locuri si impresii despre vacanta: bune si rele

De la: THE_LAST, la data 2011-08-25 13:24:16
De la: dor72_, la data 2011-08-25 08:57:57barbo, vino la o cafeluta...nu mai tot umbla creanga...deja sunt invidioasa...


trandafir invidios?


auzi.... ? tu daca vrei sa ai cornul ala mult timp infipt in frunte..... vezi sa nu te umplii de tzepi, daca te mai iei de dor..... !!!!! glumesc... e cea mai blanda fata !!!
barboneli
Postat pe 25 August 2011 13:40
adica ce vrei sa zici? eu cum sunt ????

astept
jeanette40
Postat pe 25 August 2011 13:46
mi-e frica de tzepi,si trandafirii imi plac,si cornul mi-l pastrez,sper.....

e blanda? oi vedea....

si eu daca nu ti-e frica de cornul meu!
THE_LAST
Postat pe 25 August 2011 13:53
"adica ce vrei sa zici? eu cum sunt ????"



aaaa... credeam ca tu stii... ! da, cornuletz.... si jeanette este la fel de blanda.... !!!! zau ! de fapt.... aici la topicul asta si la ala cu senatoriu.... toti sunt blanzi !!! in primul rand pentru ca toti suntem la acelasi tratament.... dat de doc-ul nostru comun... (pe unde naiba o fi umbland....????? ) si in al doilea rand, pentru ca toti suntem la acelasi tratament ! parca am mai spus asta... nu ????
vezi... ? n-ai asteptat mult !!!
barboneli
Postat pe 25 August 2011 14:00
aha
pentru linistea ta ..........am si tepi , dar trebuie sa ma enervez tare pentru ca sa-i arat

altfel ....acum chiar sunt putin letargica datorita oboselii , desigur ......colac peste pupaza , azi noapte nu am dormit pentru ca a vomat cea mica si i-a fost rau

deci ........cine bea o cafea ????
pun la foc ibricul
jeanette40
Postat pe 25 August 2011 14:20
De la: jeanette40, la data 2011-08-25 13:46:37adica ce vrei sa zici? eu cum sunt ????

astept


daca imi permiti...esti foarte frumoasa,dar de ce nu te intorci spre mine sa-ti vad si fata?
THE_LAST
Postat pe 25 August 2011 14:22
cum sa astept?e imposibil,nu pot trai fara tratament!
THE_LAST
Postat pe 25 August 2011 14:26
gata, acum sunt on... ! la intoarcere de la mama Sighetului.... am vrut sa ne oprim ptr. 2 nopti la Sighisoara, inainte de a ajunge iar la Brasov... ! iar de acolo, la Buc. prietena noastra de la Baia, a vorbit cu o fosta colega de facultate (ea find originara din Sighisoara...) care lucra pe post, la primarie... sa ne ajute in tot ce vrem ! cum astia de la cetate mereu fac reparatii la drumuri si sub drumuri... nu se poate ajunge cu masina in cetate, decat cu.... ajutorul nostrui de la primarie ! a venit si ne-a luat de la parcarea de jos.... am mers fara oprire pana in shentru' cetatii. abia ne-a cunoscut de 3 minute.... si ne-a oferit sa ne aranjeze cazare unde vfrem si la orice pensiune din cetate ! cea mai buna camera.... cu vedere la mare, la munte sau la cele 8 vanturi..... ! mai... imi venea s-o pupam ! teribil de amabila ! si sa mai zica cineva ca in Romania nu sunt oameni primitori si amabili.... !!!!! e plin bai..... doar trebuie sa stii in ce cercuri te invarti. de fapt.... nici chiar asa ! sincer va spun ca peste tot si la orice servicii am avut nevoie, noi personal am intalnit numai oameni amabili, saritori si primitori !!!! i-am indragit pe toti si ei pe noi..... ! intodeauna m-am adresat oricui, de parca ne cunosteam deja, fara arogantza si fara obraznicie ca totul mi se cuvine !!! si am primit totul..... !!!! toate dorintele, mici, dar care ne faceau viata mai comoda ! ca mie asa-mi place ! ne-am cerut scuze la doamna, ca deja am comandat cazare la pensiunea din varful dealului, pe nume "Stejarul" ! a zis ca e foarte buna si ne-a rugat ca daca alta data mai venim la Sighisoara, sa luam legatura cu ea ! dupa ce ne-am plimbat prin cetate, ne-am asezat la un birt, cu ferestre la piata din cetate, acolo serviciu a fost excelent, amabili si fara intentii rele ! ok, au vazut ca suntem starini.... dar au vazut ca suntem cu bun simt si nu din aia care fac pe nebunii.... ca de, nu mai sunt romani !!!! un cuvant bun, o rugaminte spusa pe un tot civilizat si un bacshis onorabil.... am lasat numai impresie buna si prieteni in urma ! si cine erau fericitii.... ? NOI ! un vin excelent si ceva branzeturi (noi iubim tare mult combinatia asta.....) ne-a facut dimineatza de milioane. am plecat spre pensiune, la pozele mele sunt ceva poze cand Suzi studiaza ce am filmat, asta se petrece in curtea superba de la Stejarul. caldura cat vrei (fiecare camera are incalzitorul lui, asa ca nu trebuie sa aprinda ptr. toata pensiunea daca este un singur client !!!! idee excelenta !!! investitie, dar pe urma ai numai avantaje. eram singurii clienti, personalul isi gatea singur in bucataria vasta, noi am comandat la fel cum mancau si ei ! super gustos si super proaspat !!!!! atmosfera de vis. discutam cu ei... eram totusi ptr. un tinerel de 21 si o fata de 19.... o curiozitate ! la tot ce ne-au intrebat... le-am raspuns ! noaptea am dormit singuri in toata pensiunea..... !!!!!
adresa si datele:

