nu stiu ce sa fac.....

L-am cunoscut pe iubitul meu pe internet, pe atunci el era plecat in italia...el este cu 9 ani mai mare....a fost o relatie care la inceput a mers destul de greoi, am lasat mult de la mine...cu despartiri, impacari, nopti plangand, etc. Vara trecuta mi-a propus sa merg cu el in strainatate. Asta am si facut. Acum stam amandoi in Germania....si ne intelegem neasteptat de bine....parca sunt cu un alt barbat aici...nu cu cel de acasa. Ideea e in felul urmator: eu lucrez in invatamant, sunt titulara,...pentru un an mi-am luat concediu fara plata, tocmai pentru a-mi incerca norocul cu strainatatea si cu relatia mea: Desi muncesc aici, nu ma simt in largul meu,parca nu e pentru mine strainatatea, imi e dor de scoala, de activitatea mea profesionala, in fiecare noapte visez ca sunt la scoala, ca sunt inconjurata de copii. Am plecat de acasa cu gandul de a strange bani pentu nunta si casa. Nu avem de unde primi sprijin financiar pentru lucrurile astea. In schimb; el avand multi ani de strainatate lui ii este mai bine in alta tara decat acasa, pentru ca acasa e foarte greu cu locurile de munca, dar la fel stiu ca nu vrea sa mai petreaca multi ani prin strainatate (maxim 3 ani). De indata ce se incheie concediul fara plata trebuie sa ma intorc la scoala, sau imi pierd titulatura. Daca eu ma intorc in invatamant el va ramane in Germania, si asta ar insemna ca noi sa traim separati. Ori activitatea profesionala va trebui sa o sacrific, ori sa am o relatie la distanta....ceea ce stiu din experienta ca este f dificila relatia la distanta. Am uitat sa precizez ca in toamna urmeaza sa ne casatorim. Asadar, ce ar trebui sa fac? Sa imi sacrific partea profesionala pentru a fi langa el, sau sa stam separati pana ce se stabileste si el acasa? Daca acasa redevine omul care a fost?
garbo054899
Postat pe 30 Noiembrie 2011 12:15
Cred ca te gandesti prea departe si iti faci griji din timp ... pana atunci mai este si lucrurile se pot schimba poate ramai insarcinata pana revii la titulatura, poate vei avea o mai buna optiune decat sa revii la scoala in care ai activat... poate...
elisavuri
Postat pe 30 Noiembrie 2011 12:28
Draga mea, mergi pe drumul tau, fa-ti un viitor si mai gasesti tu barbati.
DD_BB
Postat pe 1 Decembrie 2011 09:01
Nu renunta la munca ta in tara!
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 Decembrie 2011 19:55
Draga mea, esti sigura de sentimentele acestui barbat, esti sigura ca si-ar sacrifica viata pentru tine si ptr viitorul copiilor tai?
Sfatul meu e sa iti urmezi cursul vietii, sa iti continui cariera care ai inceput-o ptr ca siguranta cu el nu prea ai.Cum te-ai descurcat pana acum in tara , te ve-i descurca si in viitor.Pup
garbo081726
Postat pe 12 Decembrie 2011 10:01
Daca ii place mai mult in stainatate sa nu crezi ca va reveni in tara in 3 ani......Cu asta te amageste......Daca au fost" lacrimi"inainte de a te duce la el si acum este" alt om" poate are un scop.....Gandeste-te!!!!!!
garbo105616
Postat pe 13 Decembrie 2011 20:58
banuiesc ca esti f tanara. din pacate, timpul ne invata pe noi, femeile, ca barbatii pe care i-am visat, cei fideli, responsabili, tandri,...exista doar ca raritate. se plictisesc destul de repede, in general.
si eu a trebuit sa fac o alegere, intr-o masura, asemanatoare situatiei tale. doar ca eu am facut transfer, tot in tara. acum stau la el. relatia nu merge grozav, am descoperit ca flirteaza in continuare pe internet, e si destul de irascibil de fapt.. daca plec acasa, acolo nu am servici, iar aici chirie nu-mi permit sa platesc din salariul de profesor. ca sa nu mai vorbesc de trauma unui alt esec relational..
e f greu sa stii cum ar fi mai bine sa faci. nu poti decat sa alegi situatia care crezi sau simti ca este mai avantajoasa pentru tine si sa-ti asumi riscurile. orice alegi, riscuri sunt intotdeauna. viata implica mereu si neplaceri. dupa mine, poti lua in calcul si ca invatamantul aici se degradeaza pe zi ce trece...
iti doresc numai bine. Doamne ajuta!
chrissa
Postat pe 15 Decembrie 2011 23:06
eu zic sa nu te grabesti cu casatoria si sa te intorci din nou la munca in romania si sa vina el la tine...Nu stiu ce sa zic,,barbati care se schimba peste noapte...Sa nu isi dea arama pe fata dupa casatorie,,dupa ce iti pierzi locul de munca si depinzi de el...
posibil sa fii inceput sa tina la tine,,,dar nu stiu,,daca omul se comporta urat de la inceput este posibil ca asa poate fii felul lui de a fii si schimbarea lui este temporara...
de asta zic nu te grabi sa te casatoresti,,,,ci intoarcete la munca in romania daca iti place atat de mult,,,si apoi fa-l pe el sa vina la tine,,,vezi cum se comporta,,,cum se comporta cu ceilalti oameni,,,ce parinti are,,,ediucatia....
