Copiii si Internetul ...

Tema e importanta si serioasa! Dar mai intai avem de rezolvat "Parintii si internetul" caci adesea parintii sunt dependenti...
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Noiembrie 2011 10:47
Luna ai mare dreptate.
Duminica am avut discutia asta in familie. Copilul nostru invata bine dar in timpul liber sta mai mult pe net sau la tv . Concluzia socrilor a fost aceea ca face si el ce vedela noi.
Lucrul asta mi-a dat de gandit!
SAL
Postat pe 1 Noiembrie 2011 10:58
Pai da, asa-i! Pe de alta parte nu-i poti opri pe copii sa faca parte din "lumea lor" si aceasta lume e aceasta! Eu am noroc, cumva, ca nu mai sunt tanara, nu am copii mici si ca nu am de rezolvat aceasta problema...Sincer, nu as sti s-o rezolv...
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Noiembrie 2011 11:16
Am un baiat de 15 si unul de 4 ani."Problema" de care discutam mi se pare ca-i abordata gresit si induce parintii in eroare.Adevaratele inconveniente atunci cind un copil petrece prea mult timp la calculator sint mai complexe.E simplist sa dai vina pe calculator.Cauzele pot fi asa de multe ca pot doar sa aduc in discutie citeva cu precizarea ca nu sint neaparat cele mai importante.S-ar putea copilul sa aibe o pasiune reala pentru calculator si asa s-a intimplat cu Alex, baiatul meu mai mare.Am apreciat rapiditatea cu care a invatat sa-l minuiasca si i-am oferit ceva ore suplimentare.Nu m-a speriat pasiunea lui de la inceput pentru jocuri si l-am incurajat.Fapt e ca acum se joaca putin, dar cunoaste bine partea de hard si stie si cite ceva si despre programare.
Acum, probabil ca majoritatea copiilor care stau pe net o fac din plictiseala si lipsa de activitate.Chiar cei mai pasionati "gameri" au in spatele pasiunii lor lipsa atentiei, ignorarea calitatilor sau posibilitatea limitata sa se integreze in colectiv.Bine, cum am zis pot fi mai multe probleme.
Sa privim cu atentie la copii nostri, sa le acordam timp si incredere, sa limitam pe cit posibil interdictiile, sa le incurajam inclinatiile firesti !Iar calculatorul ramine cel mai bun instrument cu care am avut de-a face, care ne scoate din bezna, ne aduce informatii si da posibilitate oamenilor din toate categoriile sa se exprime liber.Sint avantaje imense iar ce spui c-ar fi dezavantaje nu sint specifice Internetului le gasesti in viata noastra de zi cu zi la fel de bine ca si pe net.Sint problemele oamenilor dintotdeauna nu le-a adus Internetul.
Liliana_Mot_1
Postat pe 1 Noiembrie 2011 11:39
Liliana, nu cred ca omenirea a stat in bezna pana la aparitia internetului! A existat mereu cultura, accesul la ea, stiinta..., mereu omul a cautat si gasit informatii, frumuseti in arta...De cand e omul om a facut posibilul si imposibilul sa ajunga la ceea ce dorea, putea..., si mereu a fost liber.
Ca un adolescent se joaca pe pc nu mi se pare grav-cu conditia ca acel joc sa nu insemne mai mult decat e, un joc.
Televizorul si internetul ofera ,da, toate informatiile dar usor, comod, rapid, superficial-deci cum vin asa se duc...
Copiii si adolescentii sunt mari consumatori de pc si pentru ca parintii nu le dau atentie, educatie,afectiune. E mai simplu sa-ti lasi copilul in fata tv-ului ori a calculatorului decat sa stai de vorba indelung cu el, decat sa-l duci in parcuri, la spectacole, decat sa duci munci de lamurire sa citeasca din carti, sa faca sport, sa studieze ...Aici e un punct de pericol: incet, incet intri in virtual, te obisnuiesti cu el, e comod-cum ziceam-va deveni foarte accesibil in timp-ca bani, zic-iar de aici pana la dependenta pasul e mic iar confuzia e aproape...
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Noiembrie 2011 12:16
Poate ca "iesitul din bezna" a fost ,intr-adevar o figura de stil putin exagerata, sa ma ierti.:).Dar cu adevarat Internetul poate fi pentru unii mijlocul cel mai bun prin care se pot exprima.Vezi chinezii care sint ingraditi pe motive politice sau exista oameni timizi care se dezsvaluie mai usor prin scris, asa, ca mine :).
Liliana_Mot_1
Postat pe 1 Noiembrie 2011 16:00
trebuie explicat,asa cum i-am expicat si eu baiatului meu,ca statul la calculator trebuie sa nu depaseasca jumate de ora,pentru ca obosesc ochii,si apoi pentru ca trebuie sa ne ocupam cu diverse,nu doar cu calculatorul.
avea tendinta de a sta sa vada desene disney.prea mult.
si eu stau in fata calculatorului,ba invat dansuri,ba aerobic,ba vocalize tot de pe net,engleza tot de pe net....
i-am explicat ca statul in aer liber,sportul,joaca in are liber,ajuta la dezvolatrea corpului.
si ca putem sa citim povesti,construi diverse din carton,face puzzle,etc etc.
al meu vad ca intelege cu explicatul,
si ceilalti opt copii la care am fost baysittera,in toata viata mea,la fel intelegeau,daca le explicam cu frumosul.
nu sunt interdictii,sunt obiceiuri sanatoase de viata.
la copii trebuie explicat ca de la egal la egal,ce e bine si de ce ,mai ales de ce.
vor mai intrece masura bineinteles,dar vor tine un echilibru,vor fi atenti.
d
daniilia
Postat pe 5 Noiembrie 2011 17:21
De la: Luna_in_capricorn, la data 2011-11-01 10:47:49Tema e importanta si serioasa! Dar mai intai avem de rezolvat "Parintii si internetul" caci adesea parintii sunt dependenti...




