de (in)stabilitatea emotionala...

as putea sintetiza, spunandu-i orgoliu. dar ar fi prea mult... fiindca as omite piticii de pe creier si alti babizduci pe care noi ii producem, cu sinapsele si neuronii nostri firavi, innaditi si impletiti, cu care natura ne-a inzestrat... :P
:))

orgoliul, vanitatea, competitia, spiritul de revansa/vendetta nu prea au de-a face cu notiunea de Dragoste.
de fapt, nu au deloc de-a face cu Ea.

si cum pe aceasta din urma (Dragostea) nu am descoperit-o eu, nu are rost sa o (re)definesc...:)

iubirea o simti. si o oferi.
pur si simplu...:)

uiti, ierti (indiferent daca ai de ce, sau nu...:P), si... iubesti.
daca iubesti...

"The rest is... silence". .:)
eu_geminy
Postat pe 8 Decembrie 2011 11:53
" fiecare fapta buna, ca si fiecare clipa frumoasa, nu ramane nepedepsita...:D "
fiecare clipa frumoasa ramane o clipa frumoasa, Ge. Ca roata se intoarce, intotdeauna, si dupa nori vine soarele este bine stiut. Si viceversa e la fel de adevarata.:)

"orgoliul, vanitatea, competitia, spiritul de revansa/vendetta nu prea au de-a face cu notiunea de Dragoste.
de fapt, nu au deloc de-a face cu Ea."
de acord cu tine. Ea ramane pura indiferent de conditiile "meteorologice".

"iubirea o simti. si o oferi.
pur si simplu...:)"
asta imi aduce aminte de o discutie de pe aici ... ca poti iubi de unul singur :)

"uiti, ierti (indiferent daca ai de ce, sau nu...:P), si... iubesti.
daca iubesti..."
mmmm .... la asta ma pricep cel mai bine :)
cri_cat
Postat pe 9 Decembrie 2011 07:38
Cu siguranta iubirea nnu ofera siguranta ..............este atat de instabila si volatila incat o pierdem foarte usor si o gasim foarte greu .......................vreaau sa il parasesc pe actualul dar nu pot deoarece da recunosc de data asta chiar m-am indragostit iremediabil
_blondyna
Postat pe 12 Decembrie 2011 01:38
da' parca si aia 50 din postarile anterioare tot iremediabili erau, saracii... Eu zic sa iti mai numeri personalitatile, se inmultesc asa, necontrolat....
quasaria
Postat pe 19 Decembrie 2011 16:44
Ascultatima - sunt ( zic eu ) - destul de matur , de- a da cu parerea ! .......... EU cred ca nu in toate cazurile , EL inseala ,........vati intrebat vreodata oare acest barbat a fost fericit vreodata ?.................Si poate in cautarea acelui fericiri " inseala " zis intre ghilimele !
garbo241971
Postat pe 20 Decembrie 2011 06:43
De la: quasaria, la data 2011-12-19 16:44:24da' parca si aia 50 din postarile anterioare tot iremediabili erau, saracii... Eu zic sa iti mai numeri personalitatile, se inmultesc asa, necontrolat....


Da...
Prolifice rau, personalitatile astea deborda(n)te.
Am aflat de curand de un caz in care numaratoarea a ajuns la o suta... and counting...
nathalie
Postat pe 20 Decembrie 2011 09:37
personalitati deobordante?...

nu mai bine de tip Border_line?!:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 20 Decembrie 2011 09:44
(a trebuit sa caut termenul medical, ca sa pot sa iti raspund)

E o varianta...
Mai ales in cazuri internationale, cand chiar a depasit acel border, fie el si imaginar.
nathalie
Postat pe 20 Decembrie 2011 10:05
Blondoo, iar ai aparut ? Chiar asa, ala cu jaguarul???? Ce-ai facut cu el? L-ai lasat fara blana?
zack
Postat pe 20 Decembrie 2011 20:34
l-a lasat sa cloceasca.
pardon. Sa clocoteasca.
quasaria
Postat pe 20 Decembrie 2011 20:36
Nu sunt decat amanta perfecta in okii lui din nou pe locul doi ;;;;;;;;;;;;;iar singura de revelion si iar d ela capat fara nici o sansa la fericire ::::::
_blondyna
Postat pe 27 Decembrie 2011 14:09
Eii, mcar eti perfect... las okii!
Axl_22
Postat pe 27 Decembrie 2011 14:32
"Arata-mi omul care nu e scalvul pasiunii!"-W Shakespeare
Da' cine nu clocoteste fata draga?
Toti clocotim de dragoste!
Trust me!
AnnaLyse
Postat pe 27 Decembrie 2011 16:06
De la: _blondyna, la data 2011-11-29 02:14:21E perfect cand suntem doar noi doi ......................dar reaitatea ma face sa ma trezesc deoarece aici apar doi copiii dintr-o casatorie anterioara, apoi faptul ca si-a inselat sotia si cine face asta o data o face de fiecare data ............................................gandim la fel avem momente in care eu gandesc si cumva i se transmite si se inampla, imi gaseste fiecare unda de tristete ii simt gandul e telepatie e chimie e tot ce am visat si mi-am dorit dar........ratiunea imi spune sa fug, inima insa tremura de teama unei noi dezamagiri ................help me

"Arata-mi omul care nu e scavul pasiunii!"-W Shakespeare
Da' cine nu clocoteste fata draga?
Toti clocotim de dragoste intr-un moment sau altul.
Asa-i iubirea, leoaica tanara care te musca de fata.
AnnaLyse
Postat pe 27 Decembrie 2011 16:10
De la: _blondyna, la data 2011-12-27 14:09:59Nu sunt decat amanta perfecta in okii lui din nou pe locul doi ;;;;;;;;;;;;;iar singura de revelion si iar d ela capat fara nici o sansa la fericire ::::::


Scuze, esti ceea ce alegi sa fii!
Daca doresti poti fi mai mult decat atat!
Dar... avantaje si dezavantaje: Tu esti cea pe care o iubeste, cea cu care isi imparte bucuriile , sotia oficiala e cea care il hraneste, ii spala sosetele , ii calca camasile...si cu care isi petrece sarbatorile in ,,sanul familiei"
SAL
Postat pe 27 Decembrie 2011 16:19
Draga mea, de ce te conformezi tu doar cu statutul de amanta? Lumea e plina de barbati si cu siguranta ai sanse sa intalnesti pe cineva care sa te valoreze mai mult decat cel pe care tu spui ca-l iubesti. Esti frumoasa, esti tanara, poti alege tot ce-ti dorese sufletelul. Fa-ti curaj si iesi din combinatia aceea care nu iti ofera decat satisfactii de scurta durata (daca pot fi numite satisfactii). Succes!
rubioclaro
Postat pe 27 Decembrie 2011 16:23
Nene Rubioclaro, lumea e plina si de barbati si de femei numai ca avantajele unei amante nu-s de neglijat si daca asa s-a obisnuit,,, stii cum se zice obiceiul din fire, n-are lecuire,
SAL
Postat pe 27 Decembrie 2011 17:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AM LUAT DECIZIA CORECTA???? 42 De la: garbo112066 14 Aprilie 2010 03:21
TRUCURI DE IMPACARE 67 De la: Thor_again 26 Septembrie 2010 16:05
Cum sa ma despart de el...numai pot... 45 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:13
roscata 38 De la: kity91 4 Noiembrie 2009 17:31
casnicie sau cosmar....? 155 De la: cameea_kidz 13 Decembrie 2010 11:33
Setari Cookie-uri