iubire?!...sau,prostie?!

De la: cricat, la data 2011-10-20 22:58:04
De la: picaturaderoua, la data 2011-10-20 22:54:21Ge.. nu e o rusine. E un privilegiu. Doar ca in dragostea intotdeauna, sau aproape... unul iubeste mai mult sau unul deloc. Si atunci se joaca cu celalalt. Foarte rar se inampla sa fie ambii pe aceeasi lungime de unda.
Parerea mea!


foarte rar se intampla .. dar se intampla!


bine...
asteptati voi lungimea perfecta de unda, dar pregatiti-va sa mai traiti cateva sute de vieti, tot asteptand iubirea aia "adevarata"...:DDD
:)))

eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:16
am spus eu ca astept iubirea "adevarata" si perfecta?

am spus ca exista.. dar pana vine ea imbatranesc
si nu ma mai recunoaste ...
cricat
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:18
Ge.. Eu stiu ca nimic nu e perfect pe lumea asta.. Si mai stiu ca inveti sa apreciezi cu maturitate ce primesti... atunci cand iubesti. Chiar daca de multe ori nu primesti chiar totul. Important este sa realizezi. Nu astepti perfectiunea. Dar te raportezi la perfectiunea ta. Cred ca fiecare face lucrul asta. Cel putin la inceput.
O piesa care se potriveste contextului.
http://www.youtube.com/watch?v=CUCye-RjG8g&feature=related
picaturaderoua
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:20
De la: cricat, la data 2011-10-20 22:56:39Ge .. termenul de "catelus" nu a fost deloc folosit de mine cu ironie.


''e o rusine sa fii indragostit, sa iubesti, sau sa iti doresti asta? ''

nu e o rusine .. este un sentiment adanc, frumos care lasa urme la fel de adanci ...


brazde...prapastie(eventual la plural)
Ktine
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:20
ce-i aia iubire adevarata si perfecta, cri? exista doar iubire si atat!
dar ma rog, poate halucinez, unde n-am putut manca nimic toata ziua si nu am dormit azi-noapte...
esme
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:21
De la: cricat, la data 2011-10-20 23:11:20nu recompensa trebuie sa astepti .. ci impartasirea sentimentelor. O iubire puternica dusa de unul singur duce la probleme mari ... exceptie face iubirea catre D/zeu sau alte credinte .. unilaterale.


de acord!
Ktine
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:22
Fetelor sunt perfect de acord cu voi. Importanta este impartasirea sentimentelor. De fapt cred ca este totul. Si dovada ca exista. Chiar daca nu e asa cum ne-am zugravit-o in imaginatia noastra.
Cri... Te gaseste ea si in gaura de sarpe! Stai linistita!
picaturaderoua
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:24
"mie, cand mi se intampla sa TRAIESC un asemenea "somn" (eu i-as zice vis) , nu-mi doresc sa ma mai trezesc."

si totusi,vise!
si totusi,iubire! :)
Ktine
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:25
esme ... iubirea perfecta... comunicarea perfecta cu o alta persoana, sufletul pereche, jumatatea ideala.. spune-i cum vrei.
cricat
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:26
De la: picaturaderoua, la data 2011-10-20 23:24:27
Cri... Te gaseste ea si in gaura de sarpe! Stai linistita!


nu sper ca ma gaseasca , picatura. Iubesc si sunt iubita. Nu caut perfectiunea.
cricat
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:28
Gata!!
V/am pupicit pe toti !!
Plec la somnic !! Mai vorbim maine .. daca mai sunteti pe aici ...
cricat
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:29
de ce esti asa inversunat Ge ???
fiecare iubim in felul nostru , si asa-i conteaza sa iubesti...atat

eu ,
cu adevarat iubesc , vara
si marea ...
si ,
campul cu flori .
mai ales , campul cu flori
atunci cand ,
dupa ploaie, lucesc nestemate ,
razele soarelui
si
aprind de dragoste macii ...
jeanette40
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:30
m-as cam opri aici cu parerile mele... de fapt cred ca am scris prea mult.

am parerea mea proprie, care concorda cu mult prea putin fata de ceea ce am citit inainte de a deschide aceasta discutie (ar trebui cumva sa regret ca am facut-o?! ) si nu doresc nici macar pareri "date la intors", din (posibila) simpatie pentru mine.
cel putin asta vad, sau repet, mi se pare!...:))

repet: NU doresc sa schimb opinii.

ele pot fi schimbate doar de catre noi insine... daca reusim sa vedem putin mai departe de zidurile pe care ni le construim la un moment dat, in jur... poate din autoprotectie, fata de trecut.

