alcoolul-dusmanul fericirii

astazi mi-am luat si eu inima in dinti si am sa spun ce "durere" am pe suflet...in septembrie 2010 am cunoscut un tip care parea sa fie "printul"...asha a si fost timp de 7 luni,cel mai calculat,destept, descurcaret,respectuoas barbat...din pacate in ultima luna a inceput sa bea...prima data a zis k a fost o intamplare,a doua oara m-am gandit ca poate are ceva probleme...dar a refuzat sa vorbeasca si..a refuzat sa mai stea treaz.are o situatie foarte buna un loc de munca pe care multi si l-ar dori, are casa...si ma avea si pe mine...femeia care il iubea mai mult decat orice pe lume.am incercat sa ii fiu alaturi, sa il ascult, sa il inteleg..in speranta ca o fi doar o "perioada" mai grea si k impreuna vom trece peste ea.el s-a afundat si mai mult in alcool...iar eu l-am lasat cu alcoolul.v-as ruga sa imi spuneti, dk aveti vreo idee, de ce a ales aceasta cale??????????
tzuk24
Postat pe 15 Mai 2011 20:32
nu te acuza de nimic, calea asta a ales-o cu mult inainte sa te aleaga pe tine.
Ciresica
Postat pe 15 Mai 2011 21:44
e greu de spus, dar real:
"cine a baut, va mai bea."
alcoolicii se "repara" greu, sau nu se repara.
eu zic ca, daca nu e chip, sa te protejezi...
eu_geminy
Postat pe 15 Mai 2011 21:50
sigur nu a inceput sa bea---probabil ca cele 7 luni doar s-a abtinut sa o faca cat iesea cu tine ..asta e tot...multa Vointa pentru el sau / si multa rabdare pt tine . Il poti ajuta aruncand absolut toate sticlele cu alcool care i-ar putea iesi in cale ...dar esti sigura ca vrei sa stai langa o persoana de gen ??? eu una m-as mai gandi ...Ca sa pot sa te lasi de ceva ce este deasupra ta...necesita Vointa dar si ajutor din partea celor dragi si nu in ultimul rand ajutor specializat. Succes !
reyya
Postat pe 15 Mai 2011 21:53
Dincolo de tot ce are : statut , loc de munca, o relatie aparent ok , o situatie buna cum spui...are o problema pe care incearca sa o ascunda sau sa o uite ... e mult mai simplu sa bei ceva decat sa te confrunti face to face cu problema. Intotdeauna alcoolul , drogurile si altele reprezinta fie curiozitate ( in faza incipenta ) fie modalitate de evadare din ...ceva...o situatie care creeaza angoasa.
reyya
Postat pe 15 Mai 2011 21:56
Eu pot sa spun doar un lucru - cunosc "razboiul" asta... Orice ai face, daca el nu vrea, cu adevarat, nu ai nici o sansa!
De ce a ales calea? E cea mai simpla, poate, cine stie?
Nu te chinui sa gasesti raspunsuri, sau o logica - nu exista!
panty_C
Postat pe 15 Mai 2011 22:00
degeaba ii arunca sticlele, reyya... le va gasi cu siguranta in alta parte.
poate fi si ajutat, dar EL trebuie sa aiba vointza necesara, ca sa inceteze definitiv orice consum de alcool.
primul pas: sa constientizeze ca are o problema.
al doilea: sa vrea sa o remedieze.
al treilea, si cel mai greu: sa se abtina definitiv.
eu_geminy
Postat pe 15 Mai 2011 22:03
l-ai cunoscut in septembrie 2010... sapte luni inseamna aprilie 2011... nu?
Adica bea...de vreo doua-trei saptamini - si v-ati despartit?
quasaria
Postat pe 15 Mai 2011 22:12
da....nici mie nu prea imi dadea la calcule :-)))
reyya
Postat pe 15 Mai 2011 22:15
pai daca azi bea, maine bea, poimaine la fel... si tot asa, lantz, freo cateva zeci de zile... cati ani i-ar trebui sa suporte ca sa se desparta?!:D
:))
eu_geminy
Postat pe 15 Mai 2011 22:17
De la: eu_geminy, la data 2011-05-15 22:03:44degeaba ii arunca sticlele, reyya... le va gasi cu siguranta in alta parte.
poate fi si ajutat, dar EL trebuie sa aiba vointza necesara, ca sa inceteze definitiv orice consum de alcool.
primul pas: sa constientizeze ca are o problema.
al doilea: sa vrea sa o remedieze.
al treilea, si cel mai greu: sa se abtina definitiv.