daca un barbat se comporta urat de la inceput,,,este posibil ca asa este firea lui,,,,si barbatii pot fii foarte perversi pana te vad la mana lor...de asta nu grabi casatoria,,,dar tine legatura cu el,,,zii ca este prea repede pt casatorie,,,,,gandeste cu creierul logic,,,si cu inima cateodata,,,ca sa nu iti arati slabiciunile
ingerasulluptator
Postat pe 15 Decembrie 2011 23:19
De la: garbo054899, la data 2011-11-30 12:15:04L-am cunoscut pe iubitul meu pe internet, pe atunci el era plecat in italia...el este cu 9 ani mai mare....a fost o relatie care la inceput a mers destul de greoi, am lasat mult de la mine...cu despartiri, impacari, nopti plangand, etc. Vara trecuta mi-a propus sa merg cu el in strainatate. Asta am si facut. Acum stam amandoi in Germania....si ne intelegem neasteptat de bine....parca sunt cu un alt barbat aici...nu cu cel de acasa. Ideea e in felul urmator: eu lucrez in invatamant, sunt titulara,...pentru un an mi-am luat concediu fara plata, tocmai pentru a-mi incerca norocul cu strainatatea si cu relatia mea: Desi muncesc aici, nu ma simt in largul meu,parca nu e pentru mine strainatatea, imi e dor de scoala, de activitatea mea profesionala, in fiecare noapte visez ca sunt la scoala, ca sunt inconjurata de copii. Am plecat de acasa cu gandul de a strange bani pentu nunta si casa. Nu avem de unde primi sprijin financiar pentru lucrurile astea. In schimb; el avand multi ani de strainatate lui ii este mai bine in alta tara decat acasa, pentru ca acasa e foarte greu cu locurile de munca, dar la fel stiu ca nu vrea sa mai petreaca multi ani prin strainatate (maxim 3 ani). De indata ce se incheie concediul fara plata trebuie sa ma intorc la scoala, sau imi pierd titulatura. Daca eu ma intorc in invatamant el va ramane in Germania, si asta ar insemna ca noi sa traim separati. Ori activitatea profesionala va trebui sa o sacrific, ori sa am o relatie la distanta....ceea ce stiu din experienta ca este f dificila relatia la distanta. Am uitat sa precizez ca in toamna urmeaza sa ne casatorim. Asadar, ce ar trebui sa fac? Sa imi sacrific partea profesionala pentru a fi langa el, sau sa stam separati pana ce se stabileste si el acasa? Daca acasa redevine omul care a fost?
poti sa ii faci un test...fati un profil pe net o noua adresa de mess...si incearca sa iei legatura u el dandute alta persoana,,,,filtreaza putin cu el,,,intreaba-l daca are prietena,,cum vorbeste despre ea,,adica despre tine.....dar ai grija sa nu te dai de gol ca esti tu...asta poti face in tara cand nu te poate urmari.....poti sa te intorci la munca,,,si pune-l la multe teste.....ca sa vezi daca a inceput sa tina la tine,,sau practic schimbarea lui este temporara si are nevoie de servitoare...eu zic ca casatoria este un pas foarte important in viata si te marcheaza mult daca te casatoresti cu persoane nepotrivite,,,divort,,sa nu vrei copil apoi,,,eu zic sa ai foarte mare grija si sa nu te grabesti cu casatoria,,.,si intoarcete la munca apoi coninua relatia cu el,,,vezi cum se comporta,,,,nu dispera sa te casatoresti,,,pt ca ai timp destul; si trebuie sa o faci cu cine te merita,,,,si cand te intorci in tara pune-l ;la multe teste,,,,dandu-te alte femei si filtreaza cu el,,vezi ce zice,,,,zii ca locuiesti in germania dar este temporar acasa,,,dar te intorci...zic sa il testezi,,,daca tine la tine cu adevarat nu se incurca cu alte femei
ingerasulluptator
Postat pe 15 Decembrie 2011 23:27
poti sa ii faci un test...fati un profil pe net o noua adresa de mess...si incearca sa iei legatura u el dandute alta persoana,,,,filtreaza putin cu el,,,intreaba-l daca are prietena,,cum vorbeste despre ea,,adica despre tine.....dar ai grija sa nu te dai de gol ca esti tu...asta poti face in tara cand nu te poate urmari.....poti sa te intorci la munca,,,si pune-l la multe teste.....ca sa vezi daca a inceput sa tina la tine,,sau practic schimbarea lui este temporara si are nevoie de servitoare...eu zic ca casatoria este un pas foarte important in viata si te marcheaza mult daca te casatoresti cu persoane nepotrivite,,,divort,,sa nu vrei copil apoi,,,eu zic sa ai foarte mare grija si sa nu te grabesti cu casatoria,,.,si intoarcete la munca apoi coninua relatia cu el,,,vezi cum se comporta,,,,nu dispera sa te casatoresti,,,pt ca ai timp destul; si trebuie sa o faci cu cine te merita,,,,si cand te intorci in tara pune-l ;la multe teste,,,,dandu-te alte femei si filtreaza cu el,,vezi ce zice,,,,zii ca locuiesti in germania dar este temporar acasa,,,dar te intorci...zic sa il testezi,,,daca tine la tine cu adevarat nu se incurca cu alte femei
ingerasulluptator
Postat pe 15 Decembrie 2011 23:30
irinuco, numai teste vezi. Esti obsedata de control.