Administrator: Andrea Pavel (nu haiducul....)
tel.: 0265 775599
mobil: 0743 177305.
fax.: 0265 778712

au o curte superba, nu gasesc filmuletul cu ea, dar am unul facut noaptea ! tot atunci am filmat seara si cum se vede Sighisoara noaptea, pana la orele 21 cand se mai sting din luminile catatii... ! o racomandam cu dragoste ! comandati din timp, depinde si de sezon..... !

http://youtu.be/YWE7rm6GPuc
barboneli
Postat pe 25 August 2011 14:31
ok jeanette.... cand e gata cafeaua.... da cu coada maturii in tavan.... cobor imediat ! mersi !
barboneli
Postat pe 25 August 2011 14:38
astia de la garbo.... se distreaza si ne dubleaza mesajele !
barboneli
Postat pe 25 August 2011 14:39
dar prin cetate cand treci ????
hai , poate ma ocoliti .........
jeanette40
Postat pe 25 August 2011 14:51
paiiii..... am fost prin cetate... !!! de care cetate vorbesti tu ? cea de la Sighisoara sau cea de la Alba.... sau cea de la..... maaaama cate cetati sunt !!!! eu, Sigismund de Franciscus al 23-lea.... am trecut la mori si m-am lasat de cetati !!! ei.... aia de la Brasov... e cu totul si cu totul altceva !!!!!! mai ales ca trebuie sa ma intorc acolo.... acum cativa ani, le-am "luat" un paharel cu emblema lor "Cetatea"... si acum vrem sa le-o dam inapoi ! nu de alta.... dar am primit deja un set intreg... tot de acolo !
barboneli
Postat pe 25 August 2011 15:21
prin cetatea Targovistei frate ....

jeanette40
Postat pe 25 August 2011 15:27
aaaa.... !!!! ma scuzi... acum am vazut. Targoviste zici.... ! e numai la 80 de kilometrii de Bucuresti... adica o nimica toata ! nu stiu acum cand... dar mersi pentru invitatie !!! se pare ca e un obiectiv si frumos si interesant... !
barboneli
Postat pe 25 August 2011 22:57
Impresii despre vacanta, bune si rele.... !!!

