sarcina -40 ani

Cris, ce mai faci?
Luna_in_capricorn
Postat pe 2 Octombrie 2011 09:57
De la: Luna_in_capricorn, la data 2011-09-29 09:51:12Cris, tu nu-ti doresti copilul dar poate ca el te doreste pe tine... Stii cum se spune, copiii isi aleg mamele...Nu-mi permit sa-ti dau un sfat in nici o directie...Il rog pe Dumnezeu sa te ajute! Te-ai apropiat de credinta...tine-o bine...caci in ea ne e salvarea!!! Dupa cum vezi, oamenii se schimba, Dumnezeu niciodata! Roaga-te intens si Cel de sus iti va da un semn...orienteaza-te dupa semne...Pup!


multumesc !!!!!!!!!!
cris_13
Postat pe 2 Octombrie 2011 10:06
De la: Luna_in_capricorn, la data 2011-10-02 09:57:48Cris, ce mai faci?


inca nu am hotarat ....
cred ca din cauza stresului, ieri toata ziua mi a fost maxim de rau, pana seara nu m an sculat din pat, presupun ca din cauza psihicului, ca nu am decis ce sa fac. fiul meu a stat toata ziua cu mine, sa ma inveseleasca, sa pregateasca masa, el sufera cand ma simt rau, si iar m-a impresionat....
cris_13
Postat pe 2 Octombrie 2011 10:09
De la: cris_13, la data 2011-10-02 10:09:48
De la: Luna_in_capricorn, la data 2011-10-02 09:57:48Cris, ce mai faci?


inca nu am hotarat ....
cred ca din cauza stresului, ieri toata ziua mi a fost maxim de rau, pana seara nu m an sculat din pat, presupun ca din cauza psihicului, ca nu am decis ce sa fac. fiul meu a stat toata ziua cu mine, sa ma inveseleasca, sa pregateasca masa, el sufera cand ma simt rau, si iar m-a impresionat....[/quote


Cris, sa stii ca in alte tari sa ai copii la varste inaintate e o regula. Vb aici de Spania, Italia, Franta. Se casatoresc f tarziu si copii ii fac in jurul varstei de 40 de ani si chiar mai inaintate. Eu unul zic sa-ti dea Dumnezeu sanatate si mult curaj.
Fa acel copil, o sa-ti fie greu probabil, dar eu cred ca o sa merite.
Stiu, pana la urma tu esti cea care hotaraste, dar daca o sa depinda numai de tine si nu de starea sanatatii tale eu zic sa te hotarasti sa mergi pana la capat.
zack
Postat pe 2 Octombrie 2011 21:11
de ce sangerezi ?
garbo188408
Postat pe 2 Octombrie 2011 21:14
Asa a vrut Domnul sa fie!
sper sa fii bine si asa cum ti-a spus cineva aici pe forum poate acel bebe te doreste chiar daca nu prea erai pregatita pentru acest eveniment.
vei avea si un ajutor, nu ai de ce sa te ingrijorezi.
Sunt momente in viata care trebuie sa fie primite atunci cand iti sunt date.
elisavuri
Postat pe 2 Octombrie 2011 22:56
...orice copil este o MINUNE, numic nu ne intregeste mai bine ,ca venirea pe lume a sufletelului ,mai cu seama cand acesta se naste din dragoste. Pentru simplul fapt ca VA EXISTA...cu iubire si rabdare (care va veni oricum) iti va implini viata, nu conteaza varsta .Indiferent de intamplare , vei sti ce este de facut la momentul oportun , nu trebuie sa anticipezi ,,vai ce am sa fac daca...sau daca .... . Te vei regasi in fiecare gest, toate grijile vor disparea la un simplu gangurit sau zambet...nu mai spun cand va creste...Iar in ce priveste DECIZIA , daca o sarcina sa fie sau nu dusa pana la capat ....ESTE IN EXCLUSIVITATE A MAMEI !!! fie ca tatal doreste sau nu , este problema lui . Eu primul copil l-am avut la 24 de ani ...al meu sot considera ca este ,,prea tanar " mai ales ca eu am nascut cu o saptamana inainte de a sustine Licenta , avem astazi un baiat bun , frumos...lumina ochilor mei , de care si tatal sau este foarte mandru . A doua sarcina , la 40 de ani...nu m-am gandit o clipa daca il doreste sau nu ,s-a intamplat , asta am vrut , asta voi avea!!! VA DORESC SANATATE, SI CURAJ MAMICILOR
garbo213532
Postat pe 3 Octombrie 2011 09:57
buna cris....ce faci? cum iti mai este ?

