Ce parere aveti despre stiinta lumeasca? Si despre stiinta duhovniceasca?

flor'shico... cei "interesati cu adevarat" mai filtreaza "informatia"
(nu are legatura cu tzeava de la fabrica, prin care iese berea nefiltrata)
Thor_again
Postat pe 30 Aprilie 2011 10:39
De la: jeanette40, la data 2011-04-29 22:27:20sfanta Irina unde era .....da' nu-ti spuse draga nimenea ca internetul e .......unealta diavolului????????
Eu doar am intrebat...Dupa moartea mea,,,asa zisii credinciosi o sa imi pupe si mie moastele....si o sa se roage la mine pt ca eu am fost credincioasa....Oamenii sunt usor de manipulat de preoti excroci
ingerasulluptator
Postat pe 30 Aprilie 2011 16:45
NICI UNA SI NICI CEALALTA NU SUNT STIINTE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
TIMP PIERDUT INUTIL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!
garbo173858
Postat pe 30 Aprilie 2011 21:32
Adica ca femeile care nu au creier nu stiu sa se conduca singure si de asta le conduc barbatii si profita de ele...Tot barbatii le invata pe femei lucruri rele,,,sa fie usuratice ca sa aiba ei sex non stop,,,apoi tot ei le judeca ca fac si dreg,nu le ajuta...De asta este bine sa nu te iei dupa capul oamenilor...Pt ca oamenii te invata lucruri rele,,apoi tot ei te judeca ca faci si dregi ca esti rau ca lumea este rea...Dar cine face ceva ca lumea sa devina mai buna...Toti fac doar rautati apoi se judeca si se chinuie unii pe altii....
ingerasulluptator
Postat pe 30 Aprilie 2011 21:34
Ciao! de ce nu te spovedesti in fata ta .... recunoaste-ti "greselile" in primul rand fata de tine ... si daca tu crezi ca e posibil sa uiti ceva, scrie. Scrie tot ce-ti amintesti.....scrie si azi si maine ..... pana vei descoperi ca...sau umplut, poate, cateva pagini. Scrie pana simti ca inima ta e linistita. Tu esti cel mai bun duhovnic pentru tine . Iarta-te, binecuvanteaza-te si mergi mai departe. Alege viata in viata ta ..... Lasa trecutul, e mort ..... pute....lasa viitorul....ACUM e cel mai important. Liberul arbitru functioneaza ....ceea ce alegi ACUM asa e viitorul tau. Acum e in fiecare secunda. Lasa gandurile. Asculta-ti inima. Ea stie intotdeauna ce e mai bine pentru tine. Obisnuieste-ti "capu'" sa asculte de "inima"! Sa ai o zi buna si sa nu uiti ca cel mai bun sfatuitor pentru tine esti chiar tu!
m_focsa
Postat pe 1 Mai 2011 09:38
Amandoua sunt facute de oameni. Doar cauza difera
garbo074653
Postat pe 1 Mai 2011 09:39
Nu exista nici rau, nu exista nici bine. EXISTA numai. Unii dintre noi aleg sa faca pasi in viata pentru ca asa TREBUIE. Nu scrie nicaieri ca asa trebuie. Unii aleg sa fie stapani, altii aleg sa fie slugi si altii aleg sa fie liberi. Numai ca toate costa CEVA. Depinde de fiecare din noi ce alegem. Nesiguranta, frica, lenea, ignoranta fata de propria persoana ...... duce... ca la un moment dat sa alegem ceva. Nu e vorba de prostie ci e vorba de neiubire. Cum poti spune ca iubesti pe cineva cand tocmai pe tine nu dai 2 lei. Sunt persoane care considera ca chintesenta vietii e bunastarea materiala. E ok! Atunci hotarat lucru se va gasi cineva sau ceva care sa le satisfaca aceasta nevoie. Altii considera "fie cum o fie numai sa fie". Si asta e ok! Dar atunci va fi un dezechilibru la acea persoana. Atunci apar nemultumirile, suferinta, drama, victimizarile, frustrarile, gelozia si cate si mai cate! Si asa e ok! Are vreo importanta pentru altcineva?!!! Sunt alegerile tale .... Fiecare are alegerile lui isi traieste viata asa cum hotaraste. Cine se simte "curat" sa puna mana pe piatra .....!!!!!! Sa aveti o zi buna!
m_focsa
Postat pe 1 Mai 2011 09:56
NIHIL SINE DEO . Ne pierdem credinta, ne pierdem constiinta , ne pierdem ratiunea, ne pierdem pe noi . Toti cei care sau intors impotriva lui Dumnezeu , negandu-l = ucigand , cei care au facut crime, orori impotriva umanitatii au sfarsit prin a inebuni si sau sinucigandu-se ori cu un glont in cap dupa caz. Personal cred ca n-au fost niciodata sanatosi la mansarda . Parerea mea , nu vad de ce un om ar nega pe Dumnezeu, poate doar daca are o problema de ratiune si constiinta sau vrea sa se intoarca in grota. Evident nu neg nici stiinta fara de care ne-am intoarce tot la grota . Deci, una fara alta nu se poate . Totul se rezuma la faptul ca stiinta sa nu incapa pe mana unor animale bipede fara Dumnezeu , simplu .
garbo174243
Postat pe 4 Mai 2011 02:40
serios, garbo? dupa logica ta, se pare ca eu as vrea sa ma intorc in grota, si nici rationala si cu constiinta nu sunt.
si se pare ca ma asteapta nebunia si/sau sinuciderea...