Bune... !!!! eu am numai impresii bune adaugat, povestit, aratat !!! ce sa fac.... ?! poate pare plictisitor asta... dar asta e purul adevar ! de altfel, ati vazut si voi. acum nu mai am pensiuni de recomandat... dar pot sa postez locuri frumoase, pe oriunde am trecut, sa le vada si altii.... mai ales cei care sunt plecati ! unii dintre voi, poate le vad si cand merg la serviciu sau in delegatie... (tot serviciu e, nu ?) sau in excursii de la sfarsit de saptamana.... si ei sunt norocosii !!!! macar din punctul asta de vedere..... ! am glumit ! deci...... am plecat de la Moieciu si am luat-o spre Transfagarasan (tocmai am citit pe google ca: "Transfagarasan este deschis circulatiei publice pana la 31.10.2011".... asa caaaaaa..... ) Silviu cu sotia in Loganul lor Suzi si cu mine, in Loganul firmei de inchiriat..... nu spui ca sa nu fac reclama... ! cu toate ca noi suntem foarte multumiti si de 7 ani... numai cu ei mergem ! ok, nu am fost in fiecare an in Romania.... dar eu nu schimb firma ! si pe drum spre Transfagarasan.... sa vedeti minune... numai prin locuri frumoase si pitoresti am trecut !!!! ca de exemplu:

http://youtu.be/dxoWSkeyMIM

http://youtu.be/paUMmfGeUR8

http://youtu.be/KB_5E8Lt0CQ

http://youtu.be/CIl0bcYkm3M

http://youtu.be/1rzps3Soy8c

http://youtu.be/bYCjsbnLfek

http://youtu.be/eco8h-S52vE

si acum simt mirosul placut degajat de padurile din jur.... !!!

barboneli
Postat pe 26 August 2011 13:17
deci... de la Saliste si pensiunea lui Domnescu... am plecat la Alba Iulia, sa vizitam o prietena de pe forum (altul...) ! pe Anena ! cum era sambata sau duminica, am apucat sa filmez numai o scena din Cetate. cred ca nu am mai postat-o.... dar eu nu risc, asa ca iat-o... !

http://youtu.be/CNyujlf-BqM

care din cai v-a placut cel mai mult... ? mai ales tu cornuletz... ca te pricepi !!!!
barboneli
Postat pe 26 August 2011 13:27
deci ....anuntati inainte si va astept
jeanette40
Postat pe 26 August 2011 13:34
barbo, am fost si eu pe transfagarasan...in excursie...la putin timp dupa ce s-a deschis.
imi aduc aminte ca noi, copiii de atunci, ne-am aruncat pachetele cu mancare la ursii care coborau din munti..

oare mai pastreaza ursii obiceiul asta?????



http://www.youtube.com/watch?v=qaNJQ16n0XI&feature=related
Eugenia69
Postat pe 26 August 2011 13:35
ok... nu mai am mult, selectate... (ar mai fi si din nord, 'Cimitirul vesel", "Manastirile din Barsana"... o pastravarie la 24km. de la Baia Mare...) asa ca incepe sa-mi fie mila de voi si mai postez numai o aventura extraordinara, pentru noi mai ales.... neasteptata pentru multa lume datorita datii... pe care eu nu o s-o uit !!! 8 Octombrie, 2010 !!!! toata excursia a fost planificata de mine si cu ajutorul lui Silviu.... la aproape amanunte, ca traseu si timp de stat in fiecare loc.... dar ce s-a intamplat la Poiana Brasov ( Brasovul find loc de pelerinaj pentru noi din 199,1 de cand am revenit sa vizitam Romania, dupa 15 ani de pauza.....) a fost o mare surpriza ! ma scuzati daca m-am cam repetat in filmulete... dar mereu am emotii de placere cand le vizionez ! profit de saptamana tolerantei... sper ca nu am depasit-o..... ca sa ma intelegeti !!! cititi si explicatile la filme... apar ele pe undeva, ca le-am scris..... ! intorsi de la Sighisoara, cazati la Sacele... urma sa ne intalnim cu o prietena din Brasov si de pe forum. o facusem deja cand am stat la Moieciu, dar am vrut sa mai petrecem 2 zile si la Poiana ! cum dansa lucra dimineatza, eram invitati la o cafea dupamasa, asa ca ne-am zis sa vizitam poiana ! soare, frumos.... cald... ce mai, in Brasov se anunta o zi splendida !!!! oare..... ? la orele 9.46 eram in Poiana ! inca soare si vreme frumoasa.... ma rog, ptr. cine astepta zi insorita.... ! la orele 9.59, spalati pe maini si uscati, ne-am asezat la o masa, puteam alege ce vroiam, ca la ora aia inca nu mai era nimeni.... langa fereastra cea mai mare si cu vederea spre strada ! la orele 10. 12 minute, a venit chelnerul si a luat comanda ! ideea a fost a lui Suzi... eu admiram peisajul de afara. impreuna cu amintirile din copilarie si tinerete.... ! cand.... deodata.....