apropo ... atunci cand cauti gasesti intotdeauna. Esti pregatita pentru ceea ce gasesti?
cri_cat
Postat pe 15 Decembrie 2011 23:32
De la: cri_cat, la data 2011-12-15 23:32:08irinuco, numai teste vezi. Esti obsedata de control.

apropo ... atunci cand cauti gasesti intotdeauna. Esti pregatita pentru ceea ce gasesti?
sigur ca sunt pregatita....si apoi ma implic sufleteste si imi deschid inima doar persoanelor care merita,,,,
si apii casatoria este un pas foarte important,,,,,pt ca un divort este dureros....decat sa te casatoresti cu persoane nepotrivite,,,ai bine nu te casatoresti si ai grija cu cine te implici sufleteste
ingerasulluptator
Postat pe 15 Decembrie 2011 23:36
si nu uita sa-i pui si o zgarda!! :-)) ....ca nu cumva porcul drakului sa se duca la alte femei: :-)))) Irino , daca saracu da peste una ca tine e suicid curat ..ii moare tot ...cred ca numai gandindu-se ca te-a intalnit pe tine ..il face sa esueze si cu altele :-)))) Asa ca ..nu prea vad de ce tot repeti obsedant sa-l ,,testeze "...
reyya
Postat pe 15 Decembrie 2011 23:36
he he he... se spune despre casnicie ca ar fi "moartea pasiunii"...
total eronat.
irinooka bate casnicia la k00r de la distanta macsima.:)))


eu_geminy
Postat pe 15 Decembrie 2011 23:38
EU CRED CA CEL MAI BINE AR FI SA DISCUTI CU EL , SA CADETI DE COMUN ACORD , SI SA URMATI CEEA CE VA PROPUNETI SA FACETI
garbo253810
Postat pe 17 Decembrie 2011 11:29
De la: chrissa, la data 2011-12-15 23:06:56banuiesc ca esti f tanara. din pacate, timpul ne invata pe noi, femeile, ca barbatii pe care i-am visat, cei fideli, responsabili, tandri,...exista doar ca raritate. se plictisesc destul de repede, in general.
si eu a trebuit sa fac o alegere, intr-o masura, asemanatoare situatiei tale. doar ca eu am facut transfer, tot in tara. acum stau la el. relatia nu merge grozav, am descoperit ca flirteaza in continuare pe internet, e si destul de irascibil de fapt.. daca plec acasa, acolo nu am servici, iar aici chirie nu-mi permit sa platesc din salariul de profesor. ca sa nu mai vorbesc de trauma unui alt esec relational..


