iubire?!...sau,prostie?!

asta e realitate?
sau Gelu ne povesteste o telenovela?
nu-mi vine sa cred ca cineva poate sa accepte atatea in numele dragostei.
oricum, parerea mea este ca ea nu iubeste pe niciunul din voi.
Isi incearca talentul de seductie si se amuza vazand cat puteti sa va injositi in fata ei.
e parerea mea, atat...
garbo_dar_nu_greta
Postat pe 21 Octombrie 2011 10:59
Citind ce ati scris aici, nu pot sa nu ma intreb (retoric, desigur) cum de acest sentiment poate deveni subiectul unor controverse...

Iubirea este atat de personala, atat de proprie fiecaruia, incat nu exista o singura nuanta cu care poti iubi. Daca-i E34-i rau, daca-i rosu 70 merge.

Poti sa te indragostesti, poti ajunge sa iubesti in atat de multe culori, parfumuri, lumini, umbre, incat poate nici nu stii din start ce simti. Te edifici totusi destul de rapid si stii ca iubesti.

Iubesti fara sa-ti setezi asteptarile, putand eventual spera ca sentimentul iti va fi impartasit. E dumnezeiesc cand se intampla astfel. Exista doar NOI DOI si RESTUL LUMII.

Dar trece. Toata iubirea se transforma in altceva, de fiecare data distinct, de fiecare data la fel de personal.

Poti ajunge sa ai STRICT sentimente de prietenie, de confort, respect, siguranta si cate altele, fata de cel de langa tine, caruia-i doresti tot binele din lume. Dar pe care nu-l mai iubesti. Nu e negociabil, nu e nimic de contestat, de reparat. Pur si simplu nu mai e, fara sa fie vorba de vreo vina.

Se poate stinge atat de lin, incat poti sa nu realizezi cand s-a intamplat. Dar se stinge. Si se transforma.

Sigur ca poti sa iubesti din nou.
Distinct, din nou personal. Pe un alt om care este IMPOSIBIL, IMPROBABIL, sa fie copia celui dinainte. Nu cautam clone.

Important este sa ai componentele care sa te ajute sa iubesti, sa-ti poti recunoaste sentimentele atunci cand le ai. E ESENTIAL. La fel de esential cum e sa fii dotat cu capacitatea de a recunoaste cand esti fericit, fara sa dezvolti o vocatie a mizeriei.

In privinta iubirii, nimeni nu poate convinge pe nimeni de propriul sau punct de vedere, tocmai fiindca e PRORIU.

La fl si felul in care alegem sa ne daruim.
Nu poate exista un model unanim acceptat in aceasta privinta. Particularizezi ceea ce oferi, fiecare pas fiind aproape unic.
Te poti oferi salbatic, asa cum poti iubi salbatic.
Te poti oferi tandru, la fel cum poti si iubi.
Te poti oferi inexplicabil, asa cum nu stii pentru ce il iubesti.

Dar o faci.

nathalie
Postat pe 21 Octombrie 2011 11:15
Nat...

jur ca m-am apucat sa-ti caut noduri in papura, in ceea ce spui.
si trebuie sa recunosc, mi-ai "stricat" ziua, am ramas cam "dezamagit" (:PP)...

fiindca Tie chiar n-am ce sa-ti reprosez....:)

vorbesti frumos, pur si simplu... despre Dragoste.
(specific, in acord cu Tine: dupa parerea mea)

stiu ca ai facut-o in numele Tau, dar as putea indrazi sa-ti multumesc,...pot?

fiindca m-ai facut sa ma simt mai putin "inversunat"...:PP

O zi frumoasa!:)
eu_geminy
Postat pe 21 Octombrie 2011 11:51
De la: Onna, la data 2011-10-21 08:57:55Am parcurs si eu opiniile voastre.. Doamne, a curs atat de multa cerneala, de-a lungul timpului, pe aceast subiect.. Cuvintele mi se par sarace.
Dar va invit sa ascultati, in cazul in care nu ati facut-o deja, emisiunea 50 de minute cu Plesu si Liiceanu - Despre iubire..
Astept ecouri..