sper ca esti ok
cory_emy
Postat pe 3 Octombrie 2011 14:37
Buna Cris, sper ca sunteti bine, tu si copiii!
Un suras si o floare de la fetita mea
charmelen
Postat pe 3 Octombrie 2011 19:16
De la: charmelen, la data 2011-10-03 19:16:57Buna Cris, sper ca sunteti bine, tu si copiii!
Un suras si o floare de la fetita mea


multumesc, la fel si voua!
cris_13
Postat pe 4 Octombrie 2011 18:28
De la: Luna_in_capricorn, la data 2011-10-02 09:57:48Cris, ce mai faci?


nu prea bine, adica nu ma simt bine si timpul trece!
am fost la dr. si crede ca e baiat...
cris_13
Postat pe 4 Octombrie 2011 18:31
De la: cory_emy, la data 2011-10-03 14:37:43buna cris....ce faci? cum iti mai este ?

sper ca esti ok


multumesc, dar nu prea bine. adica nu ma simt bine, si am mai avut un conflict cu tatal, e ciudat, fara caracter, e capabil sa plateasca orice ............... doar sa nu se nasca .....
cris_13
Postat pe 4 Octombrie 2011 18:32
De la: garbo213532, la data 2011-10-03 09:57:56...orice copil este o MINUNE, numic nu ne intregeste mai bine ,ca venirea pe lume a sufletelului ,mai cu seama cand acesta se naste din dragoste. Pentru simplul fapt ca VA EXISTA...cu iubire si rabdare (care va veni oricum) iti va implini viata, nu conteaza varsta .Indiferent de intamplare , vei sti ce este de facut la momentul oportun , nu trebuie sa anticipezi ,,vai ce am sa fac daca...sau daca .... . Te vei regasi in fiecare gest, toate grijile vor disparea la un simplu gangurit sau zambet...nu mai spun cand va creste...Iar in ce priveste DECIZIA , daca o sarcina sa fie sau nu dusa pana la capat ....ESTE IN EXCLUSIVITATE A MAMEI !!! fie ca tatal doreste sau nu , este problema lui . Eu primul copil l-am avut la 24 de ani ...al meu sot considera ca este ,,prea tanar " mai ales ca eu am nascut cu o saptamana inainte de a sustine Licenta , avem astazi un baiat bun , frumos...lumina ochilor mei , de care si tatal sau este foarte mandru . A doua sarcina , la 40 de ani...nu m-am gandit o clipa daca il doreste sau nu ,s-a intamplat , asta am vrut , asta voi avea!!! VA DORESC SANATATE, SI CURAJ MAMICILOR