http://youtu.be/ARH2nV4uZfc

http://youtu.be/uckF1dYC-rY

http://youtu.be/PGAG7CZspgw

http://youtu.be/PFSB8FKD7yI

http://youtu.be/cGHe17gSzJg

http://youtu.be/5T62Sn-zteU

http://youtu.be/DoVIuPVmhEE


gata.... !!! nici acum nu ne vine a crede ce am prins noi la Poiana Brasov !!! am mai fost si iarna acolo, de vre-o 2 ori... si n-a nins nici macar o ora !!!!! era zapada, am fost in ianuarie si februarie, dar era pe topite ca era soare afara. acum.... adica atunci pe 8 oct. a nins numai 40-50 de minute si uitati ce frumusete s-a facut !!! la noi nu ninge, sus pe un munte, imprumutat de la sirieni.... ninge iarna si zapada ramane cam pana in iunie... ! e una din sursele de apa care ajunge in singurul lac mare pe care-l avem ! Kineret ! dupa ce am iesit de la ciolan... ne-am batut un pic cu zapada.... proaspata si afanata... luata de pe parbrizul din spate, ca sa vada Suzi cine o urmareste..... !!! cu umbrela a lucrat, ca doar nu am venit cu manusi..... ! frumoasa aventura. mersi ptr. atentie si ptr. ocazia care mi-a dat-o topicul si mariana 033 (sau iar m-am incurcat... ? ) ca sa retraesc vizita !!!! sa fiti cuminti si sa vizitati tara cu placere...... ca e a voastra si e frumoasa.... !!!!! si cand mai venim si noi, nu cerem mult... ! doar s-o pastrati curata si cu frumusetile ei.... o bucata de carnat de casa si o bucata (e... mai mare....) de branza telemea de la Sibiu !!!!!!
barboneli
Postat pe 26 August 2011 14:14
barbone..
ce faci nene?nu te mai opresti?ehe,he,he...
pai o tii langa asa?se poate?ne pierdem interesu'...
iasomia
Postat pe 26 August 2011 16:14
jeanette..... s-a facut ! mie nu-mi place sa promit... ca sa nu dezamagesc ! cu cateva zile inainte de a pleca, putem sa anuntam asta ca planul si cu cine mergem este deja stiut ! mersi ! era sa uit.... anul asta daca mergem in romania (inca un pic trebuie sa ne hotaram deja.... unul din obiectivele principale ar fi..... Moneasa ! varba aia.... "Dupa 40 de ani"... !!! fix in octombrie.

EU... noi nu am vazut ursi.... dar mi-ar fi placut sa vad ! asaaaaa... de la distantza !!!

gata... am anuntzat deja ca nu mai am material pregatit.... dar langa a iesit... recunosc !!! scuze !
barboneli
Postat pe 26 August 2011 17:07
barbo...un mic ocol, daca veniti....si pe la mine, va rog frumos!!!!!!

si atat l-am batut pe eugen...la cap...cu filmuletele tale.... de ziua mea ma duce iar la Busteni...asta inseamna si sinaia si predeal si brasov...respir un pic....acolo a facut el facultatea ( )...si noua ne place toamna!!!!
ne-am nascut toamna.


orasele astea le cunosc de mic copil....tatal meu era un calator..
Eugenia69
Postat pe 26 August 2011 17:17
barbo...un mic ocol, daca veniti....si pe la mine, va rog frumos!!!!!!

si atat l-am batut pe eugen...la cap...cu filmuletele tale.... de ziua mea ma duce iar la Busteni...asta inseamna si sinaia si predeal si brasov...respir un pic....acolo a facut el facultatea ( )...si noua ne place toamna!!!!
ne-am nascut toamna.


orasele astea le cunosc de mic copil....tatal meu era un calator..

