Prima dragoste: ,,Casanova''

Ma intreb adesea cat de departe pot ajunge sentimentele. Acum patru ani am cunoscut dragostea vietii mele, asa o numeam pana de curand. Acum o numesc obsesie incurabila. I-am oferit de-a lungul timpului calitati pe care probabil nu le-a avut si nu le va avea niciodata. Fiind incapabil sa mi se daruiasca cu totul doar mie si oferindu-mi doar portii masurate de atentie, m-a amagit continuu. De multe ori as vrea sa il urasc, dar nu sunt capabila. Iubindu-l pe el am pierdut pe rand aproape totul, increderea, demnitatea, respectul dar mai putin dragostea. Intr-un final am obosit sa traiesc aceeasi poveste pe ,,repeat'', eu naiva si el, o persoana egoista, plina de sine si cu un suflet atat de rau incat il consoleaza durerea mea pentru viata lui infama aproape vrednica de plans. Sunt constienta de toate lucrurile si totusi nu trece. Ce e de facut ?
Naif
Postat pe 9 Aprilie 2012 12:25
Timpul le rezolva pe toate.Nu uita ca TU esti cea mai importanta si iubeste-te pe tine in primul rand.
Rotty
Postat pe 9 Aprilie 2012 12:31
A trecut deja prea mult timp. Poate deja e o problema pe care EU nu o mai pot rezolva.
Naif
Postat pe 9 Aprilie 2012 12:35
poate ca e multumit de "viata lui infama aproape vrednica de plins" si asa se simte el bine. Poti intelege asta?
Daca da, incepi sa te apropii de "a iubi" pe cineva: http://www.youtube.com/watch?v=w_p8eZ9DhLs
quasaria
Postat pe 9 Aprilie 2012 12:42
Te rog du-te si uite-te in oglinda. Esti tanara,frumoasa si ai toata viata in fata ta.Chiar daca asta a fost prima dragoste,nu a fost sa fie si cea mare.Peste cativa ani vei zambi privind in urma.
Rotty
Postat pe 9 Aprilie 2012 12:45
Imi permit sa ma opresc in principal pe sensul cuvantului ``CASANOVA`` si cu riscul de a atinge persoanele ce stiu bine ca se incadreaza perfect in aceasta categorie , din punctul meu de vedere , acest gen sint exact o imagine distorsionata la tot ceea ce reprezinta sau ce ar fi normal sa reprezinte un adevarat barbat , cu principii , etica si demn de resprect si apreciere . Citeam de curand un eseu psihologic , daca il pot numi asa , ce sublinia exact acest aspect ... o imaturitate emotionala slab definita , un ego mult peste limitele normalului si o teama interioara foarte bine ascunsa , ce il determina in mod constant sa isi demonstreze abilitatile ( acesta fiind ``oxigenul`` ce ii mentine tonusul si vitalitatea in forma - din punctul lor de vedere , binenteles ) . Aceeasi concluzie este sustinuta si aici ...
`` http://www.garbo.ro/articol/Familie/1588/Psihologia-barbatului-Don-Juan.html ``
Intrebarea principala este din ce categorie de femei faci parte ? Te oferi voluntar doar pentru a-l ajuta sa isi imbogateasca experianta sau tintesti mai sus , spre acel absolut ce te poate face cu adevarat fericita ?? ( Nu este cazul tau , vorbesc doar retoric ) . Oferi iubire , tot ce iti doresti in schimb nu este o senzatie falsa de bine , iti doresti sa simti ca exista aceeasi frecventa , ca nu ai eliminat din start sansa la o relatie si o dragoste sublima ... Oare ma insel ? ma intreb , barbatii nu sint ceea ce ii determinam noi sa fie ?? Ma intreb de ce femeile in general uita sa isi asculte instinctele si au tendinta de a prefera exact ceea ce ... este un esec vizibil ce le va conduce spre dezamagire ? Este atat de simplu sa te lasi purtat de val fara sa fii absolut convins ca asta este ceea ce iti doresti cu adevarat . . Exista o fraza care spunea ca drumul spre fericire nu este lipsit de obstacole si tot ceea ce atingi prin putin efort si mult prea lejer , nu va avea si o baza solida . Deci e bine sa fii precaut si sa fii aproape sigur pe mana cui iti asezi sufletul si tot ceea ce te defineste ... Indiferent cat de dificil este sau de riscurile pe care le implica , atunci cand nu faci pasi in deruta , cand nu exista ezitare si ai o oarecare certitudine , ai o alta forta , un alt elan ... pentru a oferi acel ``tot `` fara de care relatia nu va reusi sa isi atinga si chiar sa isi depaseasca limitele , facand-o cu adevarat particulara .....
AngeloBluLdy
Postat pe 17 Aprilie 2012 01:08
mi se pare denaturat subiectul. Femeile nu sint o prada decit cind se considera o prada: cind TU alegi, n-are importanta ce i-ai oferit tu lui, ci ce ti-a oferit el tie. Nu iti ofera ce vrei, ii spui pa si pusi. Iti ofera ce vrei, fine. N-ai de ce sa te plingi. Asa ca mitul "casanova" e doar rezultatul unei educatii gresite. Atit. Nu tranzactionam sex sau timp petrecut impreuna pe promisiuni de everlasting, ca sa ne "pacaleasca" cineva.
quasaria
Postat pe 17 Aprilie 2012 12:42
Nu ai cum alege in dragoste, chiar daca are doar un singur sens (al meu). Am avut o perioada in care am spus stop si nu am rezistat, ma durea prea tare si nu e ca si cum as vrea sa fie asa..sau poate e. Mi-au zis multe persoane ca am o predispozitie spre suferinta.
Naif
Postat pe 19 Aprilie 2012 20:39
daca nu poti tu,poate altcineva,cui pe cui scoate.
iesi cu altcineva in oras,vei uita astfel.
daniilia
Postat pe 27 Aprilie 2012 21:43
De la: Naif, la data 2012-04-19 20:39:31Nu ai cum alege in dragoste, chiar daca are doar un singur sens (al meu). Am avut o perioada in care am spus stop si nu am rezistat, ma durea prea tare si nu e ca si cum as vrea sa fie asa..sau poate e. Mi-au zis multe persoane ca am o predispozitie spre suferinta.