cata intoleranta! nu ma mai mir ca inchizitia spaniola a avut atata succes...
michelle_
Postat pe 4 Mai 2011 07:14
243... si tocmai cind ziceam ca e decapitata Al-Qaeda, uite de unde rasar "efectele civilizatiei"...
quasaria
Postat pe 4 Mai 2011 07:21
De la: garbo174243, la data 2011-05-04 02:40:58NIHIL SINE DEO . Ne pierdem credinta, ne pierdem constiinta , ne pierdem ratiunea, ne pierdem pe noi . Toti cei care sau intors impotriva lui Dumnezeu , negandu-l = ucigand , cei care au facut crime, orori impotriva umanitatii au sfarsit prin a inebuni si sau sinucigandu-se ori cu un glont in cap dupa caz. Personal cred ca n-au fost niciodata sanatosi la mansarda . Parerea mea , nu vad de ce un om ar nega pe Dumnezeu, poate doar daca are o problema de ratiune si constiinta sau vrea sa se intoarca in grota. Evident nu neg nici stiinta fara de care ne-am intoarce tot la grota . Deci, una fara alta nu se poate . Totul se rezuma la faptul ca stiinta sa nu incapa pe mana unor animale bipede fara Dumnezeu , simplu .


La cine faci tu referire atunci cand zici ca cei care au facut crime s-au intors impotriva lui Dumnezeu? Probabil nu stii ca cele mai mari donatii catre biserica catolica sunt din partea mafiei (bineninteles ca nimeni nu ar recunoaste pentru ca afacerea e afacere...nu conteaza de unde vin banii), sau vrei sa zici ceva de Hitler...el omora evrei pentru ca inaintasii acestora l-au omorat pe Cristos (deci, un inger luptator...in adevaratul sens al cuvantului), dar cate crime nu s-au savarsit in numele bisericii? E... ce sa facem, concurenta era acerba in acele vremuri si "piata" se penetra cu sabia. Si apoi, ce e aia stiinta duhovniceasca? Este o stiinta? Se studiaza ceva anume (in afara de acea carte unica)...face noi descoperiri, avanseaza intr-o anumita directie? Stiinta aia bate pasul pe loc si mai mult, nici nu are cum sa avanseze pentru ca e interzis sa cercetezi, trebuie doar sa crezi si bineinteles sa donezi... eu as zice ca religia e o afacere foarte extinsa.
ROI2009
Postat pe 4 Mai 2011 10:24
Tu sti mai bine daca vrei la grota sau poate e alegerea fiecaruia dar oricum ma bucur pt reactia voastra , cei care se arunca in aer cu scopul sa mai ia cu el inca vreo 20 e clar ca n-are nici un Dumnezeu si la cat sunt de convisi e greu sa porti un dialog cu ei sau sa le vorbesti de justitie si drepturile omului . Daca ar fi mai multi oameni care sa fie asa pe pozitie ca voi , sunteti bune tocmai de aceea nu m-am plictisit pe garbo . Din pacate, ce discutii am auzit ieri si am vazut la tv m-au facut sa regret ca sunt ROMAN, acusica aci parca mai respir nitel aer . Tineti-o tot asa ca mie imi place pana la urma tot femeile stiu ce vor
garbo174243
Postat pe 4 Mai 2011 16:35
La inceput si" ma fia " a fost considerat un lucru bun dupa acea a degenerat . Asta se intampla cand intr-un stat cu pretentii de civilizatie justitia e de forma , acolo unde nu exista justie nu exista nimic decat HAOS si ANARHIE . Daca ea nu functioneaza atunci oamenii pt a se apara gasesc o forma de organizare si uite asa tot felul de organisme , nebuni si disperati care sa se apere pt ca ei se simt nedreptatiti, marginalizati, discriminati , umiliti , furati care dupa blocuri suntem noi... etc. pt ca nu mai au nici o asteptare de la nimeni. Nu le gasesc vreo scuza dar asta e forma lor de gandire si de aparare. Primele formulari de jurist prudenta care au stat la baza inchegarii unui cod penal au fost cutuma si nu intamplator cele 1o porunci . Mai departe va las pe voi .....
garbo174243
Postat pe 4 Mai 2011 16:52
De la: garbo174243, la data 2011-05-04 16:35:03Tu sti mai bine daca vrei la grota sau poate e alegerea fiecaruia dar oricum ma bucur pt reactia voastra , cei care se arunca in aer cu scopul sa mai ia cu el inca vreo 20 e clar ca n-are nici un Dumnezeu si la cat sunt de convisi e greu sa porti un dialog cu ei sau sa le vorbesti de justitie si drepturile omului . Daca ar fi mai multi oameni care sa fie asa pe pozitie ca voi , sunteti bune tocmai de aceea nu m-am plictisit pe garbo . Din pacate, ce discutii am auzit ieri si am vazut la tv m-au facut sa regret ca sunt ROMAN, acusica aci parca mai respir nitel aer . Tineti-o tot asa ca mie imi place pana la urma tot femeile stiu ce vor


