Voi astia de pe garbo...

Stau si tot citesc topicuri... si ma crucesc de comentarii...
Nu in sens negativ..nu ma intelegeti gresit. Foarte pozitiv.
Si stau sa ma intreb........astia abonati vechi pe Garbo sunt oameni frate sau ce sunt? Au si ei probleme? ( Ca de avut normal ca au avut.) Dar au si acum?
Sau sunt niste oameni singuri care si-au gasit niste prieteni care gandesc la fel?
Ti-e si frica sa deschizi un subiect ca toata lumea sare pe tine.......si-ti tine o teorie din aia flozofica, abstracta despre cum ti-ar fi mai bine.....
Dar sincer ma intreb, se pune vreunul in locul amaratului ala care incearca sa si deschida sufletul in fata cuiva, ca doar acasa nu are cui, pe la prieteni nici atat ca ori i-au pierdut pe aia vechi iar in aia noi nu au incredere?
De multe ori am senzatia ca suneti un club exclusivist rautacios in sensul in care parca judecati cu prea multa asprime anumite aspecte ale vietii......Parca mult prea usor aruncati niste cuvinte gen: incuiati, ipocriti , blazati s.a.
Si va intreb: voi chiar aveti niste vieti perfecte? Sau nu neaparat perfecte, dar care sa va multumeasca pe deplin?
Citeam mai devreme de unul care nu si mai indeplinea indatoririle conjugale...ok o fi o perioada in viata omului, dar chiar primul sfat e sa-l lasi? "Sa se duca dreak?"
Altul i-a dat o palma neveste-sii! Ooo violenta in familie! si asta la fel sa se duca " dreak?"
Altul se plangea de navasta ca dupa nasterea copilului nu mai au viata conjugala si era sfatuit sa fie atent sa nu aiba lauza aia un amant..
Si stau si ma intreb cu un mare sentiment autoindus de neimplinire pentru propria viata personala.....Oare accept prea multe din partea partenerului de viata?
Voi chiar ati gasit oamenii perfecti pentru voi?
Voi chiar nu faceti compromisuri? Sau ati facut odata, ati renuntat a mai face, ati trecut peste si acum va simtiti suficienti ?
Parca bunicii nostri, care invariabil au trecut prin mult mai multe probleme decat noi au avut niste vieti mult mai fericite acceptandu-se unul pe celalat cu defecte si calitati. Nu poate spune nimeni cat de fericiti au fost, dar ii vezi multumiti la varsta de 70 si ceva de ani.
Voi care suneti atat de exigenti cu ceilalti din jurul vostru, cum va vedeti la varsta de 70 si ceva de ani?
garbo011013
Postat pe 8 August 2011 00:34
io una...moarta...pe bune...
ai dreptate, in cea mai mare parte...
uneori insa, atunci cand este cazul, eu am vazut chiar cele mai sincere si mai pertinente raspunsuri....
nimeni nu are o viata prefecta...nu este posibil...asta e clar...
nu m-am uitat de cand esti membru...asa ca voi incheia aici...deocamdata...
dor72
Postat pe 8 August 2011 00:41
la 70 de ani nu ma prea intereseaza sa ma vad deloc, ca sa fiu sincera.
Da' daca tot ajung la virsta aia o sa ma vopsesc rosu morcov si ma plimb pe role speed. Ca o sa fiu la pensie si o sa am timp.

Si ca sa iti raspund la intrebarea de fond: personal nu consider ca "a fi singur" este cea mia mare ciuma care ti se poate intimpla, ba din contra. N-am nici un fel de oroare fata de ideea de singuratate. In schimb am oroare de minciuni, de lasitate, de a accepta lucruri pe care nu pot sa le uit si nu pot sa le iert, de a accepta sa fiu ranita fara sa protestez, ca sa nu "ramin singura".
Si da, o palma inseamna violenta. Si doi oameni care nu fac sex nu sint un cuplu. Asa cum nici doi oameni care nu se (mai) iubesc nu sint un cuplu. Atunci de ce sa mimeze unul?!