Sincer, ma indoiesc ca ai o asemenea predispozitie. In primul post ai folosit cuvantul "naiva". Mie asta imi suna precum asumarea greselii, a constientizarii ei,
Dupa parerea mea, femeile care-si traiesc povestea de iubire asa cum ai trait-o tu, adica dau tot, desi nu primesc nimic, au si o perioada de refacere mai lunga. Important e sa inveti ceva din asta. De vindecat, te vindeci.

Si ba da, ai cum sa alegi in dragoste.

Eu nu cred ca exista barbat coorvar sau casanova cum ii spui tu. Exista doar partenera care-i permite sa fie asa.

"am spus stop si nu am rezistat"... De ce ar fi el vinovat pentru asta?
Anubis
Postat pe 28 Aprilie 2012 16:03
Exact. Lac fr broasc este? Dar broasc fr lac? Na, acum putei da cu pietre!
Axl_R
Postat pe 28 Aprilie 2012 16:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
salut 63 De la: liaiedera 5 Decembrie 2010 22:40
din curiozitate... 54 De la: stella_floare 26 Martie 2012 00:01
Nulitatea sentimentelor ofera echilibru 559 De la: _blondyna 29 Iulie 2013 13:00
este posibil? 5 De la: garbo068263 2 Noiembrie 2009 16:23
de ce sa fii bun, cand toti ceilanti sunt rai? 42 De la: moment31 16 Octombrie 2009 17:50
Setari Cookie-uri