Numai ca Iubirea rareori ofera lectii folositoare pentru viitor... fiindca niciodata nu seamana cu o alta Iubire.:)

fiecare isi traieste fericirea sau nefericirea in felul sau...
si nu fac toate cuvintele din lume ceea ce "face" o suma de neuroni innodati pe niste posibile experiente nefaste din trecut...

eliberarea o gasim in noi insine... nu e ceea ce ar trebui sa faca un/o nou venit/-a in viata noastra... nu acesta e rolul partenerului in Dragoste.

Dragostea e o "doar" Floare care nu poate trai pe un teren arid.
:)

cam atat am avut de spus...:)
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:31
De la: cricat, la data 2011-10-20 23:29:45Gata!!
V/am pupicit pe toti !!
Plec la somnic !! Mai vorbim maine .. daca mai sunteti pe aici ...


Cri! Deci te-a gasit! Atunci ce zisesi?
Te pup si noapte buna!
picaturaderoua
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:32
oameni buni, faceti confuzie intre iubire si impartasirea ei! e ca si cum am fi la piata!
bun, sunt de acord ca asta e idealul! dara daca nu e asa, se cheama ca-i mai putin iubire? suferind/a sa nu, tot asta traiesti! tot iubire se cheama! ori, daca nu esti iubit la randu-ti se numeste exploatare, bataie de joc, neseriozitate? sau cum?
ce-are sula cu prefectura?
esme
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:32
De la: jeanette40, la data 2011-10-20 23:30:40de ce esti asa inversunat Ge ???
fiecare iubim in felul nostru , si asa-i conteaza sa iubesti...atat

eu ,
cu adevarat iubesc , vara
si marea ...
si ,
campul cu flori .
mai ales , campul cu flori
atunci cand ,
dupa ploaie, lucesc nestemate ,
razele soarelui
si
aprind de dragoste macii ...


jeanete... nu e pentru prima oara cand, daca incerc sa spun ceva (nu stiu daca am reusit sa spun ceva in seara asta) fara nici cel mai mic sentiment de incordare, tu esti una dintre cele care ma vede "inversunat"...

stii,... incep sa ma obisnuiesc si cu tine...;)
:))
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:34
De la: cricat, la data 2011-10-20 23:29:45Gata!!
V/am pupicit pe toti !!
Plec la somnic !! Mai vorbim maine .. daca mai sunteti pe aici ...


in seara asta te-ai intors "de pe o parte pe cealalta" de cel putin trei ori...

ai grija sa nu se intample asta si in somn...;)

Noapte buna, Cri.
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:37
De la: eu_geminy, la data 2011-10-20 23:31:54m-as cam opri aici cu parerile mele... de fapt cred ca am scris prea mult.

am parerea mea proprie, care concorda cu mult prea putin fata de ceea ce am citit inainte de a deschide aceasta discutie (ar trebui cumva sa regret ca am facut-o?! ) si nu doresc nici macar pareri "date la intors", din (posibila) simpatie pentru mine.
cel putin asta vad, sau repet, mi se pare!...:))

repet: NU doresc sa schimb opinii.

ele pot fi schimbate doar de catre noi insine... daca reusim sa vedem putin mai departe de zidurile pe care ni le construim la un moment dat, in jur... poate din autoprotectie, fata de trecut.

Numai ca Iubirea rareori ofera lectii folositoare pentru viitor... fiindca niciodata nu seamana cu o alta Iubire.:)

fiecare isi traieste fericirea sau nefericirea in felul sau...
si nu fac toate cuvintele din lume ceea ce "face" o suma de neuroni innodati pe niste posibile experiente nefaste din trecut...

eliberarea o gasim in noi insine... nu e ceea ce ar trebui sa faca un/o nou venit/-a in viata noastra... nu acesta e rolul partenerului in Dragoste.