chrissa .. nici sa stai de dragul de a avea o relatie. Daca aceasta relatie schioapata pune-i punct. Spune-i ca deveniti doar colegi de apartament pana termini anul scolar si apoi intoarce-te acasa.
Succes!
cri_cat
Postat pe 17 Decembrie 2011 17:57
sincer sunt in acceasi situatie cum este a ta .... nu stiu ce sa fac ..eu stau cu un cosovar stau de 8 ani prin italia si de 3 ani si 3 luni cu el am trecut prin bune si rele...el are fam in germania si el vrea sa ne mutam acolo relatia merge pentru ca las de la mn este foarte gelos si nu stiu ce sa fac anul viitor trebuie sa ne mutam in germania ....mama mea nu ar vrea si-ar dori sa vin in tara dar nu stiu ce sa fac imi este foarte greu sa decid chiar daca iubesc si familia si pe el nu stiu ce imi rezerva viitoru as vrea si eu un consiliu...multumesc
georgiana1983
Postat pe 20 Decembrie 2011 09:22
De la: cri_cat, la data 2011-12-17 17:57:02[
chrissa .. nici sa stai de dragul de a avea o relatie. Daca aceasta relatie schioapata pune-i punct. Spune-i ca deveniti doar colegi de apartament pana termini anul scolar si apoi intoarce-te acasa.
Succes!


Antoine de Saint Exupery zicea asa -
*A iubi nu inseamna a privi unul spre celalalt ci inseamna a privi impreuna in aceeasi directie.*

Eu sunt de acord cu ce spui tu, dar nu oricine poate pune punct unei relatii care schioapata (oricat de clar ar fi handicapul), indiferent ce intelegem prin relatie.
Chiar daca raportul dintre cei doi e la terapie intensiva (ca pentru un pacient tinut in viata de aparate), decizia de eutanasire poate fi tare greu de luat.

Iar unul din motive, nu neaparat primul din ordinea numerelor de pe tricou, e teama de singuratate.
nathalie
Postat pe 20 Decembrie 2011 10:01
De la: garbo081726, la data 2011-12-12 10:01:29Draga mea, esti sigura de sentimentele acestui barbat, esti sigura ca si-ar sacrifica viata pentru tine si ptr viitorul copiilor tai?
Sfatul meu e sa iti urmezi cursul vietii, sa iti continui cariera care ai inceput-o ptr ca siguranta cu el nu prea ai.Cum te-ai descurcat pana acum in tara , te ve-i descurca si in viitor.Pup
garbo054899
Postat pe 28 Decembrie 2011 18:21
nu stiu raspunsul la intrebarea ta....stiu doar ca ma iubeste....ma vrea langa el....ma vrea de sotie...a acceptat faptul ca nu pot sa stau mai mult de un an dspartita de profesia mea....si si cel mai important lucru pt mine acum e ca il vad ca el vrea o famlie.....si eu vreau ata pt ca eu nu am avut familie asa cum as fi vrut....parintii mei nu mi-au fost un exemplu
garbo054899
Postat pe 28 Decembrie 2011 18:25
da imi doresc sa am o iubire!!
matei2radu
Postat pe 28 Decembrie 2011 20:19
nu stiu raspumsul
matei2radu
Postat pe 28 Decembrie 2011 20:21
De la: matei2radu, la data 2011-12-28 20:19:38da imi doresc sa am o iubire!!

Numai una?
SAL
Postat pe 28 Decembrie 2011 20:34
SAL, imediat il recita pe Cosbuc. Fii si tu mai atent la formulari
...mai bine-aprind tot satul...

http://www.youtube.com/watch?v=wxtmOkImO7A
dor72_
Postat pe 28 Decembrie 2011 20:37
http://youtu.be/zH7f1cg5oF0
....
jeanette40
Postat pe 28 Decembrie 2011 20:41
Multumesc Dor! ,,Pe umeri pletele-i curg rau..." Ehe mi-o si imaginez...
Dar eu sunt Singur , ATAT DE SINGUR
http://www.youtube.com/watch?v=ftsYdhx5m-s&feature=related
SAL
Postat pe 28 Decembrie 2011 20:45
pai atunci....
daca nu stii ce sa faci ( ca sa ramanem on )

te astept cu un....

http://www.youtube.com/watch?v=7e6i51_F-nA
dor72_
Postat pe 28 Decembrie 2011 20:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubire sau nu ? 19 De la: garbo_413494 13 Septembrie 2015 02:12
buna! 5 De la: emory 23 Octombrie 2010 17:48
am nevoie de un sfat 29 De la: marius85 4 Decembrie 2014 19:11
ma puteti ajuta? 21 De la: romanov_ella 18 Ianuarie 2013 22:20
Imposibil de uitat 6 De la: preciouss 2 August 2009 19:33
Setari Cookie-uri