iubire?!...sau,prostie?!

as face-o si in cazul in care se indoieste, crezand ca sunt falsa. ori ce spun eu e un fake. chiar daca nu as reusi sa-i dovedesc. :(

dar poate sunt eu mai ciudata si greu de digerat. nu ma refer la cuvinte, ci la atitudine.
ce stiu eu?! :(
esme
Postat pe 20 Octombrie 2011 22:33
Cri ........ din fericire , numai din fericire
jeanette40
Postat pe 20 Octombrie 2011 22:34
De la: cricat, la data 2011-10-20 22:29:32Ge ..
1. nu ma tin de -un pom .. ca n-am de ce..
2. am fost un catelus .. care s-a trezit din pacate sau din fericire .. vom vedea.


trec peste pct 1.:P :)))

2. nu prea am vocatie de "catelus", in dragoste... dragostea (in doi, nu stiu cum e in mai multi:P) se duce umar la umar:

ori amandoi catelusi (care se joaca, nu se gudura:D), ori niciunul...:)

mie, cand mi se intampla sa TRAIESC un asemenea "somn" (eu i-as zice vis) , nu-mi doresc sa ma mai trezesc.

doar daca ma "trezesc" apare "pacat"-ul.
rostit de mine, bineinteles.;)

:))
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2011 22:40

""dragostea se duce umar la umar"" frumos ... dar nu toti ganditi asa.
cricat
Postat pe 20 Octombrie 2011 22:44
De la: jeanette40, la data 2011-10-20 22:34:53Cri ........ din fericire , numai din fericire


sper
cricat
Postat pe 20 Octombrie 2011 22:45
de fapt, asta vroiam sa spun si eu, ge, pana la urma, daca e vorba de `catelusi`, se aleg ei, unul cu celalalt!
si mai spuneam ca as face-o in cele doua situatii, fie consimte si devine si el `catelus`, fie se indoieste si-i arat ce frunos poate fi in dragoste sa fii `catelus`.
nici macar nu e nevoie de vreo incuviintare sociala pt asta. totul se alege intre ei doi.
esme
Postat pe 20 Octombrie 2011 22:47
deci , poate zici ca-s niste fraze tip , totusi .....totdeauna , un sut e un pas inainte
oricat te-ar doare
jeanette40
Postat pe 20 Octombrie 2011 22:49
Nu.. esme ... "catelus" este doar unul, cel care iubeste prea mult.
cricat
Postat pe 20 Octombrie 2011 22:51
serios vorbind acum....

sa fiu iertat, poate mi se pare ceea ce citesc, fiindca tot nu pot sa cred...

insa e dezamagitor sa vad atatea persoane aici ironizand cel mai frumos sentiment, specific numai speciei umane...

sa fie asta motivul care ne aduna aici?... acela de a ne descarca, intre altele, offf-ul pe clipele cele mai frumoase traite candva, pe care le putem trai sau sau pe care (aproape) fiecare dintre noi si le doreste?...

nu sunt aici ca sa fac morala nimanui... nu am acest drept, e doar o opinie:

parca s-ar participa la o competitie (un soi de joc de baschet, ca sa nu fiu prea dur), in care fiecare doreste sa arate cat este de "maiastru" in a arunca Iubirea la cos, preferand-o traiului cenusiu, imbibat de cotidianul anost, sau plin de dezamagiri...

e o rusine sa fii indragostit, sa iubesti, sau sa iti doresti asta?
e o rusine ca ai iubit candva atat de mult, incat sa ajungi sa nu-ti mai doresti niciodata asta?...

care e sensul nostru, atunci??

in fine... poate nu vad, sau nu inteleg eu bine ce se spune pe-aici...

imi cer scuze celor care s-ar putea ofensa... fiindca nici prin gand nu imi trece sa supar pe nimeni...

e doar o parere personala si atat.
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2011 22:51
eu am mentionat doar niste situatii pasibile de a aduce doi `catelusi` alaturi.
ge, eu nu rad de nimic. dimpotriva pt mine e ft important! imi pare rau ca asta ai inteles! chiar am respins, se vede in discurs, alegoria asta cu personaje animaliere drept oameni. oameni care chiar vor `sa se aleaga`.
oameni pt care asta e totul. si, da, sunt unul dintre ei! n-am sa neg niciodata asta!
dimpotriva, am fost respinsa pt ideile mele si faptul ca eu chiar cred in asta! pana in panzele albe si inapoi!!!
esme
Postat pe 20 Octombrie 2011 22:52
Ge.. nu e o rusine. E un privilegiu. Doar ca in dragostea intotdeauna, sau aproape... unul iubeste mai mult sau unul deloc. Si atunci se joaca cu celalalt. Foarte rar se inampla sa fie ambii pe aceeasi lungime de unda.
Parerea mea!
picaturaderoua
Postat pe 20 Octombrie 2011 22:54
De la: cricat, la data 2011-10-20 22:44:06
""dragostea se duce umar la umar"" frumos ... dar nu toti ganditi asa.