multumesc de raspuns, si eu pe primul l-am avut la 24 ani, dar a fost alfel, eram ffffffffff fericita, chiar dc mi-era rau zimbeam tot timpul, asa e si fiul meu, f vesel. chiar eram fericita ca astept un bebe. efectiv am crescut impreuna cu copilul, chiar dc aveam 24 ani, eram un copil, nu avusesem prea multe probl pana la varsta aceea.
acum e total diferit, sunt maxim de deprimata, nu as face nici avort, dar nici nu vreau mai multe probl, e greu, mai ales ca timpul trece si ... tot nu stiu ce sa fac.
dar totusi imi fac analizele, care mi le a scris dr.
cris_13
Postat pe 4 Octombrie 2011 18:37
Buna, eu am 41 de ani si imi doresc enorm inca un copil.Am un baiat de 14 ani, dar am uter fibromatos.Imi doresc din tot sufletul,ma bucur pentru tine.Un copil este un dar de la Dumnezeu.....tu hotarasti.Cred eu ca inima ta isi doreste acest lucru.Noi sintem aproape de tine si te sustinem.Numai bine, sanatate si putere de decizie cat mai corecta.
garbo084823
Postat pe 4 Octombrie 2011 20:23
De la: garbo084823, la data 2011-10-04 20:23:29Buna, eu am 41 de ani si imi doresc enorm inca un copil.Am un baiat de 14 ani, dar am uter fibromatos.Imi doresc din tot sufletul,ma bucur pentru tine.Un copil este un dar de la Dumnezeu.....tu hotarasti.Cred eu ca inima ta isi doreste acest lucru.Noi sintem aproape de tine si te sustinem.Numai bine, sanatate si putere de decizie cat mai corecta.






multumesc pt rasp. adevarul e ca nu am curaj nici sa mi doresc, dar nici sa renunt. stiu ce imp e un copil, pt mine fam e cel mai imp lucru din viata, din pacate, nu e completa.
imi pare rau pt situatia ta, cred ca e mai grava decat a mea. iti doresc multa sanatate!
cris_13
Postat pe 4 Octombrie 2011 20:54
De la: cris_13, la data 2011-10-04 18:32:55
De la: cory_emy, la data 2011-10-03 14:37:43buna cris....ce faci? cum iti mai este ?

sper ca esti ok


multumesc, dar nu prea bine. adica nu ma simt bine, si am mai avut un conflict cu tatal, e ciudat, fara caracter, e capabil sa plateasca orice ............... doar sa nu se nasca .....


cred ca trebuie sa-ti fie intr-adevar foarte greu, incearca sa-l eviti o vreme pe ''genitor'', cauta compania persoanelor optimiste, care sa te incurajeze si sa nu te preseze in nici o directie. Cred ca ai mare nevoie sa simti pe cineva alaturi, orice decizie ai lua.
Roaga-te din toata inima si vei afla un prieten in Dumnezeu, un prieten care nu te va abandona niciodata.
charmelen
Postat pe 4 Octombrie 2011 23:54
Sa inteleg ca esti decretezel, ca si mine. Si parintii mei aveau deja o fata si un baiat mari cand am aparut si io.Tata avea 41 de ani. Desi imi dau seama ca nu eram in plan, parintii mei nu mi-au spus niciodata ca nu m-au dorit. Dimpotriva, ambii m-au iubit enorm. Si eram saraci, abia o duceam de pe zi pe alta. Culmea e, ca persoane straine mi-au spus ca venirea mea pe lume nu a fost agreata de cei din jur, inclusiv de bunica mea din partea mamei. Parintii mei sunt niste sfinti (doar mama mai traieste) si ceea ce mi-au oferit ei (educatie, valori morale etc) sunt lucruri extrem de importante care m-au ajutat si ma ajuta sa traiesc in jungla de azi. Sincer, in jurul meu nu am persoane care sa aiba verticalitatea si cultura lor, desi cei din jurul meu au cate 2-3 licente (luate "la norma" dupa revolutie, pe bani). Mama stie 2 limbi straine, recunoaste partituri din muzica clasica, de tata nu mai spun...
crisv211167
Postat pe 5 Octombrie 2011 09:46
Cris .. am o idee
mergi in parc .. si roaga o mamica sa te lase sa ii ti copilul in brate. Vezi cum te simti atunci.
cricat
Postat pe 5 Octombrie 2011 09:53
Adevarul e ca situatia e delicata...Problema nu e varsta ci atitudinea acestui barbat care nu vrea copilul-din motive neclare mie. Si inteleg, Cris, zbaterea ta! Nu-i simplu...In asa intamplari de viata eu apelez direct la Dumnezeu caci numai El stie ce si cum e cu viata asta a noastra pe pamant...Iti doresc numai bine!
Luna_in_capricorn
Postat pe 5 Octombrie 2011 11:22
De la: crisv211167, la data 2011-10-05 09:46:21Sa inteleg ca esti decretezel, ca si mine. Si parintii mei aveau deja o fata si un baiat mari cand am aparut si io.Tata avea 41 de ani. Desi imi dau seama ca nu eram in plan, parintii mei nu mi-au spus niciodata ca nu m-au dorit. Dimpotriva, ambii m-au iubit enorm. Si eram saraci, abia o duceam de pe zi pe alta. Culmea e, ca persoane straine mi-au spus ca venirea mea pe lume nu a fost agreata de cei din jur, inclusiv de bunica mea din partea mamei. Parintii mei sunt niste sfinti (doar mama mai traieste) si ceea ce mi-au oferit ei (educatie, valori morale etc) sunt lucruri extrem de importante care m-au ajutat si ma ajuta sa traiesc in jungla de azi. Sincer, in jurul meu nu am persoane care sa aiba verticalitatea si cultura lor, desi cei din jurul meu au cate 2-3 licente (luate "la norma" dupa revolutie, pe bani). Mama stie 2 limbi straine, recunoaste partituri din muzica clasica, de tata nu mai spun...