Dragostea e o "doar" Floare care nu poate trai pe un teren arid.
:)

cam atat am avut de spus...:)



Ge. Cred ca fiecare ne-am spus punctul de vedere. Mai mult din prisma subiectului deschis. Fiecare isi simte si traieste dragostea cum crede si simte. Si difera de la persoana la persoana. Acum eu poate am vocabularul mult mai sarac decat voi si ma exprim greoi. Si la fel de greoi ma fac inteleasa. Comteaza mai putin pentru mine. Doar ca exista si posibilitate sa fie concordanta de gandire, in unele aspecte. Cu tine, cu Esme, cu altii. Totul e unic in dragoste si viata si totusi totul se stie. Cat despre impartasirea sentimentelor. Eu cred ca e tot ce conteaza intr-o relatie de iubire. O relatie existenta. Ca acea relatie ulterior poate deveni fosta, din alte considerente... e cu totul altceva. Si cred ca deja e suficient.
picaturaderoua
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:41
imi iau acum toti macii si plec cu ei la somn .....
o noapte buna sa aveti , si sa va iubiti mult
jeanette40
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:43
De la: esme, la data 2011-10-20 23:32:38oameni buni, faceti confuzie intre iubire si impartasirea ei! e ca si cum am fi la piata!
bun, sunt de acord ca asta e idealul! dara daca nu e asa, se cheama ca-i mai putin iubire? suferind/a sa nu, tot asta traiesti! tot iubire se cheama! ori, daca nu esti iubit la randu-ti se numeste exploatare, bataie de joc, neseriozitate? sau cum?
ce-are sula cu prefectura?

Si cu tine sunt perfect de acord. Noi vb despre o relatie de iubire. Cand deja exista un cuplu. Cu toate implicatiile. Nu am luat in calcul varianta ta. Exista fatzete ale subiectului si interpretari 1000. Si cred ca fiecare dintre noi stim cam toate fatzetele.. sau cel putin asa credem! (eu)
picaturaderoua
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:45
sunt foarte constient ca pe orb nu-l poti face sa vada, nici pe surd sa auda...

poate ca eu sunt cel orb sau surd in felul meu, si am viziunea mea proprie, care nu concorda cu aproape nimic din ceea ce vad aici. nu inseamna ca sunt mai bun, sau mai "fermecat"... dimpotriva, poate...:)

dar daca totusi forumul e un loc in care fiecare poate vorbi pe limba lui, nu am facut decat sa ma exprim.

decat sa supar pe cineva, mai bine sa nu fiu citit...

mi-ar parea sincer rau sa se intample asta..:)
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:47
De la: Ktine, la data 2011-10-20 23:20:58
De la: cricat, la data 2011-10-20 22:56:39Ge .. termenul de "catelus" nu a fost deloc folosit de mine cu ironie.


''e o rusine sa fii indragostit, sa iubesti, sau sa iti doresti asta? ''

nu e o rusine .. este un sentiment adanc, frumos care lasa urme la fel de adanci ...


brazde...prapastie(eventual la plural)


indiferent daca iubim sau nu, cu totii imbatranim, cu consecintele de rigoare. niciunul dintre noi nu scapam de asta, decat daca... nu vreau sa ma gandesc.

dar mai depinde si de modul in care "reusim" sa imbatranim...:)
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:51
Eu una nu m-am suparat. Ca nu am de ce.
Si punctul tau de vedere mi se pare ok. Deci concorda in unele aspecte cu al meu. De vrei sau nu! :)
Asta e. Si nu spun asta ca sa crezi ceva. Sau sa creada cineva, ceva. Asta e!
Si lui Esme i-am dat dreptate. Si cred ca o are! Nu fac nimic de dragul de a o face!
Nu fac parte din partidul Pupincuristilor!
picaturaderoua
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:52
De la: picaturaderoua, la data 2011-10-20 23:52:46Eu una nu m-am suparat. Ca nu am de ce.
Si punctul tau de vedere mi se pare ok. Deci concorda in unele aspecte cu al meu. De vrei sau nu! :)
Asta e. Si nu spun asta ca sa crezi ceva. Sau sa creada cineva, ceva. Asta e!
Si lui Esme i-am dat dreptate. Si cred ca o are! Nu fac nimic de dragul de a o face!
Nu fac parte din partidul Pupincuristilor!


ei nah... un anume fel de "pupincurism" (brrr, suna cam urat) ar putea fi benefic in anuminte /etape momente ale Dragostei...:PP
:)))
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:55
iubirea este traita in cadrul unei relatii.
fara cineva care sa te iubeasca,sentimentele de iubire - caldura unei mame,bucuria unei prietenii,extazul unei intimitati - nu au stimuli.
din acest motiv,cea mai obijnuita imagine asociata cu a nu fi iubit este a fi singur.
cand esti singur nu exista nicio relatie.aparent.
iar oamenii care se simt singuri rareori simt imboldul de a explora iubirea.
ei asteapta contactul cu o alta persoana,sau pleaca sa o caute...
si asa devenim dependenti de alti oameni,care sa ne faca sa ne simtim iubiti- in permanenta si total.
totusi,aceasta asteptare va fi mereu inselata si,desi ii blamam pe cei care nu ne-au raspuns,pe cei care ne-au raspuns dar ne-au parasit,pe cei care au ramas dar si-au schimbat apoi parerea,nici unul dintre ei nu este,in fond,cauza problemei.
cauza este incapacitatea noastra de a dezvolta o relatie de nezdruncinat cu noi insine,pt ca sinele este sursa iubirii,defapt.