pai uite ca atunci cad spui "nu toti ganditi asa", deja simt ca ne organizezi pe noi toti (cred ca la jumatate din populatia globului te referi, si anume la barbati:P), in 2 (doua) gramezi ordonate.

de parca am fi la rugby:D
:))
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2011 22:56
Ge .. termenul de "catelus" nu a fost deloc folosit de mine cu ironie.


''e o rusine sa fii indragostit, sa iubesti, sau sa iti doresti asta? ''

nu e o rusine .. este un sentiment adanc, frumos care lasa urme la fel de adanci ...
cricat
Postat pe 20 Octombrie 2011 22:56
ge, daca citesti, ai sa vezi ca am aceeai perspectiva asupra lucrurilor. poate ceva mai transant. spuneam acolo, mai sus!
esme
Postat pe 20 Octombrie 2011 22:57
De la: picaturaderoua, la data 2011-10-20 22:54:21Ge.. nu e o rusine. E un privilegiu. Doar ca in dragostea intotdeauna, sau aproape... unul iubeste mai mult sau unul deloc. Si atunci se joaca cu celalalt. Foarte rar se inampla sa fie ambii pe aceeasi lungime de unda.
Parerea mea!


foarte rar se intampla .. dar se intampla!
cricat
Postat pe 20 Octombrie 2011 22:58
tocmai
jeanette40
Postat pe 20 Octombrie 2011 22:58
stii ceva, cri, urmele alea, ma devin! fara ele n-as mai fi eu.
esme
Postat pe 20 Octombrie 2011 22:58
Si ca o completare.
Cel ce detine "puterea", adica iubeste mai putin sau deloc incepe sa profite de sentimentele celuilalt, pentru a fi in avantaj. Iar de aici toate controversele care s-au sustinut mai devreme (sau mai sus). Pentru ca nu e corect. Dar cine oare e corect in viata asta? In totalitate? Si cine e atat de altruist incat sa recunoasca, si sa spuna fraierului ca nu mai vrea iubire si sa fie lasat in pace?
Eu zic ca as face-o! Asa cred. Asa ma cunosc. Dar poti stii cum reactionezi in acele momente?
Important este sa nu ajungi in acea situatie. Sa stii ce vrei de la tine, de la viata!
picaturaderoua
Postat pe 20 Octombrie 2011 22:59
De la: eu_geminy, la data 2011-10-20 22:56:23
De la: cricat, la data 2011-10-20 22:44:06
""dragostea se duce umar la umar"" frumos ... dar nu toti ganditi asa.


pai uite ca atunci cad spui "nu toti ganditi asa", deja simt ca ne organizezi pe noi toti (cred ca la jumatate din populatia globului te referi, si anume la barbati:P), in 2 (doua) gramezi ordonate.

de parca am fi la rugby:D
:))



cum spuneai si tu acum cateva zile... prea multe intrebari si prea putine certitudini.


sa stii ca la jumatate de glob ma gandeam :PPP
cricat
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:00
ba uneori dragostea se mai duce si de unul singur. :(
esme
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:02
De la: esme, la data 2011-10-20 22:58:54stii ceva, cri, urmele alea, ma devin! fara ele n-as mai fi eu.


asa e ! dar acele urme .. reaseaza totul


apropo .. ti-am dat un pupic azi sau am ramas cu cel de duminica?
cricat
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:03
acum mi-ai dat, cri!
esme
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:04
De la: esme, la data 2011-10-20 23:02:36ba uneori dragostea se mai duce si de unul singur. :(


daca o duci singur ... e ca si cand nu ai nimic . Eu asa o vad...
cricat
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:04
ba am, cri! nu iubesc, fiindca astept recompensa, un qui pro quo, ci pt asa ma trasneste! asa ma alege acel ceva, o chestie deasupra mea. e ca un fulger care ma loveste si ma lasa intinsa, legata de maini si de picioare. dar care imi place si ma intampina. si devine o parte din mine. si stiu ca voi iubi, chiar daca nu sunt iubita.
esme
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:07
Picatura .. Cristina (prietena lui Gelu - sa nu existe confuzii :)... ) se simte acum puternica dar la un moment dat va ramane fara amandoi.
cricat
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:07
De la: picaturaderoua, la data 2011-10-20 22:54:21Ge.. nu e o rusine. E un privilegiu. Doar ca in dragostea intotdeauna, sau aproape... unul iubeste mai mult sau unul deloc. Si atunci se joaca cu celalalt. Foarte rar se inampla sa fie ambii pe aceeasi lungime de unda.
Parerea mea!