buna draga mea,eu vb de mult de aceasta tema...dar nu ma lua nimeni in seama...serios.chiar recent am scris ca maturii au devenit dependenti de internet...iar copiii rad uneori de ei...exista un topic... in care unii isi recunosc chiar dependenta de garbo...despre copii insa ,ar trebui sa le dam mai multa importanta daca vrem ca sa ii intelegem!!
ratuscaceaurata
Postat pe 5 Noiembrie 2011 17:42
Buna, Ratzushk! Da, problema sunt parintii, nu copiii...
Luna_in_capricorn
Postat pe 5 Noiembrie 2011 18:37
De la: Luna_in_capricorn, la data 2011-11-05 18:37:42Buna, Ratzushk! Da, problema sunt parintii, nu copiii...




marea problema este ...cat de" minori " mai sunt fetele si baietii ...pana in 18 ani, azi ???
ratuscaceaurata
Postat pe 5 Noiembrie 2011 18:50
Nu stiu, Ratzushk, sunt umpic departe de lumea minorilor...
Luna_in_capricorn
Postat pe 5 Noiembrie 2011 22:57
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-11-05 18:50:23
De la: Luna_in_capricorn, la data 2011-11-05 18:37:42Buna, Ratzushk! Da, problema sunt parintii, nu copiii...




marea problema este ...cat de" minori " mai sunt fetele si baietii ...pana in 18 ani, azi ???


"marea problema"...o fi pentru tine.
desi chiar nu vad de ce te doare pe tine o problema pe care nu o ai.
mai erai tu ingrijorata si de salvare balenelor albastra, si de seceta din Sahel si de locurile pe unde, de regula, isi intzarca mutu iapa.
:PP

ah, bun!... nu te panica!. Am mai auzit si de altii, "ingrijorati de fericirea altora"...;)
:))
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2011 02:16
Ge, exista oameni ce se ingrijoreaza pentru altii! Un exemplu sunt si eu...
In rest ce mai zici? Sanatos, voios?
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 Noiembrie 2011 09:56
Neatza, Luna!
Axl_22
Postat pe 6 Noiembrie 2011 09:57
De la: Luna_in_capricorn, la data 2011-11-06 09:56:33Ge, exista oameni ce se ingrijoreaza pentru altii! Un exemplu sunt si eu...
In rest ce mai zici? Sanatos, voios?