motiv pt care subscriu din toate tastele la ceea ce incerca smeoanca sa demonstreze.
precizilla
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:56
De la: cricat, la data 2011-10-20 22:56:39Ge .. termenul de "catelus" nu a fost deloc folosit de mine cu ironie.
(...)


dah?... atunci foarte urat din partea ta ca l-ai folosit la modul serios...:PPP
:)))
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:58
De la: esme, la data 2011-10-20 23:21:02ce-i aia iubire adevarata si perfecta, cri? exista doar iubire si atat!
dar ma rog, poate halucinez, unde n-am putut manca nimic toata ziua si nu am dormit azi-noapte...


eu sunt de acord cu tine, esme... si nu o fac ca sa ader la vreun curent pro sau contra, de dragul de a fi agreat de o anume persoana sau mai rau, de o vreo bisericutza cu "talentati", ori de a fi in ton cu "trend"-ul.
nu fac astfel de compromisuri.

sunt absolut de acord (incredibil, nu?!:P) si cu faptul ca din Dragoste putem ajunge sa recurgem uneori la gesturi nesabuite, ridicole pentru altii, dar foarte firesti pentru cel/-cea care recurge la ele din dorinta de a influenta in mod pozitiv persoana care trebuie sa stie ca e iubita (si de la care "ideal" ar fi si vina feedback pe masura)...

eu cred insa ca se greseste foarte mult atunci cand se considera ca "da, m-am umilit, am facut aia, ailalta, lucruri murdare, care imi displaceau, la propriu, DOAR ca sa ii arat in orice mod ca il/-o" iubesc"". Ca "am facut-o In numele Iubirii".
partial adevarat, partial nu... astfel de gesturi se cam fac si in nume propriu. fiindca in mod mai mult sau mai putin constient, sunt rezultatele deciziilor acelei persoane. nu a Iubirii, nu a sentimentului in sine, si nu ale celuilalt, care ramane "nemuritor/-are si rece".:D

greseala e amplificata apoi atunci cand aceste gesturi sunt puse in vina celuilalt, care nu a reactionat potrivit asteptarilor.
si mai ales, atunci cand vina si stalpul infamiei sunt aduse in piata publica, unde in cel ce trebuie sa fie "executat/-a" mai pot arunca si altii (aliati circumstantiali:P) cu pietre (exploatate "setea de sanJe, sau off-uri similare "victimei" transformata in calau:D)...

fiindca a vorbi despre asta, de unul/una singur/-a fara sa aiba cine sa auda... cui foloseste?:P

asa ca "mai buna" devine o balacareala traditionala, fiindca - nu-i asa? - si orgoliul ranit trebuie alimentat in vreun fel.

(e drept, poate fi o satisfactie, insa numai de moment, fiindca mai apoi constientizezi ca si acest gest, de a-ti spune pasul in gura mare, tot desertaciune se cheama... si constati ca ai cazut si mai jos, fiindca nu-ti rezolva problema esentiala, de la care s-a ajuns in acest punct.).(nu la tine ma refer:PP)

dar oare, in toata mania astal, cati/-cate oare dintre cei afectati realizeaza ca exact acele "sacrificii" si ipostaze umilitoare, disperate, adoptate in nume propriu, pentru o cauza nobila cum este Dragostea, ar putea fi cauza care a indepartat in mod decisiv, irevocabil, destinatarul - persoana iubita, de la care au existat asteptari "cu orice pretz"?...

nu dezavuez astfel de gesturi.
atunci cand suntem indragostiti, putem recurge la multe ipostaze ridicole (refuz sa folosesc epitetul "prostesti") in raport cu normalitatea. scuza exista in orice imprejurare.

insa de vina nu e Dragostea, nu persoana care nu remarca astfel de Sacrificii, ci faptul ca uneori uitam sa ne gandim putin ca poate nu asta asteapta de la noi persoana care "se incapataneaza" sa nu simta la fel... tocmai fiindca nu agreaza astfel de gesturi.

Nu oricine e sensibil la ceea ce credem noi.
E tot o chestiune intima, de ordin personal.