Eu nu vad ca ai incerca sa porti un dialog...de fapt nici nu ai avea ce sa zici...decat probabil povestioara aia cu "grota"...cam putin cred eu, mai ales ca acum sunt atatea povesti incat ai putea alege cu totul alta...ce zici de "Tinerete fara batranete si viata fara de moarte? Aduce cu povestile celelalte? Apoi ce legatura are justitia cu biserica...sau cu drepturile omului...mai ales ca nimeni nu ti-a ingradit dreptul sa iti croiesti calea spre hotelul ala de 7 stele, eu ma multumesc cu mult mai putin pentru un viitor incert, asa ca merg dupa principiul ala vechi sa nu dai vrabia din mana. Oricum ti-a trecut vreodata prin cap ca totul e doar o manipulare pentru beneficiul prezent (nu viitor) al unei "elite". Probabil ca nu...cercetarea e cu desavarsire interzisa... Sa-mi trimiti si mie niste poze, dupa ce ajungi la floricele...pe adresa...Grota de foc doar ca sa stiu ce am pierdut.
ROI2009
Postat pe 5 Mai 2011 09:46
Astea ca sa crezi si sa nu cercetezi este o poveste nemuritoare....Stiinta duhovniceasca se acumuleaza prin rugaciunea si trairea vietii cinstite Cu Dumnezeu fata de oameni...De asta se pune ca un om fara credinta care nu se roaga are minte de gaina....Dar sunt multi oameni care se roaga dar sunt rai si nu duc o viata cinstita de asta degeaba se roaga ca sarsaila le incurca mintea de nu mai se inteleg nici macar pe ei.....Ca sa poti inainta in viata duhovniceasca,,,trebuie sa te pocaiesti de toate relele si pacatele si sa te stradui sa duci o viata cinstita si curata cu Dumnezeu....Sa il rogi pe Dumnezeu sa te ajute sa iti dea putere,pt ca noi oamenii suntem neputinciosi....Ca un om sa poata gandi curat,,,trebuie sa traiasca curat cu Dumnezeu.....Un pocait care este cinstit,nu ii lasa pe altii sa profte de el...Pt ca un pocait care lasa pe alti oameni sa profite de el,,inseamna ca si el profita de altii si nu este un crestin care duce o viata curata....Pt ca Dumnezeu nu invata pe oameni sa devina si profitori si lenesi...Crestinii adevarati nu tolereaza minciuna si nu incurajeaza lenea si profitul....Cunostintele duhovnicesti se acumulleaza in timp,,daca crestinul face fapte bune....Dar multi nu inteleg ce inseamna fapte bune...Fapte buna inseamna sa ii ajuti pe altii sa devina mai buni mai umani,,,sa aiba un motivca sa se sileasca sa devina mai buni....Fapta buna nu consta sa ii incurajezi pe altii sa devina lenesi si sa ii intretii.Pt ca toata lumea trebuie sa isi puna osul la munca...
ingerasulluptator
Postat pe 5 Mai 2011 21:11
Un om care nu se roaga si nu traieste o viata curata si nu este cinstit cu ceilalti oameni...Are minte de gaina si gandeste limitat,,,nu gandeste profund,nu poate intele esenta si nu poate gandi logic......Pe cand un om care se roaga si face fapte bune...si cum am am mai spus faptele bune consta sa ii ajuti pe altii sa devina mai umani,,sa ii dai un motiv,sa ai rabdare dar sa te feresti de el,sa nu il inveti sa devina un lenes si un profitor..Pt ca daca ii permiti sa profite de tine va face si cu ceilalti oameni si uite nu ai facut nimica bun si nu l-ai ajutat...Pe cand un om care se roaga,,traieste curat,gandeste profund,,,cunostiintele lui devin cat mai aprofundate...Pt ca este Revelatia,,,,trebuie smerenie,,,sa il lasi pe Dumnezeu sa iti intre in minte si in inima...Trebuie doar sa il lasi...Cum poti intelege ce lucruri vin de la Dumnezeu....Lucrurile care vin de la Dumnezeu sunt asemanatoare cu cele 10 porunci...tu trebuie sa le analizezi si sa te rogi lui Dumnezeu sa te ajute sa le analizezi
ingerasulluptator
Postat pe 5 Mai 2011 21:18
De la: ingerasulluptator, la data 2011-05-05 21:11:46Astea ca sa crezi si sa nu cercetezi este o poveste nemuritoare....Stiinta duhovniceasca se acumuleaza prin rugaciunea si trairea vietii cinstite Cu Dumnezeu fata de oameni...De asta se pune ca un om fara credinta care nu se roaga are minte de gaina....