Da, puiule, dar parintii tai erau impreuna si-s oameni de calitate. Bravo lor! In situatia asta a lui Cris, tipul lupta tocmai sa o duca la avort...Ea e singura in fata deciziei, in fata responsabilitatilor, in fata a tot. Noi ne dam cu parerea si poate ca ii face bine dar copilul tot ea il va creste, singura...Ma repet, doar Dumnezeu rezolva astfel de situatii...si eu Il rog din suflet s-o faca...
Luna_in_capricorn
Postat pe 5 Octombrie 2011 11:27
Cris stiu ca iti este greu dar incearca sa te sprijini de oamenii din jurul tau care te iubec si iti sunt alaturi, cat despre tatal beblui incearca sa il eviti si sa nu il mai lasi sa te deprime si sa te influenteze negativ........iti doresc tot binele

cory_emy
Postat pe 5 Octombrie 2011 13:23
De la: zack, la data 2011-10-02 21:11:01
De la: cris_13, la data 2011-10-02 10:09:48
De la: Luna_in_capricorn, la data 2011-10-02 09:57:48Cris, ce mai faci?


inca nu am hotarat ....
cred ca din cauza stresului, ieri toata ziua mi a fost maxim de rau, pana seara nu m an sculat din pat, presupun ca din cauza psihicului, ca nu am decis ce sa fac. fiul meu a stat toata ziua cu mine, sa ma inveseleasca, sa pregateasca masa, el sufera cand ma simt rau, si iar m-a impresionat....[/quote


Cris, sa stii ca in alte tari sa ai copii la varste inaintate e o regula. Vb aici de Spania, Italia, Franta. Se casatoresc f tarziu si copii ii fac in jurul varstei de 40 de ani si chiar mai inaintate. Eu unul zic sa-ti dea Dumnezeu sanatate si mult curaj.
Fa acel copil, o sa-ti fie greu probabil, dar eu cred ca o sa merite.
Stiu, pana la urma tu esti cea care hotaraste, dar daca o sa depinda numai de tine si nu de starea sanatatii tale eu zic sa te hotarasti sa mergi pana la capat.