Exista numeroase locuri de unde ne putem lua cuvinte/vorbe - Ale Altora - care pot sa ne placa... linkuri pot oferi si eu, o lista foarte lunga...

cred insa ca aici discutam noi, despre noi... despre felul nostru de a vedea lucrurile, si nu despre al altora, pe care ii gasim oricand dorim, pe net, in carti, in filme.... care poate ca nu au avut experiente extraordinare, ci tot personale (sunt tot oameni), dar stiu sa vorbeasca despre acestea cu detasare si intelepciune....

in speranta ca nu te-am suparat, iti doresc o zi buna.:)

PS: generalizarile, truismele, si trimiterile in alte lociuri decat la noi, cei de aici, nu cred ca ajuta prea mult discutia deschisa...:)
eu_geminy
Postat pe 21 Octombrie 2011 12:00
Juri pe rosul unanim admis?


N-ai pentru ce sa-mi multumesti, dar daca simti nevoia, nu ma lasa sa te opresc.



O zi frumoasa si tie!
nathalie
Postat pe 21 Octombrie 2011 12:04
Offf, Nathalie, ai deschis o usa... brusc ma simt larga mie insami..
Onna
Postat pe 21 Octombrie 2011 12:08
Nu stiu daca te-am inteles perfect, Onna.
nathalie
Postat pe 21 Octombrie 2011 12:10
Am inchis candva in mod brutal aceasta usa.. intr-o clipa in care eram orbita de frustrari, ma simteam ranita, tradata, umilita chiar.
Acum, parca mi-e dor de dor.. mi-e dor de cea care eram cand eram iubita si iubeam si eu la randul meu. Ai deschis usa spre reverie, meditatie, introspectie.
Mi-e teama ca propriile experiente, in cea mai mare parte triste, dureroase, nu-mi ofera posibilitatea de a da sfaturi. Brusc propriile idei, propriile trairi imi par lipsite de continut, din acest motiv am postat acel link. Si am fost amendata, in mod legitim.

Va urez o zi .. stiu eu? senina..
Onna
Postat pe 21 Octombrie 2011 12:35
De la: nathalie, la data 2011-10-21 12:04:14Juri pe rosul unanim admis?


N-ai pentru ce sa-mi multumesti, dar daca simti nevoia, nu ma lasa sa te opresc.



O zi frumoasa si tie!


iti multumesc atunci si fiindca-mi ceri sa nu te las sa ma opresti. (brrr, m-am alambicat deja:D)
da'fie vorba intre noi, nici n-veam intentia sa o fac, in vreun fel...:)

fie, pe rosul unanim admis. ;)

PS: auzi... pe rosu de foc... se poate?...:P
:))

eu_geminy
Postat pe 21 Octombrie 2011 13:30
De la: Onna, la data 2011-10-21 12:35:31Am inchis candva in mod brutal aceasta usa.. intr-o clipa in care eram orbita de frustrari, ma simteam ranita, tradata, umilita chiar.
Acum, parca mi-e dor de dor.. mi-e dor de cea care eram cand eram iubita si iubeam si eu la randul meu. Ai deschis usa spre reverie, meditatie, introspectie.
Mi-e teama ca propriile experiente, in cea mai mare parte triste, dureroase, nu-mi ofera posibilitatea de a da sfaturi. Brusc propriile idei, propriile trairi imi par lipsite de continut, din acest motiv am postat acel link. Si am fost amendata, in mod legitim.

Va urez o zi .. stiu eu? senina..


nu cred ca e indreptatit cineva sa dea sfaturi in materie de asa ceva, Onna.
fiecare experienta e specifica, e unica, e personala, e Speciala.

doar se da frau liber gandurilor.
poate gresesc... da' asa-mi imaginez eu ca ar trebui sa fie.
:)
eu_geminy
Postat pe 21 Octombrie 2011 13:33
De la: Onna, la data 2011-10-21 12:08:55Offf, Nathalie, ai deschis o usa... brusc ma simt larga mie insami..



partenerul te simte tot asa..?
scuze..,nu m-am putut abtine..
o tirez de aici,ca e prea "adanca" discutia..

ps:asta e de "putz" nene..
roby_cado
Postat pe 21 Octombrie 2011 13:37
De la: eu_geminy, la data 2011-10-21 13:33:54
De la: Onna, la data 2011-10-21 12:35:31Am inchis candva in mod brutal aceasta usa.. intr-o clipa in care eram orbita de frustrari, ma simteam ranita, tradata, umilita chiar.
Acum, parca mi-e dor de dor.. mi-e dor de cea care eram cand eram iubita si iubeam si eu la randul meu. Ai deschis usa spre reverie, meditatie, introspectie.
Mi-e teama ca propriile experiente, in cea mai mare parte triste, dureroase, nu-mi ofera posibilitatea de a da sfaturi. Brusc propriile idei, propriile trairi imi par lipsite de continut, din acest motiv am postat acel link. Si am fost amendata, in mod legitim.