Neatza, Luna...

sunt de acord cu tine.

fireste, exista oameni bine intentionati, care se ingrijoreaza pentru altii, aflati de exemplu intr-o situatie dificila. asta e grija constructiva, si chiar poate avea un efect benefic

dar exista si oameni care doar poarta grija altora, si atat. ah, ca acesta grija are si partea ei activa, de barfa, zvonistica si improvizatii in discutiile cu altii, denota faptul ca sunt niste persoane foarte active, din moment ce alta ocupatie nu au...:PP

asta e ceea ce se cheama grija distructiva, a celor care sunt rude cu Dabija si care nu pot daca nu dezbat tot ceea ce afla prin "grija" lor in "discutii de taina", cu persoane "de incredere".
:)))
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2011 10:30
in rest... obosit, asta noapte m-am adunat de pe drumuri.
eu_geminy
Postat pe 6 Noiembrie 2011 10:31
Neatza, Ge! De acord cu tine...
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 Noiembrie 2011 10:56
Uite asa, nu mai e nevoie sa ma duc, la slujba de duminica!

E bun si netu' la ceva!
Axl_22
Postat pe 6 Noiembrie 2011 10:57
O_K!...OK, stiam ca esti un ''prieten'' intelegator!
Axl_22
Postat pe 6 Noiembrie 2011 11:04
Sorry, da' am pierdut nr!
Mai, io nu mai vreau sa fumez!
Axl_22
Postat pe 6 Noiembrie 2011 11:36
Tz tz tz...eu am ajuns sa ma multumesc cu slujba la televizor...Unde am ajuns! Si cu internetul asta...ufff!
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 Noiembrie 2011 12:09
Fiecare are dreptate in felul lui..
Fiica mea este o domnisoara de 18 ani..acum 6 ani cand i-am luat primul calculator,a fost maniaca pur si simplu..mereu pe net..mergea la scoala,venea,manca ceva pe fuga si pe net..
Faza a durat in jur de un an,apoi incet,incet a inceput sa intre tot mai rar..
Trecuse febra noului..
Internetul este pentru fiecare un drog,dar in acelasi timp depinde de fiecare cat timp vrem sa pierdem in fata calculatorului..
Dragii mei..noi avem controlul ..Ati auzit cumva un laptop sau un Pc strigand deschide-ma? NU...
O zi frumoasa tuturor!!!
garbo226933
Postat pe 18 Noiembrie 2011 14:17
933.asa este ,vointa de independenta este personala..stiinta avanseaza.totul captiveaza,acapareaza vointa .....insa cei mai multi raman captivii mirajului,cine este puternic reuseste sa scape de pericolul acestui drog,nu mananci ,nu dormi,nu iesi din casa, se instaleaza oboseala,boala,inconstienta de realitatea din jur,traiesti intr/o lume virtuala care te distruge ...pana la deces.
ratuscaceaurata
Postat pe 22 Noiembrie 2011 00:53
De la: Luna_in_capricorn, la data 2011-11-01 10:47:49Tema e importanta si serioasa! Dar mai intai avem de rezolvat "Parintii si internetul" caci adesea parintii sunt dependenti...
sorinescu_alina
Postat pe 25 Noiembrie 2011 12:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
avort spontan? 5 De la: iasomia 22 Octombrie 2009 19:43
sarcina la 40 ani si grupa de singe RH negativ 7 De la: Niki_Niki_1 11 Noiembrie 2013 01:04
Va rog sa ma ajuta-ti si pe mine daca aveti habar! 6 De la: Dor_marunt 24 Decembrie 2009 21:17
VAND RHOPHYLAC 4 De la: carmen1984 12 Mai 2011 16:37
Ai nevoie de un sfat in vreo problema? 12 De la: tutankhamon 3 Octombrie 2009 00:53
Setari Cookie-uri