Si nu poti acuza de suferinta ta o persoana care nu simte si nu procedeaza in acelasi mod, deoarece cauza e una intrinseca. (repet, NU la tine ma refer)

Dragoste cu forta nu se face.

In schimb, sansele ca ea sa se infiripe sau sa supravietuiasca recurgand la astfel de manifestari, devin aproape nule.

iarta-ma, nu m-am referit la Tine si la nimeni de aici. fiecare stie mai bine prin ce a trecut, si ce traieste in prezent.

am zis ca totusi, daca oricum se bat campii cu gratie pe alocuri, sa mai fac si eu o "tropaitura", fara a avea pretentia ca detin adevarul absolut, ori ca as fi vreun "Academician" in materie de dragoste, asa cum inteleg ca se pretind unii...

si am facut-o legandu-ma ipotetic si nu neaparat logic de o postare de-a Ta, fiindca stiu aproape sigur ca Tu ca nu o sa te superi!...:))

voi incerca totusi sa nu mai lungesc pelteaua pe tema asta, fiindca am devenit prea sobru, si chiar nu-mi sta bine astfel...:D
:))

dar asta e, am avut o scapare... fiindca nu-mi sta in fire sa condamn Dragostea ca sentiment unic si Special,
din moment ce sursele tuturor "supliciilor si suferintele cauzate de Iubire", sunt numai si numai gargaunii Sinelui, care uneori fac ravagii si intuneca minti... altminteri aproximativ normale in rest. :PP


De cand e lumea, Dragostea nu a format niciodata Academicieni, ori Savanti....
insa repetenti cu pretentii de "Savanti", a facut cu duiumul...

tocmai de aceea, unii si ajung sa repete cam prea des des experientele cu pricina... de bine ce se pricep, evident!...:D
iar in pauze, ii umplu de sfaturi practice cu adanci conotatii pishologice, pe restul "nefericitilor" - ca deh, multi vad, putini pricep:DDD

offff, iar m-am "inversunat"...
(cum ar spune iute jeanette, cu ochiul Dansei critic, de colo...;)...jeanette, ma ierti, da?).

din fericire insa, nici eu macar nu inteleg ce am vrut sa spun.:D

sper ca nici voi...:P
:)))

O zi frumoasa va doresc!:)


PS: esme... asculta singurul sfat bun pe care il pot oferi cuiva la ora asta:

pune mana si mananca(:P), apoi trage un pui sanatos de somn.

ai putea constata, cand te trezesti, ca esti la unison cu toata lumea cu care nu esti de acord.... asta DA, se cheama "ARMONIE" (pe forum.)...
o "Armonie" la care nu pot sa subscriu;):P

:))
eu_geminy
Postat pe 21 Octombrie 2011 04:19
termenul folosit de mine, in contextul acestui topic, se referea la iubirea dezinteresata, la iubirea pentru o persoana indiferent daca acea persoana iti raspunde cu acceasi intensitate sau nu.
cricat
Postat pe 21 Octombrie 2011 07:46
Am parcurs si eu opiniile voastre.. Doamne, a curs atat de multa cerneala, de-a lungul timpului, pe aceast subiect.. Cuvintele mi se par sarace.
Dar va invit sa ascultati, in cazul in care nu ati facut-o deja, emisiunea 50 de minute cu Plesu si Liiceanu - Despre iubire..
Astept ecouri..
Onna
Postat pe 21 Octombrie 2011 08:57
De la: Onna, la data 2011-10-21 08:57:55Am parcurs si eu opiniile voastre.. Doamne, a curs atat de multa cerneala, de-a lungul timpului, pe aceast subiect.. Cuvintele mi se par sarace.
Dar va invit sa ascultati, in cazul in care nu ati facut-o deja, emisiunea 50 de minute cu Plesu si Liiceanu - Despre iubire..
Astept ecouri..


Am uitat sa lipesc link-ul..
http://www.vplay.ro/watch/7qr898zr/

Iertare, inca nu m-am desteptat.. :)
Onna
Postat pe 21 Octombrie 2011 09:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
trecutul meu 27 De la: double_chock 4 Noiembrie 2009 21:00
IMI ESTE TEAMA CA SOTUL MEU V-A AFLA DESPRE TRECUTUL MEU 17 De la: Roxxynela 13 Aprilie 2009 01:10
Ce v-a displacut la nuntile la care ati fost? 16 De la: cinezee 5 Martie 2009 23:30
Copilul altuia sa devina copilul lui? 7 De la: garbo001220 10 Mai 2009 17:17
Probleme de sanatate 121 De la: anisoaraf 1 Martie 2010 14:12
Setari Cookie-uri