Depinde, pina la urma, cit accepti. Ce am urmarit eu pina acum si probabil o sa urmaresc in continuare - fie ca o sa se intimple, fie ca nu - este sau sa fiu cu cineva nu doar cu titlul, ci cu sufletul, cu TOT sufletul, sau sa nu fiu, ca nu ma deranjeaza nici varianta asta.
Asa ca, din punctul meu de vedere, cam tot ce am spus pe aici aplic personal.... Asta gindesc, asa simt, astea imi sint criteriile, nu tin sa le reconfirme nimeni ca fiind corecte. Si comparativ cu criteriile proprii consider o mare parte a oamenilor (in general, nu neaparat de pe garbo) ipocriti si lasi.
quasaria
Postat pe 8 August 2011 01:05
eu ti-as da premiu pentru acest topic.ai studiat cam multisor parerile expuse,apoi vi cu parerea ta bine "incotopenita...adica are si subiect si predicat iar de virgule nu mai vorbesc."ne-ai trecut "gingas prin lupa mentalului tau" destul de coerent si cu bun simt....si fara sa ne jignesti ne-ai cam luat in baloane putandu-ne prin subiectele care ti s-au parut tie mai fierbinti......apoi ne-ai coborat brutal pe pamant direct pe la varste matusalemice...cerandu-ne reteta fericirii in longevitate.dar de experienta ai auzit?si nu venim cu ea de la Adam si Eva....o luam din aproape in aproape adica de azi.....caci lumea s-a intors cu fundu in sus de la revolutiune incoace.acum toti te intreaba ce ti-a lasat mortu......toti umbla sa se improprietareasca.......asa ca saracii nu mai au timp de de iubire si de sex...insa au de scaltoace in dar pentru sotii.avantajul nostru nu este varsta.....e vorba de neacceptarea mitocaniei,mojiciei si lipsei de bun simt.a avut si lucruri bune comunismul....ne-a invatat sa ne aparam cu dintii independenta personala.iar daca azi vorbim din experienta,din intuitie ,folosind si logica...nu ofacem cu rautate......insa am devenit cam hei rupisti.....datorita vietii mizerabile de azi.....insa bucurati-va ca nu suntem"ni se rupisti'. referitor la intrebarea ta ...ce voi face peste 5 ani....crede-ma ca nu vor fii ultimii....si cum nu mi-a placut de loc fraza "ce-ai facut in ultimii5 ani"....la care raspundeam cu rautate...ca' m-am....'fara sa realizez trecerea fatidicilor....asa iti voi raspunde si azi.....o sa fie super...vb din experienta...hahaha...imi place cand sunt mucalita.
ratuscaceaurata
Postat pe 8 August 2011 06:42
De la: garbo011013, la data 2011-08-08 00:34:38Stau si tot citesc topicuri... si ma crucesc de comentarii...
Nu in sens negativ..nu ma intelegeti gresit. Foarte pozitiv.
Si stau sa ma intreb........astia abonati vechi pe Garbo sunt oameni frate sau ce sunt? Au si ei probleme? ( Ca de avut normal ca au avut.) Dar au si acum?
Sau sunt niste oameni singuri care si-au gasit niste prieteni care gandesc la fel?
Ti-e si frica sa deschizi un subiect ca toata lumea sare pe tine.......si-ti tine o teorie din aia flozofica, abstracta despre cum ti-ar fi mai bine.....
Dar sincer ma intreb, se pune vreunul in locul amaratului ala care incearca sa si deschida sufletul in fata cuiva, ca doar acasa nu are cui, pe la prieteni nici atat ca ori i-au pierdut pe aia vechi iar in aia noi nu au incredere?
De multe ori am senzatia ca suneti un club exclusivist rautacios in sensul in care parca judecati cu prea multa asprime anumite aspecte ale vietii......Parca mult prea usor aruncati niste cuvinte gen: incuiati, ipocriti , blazati s.a.
Si va intreb: voi chiar aveti niste vieti perfecte? Sau nu neaparat perfecte, dar care sa va multumeasca pe deplin?
Citeam mai devreme de unul care nu si mai indeplinea indatoririle conjugale...ok o fi o perioada in viata omului, dar chiar primul sfat e sa-l lasi? "Sa se duca dreak?"
Altul i-a dat o palma neveste-sii! Ooo violenta in familie! si asta la fel sa se duca " dreak?"
Altul se plangea de navasta ca dupa nasterea copilului nu mai au viata conjugala si era sfatuit sa fie atent sa nu aiba lauza aia un amant..
Si stau si ma intreb cu un mare sentiment autoindus de neimplinire pentru propria viata personala.....Oare accept prea multe din partea partenerului de viata?
Voi chiar ati gasit oamenii perfecti pentru voi?
Voi chiar nu faceti compromisuri? Sau ati facut odata, ati renuntat a mai face, ati trecut peste si acum va simtiti suficienti ?
Parca bunicii nostri, care invariabil au trecut prin mult mai multe probleme decat noi au avut niste vieti mult mai fericite acceptandu-se unul pe celalat cu defecte si calitati. Nu poate spune nimeni cat de fericiti au fost, dar ii vezi multumiti la varsta de 70 si ceva de ani.
Voi care suneti atat de exigenti cu ceilalti din jurul vostru, cum va vedeti la varsta de 70 si ceva de ani?
Buna dimineata ! Draga mea ...13, pe undeva ai dreptate, dar ce se intampla, oamenii nu se vad, daca ar fi fata in fata vorbele ar fi mai "dulci", asa... fiecare spune ce-l "taie" capul, fara rautate sau spre.... amuzament, CRED. Sunt si multe sfaturi pertinente, pe care (culmea) sigur postatorul nu le ia in considerare. O zi minunata sa ai !
oktaviatdy
Postat pe 8 August 2011 06:57
Voi chiar nu faceti compromisuri? Sau ati facut odata, ati renuntat a mai face, ati trecut peste si acum va simtiti suficienti ?