intr-un fel, nu te contrazic...

dar sa nu uitam ca niciun om nu seamna deloc cu altul.
fiecare are felul sau de a iubi, si poate ca in sufletul sau ofera tot ce stie ca poate.

adesea se poate intampla ca un partener sa ofere din inima tot ce poate da din el, fara a se ridica la inaltimea asteptarilor celuilalt care se poate crede iubit "mai putin"...

cam depinde de imaginea pe care fiecare o are despre ceea ce considera ca"trebuie" sa primeasca, si ceea ce in realitate poate oferi celalalt. iar aici apare riscul de a transforma dragostea intr-un troc, in care cel putin unul dintre parteneri tine "balanta contabila", sau "scorul" ofertelor reciproce. scuza-ma, picatura, dar cand se ajunge aici, ar aici iubirea incepe sa se transforme in altceva...

asadar,
iubim, sau tinem scoruri?...

fiindca daca incepem sa tinem scoruri, sau fiilosofam inutil si nefast pe tema asta, se cheama ca deja alocam o mare parte din dragostea pe care o puteam OFERI (, nu primi!), unui ALT FEL DE ACTIVITATI...:)

eu asa vad lucrurile.
dar fireste, pot sa gresesc, in opinia celor care nu simt ca si mine...

eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:08
tocmai asta spuneam, ge, eu nu tin scoruri. eu iubesc, fiindca iubesc, indiferent ce simte celalalt. punct!
esme
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:09
nu recompensa trebuie sa astepti .. ci impartasirea sentimentelor. O iubire puternica dusa de unul singur duce la probleme mari ... exceptie face iubirea catre D/zeu sau alte credinte .. unilaterale.
cricat
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:11
De la: picaturaderoua, la data 2011-10-20 22:59:43Si ca o completare.
Cel ce detine "puterea", adica iubeste mai putin sau deloc incepe sa profite de sentimentele celuilalt, pentru a fi in avantaj. Iar de aici toate controversele care s-au sustinut mai devreme (sau mai sus). Pentru ca nu e corect. Dar cine oare e corect in viata asta? In totalitate? Si cine e atat de altruist incat sa recunoasca, si sa spuna fraierului ca nu mai vrea iubire si sa fie lasat in pace?
Eu zic ca as face-o! Asa cred. Asa ma cunosc. Dar poti stii cum reactionezi in acele momente?
Important este sa nu ajungi in acea situatie. Sa stii ce vrei de la tine, de la viata!


fata de ceea ce am spus mai sus, nu as mai adauga decat ca trebuie sa fim si realisti, constientizand ca nimeni si nimic in viata asta nu e perfect... nici macar Dragostea...

iar daca ne declaram mereu nemultumiti de Darul pe care il primim (chiar putin "defect", poate, dar din suflet),
atunci sa nu ne miram ca intr-o buna zi ni se ia... si ramanem iarasi goi (sufleteste, desigur:P).

:)

eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:11
impartasirea sentimentelor mi-o doresc, cri, dar daca ea e imposiibila, nu functionez dupa principul `imi iau jucariile si plec`, adica, gata, nu mai iubesc nici eu! ci raman iubind. cu mine insami, dar iubind.

da, ge, ai dreptate, uneori nu observam cand primim! ar trebui sa fim mai atenti. aici ma adresez in special mie. :P
esme
Postat pe 20 Octombrie 2011 23:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
adoptia unui copil, dar nu permanenta 14 De la: quasaria 4 Ianuarie 2010 23:32
as vrea sa invat sa nu ma mai plictisesc de oameni 47 De la: cercelmarilena 18 Ianuarie 2009 13:03
nasol 29 De la: tulipe 24 Iunie 2009 18:02
in cautarea fericirii.. 28 De la: clau_ro 13 Iunie 2016 19:57
E loc pentru toata lumea,pe site-uri! 11 De la: quasaria 28 Noiembrie 2009 18:25
Setari Cookie-uri