multumesc pt rasp, stiu ca depinde de mine, dar chiar nu stiu ce decizie sa iau. e fffffffff dificil, analizez toate variantele, ma gandesc sa vorbesc zilele astea si cu fiul meu, dar mi e cumplit de dificil, sa i explic situatia asta! multumesc de incurajare!
cris_13
Postat pe 5 Octombrie 2011 13:49
Eu am trei colege care au nascut anul acesta .Toate in varsta de 38 de ani.Si este foarte bine!:)
garbo183201
Postat pe 5 Octombrie 2011 21:03

cine, bre, este ft bine? ele?
esme
Postat pe 5 Octombrie 2011 21:05
este, este.....ca" este toate"
Noli
Postat pe 5 Octombrie 2011 21:06
pai asta `ceam si io! ca doar nu se poate fara ...toate, care este!
esme
Postat pe 5 Octombrie 2011 21:10
primarele!
precizilla
Postat pe 5 Octombrie 2011 21:16
De la: cris_13, la data 2011-09-21 15:38:12buna,
as dori sa discut cu persoane care au avut o sarcina in jurul varstei de 40 ani, daca a pastrato sau nu, daca au fost consecinte etc. am discutat deja cu un dr, dar as dori sa discut si cu cinva care a trecut prin situatia aceasta,
multumesc!


Buna
Eu am 43 de ani si un baietel de sase luni, primul baiat l-am nascut la 38 de ani. La nastere baietelul a avut 3500gr si 53 de cm, e un copil foarte vesel, rade mereu, n-a avut colici iar acum i-a aparut un dintisor. E putin cam dificil s-o iei de la capat sa nu poti face ce vrei, sa sa-ti faci programul zilnic in functie de copil, dar cand vezi cu cata dragoste te priveste, cum intinde manutele spre tine, cum iti zambeste, nimic nu mai exista.Cand il vezi cat de linistit doarme parca ai trai intr-o alta lume unde nu exista nimic rau si e atat de bine sa simti ca te iubeste cineva neconditionat.
Sarcina a fost fara probleme, mi-am facut multe griji din cauza doctorilor care-mi spuneau ca varsta e prea inaintata, mi-am facut triplu test, ecografie morfologica, de amniocenteza n-am vrut sa aud, nasterea a fost la termen, cezariana, iar mamicile care au nascut odata cu mine aveau 38, 39 de ani.
Iti doresc multa sanatate!
drgn_felicia
Postat pe 6 Octombrie 2011 09:43
eu am mai bine de 10 ani de cand imi doresc un copil,si am umblat la doctori,am facut operatii,,,iar singura mea sansa mai e doar fertilizarea in vitro...care mai trebuie sa astepte putin...dar eu nu mi pierd speranta ca se va intimpla .nu conteaza absolut deloc ce crede tatal,conteaza doar ce ti doresti tu...si numai tu. (bineinteles ca si parerea copilului tau)... cand vad pe strada o femeie insarcinate ma bucur din tot sufletul ptr ea si mi se lumineaza fata iar in secunda urmatoare imi spun ca eu sunt cea care va urma.desi nu ma cunosti TE ROG DIN SUFLETELUL MEU MIC DA NASTERE ACESTUI COPIL. poate ca destinul lui e sa ajunga presedinte,sau muzician,sau savant,boschetar......nu conteaza ce...conteaza sa se nasca,sa fie sanatos. nu renunta la copilul tau doar ca tatal nu e linga tine,sau nu vrea sau...etc. ce conteaza ce vrea el. da nastere acestui copil....merita din moment ce te a ales pe tine ca mama.
chalon
Postat pe 7 Octombrie 2011 01:18
De la: cris_13, la data 2011-09-21 15:38:12buna,
as dori sa discut cu persoane care au avut o sarcina in jurul varstei de 40 ani, daca a pastrato sau nu, daca au fost consecinte etc. am discutat deja cu un dr, dar as dori sa discut si cu cinva care a trecut prin situatia aceasta,
multumesc!