Aproape zilnic...asa-i viata,mai mici mai mari....

Voi chiar ati gasit oamenii perfecti pentru voi?
Ei,asa am crezut...pana mi-am dat jos ochelarii roz.!

Sau sunt niste oameni singuri care si-au gasit niste prieteni care gandesc la fel?
Sunt aici,niste oameni,da ,care si-au gasit prieteni(singuri,sau nu)....gandim la fel...de multe ori...


Eu am gasit 3 intrebari,la care am incercat sa raspund...dar o sa mai apara.....raspunsuri,la intr. tale!
Axl_22
Postat pe 8 August 2011 07:09
axl,repet de-a surda.....primul compromis aduce altele dupa el .....iar viata devine un cosmar...crede-ma.si nu o vei face numai in familie.....vad ca nimeni nu intelege.....noi nu trebuie sa repetam ce fac altii......cazurile desi par asemanatoare ele difera....de aceea postatorii isi spun parerea,insa tu esti singura care decizi ce trebuie sa faci in situatia in care te afli.aici ti se dau doar idei,solutii.....dar nu legi batute in cuie.nimeni nu traieste in locul altuia si nici nu poate hotarl pentru altul. de aci si vorba inteleapta ....."fa-o cu mana ta ..sa nu zici ca-i vina altora"!!!
ratuscaceaurata
Postat pe 8 August 2011 07:32
am inteles, na....hai ....!
nu mai repeta....viata mea....alegerea mea....compromisurile,vrute,nevrute....exact asta ziceam si eu....
cu mana mea...altfel cum?
Axl_22
Postat pe 8 August 2011 08:03
ratuscaceaurata
Postat pe 8 August 2011 08:37
Nimeni nu are o viata perfecta ,dar,unii aleg sa ceara sfaturi.....Si le primesc..de la oameni obisnuiti.
constance
Postat pe 8 August 2011 10:26
De la: constance, la data 2011-08-08 10:26:06Nimeni nu are o viata perfecta ,dar,unii aleg sa ceara sfaturi.....Si le primesc..de la oameni obisnuiti.





daca am fi perfecti ne-am duce traiul in rai ca ingerasi......insa noi venim pe pamant pana ne infaptum evolutia spirituala,
ratuscaceaurata
Postat pe 9 August 2011 17:16
mda...hai sa discutam despre sinergia faptelor si meandrele concretului
nu m-am prins care e faza cu topicu' asta, da' e de inteles...azi is blonda
michelle_
Postat pe 9 August 2011 17:48
Noi ,astia de pe Garbo suntem ca o familie mare cu bune si rele,cu probleme la care cerem ajutor=sfat,primim sau nu,ne place sau nu..ca intr-o familie!!
La 70 de ani biologici,eu voi avea doar 51 de ani de..munca...deci in floarea varstei!! Doresc la toti prietenii mei Garbo{si daca am dusmani-si lor}multa sanatate ,sa apuce si 80-90 de ani biologici..dar citavi la minte!!
Noi astia de pe Garbo..NOI ca si initiatoarea topicului face parte din fam. Garbo...Nu "VOI"..!!!
elisabeta_boia
Postat pe 9 August 2011 21:20

da' cine dreaq crezi ca mai apuca shaptej'da ani,013?!?