ma simt topit de cat de dragute sunteti.... !!! zau ! ocol zici... ? pai daca trebuie sa ocolesc prin Sofia... nu cred ca tine ! zi si tu macar in ce Carpati stai... Carpații Meridionali, Carpații Orientali sau Carpații Occidentali... ? sau poate in Apuseni... sau aia e in Occidentali.... ? apropo... unchiul lui Suzi, sotul matusii ei dupa tata, a fost topograf in Brasov. aproape toate pietrele de marcaj din regiunea Tampei si a Poienei Brasov si....., cred ca pentru harti si alte obiective, au fost masurate si puse de el !!! zau ! in anul 1991 cand am revenit in romania... am facut cu el o excursie pe Tampa si ne-a arata cateva. la 91 de ani, s-a impiedicat la un moment dat de un fir de sarma ghimpata... s-a ridicat si a zis: "se pare ca am inceput sa imbatranesc"... !!! il cema Klausner si s-a nascut in Ungaria. sotia, sore lui tata lui Suzi... era crestina-catolica, dar a schimbat religia ptr. sotul ei. asat era motivul pereglinarii noastre la Brasov..... i-am iubit si ne-au iubit !!!

deci trebuie sa aranjez un traseu in care sa cuprinda Timisoara, Targoviste... asta e in drum siiii.... inca nu stiu ! la ocol ma refer ! sa nu-mi spui ca tot cu "T" incepe..... ! devine triunghiul bermudelor..... !!!!
barboneli
Postat pe 26 August 2011 21:57
barbonelii...da' ce-ti mai place sa scrii...acum am inteles de ce imi adresezi comenturi atat de lungi...la ultimul nu ti-am raspuns ca nu am avut rabdare sa-l citesc pana la sfarsit..poate intr-o zi mai dau de el si-l termin de citit...
nici toate povestile n-am reusit sa le citesc...am inteles acum de ce esti atat de calm,stai la tzara,la camp...bravo...faci agricultura? sau cresti cai arabi???
m-am uitat si la cateva filmulete...le-ai cam stricat cu comentariul tau pueril...frumoase peisaje mai are tara asta a ta...daca tot aveai de gand sa le pui pe youtube,puteai sa tii cont si de calitatea comentariului...ai tu un timbru placut dar nu-i suficient ...
sa fiu sincer,mi-ar fi placut sa vad filmulete si din cealalta tara a ta...mi-am propus sa o vad cat de curand....inca nu s-a cristalizat ideea...
Shalom,barbone...