Daca-ti doresti cu adevarat acest copil nimeni si nimic nu-ti va sta in cale.
Singura problema ar fi sanatatea ta.
Faptul ca ai un baiat adolescent ar trebui sa te faca sa te dimto mai bine.
Comunica cu el, spune-i si sfatuieste-te cu el. O sa vezi ce raspunsuri iti va da prin prisma varstei lui, eu sunt convinsa ca cel mare nu vrea sa fie singur pe lume.

Doresti sa te mai casatoresti cu tatal copilului? eu sa fiu in locul tau nu as face-o, mai ales in noile conditii de divort.
Dupa cum se poarta acum (pentru ca in situatii de genul asta iti dai seama de calitatea omului) eu te sfatuiesc sa te mai gandesti daca sa-l lasi sa recunoasca copilul sau nu, pentru ca vei imparti o custodie cu unul total neinteresat si daca o sa vrei sa pleci cu copilul in vacanta pana "aci" in Europa nu vei putea fara semnatura lui si as merge la pariu ca nu iti va semna pentru ca stie ca-ti face rau.

Scumpa mea, eu am doi baieti gemeni din prima (si ultima casatorie si am nascut la 33 de ani) , care sunt cu aproape un an mai mari decat baiatul tau cel mare , unul dintre ei a intrat PRIMUL (cu media 10) la un colegiu de renume din Bucuresti , merg la scoala, pana acum nu mi-au facut probleme si sper ca asa sa o tina pana la sfarsitul liceului.
Casatoria cu tatal copiilor a luat sfarsit cand baietii aveau 1 an si jumatate ( este clar ca a fost ceva foarte grav care m-a determinat sa iau aceasta decizie).
Nu mi-a fost usor , crede-ma, ca au fost doi de-odata si totusi am razbit in toti anii astia fara ajutorul "biologicului" dar sunt foarte fericita si ma bucur pentru fiecare realizare a lor si imi creste inima cand ii vad cat de mari sunt si faptul ca apreciaza si constientizeaza tot ceea ce am facut pentru ei.
Inainte sa se termine divorul a intrat in viata mea un "personaj " care are o fata (acum fata are 29 de ani, este casatorita de 5 ani si e super frumoasa si ne-am acceptat reciproc, suntem prietene, iar baietii mei au indragit-o de cand au vazut-o si reciproca este valabila), tatal fetei a ramas vaduv pe cand fata avea vreo 10 ani.
Avem o relatie de ataia ani dar nu ma gandesc sa ma recasatoresc cu acte dar ne traim viata ca si cand am fi impreuna de cand ne stim.

Inca ceva, eu am o hotararea de divort definitiva si irevocabila ( nu poate fi atacata in niciun fel) si nu am avut nevoie de semnatura lui ca sa plec cu copiii sa vizitam lumea.
Evident ca prima data cand am iesit din tara m-a reclamat si a luat-o peste ochi cu ce scria in hotarare (adica custodia este la mine si nu o impart).

Ti-am spus pe scurt ca sa vezi ca in genel viata nu e roz.
Daca el ti-a propus sa renunti la copil, crede-ma ca om este zero barat !!!!!
Si daca il recunoaste (sa zicem) cine iti garanteaza ca va fi un tata bun?! Eu as pune O MARE LINIE in dreptul tatalui si mi-as creste copilul.

Dar totul depinde de tine , de sanatatea ta si de puterea ta de a te bate cu viata asta care nu e roz.



adeline
Postat pe 7 Octombrie 2011 10:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
e bine sa botezi mai multi frati? 7 De la: abcabc 16 Iulie 2013 09:41
copii bilingvi 5 De la: quasaria 2 Decembrie 2012 12:48
Eu vreau...el nu! 1 De la: Hariclea 28 Septembrie 2009 13:59
Prima dragoste : ,,Casanova'' 1 De la: Naif 9 Aprilie 2012 12:24
cezariana greu vindecata 3 De la: guapa 20 Octombrie 2010 17:23
Setari Cookie-uri