Daca un om este fara credinta, normal ca nu se roaga, iar asta cu "mintea de gaina" nu stiu unde se spune, iar cu rugaciunile alea catre Dumnezeu ca sa-ti dea minte...iti dai si tu seama ca e doar un esec, sau timp pierdut degeaba, nu trebuie sa-ti spun eu asta.

Dar sunt multi oameni care se roaga dar sunt rai si nu duc o viata cinstita de asta degeaba se roaga ca sarsaila le incurca mintea de nu mai se inteleg nici macar pe ei....

Daca se roaga de ce sunt rai, ca tocmai ai zis ca acumulezi stiinta din aia "duhovniceasca" si esti bun...deci la a treia fraza ai contrazis-o pe prima: daca se roaga atunci sunt buni...si ailalti care nu-s ca ei sunt rai ...ca asa e modelul pe care se bazeaza stiinta ta...

Ca sa poti inainta in viata duhovniceasca,,,trebuie sa te pocaiesti de toate relele si pacatele si sa te stradui sa duci o viata cinstita si curata cu Dumnezeu....Sa il rogi pe Dumnezeu sa te ajute sa iti dea putere,pt ca noi oamenii suntem neputinciosi....

Da aici sunt de acord cu tine...rugaciunile, habotnicia in general, cea pe care o propavaduiesti tu, denota o neputinta, o neincredere in persoana proprie, astepti totul sa vina de undeva de sus, pentru ca nu esti in stare sa-ti rezolvi singura problemele, dar sa stii ca altii si le rezolva fara ajutoare miraculoase, doar folosindu-si...mintea aia de gaina cum ziceai tu mai devreme...probabil superioara in diverse situatii

Ca un om sa poata gandi curat,,,trebuie sa traiasca curat cu Dumnezeu.....Un pocait care este cinstit,nu ii lasa pe altii sa profte de el...Pt ca un pocait care lasa pe alti oameni sa profite de el,,inseamna ca si el profita de altii si nu este un crestin care duce o viata curata....Pt ca Dumnezeu nu invata pe oameni sa devina si profitori si lenesi...Crestinii adevarati nu tolereaza minciuna si nu incurajeaza lenea si profitul....