Corect Ge..primul pas insa este cel mai greu : Constientizarea problemei ....urmatorii doi depind si mai mult de ,,materialul clientului " ..daca are o vointa puternica va reusi ...daca nu ...fie va reveni la vechile obiceiuri ..fie va trebui sa-si educe vointa ( varianta asta nu e la indemana oricatui tip de temperament )
reyya
Postat pe 15 Mai 2011 22:19
reyya, in cele din urma, dusi "la colt", unde n-au loc de intors, majoritatea isi recunosc problema...
restul e insa cale lunga si foarte dificila...
eu_geminy
Postat pe 15 Mai 2011 22:21
Reyya, constientizarea, lacrimile, promisiunile facute in genunchi... nu fac 2 bani...
Recidiva este o vesnica amenintare iar, la un om slab, sunt foarte multe...
panty_C
Postat pe 15 Mai 2011 22:23
exact... poa'sa promita oricat, daca nu face efortul de a se tine de cuvant, vorbele nu fac nici doi bani.
e necesar sa constientizeze ca lui insusi isi face bine, in primul rand, dar si celor de alaturi.... si sa isi vada de viata, inlocuind alcoolul cu lucruri mai interesante, care sa-l captiveze. neumplerea acestui gol - lasat de sistarea etilismului - il va trage inapoi inspre cinzeaca...:D
eu_geminy
Postat pe 15 Mai 2011 22:27
De la: eu_geminy, la data 2011-05-15 22:17:13pai daca azi bea, maine bea, poimaine la fel... si tot asa, lantz, freo cateva zeci de zile... cati ani i-ar trebui sa suporte ca sa se desparta?!:D
:))


La cum prezinta problema, ziceam ca bea de secole.... aia cu am incercat sa il inteleg, am incercat sa il ajut...am sperat ca e temporar...ca trecem peste...Cit drak a sperat? Juma de ora?
quasaria
Postat pe 15 Mai 2011 22:28
cred ca timpul a capatat alte dimensiuni ...juma de ora cu ala beat ...i s-a parut tipei o vesnicie :-)))))
reyya
Postat pe 15 Mai 2011 22:31
cateodata ajunge,.. principalul e ca si-a dat seama ca omul are o problema.
asta e dilema ei.
Freya__
Postat pe 15 Mai 2011 22:31
De la: quasaria, la data 2011-05-15 22:28:24
De la: eu_geminy, la data 2011-05-15 22:17:13pai daca azi bea, maine bea, poimaine la fel... si tot asa, lantz, freo cateva zeci de zile... cati ani i-ar trebui sa suporte ca sa se desparta?!:D
:))


La cum prezinta problema, ziceam ca bea de secole.... aia cu am incercat sa il inteleg, am incercat sa il ajut...am sperat ca e temporar...ca trecem peste...Cit drak a sperat? Juma de ora?


adevarul e ca nu prea ai ce spera in asemenea cazuri...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 15 Mai 2011 22:31
De la: reyya, la data 2011-05-15 22:31:07cred ca timpul a capatat alte dimensiuni ...juma de ora cu ala beat ...i s-a parut tipei o vesnicie :-)))))