Va urez o zi .. stiu eu? senina..


nu cred ca e indreptatit cineva sa dea sfaturi in materie de asa ceva, Onna.
fiecare experienta e specifica, e unica, e personala, e Speciala.

doar se da frau liber gandurilor.
poate gresesc... da' asa-mi imaginez eu ca ar trebui sa fie.
:)




Repet, propriile idei, trairi, ganduri imi par lipsite de continut. Cel putin in etapa asta ma aflu acum.. nu ma "aranjeaza" sa arunc cuvinte in eter, fara a spune nimic, in fond..
Mai bine TAC.
Onna
Postat pe 21 Octombrie 2011 13:40
prea tarziu..
roby_cado
Postat pe 21 Octombrie 2011 13:42
De la: roby_cado, la data 2011-10-21 13:37:52
De la: Onna, la data 2011-10-21 12:08:55Offf, Nathalie, ai deschis o usa... brusc ma simt larga mie insami..



partenerul te simte tot asa..?
scuze..,nu m-am putut abtine..
o tirez de aici,ca e prea "adanca" discutia..

ps:asta e de "putz" nene..


Axl_22
Postat pe 21 Octombrie 2011 13:48
De la: Axl_22, la data 2011-10-21 13:48:25
De la: roby_cado, la data 2011-10-21 13:37:52
De la: Onna, la data 2011-10-21 12:08:55Offf, Nathalie, ai deschis o usa... brusc ma simt larga mie insami..



partenerul te simte tot asa..?
scuze..,nu m-am putut abtine..
o tirez de aici,ca e prea "adanca" discutia..

ps:asta e de "putz" nene..




Exact.. din putzul gandirii.. "nene"..
Se pare ca n-ai "tirat-o" inca, Roby-cado.. ma intrebam ce te retine..
Onna
Postat pe 21 Octombrie 2011 13:54
De la: roby_cado, la data 2011-10-21 13:37:52
De la: Onna, la data 2011-10-21 12:08:55Offf, Nathalie, ai deschis o usa... brusc ma simt larga mie insami..



partenerul te simte tot asa..?
scuze..,nu m-am putut abtine..
o tirez de aici,ca e prea "adanca" discutia..

ps:asta e de "putz" nene..


Pasarea-- Mihai viteazu In graba s-a exprimat gresit si Onna si ...hop in putz cu ea
SAL
Postat pe 21 Octombrie 2011 14:06
Acuma, hai sa fiu cinstit, si mie mi-a fugit gandul tot ... acolo
SAL
Postat pe 21 Octombrie 2011 14:09
Onna, e "prea tarziu" ...de aia!
Axl_22
Postat pe 21 Octombrie 2011 14:14
De la: roby_cado, la data 2011-10-21 13:37:52
De la: Onna, la data 2011-10-21 12:08:55Offf, Nathalie, ai deschis o usa... brusc ma simt larga mie insami..



partenerul te simte tot asa..?
scuze..,nu m-am putut abtine..
o tirez de aici,ca e prea "adanca" discutia..

ps:asta e de "putz" nene..


=))=)) nu observasem...

mey roby ...
eu zic sa o intelegi, macar de data asta, a fost si ea emotionata...:P
(de fapt, poate ca ai inteles-o. dar n-ai iertat-o... sadicule:D)
:))))
eu_geminy
Postat pe 21 Octombrie 2011 14:17
De la: roby_cado, la data 2011-10-21 13:42:45prea tarziu..


Cateva zile va lasa omu' de capu' vostru si iote ce prostii faceti!
Thor_again
Postat pe 21 Octombrie 2011 15:26
Voi chiar nu stiti cum e sa te simti larg tie insuti?
Sau doar asa, de dragul mistoului?
Onna, capul sus...
nicholas_
Postat pe 21 Octombrie 2011 15:38
De la: Thor_again, la data 2011-10-21 15:26:45
De la: roby_cado, la data 2011-10-21 13:42:45prea tarziu..