Un pocait, chiar ii lasa pe altii sa profite de el, ajunge la biserica...in fata sunt cersetorii, aia care n-au muncit niciodata, lenesi si betivi. Pocaitul ala al tau ce face? Le da bani, ca na el e om milos...apoi intra in biserica, mai da bani si acolo...ca preotul construieste si el ceva...si nici casa parohiala nu e prea eleganta...si probabil ca nu are jacuzzi...iar a mai profitat cineva de pe urma pocaitului, ca sa nu mai zic ca la intrare in biserica e chiosculetul ala de face "specula" adica afaceri vinde lumanarele de 10 bani cu un leu...alt profitor...sau o icoana la fel supraevaluata...pretul de fabricatie 2 lei, timpul pierdut de preot pentru a o sfinti 20 sec, rezultatul...10 lei. Nu te speria ca doar ti-am zis ca e doar o afacere...si inca una importanta ...extinsa. Si inca nu am ajuns la cat platesti sa ingropi pe cineva, sau pentru o cununie religioasa...iar s-a profitat de saracul pocait...si cand ajunge acasa...fara nici un ban in buzunar, afla de la televizor ca e dator sa construiasca Catedrala Neamului si ca nu-l costa decat 2 pachete de tigari pe saptamana, dar el nu e fumator...asa ca de ce sa-si cumpere tigari? Si nici nu poate renunta la doua pachete de tigari ca nu le are...nu le-a cumparat niciodata.

Cunostintele duhovnicesti se acumulleaza in timp,,daca crestinul face fapte bune....Dar multi nu inteleg ce inseamna fapte bune...Fapte buna inseamna sa ii ajuti pe altii sa devina mai buni mai umani,,,sa aiba un motivca sa se sileasca sa devina mai buni....Fapta buna nu consta sa ii incurajezi pe altii sa devina lenesi si sa ii intretii.Pt ca toata lumea trebuie sa isi puna osul la munca...


Tot ar trebui sa mai explicitezi ce inseamna cunostintele alea si in ce constau ca pana acum ziceai ca le acumulezi prin rugaciune, iar acum ai revenit si ai zis altceva, si mai vreau sa stiu si in ce constau ca faci bine sau rau...tot atat de tembel esti ca si inainte de fapta ta, ca sa nu mai spun ca e atat de greu de definit ce inseamna bine sau rau ca nici nu-ti poti imagina...mai ales ca...contrar invatamintelor pe care le tragi in biserica precum ca lumea are doar alb si negru...oricine poate obsertva ca de fapt sunt doar nuante gri pe care un observator le poate asocia cu alb sau negru...si fiecare observator face diferit asocierea asta...pentru ca lumea nu-i un sistem binar cu 1 si 0, si chiar si la calculator mai exista si alte nivele de tensiune...nu doar 0 si +5V , dar in final, o regula interna face diferentierea dintre 0 si 1 logic, regula care la tine lipseste din carte unica, deci urmare fiecare binevoitor o interpreteaza dupa propria dorinta.
ROI2009
Postat pe 6 Mai 2011 02:05
De la: ingerasulluptator, la data 2011-05-05 21:18:40 Un om care nu se roaga si nu traieste o viata curata si nu este cinstit cu ceilalti oameni...Are minte de gaina si gandeste limitat,,,nu gandeste profund,nu poate intele esenta si nu poate gandi logic......Pe cand un om care se roaga si face fapte bune...si cum am am mai spus faptele bune consta sa ii ajuti pe altii sa devina mai umani,,sa ii dai un motiv,sa ai rabdare dar sa te feresti de el,sa nu il inveti sa devina un lenes si un profitor..Pt ca daca ii permiti sa profite de tine va face si cu ceilalti oameni si uite nu ai facut nimica bun si nu l-ai ajutat...Pe cand un om care se roaga,,traieste curat,gandeste profund,,,cunostiintele lui devin cat mai aprofundate...Pt ca este Revelatia,,,,trebuie smerenie,,,sa il lasi pe Dumnezeu sa iti intre in minte si in inima...Trebuie doar sa il lasi...Cum poti intelege ce lucruri vin de la Dumnezeu....Lucrurile care vin de la Dumnezeu sunt asemanatoare cu cele 10 porunci...tu trebuie sa le analizezi si sa te rogi lui Dumnezeu sa te ajute sa le analizezi