gashca exclusivista,auzi...
poi cum dreaq sa facem ca sa inrolam pe garbo toata populatia romanicii,ia zi?
da' si de s-ar inrola toti romanii acilea - americanilor li s-ar parea ca suntem exclusivisti,ca de ce nu-i inrolam si pe ei,nene...

in alta ordine de idei : "sfaturile" alea de le vezi matale deplasate - n-ar trebui sa le iei ad literam...
de cele mai multe ori sub ironiile si rautatile mai mult sau mai putin muscatoare se ascund experiente de viata silmilare peste acre,cel care sfatuieste,a trecut deja...mai mult sau mai putin aterizand in cour,ca sa zic asa...

io zic sa ai rabdare,sa faci un studiu longitudinal,nu doar latitudinal...
precizilla
Postat pe 9 August 2011 21:32
De la: garbo011013, la data 2011-08-08 00:34:38Stau si tot citesc topicuri... si ma crucesc de comentarii...
Nu in sens negativ..nu ma intelegeti gresit. Foarte pozitiv.

Asta da fraza sa te crucesti, in toate sensurile "foarte".

Si stau sa ma intreb........astia abonati vechi pe Garbo sunt oameni frate sau ce sunt? Au si ei probleme? ( Ca de avut normal ca au avut.) Dar au si acum?


Da domnule au avut si au si ei probleme ca toata lumea? Care e problema ta?


Sau sunt niste oameni singuri care si-au gasit niste prieteni care gandesc la fel?
Ti-e si frica sa deschizi un subiect ca toata lumea sare pe tine.......si-ti tine o teorie din aia flozofica, abstracta despre cum ti-ar fi mai bine.....


Pai daca stii care-i riscul sa nu te miri cand o sa primesti de ce ti-e frica: o teorie filozofica abstracta, aici nu e OTV sa promovam discurs manelist si solutii simplute.


Dar sincer ma intreb, se pune vreunul in locul amaratului a
la care incearca sa si deschida sufletul in fata cuiva, ca doar acasa nu are cui, pe la prieteni nici atat ca ori i-au pierdut pe aia vechi iar in aia noi nu au incredere?


Ba da, dar pentru mangaierea pe crestet si pe suflet exista preoti, psihologi sau psihiatri.
Garbo nu-i muma ranitilor, e mai degraba ciuma vaicaretilor.

De multe ori am senzatia ca suneti un club exclusivist rautacios in sensul in care parca judecati cu prea multa asprime anumite aspecte ale vietii......Parca mult prea usor aruncati niste cuvinte gen: incuiati, ipocriti , blazati s.a.
Si va intreb: voi chiar aveti niste vieti perfecte? Sau nu neaparat perfecte, dar care sa va multumeasca pe deplin?


Club exclusivist rautacios, simt o nuanta de invidie, pe undeva.
Nu n-avem vieti perfecte, ci perfectibile si lucram in directia asta dupa posibilitati.

Citeam mai devreme de unul care nu si mai indeplinea indatoririle conjugale...ok o fi o perioada in viata omului, dar chiar primul sfat e sa-l lasi? "Sa se duca dreak?"
Altul i-a dat o palma neveste-sii! Ooo violenta in familie! si asta la fel sa se duca " dreak?"
Altul se plangea de navasta ca dupa nasterea copilului nu mai au viata conjugala si era sfatuit sa fie atent sa nu aiba lauza aia un amant..


Deci, nu. O palma nu e violenta in familie, ci lipsa de respect fata de partener, slabiciune de caracter si impotenta intelectuala.
Daca s-a ajuns la palma si nu pui imediat lucrurile la punct, relatia si stima de sine e
Cat despre celelalte sugestii cu neindeplinirea 'datoriilor conjugale' unii vorbesc din propria experienta, ar fi culmea naivitatii sa o iei ca pe ceva normativ.