de... nu numai tie iti adresez "comenturi" lungi... pe unii chiar ii ajuta sa adoarma mai repede... ! orice rau, e spre bine ! scriu mai lung, e adevarat, dar asta pentru ca asta e singura mea ocazie sa "ma gandesc" pe romaneste si sa scriu romaneste !!! si... sa citesc romaneste ! sa ma fi vazut acum 3-4 anu cand am intrat pe un alt forum..... huiduieli, oua stricate si rosi putrede... de toate zburau spre mine cand apaream pe sceena.... !!! dupa sase luni.... ma iubeau toti si mai ales cateva fete... de nu mai puteam sa stau din atata scris ! hai sa te vad si pe tine, care nu prea scrii scurt.... dar nu prea place ! calm... ? poate, dar eu nu ma mai enervez pentru orice prostie. si nu pe forum. in viata reala, da ! citeste ce vrei si cand vrei din ce scriu.... eu cred ca ai de invatat din asta ! sau poate stii tot, dar nu aplici... sau cum se spune in mongola: "nu se vede" ! chiar nu stau la tzara.... daca te referi la terminologia romaneasca... dar nu mi-ar fi parut rau ! si aici e "tzara", adica mai bine zis ferme, unde oamenii care lucreaza pamantul, cresc cirezi de vaci sau de oi sau de capre.... sau au pogoane intregi cu sere in care cresc (de obicei in nisip sau lest) cfele mai gustoase legume ca: rosii, chery, ardei, leustean..... salicornia, dovlecei..... etc. etc. !!! multe din produse le vedeti si in tara voastra sau in cealalta tara a ta !!! pentru ca milioanele de tone... merg la export ! daca vrei sa vezi ceva interesant, intra la bursa din Olanda... ! gata cu reclama ! imi pare rau ca te-am dezamagit cu comentarile mele puierile... dar asta sunt eu ! eu si sotia, ne bucuram ca niste copii cand ne place ceva si ne suparam teribil si dur, ca niste maturi, cand nu ne place ceva ! si ca sa fiu sincer, tocmai ca nu am talent, nu trebuia sa comentez nica.... ca-s ele si asa frumoase de ramai fara cuvinte ! poate ca daca o faceam in ivrit.... suna altfel ! nu uita ca tot bagajul meu de cuvinte cu care am venit aici... l-am acumulat in 27 de ani (mai putin aia 2-3 ani.... find bebelush...) iar pe asta nou, in 35 de ani.... ! as fi dispus sa schimb comentarile mele, cu alte mai profesionale facute de un erudit ca tine... cred ca din punct de vedere tehnic... se poate ! nu stiu cat esti de sincer cu vazutul de filmulete din tzara mea, asta nu e pentru mine cealalta tzara... numai pentru ca nu m-am nascut in ea... !!!! uita-te un pic la cei care s-au nascut, sa zicem in Romania, si descrie-mi cat de fericiti sunt ca traiesc acolo, sau ca nu vor sa plece de acolo... si ce comportament au fata de ei, cei care prin alegerea lor, ar trebuie sa aiba grija de ei !!!! si sa nu-mi spui mie ca, 300 000 de cadre de conducere chiar poate sa prosteasca 19 milioane de alti cetateni !!!! sauuuuu.... poate gresesc ! nici aici nu umbla cainii cu covrigi in coada... ptr. ca aici se are grila ca sa nu fie caini vagabonzi ! nu, nu se extermina, ci se ingrijesc de bine de rau... in pensioane ptr. caini ! dar poate gresesc si se mai usureaza la unii.... viatza grea ! ca si la oameni uneori, la centre prin europa.... ! eu am ceva filmulete facute ptr. prietenii mei din Romania... in unele comentez pe romaneste, tot pueril... ai ghicit, iar in unele, mai pe ivrit. problema e ca majoritatea, 93% le aveam pe youtube, pe un cont care mi l-au sters.... si chiar daca am copii, mi-e greu sa le copiez din nou pe youtube ! dar daca insisti..... ! ai si pe net o multime de filme si imagini de aici.... asa ca nu e o problema pentru tine !
shalom O_K !
barboneli
Postat pe 29 August 2011 13:21
intr-adevar foarte frumoasa zona .anul acesta am fost la eselnita si am gasit o pensiune nemaipomenita .m-a sunat proprietarul de citeva ori sa ma intrebe daca mai venim.nu a cerut nici un avans .
garbo025292
Postat pe 2 Septembrie 2011 13:21
intr-adevar foarte frumoasa zona .anul acesta am fost la eselnita si am gasit o pensiune nemaipomenita .m-a sunat proprietarul de citeva ori sa ma intrebe daca mai venim.nu a cerut nici un avans .
garbo025292
Postat pe 2 Septembrie 2011 13:21
intr-adevar foarte frumoasa zona .anul acesta am fost la eselnita si am gasit o pensiune nemaipomenita .m-a sunat proprietarul de citeva ori sa ma intrebe daca mai venim.nu a cerut nici un avans .
garbo025292
Postat pe 2 Septembrie 2011 13:21
intr-adevar foarte frumoasa zona .anul acesta am fost la eselnita si am gasit o pensiune nemaipomenita .m-a sunat proprietarul de citeva ori sa ma intrebe daca mai venim.nu a cerut nici un avans .
garbo025292
Postat pe 2 Septembrie 2011 13:21
intr-adevar foarte frumoasa zona .anul acesta am fost la eselnita si am gasit o pensiune nemaipomenita .m-a sunat proprietarul de citeva ori sa ma intrebe daca mai venim.nu a cerut nici un avans .
garbo025292
Postat pe 2 Septembrie 2011 13:21
intr-adevar foarte frumoasa zona .anul acesta am fost la eselnita si am gasit o pensiune nemaipomenita .m-a sunat proprietarul de citeva ori sa ma intrebe daca mai venim.nu a cerut nici un avans .
garbo025292
Postat pe 2 Septembrie 2011 13:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Single traveller? 11 De la: Blue_Tattoo 28 Iulie 2009 12:50
vot concurs 1 De la: dumiel 18 Mai 2009 10:18
Concediu la mare 4 De la: iubire06 4 Mai 2015 05:35
vacanta in insula Evia 4 De la: garbo197910 20 Februarie 2013 10:44
Pensiune Delta Dunarii 2 De la: garbo_452362 12 August 2016 07:43
Setari Cookie-uri