Eu cred ca e invers...un habotnic, care considera ca singura carte e Biblia si aia trebuie citita si rascitita de zeci de mii de ori pana o inveti pe de rost..ala e cel care gandeste limitat. Iar teoria cu ala credinciosul e bun si ceilalti sunt rai e iar o prostie...valorile morale le avem din copilarie ...sa nu minti, sa nu ranesti semenii si sa nu omori...si sunt destui atei caer le respecta mai bine decat credinciosii, ca sa nu mai zic ca in lume mai exista si alte credinte decat crestinismul, care pana la urma au tot atatea dovezi ca si a ta...(zero). Normal sa consideri stiintele palpabile ca fiind dusmanul povestilor din biblie din moment ce desfiinteaza unul cate unul toate miturile. Pamantul a devenit rotund, curcubeul se formeaza prin disocierea luminii albe in partile componente la trecerea prin picaturile de apa si nu asa cum sustinea cinstita biserica si stiinta aia duhovniceasca... Iar daca vorbim despre bunatatea aia venita din rugaciuni..o sa-ti aduc aminte ca cel care a indraznit sa afirme ca pamantul e rotund a facut cunostinta cu bunatatea aia de dupa rugaciuni: stiinta duhovniceasca...
ROI2009
Postat pe 6 Mai 2011 02:20
Am uitat sa mentionez ca astronomia a demonstrat cum s-au format planetele si stele, ca genetica a aratat ca omul poate face copii fidele ale "creatiei" denumite clone si mai ales...ca tot te intrebam o data, Noe, sotia si baietii, indiferent in ce pozitie si-o puneau (in cazul in care erau albi) nu puteau avea copii negri si nici galbeni, precum asiaticii si nici rosii, precum indienii americani, combinarea genelor in asa fel incat sa rezulte cele 4 mari rase de oameni nu e posibila, dar ei au fost singurii ramasi dupa potop, asa ca, trebuie sa recunoastem ca biblia ramane o culegere de povesti nemuritoare, un mijloc de manipulare si crearea unui mediu bun pentru afaceri.
Raiul si Iadul o metoda prin care sa-ti accepti viata de rahat...in speranta ca nu ai fost marioneta degeaba..."lasa ca eu voi ajunge in Rai"...ghinion... toti vad ca ajungi in pamant pe post de mancare la viermi...dar sustin contrariul...vrei sa stii povestea aia cu imparatul ce umbla gol pe strada in locul hainelor de aur promise? Nimeni nu zicea nimic...pentru ca, daca nu vedeai hainele...aveai minte de gaina, si cine sa recunoasca asa ceva
ROI2009
Postat pe 6 Mai 2011 03:05
Preotii nu sunt interesati sa ii invete pe oameni de bine sa ii ajute...Pt ca si preotii inainte ca sa poata ajuta pe altii sa se construiasca mai intai trebuie sa se construiasca pe ei....Preotii nu isi dau interesul ca oamenii sa invete ceva..Cum nici profesoriii nu isi dau interesul....Ei explica,vorbesc dar nimeni nu intelege nimic....Legea oamenilor este ca fiecare trebuie sa invete singur..Nimeni nu invata pe nimeni de bine dar in schimb ii invata de rau,,si apoi tot ei ii judeca....Un om care nu are credinta nu are cum sa intelega....Pt ca este limitat in gandire
ingerasulluptator
Postat pe 6 Mai 2011 16:34
Un ateu nu poate gandi pozitiv si nu este cinstit..Pt ca toate gandurile bune doar de la Dumnezeu vin....Si daca omul este pocait de pacate si se straduie sa faca voia lui Dumnezeu...Dumnezeu ii da omului pocait de pacate sa gandeasca pozitiv si curat si sa fie un om cinstit cu calitati umane......Pe cand un ateu care nu crede in Dumnezeu...Nu poate gandi pozitiv,,nu poate fii cinstit,pt ca are o gandire total haotica si cat ar vorbi nimeni nu intelege nimic...Nu zic sunt multi preoti atei care nu fac voia lui Dumnezeu....Dar ei sunt farisei si nu traiesc curat si sunt excroci de asta nu au HAR de la Dumnezeu
ingerasulluptator
Postat pe 6 Mai 2011 16:40