Si stau si ma intreb cu un mare sentiment autoindus de neimplinire pentru propria viata personala.....Oare accept prea multe din partea partenerului de viata?


Asta nu mai tu poti sa stii; daca ai primit mai mult de o palma si ai ramas langa el, parerea mea este ca da. Dar e doar parerea mea, tu continua sa te bucuri de relatia ta minunata si ignora-i pe rautaciosii astia exclusivisti.

Voi chiar ati gasit oamenii perfecti pentru voi?
Voi chiar nu faceti compromisuri? Sau ati facut odata, ati renuntat a mai face, ati trecut peste si acum va simtiti suficienti ?


De regula cei care au gasit persoana perfecta, nu au de ce sa faca compromisuri.
Habar n-am ce fac altii, eu recunosc ca mai fac compromisuri si ca nu ma simt suficienta. De aceea incerc sa invat ceva nou in fiecare zi.


Parca bunicii nostri, care invariabil au trecut prin mult mai multe probleme decat noi au avut niste vieti mult mai fericite acceptandu-se unul pe celalat cu defecte si calitati. Nu poate spune nimeni cat de fericiti au fost, dar ii vezi multumiti la varsta de 70 si ceva de ani.
Voi care suneti atat de exigenti cu ceilalti din jurul vostru, cum va vedeti la varsta de 70 si ceva de ani?


Bunicii mei sunt de mult oale si ulcele, acum ar fi avut peste suta de ani si n-au fost prea multumitzi dupa 70 si ceva de ani. De bunicii altora, iar nu zic nimic, si nu e stilul meu sa teoretizez pe subiecte despre care n-am date suficiente. Mi se pare un minim de onestitate intelectuala.
Eu nu prea ma vad la varsta de 70 si ceva de ani. De mai bine de cinci ani nu reusesc sa trec de treizeci si cinci.
charmelen
Postat pe 10 August 2011 02:15
si asa a fost sa fie....a luat nastere adhoc....CLUBUL GARBO.Amin!
ratuscaceaurata
Postat pe 10 August 2011 12:46
am uitat anul....nu se stie cand primesc un test si sa nu gresesc!!
walkiria
Postat pe 10 August 2011 12:49
Charmelen
Sper ca e si fata asta multumita acum. Draga 13, nimeni nu vine aici sa se dea mare. NOI, majoritatea celor de pe aici, am avut si avem problemele noastre si nici nu cred ca isi permite cineva sa ia in ras probleme reale expuse aici. Da, cand vine cineva si tranteste un subiect la oha, doar ca sa se distreze pe tema raspunsurilor primite, e normal sa i se raspunda cu aceeasi moneda. In rest chiar am citit raspunsuri de bunsimt, chiar daca sunt formulate pe un ton ironic, sau doct, sau cum ti se mai pare tie. Majoritatea celor care dau sfaturi tin cont de experienta personala si de asteptarile personale, normal. Nu gandeste toata lumea la fel, nu toti suntem dispusi sa facem aceleasi compromisuri, nu toti reactionam la fel intr-o anumita situatie. Asta e normal si daca nu ar fi asa, viata asta ar fi prea monotona. Daca nu-ti convine cum ti se raspunde, nu postezi. Sunt o gramada de topicuri in care s-au dezbatut probleme asemanatoare, citesti si iei aminte.
Parerea mea e ca aceasta comunitate e bine ca exista in formula in care exista.Cui nu-i place nu are decat sa mearga pe alte site-uri specializate. Care pun mai mare pret pe atitudinea pitzi de exemplu, care te invata cum sa ai grija de barbatul de langa tine, ca doar e singurul de pe pamant si ti-l fura alta cum intorci ochii in cealalta parte, cum sa-i menajezi sentimentele, chiar dupa ce ti-a tras 2 palme, sau ti-a dat cu o cratita in cap, pentru ca e stresat, nu-i asa? Suntem ceea ce gandim, traim in consecinta. Daca nu-ti place, nu e problema, nu ne afecteaza.
Lidiaolteanu
Postat pe 17 August 2011 13:13
...am invatat, demult, odata, ca tonul face muzica....asa ca, raspunsul depinde de subiect...