=))=))=))
eu_geminy
Postat pe 15 Mai 2011 22:32
Stiu cazuri concrete in care ei au cerut ajutor si au fost internati la sanatoriu (exista pe undeva pe langa Sibiu) - 3 luni... Totusi au recidivat dupa 2 ani... Acum, aici depinde de vointa lui, ajutorul celor din jur (a codependentilor) si de rabdarea lor - si aici, vorba lui Q - cat timp?
Eu m-am declarat "invinsa" dupa 3 ani!
panty_C
Postat pe 15 Mai 2011 22:33
un sanatoriu de specialitate este la Nifon, in jud. Buzau... dar orice spital de psihiatrie interneaza alcoolici... acuma, cat ajutor primesc, in afara de chimicale care sa-i dea cu ochii peste cap, nu stiu...
eu_geminy
Postat pe 15 Mai 2011 22:37
ai fost rezistenta

tot alcoolic se cheama ca esti, indiferent in care tip te incadrezi.
Freya__
Postat pe 15 Mai 2011 22:38
Freya - am fost in "saptamana" oarba dupa care am trecut in "mila si compasiune" - total gresit!
panty_C
Postat pe 15 Mai 2011 22:42
mda...pana te imbolnavesti tu mai rau, din cauza situatiei.
Freya__
Postat pe 15 Mai 2011 22:46
De la: eu_geminy, la data 2011-05-15 22:37:36un sanatoriu de specialitate este la Nifon, in jud. Buzau... dar orice spital de psihiatrie interneaza alcoolici... acuma, cat ajutor primesc, in afara de chimicale care sa-i dea cu ochii peste cap, nu stiu...


asa este ,in spitalele de psihiatrie din Ro nu fac altceva decat sunt transformati in ,,pacienti model " cu ajutorul tabletelor..altceva nu fac medicii de acolo ..nu vor , nu stiu sa faca..nu au indeajuns de multa motivatie sau ..pur si simplu nu le pasa.Plus ca starea spitalelor e un mediu in sine care duce la angoasa..mai adaugam si diversele tipuri de dependente si avem un tablou complet.
reyya
Postat pe 15 Mai 2011 22:47
Acuma, de cat timp bea... Stiu un caz in care au fost prieteni mai mute luni, dupa care s-au casatorit si ea habar nu avea ca el este alcoolic pana nu i-au spus prietenii si, cautand, a gasit sticle ascunse...
Sunt foarte "smecheri" si iscusiti in a disimula - si uneori, ajung sa "functioneze la parametri normali" doar cand au ceva la bord...
panty_C
Postat pe 15 Mai 2011 22:48
greu de crezut... alcoolicii au mai mereu acel miros specific, acea halena... n-au decat sa fie "smecheri" cat doresc... o fac pe sanatatea lor...:D
:))
eu_geminy
Postat pe 15 Mai 2011 22:51
bre, daca a mintit-o in perioada de ...vrajeala , e de porc...

are dreptul fundamental sa se razgandeasca, daca i s-a livrat alta imagine, ca sa zic asea...

a se slabi, zic..
Freya__
Postat pe 15 Mai 2011 22:52
Corect, Freya
panty_C
Postat pe 15 Mai 2011 22:55
De la: Freya__, la data 2011-05-15 22:52:05bre, daca a mintit-o in perioada de ...vrajeala , e de porc...

are dreptul fundamental sa se razgandeasca, daca i s-a livrat alta imagine, ca sa zic asea...

a se slabi, zic..


clar..a indus tipa intr.o eroare de fond...:-))
reyya
Postat pe 15 Mai 2011 22:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VREAU SA MA MARIT! 92 De la: garbo074997 26 Iulie 2010 23:51
plictisita sa traiesc in minciuna 21 De la: garbo209071 13 Iunie 2011 13:14
ARGILA...cel mai bun "medicament" fara efecte secundare! 1 De la: human 14 Februarie 2011 11:19
De ce oare barbatii nu sunt interesati de lucruri sprirituale si nici pe femei nu vor sa le lase ca sa fie mai destepte ca ei 5 De la: ingerasulluptator 13 Decembrie 2011 22:59
Barbat sagetator si femeie Balanta 9 De la: eladaela 7 Octombrie 2009 13:15
Setari Cookie-uri