Ingeras...unde esti acu'?
nuti_vio
Postat pe 6 Mai 2011 16:41
preoti atei
tine-ma, doamne, ca imi plezneste ficatul de atata ras!
Thor_again
Postat pe 6 Mai 2011 16:49
De la: Thor_again, la data 2011-05-06 16:49:44preoti atei
tine-ma, doamne, ca imi plezneste ficatul de atata ras!
Pai preoti atei care nu fac nimica ca sa ii ajute pe oameni cu toate ca asta este datoria lor....Preotii nu au har pt ca nu au credinta si nu duc o viata curata sunt excroci...La teorie sunt buni dar si pe ei practca ii omoara si ei mii de defecte si slabiciuni pt ca sunt pacatosii..PAI MULTI PREOTI DOAR PREDICA PT ALTII,,dar si ei sunt foarte pacatosi si nu ai ce sfat Dumnezeiesc sa iei de le ei....Pt ca si ei sunt distructivi....nu sunt cinstiti...preotii ii judeca pe oameni de ce iau prigonit pe asa zisii sfinti...Pai sfintii daca nu au pus mana pe par sa ii altioasca pe pacatosi,daca au fost si ei fraieri..Dar si sfintii tot barbati au fost si barbatii sunt excroci si barbatii au profitat mereu de pe urma femeilor de asta cred ca nici pe ei nu i-a ajutat Dumnezeu si au fost slabi....pt ca ce asa cum altii predica pacatul,,,asa altii predica pe Dumnezeu..Viata corecta
ingerasulluptator
Postat pe 6 Mai 2011 17:02
Parerea mea , DRAGA MEA ROI2009 fara malitiozitate , nu cred ca ai citit cu atentie si oricum ideea nu e sa fac polemica si nici sa convertesc pe nimeni , departe de mine . Fiecare om are dreptul sa creada sau nu in Dumnezeu , problema este ca cei care nu inteleg diferenta dintre a face rau si a nu face rau ( obligatia de a face ), nu pot trai in societate ,astfel ajung ori la marginea societatii ori f sus prin tot felul de matrapazlacuri , eludand toate legile si cele sociale si cele ale lui Dumnezeu, pana l-a urma nu pleaca nimeni pana nu-si plateste datoriile . Acum ma vad nevoita sa precizez again and again ca NU TOTI care ajung in top sunt infractori si rebuturi parvenite SI EVIDENT Nu toti care ajung la marginea societatii sunt niste infractori sau nenorociti ci evident in cazul asta este rezultatul mentalitatii societatii colective mai exact lipsa de umanitate . Nu vreau sa te conving de nimic, este alegerea ta cum iti traiesti viata si in ce crezi, dar atata timp cat se eludeaza legea toata lumea trebuie sa inteleaga ca se ajunge la un mare balumuc. O infractiune nepedepsita atrage dupa ea o alta infractiune si tot asa pe principiul azi un ou maine un bou , mai rau exista tendinta fireasca ca omul sa isi caute singur dreptatea . Nu am facut in viata mea politica si nici nu o sa fac ,sant prea mica - un fir de praf pt lumea asta mare si nu ma interezeaza ,daca ar fi sa ma inscriu intr-un partid m-as inscrie in partidul lui Dumnezeu, dar nu stiu daca ma primeste pt ca evident nici eu nu sunt fara de pacat Slava Domnului . O admir si o invidiez in acelasi timp pe INGERASUL pentru puterea ei de a crede si pentru dorinta de a le mai deschide ohii si la altii si inca ceva eu nu am spus never sa te rogi la preoti pana la urma e vorba de ce alegi tu sa fi ,de propriul tau eu si cum ti-ai dorii sa traiesti . Eu imi doresc sa traiesc intr-o tara linistita unde se respecta legea si valorile . Noi inca nu stim sa ne respectam intre noi, ce pretentie sa mai avem la altii sa ne respecte si mai rau decat atat nici nu vrem sa ne mobilizam pe principiul las-o mai, ca merge ase ... ase ca ... ne meritam soarta . Degeaba plangem ca e greu, caci daca e sa punem mana de la mana sa ne ajutam intre noi incepe raca si toti stau cu mainile incrucisate si de strambe si vorbe intoarse si ras intoarse nici dracu nu ne intrece . Dupa parerea mea, nici Dumnezeu