...in general, ne lovim de experiente similare in viata de zi cu zi, dar nu reactionam la fel....

...dupa discutii pe fondul, se deviaza de la subiect - normal, altfel ne-am repeta pentru ca modul de a gandi vis-a-vis de o anumita problema nu s-ar scimba sau topicul s-ar inchide....

...sunt una din multele persoane de pe forum care a avut probleme in viata si, o parte, le-a expus aici la un moment dat...

...am invatat ca nu aduce ziua cat aduce ceasul....la 70 de ani ma vad tot singura, ca acum, incapabila sa depasesc trauma pe care am trait-o...sau poate nu...
daria_
Postat pe 17 August 2011 23:44
Cum adica ,,Voi astia de pe Garbo" ? Nu cred ca-i corect pusa problema. Tu initiatoarea topicului, observ ca ai contul aici din 2009, si zici ca ai citit in acest timp in mare, ce s-a postat, de ce te delimitezi de comunitate?
Ai alte pareri sau conceptii? E normal, suntem diferiti si asa e mai interesant .
,,Daca toti ar gandi la fel , atunci nimeni n-ar mai gandi"
SAL
Postat pe 18 August 2011 00:28
si io, una dintre astia de pe garbo, ma vad multumita pe la vreo 70 si ceva de ani...de ce? pentru ca as fi la pensie si as putea face multe lucruri pe care acum nu am timp sa le fac: as scrie, as calatori, as ajuta mai mult decat o pot face acum pe cei care imi solicita ajutorul, etc., etc...

chestia e ca nu cred ca o sa apuc nici 51 cu corazonul meu varza si stressul zilnic, caldura asta insuportabila, lipsa banilor, dispretul autoritatilor fata de dascali, etc.
sora_ilsi
Postat pe 18 August 2011 00:34
daca to repeta ca e blonda ...si ne puse si o poza bagata in oki asea de cosanzeana....ori e tuciurie de nu se vede noaptea ....ori e blonda la minte precum se lauda mereu.intrebarea este ....vrea sa ne convinga pe noi ca ori ca ca...ori ca ca sau pe ea insasi??acum nu stiu ..oare oi fi si eu ...blonda sau.....??ori ca.....Aceasta este o parodie....mi-a placut idea cu blonda.
ratuscaceaurata
Postat pe 18 August 2011 02:14
vuvuzeauo, vrei sa te injur? fa dreaq parodii cu irinuca, cu mine inca nu ti-ai castigat dreptu' asta, mai ai mult pana sa avem un dialog si sa ma convingi ca iti bazaie in cap si altceva decat tampenii
ai uitat ce blonda erai in contul alexandra?
michelle_
Postat pe 18 August 2011 08:18
Mie mi s-a parut mai blond-aramie din contul Iulius Cezar, cand nevasta-sa era gravida.

Chiar, Aleho.. ti-a nascut pana la urma?
anakin
Postat pe 18 August 2011 11:27
poti sa spui de-a dreptul "mai conlocuitoare", in loc de "blonda aramie", Anakinu
Hai noroace!
Thor_again
Postat pe 18 August 2011 11:34
hai noroace, nea Thorache!

Disimulam un pic si noi, bre, ca pentru cunoscatori.
anakin
Postat pe 18 August 2011 11:37


...voi "astia" de pe garbo
LILO
Postat pe 18 August 2011 11:43
mda...voi astia...

ei, nu, in haina lui Cezarica, mie mi se paru ca semana cu cantareata cheala...
panty_C
Postat pe 18 August 2011 16:45
nici 7014 nu-i departe cu toti Angels-ii & Comp.
jeanette40
Postat pe 18 August 2011 16:49
famelie mare, garbo astia, deh...
sora_ilsi
Postat pe 18 August 2011 20:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Forum ok....UTILIZATORI jalnici!!!! 238 De la: pantera_neagra 2 Martie 2010 15:20
cat de lung e drumul de la casatorie la lipsa de comunicare.......? 23 De la: cremene 3 Noiembrie 2009 15:36
ajutorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 70 De la: activplus2008activ 7 Iunie 2012 16:16
MIHAIM 19 De la: tutankhamon 16 Februarie 2010 22:37
sex dupa operatie de cancer la san 29 De la: florin_c76 17 August 2009 23:12
Setari Cookie-uri