Cateva zile va lasa omu' de capu' vostru si iote ce prostii faceti!


salut batrane thor..
cine bre..,noi.. ? ..

ge..,juma' juma'..,si inteleasa si iertata..
roby_cado
Postat pe 21 Octombrie 2011 15:43
"..Voi chiar nu stiti cum e sa te simti larg tie insuti?.."

bre..,larg da..,da' "larga"..recunosc,nu stiu..
roby_cado
Postat pe 21 Octombrie 2011 15:46
TAC! :)
taca...taca...:D
Ktine
Postat pe 21 Octombrie 2011 15:48
ge, te rog sa ma scuzi, dar ca sa nu existe confuzie (am vazut mai sus o postarea a ta care mi se adresa mie sau si mie, si am dedus ca poate nu mi-am exprimat coerent opinia), eu n-am zis niciodata ca `ma umilesc ca sa-i arat cat de mult il iubesc si, in consecinta, trebuie sa-mi raspunda ca atare`.
imi pare rau daca s-a inteles gresit opinia mea. am spus asa si o repet: eu cand iubesc nu ma poate opri nimeni si nimic sa n-o fac asa cum simt, chit ca asta inseamna in ochii altora ca `ma cobor`, cum mi s-a mai spus. eu nu cunosc notiuni, precum cea de `umilinta` in dragoste. cum nu le cunosc pe cele de mandrie sau orgoliu. si n-o fac, ca sa primesc recompensa, ci pt ca asa-mi vine si asa simt. pt ca asa simt eu sa iubesc: daruind! DARUIND! e ca un fulger care ma trasneste si ma lasa intinsa, legata de maini si de picioare si eu nu ma pot opune. poate fiindca nici nu vreau sa ma opun. eu nu astept nimic in schimb. daca mi se ofera, sunt fericita, daca nu, voi iubi la fel, chiar daca in singuratatea mea. dar lipsa vreunei `rasplate`, cum ar numi-o unii, n-are nicio legatura cu iubirea sau ce as simti eu. nu voi sti decat ca iubesc. si asta va fi destul. ori totul.

insa, daca am inteles eu gresit si nu mie mi te adresai, te rog mult sa ma scuzi! nu vad prea bine si mi-am spart ochelarii.

cat despre ce zicea nathalie, cred ca nici n-ar trebui sa ne punem problema de ce iubim pe X sau pe Y. mi se pare o premisa eronata, ineficienta. iubim pt ca iubim. atat! si asta spune totul
esme
Postat pe 21 Octombrie 2011 15:49
bravo esme..
adica atata timp cat te simti "larga tie insuti"..e ok..
asta vrei sa punctezi..,nu?

bai..,gata..,va las sa discutati serios..
roby_cado
Postat pe 21 Octombrie 2011 15:57
ca sa-ti raspund, roby, p_R_e limba ta, da, ma simt `destul de larga`!
mi-e teama, insa, ca n-ai face tu fata `largimii` mele! este prea `marunt`
esme
Postat pe 21 Octombrie 2011 16:01
bueyy...
io sunt la lucru inca si nu mai pot face nimic, mi s-a luat...
m-ati umflat de ras...:)))))))
eu_geminy
Postat pe 21 Octombrie 2011 16:05
"..ca sa-ti raspund, roby, p_R_e limba ta, da, ma simt `destul de larga`!.."

he he..,you wish..,cotzoharla ce esti..


"..mi-e teama, insa, ca n-ai face tu fata `largimii` mele! este prea `marunt`.."

iar te iei de IQ-ul meu..?




ge..,lasa bre munca..,e pentru utilaje..
roby_cado
Postat pe 21 Octombrie 2011 16:13
De la: Sal_a_toi, la data 2011-10-21 14:09:08Acuma, hai sa fiu cinstit, si mie mi-a fugit gandul tot ... acolo



Se vede ca de-abia intre acest mesaj si cel anterior (tot al tau, fireste), ai lecturat ce au scris ceilalti si te-ai hotarat sa fii in ton cu ei si nu cu tine, ca parca da mai bine-n cadru.

Ai intors-o din poignet de nu mai stiu, esti femeie sau barbat?
Nu ca m-ar interesa

nathalie
Postat pe 21 Octombrie 2011 16:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Decoratiuni de nunta cu baloane si flori? 2 De la: Micass 26 Decembrie 2008 09:21
NU POT AVEA ORGASM...OARE DE CE? 35 De la: Alexandra20 18 Mai 2009 14:19
barbat inselat 98 De la: DD_BB 1 Decembrie 2011 08:49
Femeile intarita barbatii 68 De la: dor72_ 14 Februarie 2012 22:00
De ce? 5 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 12:47
Setari Cookie-uri