nici cel cu coarne nu ne mai ajuta ca i-am speriat pe toti. Singura sansa pe care eu o mai vad posibila este sa ne indreptam spre UMANITATE , sa punem mana sa ne judecam pe noi insine si apoi sa punem mana pe carte si sa invatam dracului legile : drepturile si obligatii unui om- cetatean al acestei planete ca sa ne putem intele odata , ca asa degeaba vorbim ca nu avem cu cine. Oamenii nu pricep, e ca si cum le vorbesti limbi straine si apare alta problema : prost,i prosti dar multi si.... nici prostia nu stie carte. Asa daca toti ne cunoastem drepturile si obligatiile si toti vorbim aceeasi "limba " strict in acest sens precizez , atunci ne putem intelege indiferent de bisericute pt ca the rules is the rules . Sa va mai spun parerea mea , poate gresesc dar nu-i nimic ca are cine ma judeca Slava Domnului , in orice" casa " inainte sa faci ordine si curatenie faci dezordine si o intorci cu fundul in sus, abea dupa ce ai dereticat peste tot poti spune DA acum am facut curatenie . Ca sa fac o gluma va mai spun ca: asa e si cu femeia pana nu o "deretici " bine nu e multumita , mai rau daca o lasi asa nedereticata bine si nepusa la punct s-ar putea sa-ti mai dea si cu tigaia in cap si pe buna dreptate . Deci , incarcati prastia ... astept .
garbo174243
Postat pe 6 Mai 2011 22:40
am vrut sa scriu the rules are the rules dar m-am molipsit si eu de la romanii adevarati cu casi si cu este buni , este rai , in fine si mai sunt o duzina dar... neesential , oricum stiu ca mai sunt persoane citite pe aici asa ca nu ma deranjeaza sa mai invat si eu niste the rules .
garbo174243
Postat pe 6 Mai 2011 22:57
243, cand te va mai cunoaste lumea, poti sa scrii fara grija cu "este buni, este rai" sau "este boulangii" ori cum vrei tu, asa cum ne mai prostim si noi, fara teama ca te-ar crede cineva analfabeta. Trebuie doar sa fii un pic mai cunoscut si neaparat sa scrii asa doar cand glumesti sau ironizezi, altfel, chiar vei trece drept militian
Thor_again
Postat pe 6 Mai 2011 23:04
dar las-o mai usor cu ingerasul
Freya__
Postat pe 6 Mai 2011 23:07
Si militean= este om . Nu conteaza cat de lung ai parul ,ci conteaza cat si cum gandesti . Nu judec pe nimeni dupa" haina", ci dupa vorba ,dupa port , dupa suflet , dupa cat si cum gandeste . Acuma deh,mi-ai dat nas lu' Ivan .... sper ca nu . E vorba doar de cum gandesc eu . Si da, iar ai dreptate, padure fara uscaturi... nu sa exista , dar exista o explicatie .... Am incheiat the subject .
garbo174243
Postat pe 7 Mai 2011 02:19
[quote name='ingerasulluptator' date='2011-05-06 17:02:48'Dar si sfintii tot barbati au fost si barbatii sunt excroci

Pana la urma ai ajuns singura la concluzia mea...Biblia e o carte scrisa de niste escroci: asa cum bine spui tu acolo (vechiul testament era cu povestile nemuritoare), iar noul testament: culegere de texte scrise de niste...escroci asa cum bine i-ai numit tu
PS am presupus ca escroc ai vrut sa scrii, dar ti-a iesit excroc de la viteza, sau din nestiinta Ai putea sa te rogi sa mai fii luminata cu ceva gramatica, ortografie? only spelling at list!
ROI2009
Postat pe 7 Mai 2011 17:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
echilibrare energie personala 2 De la: ameno 23 Martie 2011 14:09
cartea de vizita a unei femei....... 9 De la: m_ada 24 August 2010 00:01
Sfaturi si indemnuri ale parintelui Arsenie Boca 5 De la: nazirra 12 August 2010 16:31
acordati atentie viselor din timpul noptii?? 159 De la: Ralu_Garbo 30 Iulie 2009 00:42
De ce femeile numai au grija de ele dupa ce se casatoresc?? 191 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:36
Setari Cookie-uri