Rezista relatia de cuplu cand sotul este mai mic cu 12 ani???

Cititi blogul lui EU_GEMINY..si veti iubi femeile care au peste 40 de ani!!
elisabeta_boia
Postat pe 23 Aprilie 2011 08:40
De la: ddanielle, la data 2011-04-05 19:58:21rezista pe naiba, hai sa fim sreriosi

invidioaso ai facut-o si nu a mers? lasa-ti fata in pace, nu ii mai bagati in cap ca nu merge bla bla bla
MARILENA_25
Postat pe 24 Aprilie 2011 07:46
De la: ddanielle, la data 2011-04-05 19:58:21rezista pe naiba, hai sa fim sreriosi

invidioaso ai facut-o si nu a mers? lasa-ti fata in pace, nu ii mai bagati in cap ca nu merge bla bla bla
MARILENA_25
Postat pe 24 Aprilie 2011 07:46
Am citit comentariile acum o saptamana.
sa-ti raspund din experientea mea,dupa o relatie de 12 ani cu un barbat mai mica ca mine cu 12 ani
Depinde numai si numai de el daca te iubeste cu adevarat,daca nu ii este rusine cu tine, daca poate tine piept ironiilor si bascaliei semenilor si mai ales daca te considera in primul rand iubita si apoi :mama.sora. prietena si ce mai reusim noi sa mai fim prin natura firii noaste.
Dupa 12 ani am simtit ca nu mai este fericit cu mine,ca sta trist,ca nu mai comunica, ca ofteaza si plange in somn,ca veselia care o arata cand ne vedeam se transforma in veselia de a povesti despre altcineva nu conteaza cine(o alta femeie) cand povestea despre ea erea pur si simplu transfigurat pana si faptul ca injura abject lui i se parea simpatic si haios.
Atunci mi-am dat seama ca e indragostit si ca eu nu mai eream pentru el ceeace am fost o data,am incercat sa discut cu el dar nu a vrut sa spuna nimik.
Se spune ca atunci cind iubesti trebuie sa iubesti cu mana deschisa nu cu pumnul strans si daca vrei ca omul pe care il iubesti sa fie fericit trebuie sa ii dai drumul sa-si caute fericirea.
Asta am facut eu ,l-am lasat sa fie fericit si liber.
Nu este obligatoriu sa se intample la toata lumea la fel,sunt fel si fel de situatii si nimeni nu stie mai bine decat tine ce anume este intre voi
Dar sa stii ca noi femeile avem acel simt atunci cind ceva nu mai e ca inainte ne dam seama nu trebuie sa ne spuna cineva.
Daca ai taria sa suporti despartirea daca el asta hotareste , samergi mai departe si sa pastrezi tot cea fost frumos fara sa ajungeti la lucruri urate si murdare este foarte bine
Deasemeni trebuie sa ai grije cum arati si sa te iubesti in primul rand pe tine dupa care poti spune ca-l iubesti intradevar si pe el.
la mine deja au trecut 2 luni
viata merge inainte si daca a fost sufletul meu pereche sunt sigura ca ne vom mai intilni poate in alta viata
iar dac a fost doar o datorie karmica si asa a fost sa fim tovarasi de drum pentru cei 12 ani petrecuti impreuna se pare ca drumul nostru in comun s-a sfirsit, pastrez doar amintirile frumoase ,i-am urat tot binele din lume si sunt sigura ca fiecare avem o soarta in lumea asta si un rost
PASTE FERICIT!
garbo184944
Postat pe 24 Aprilie 2011 08:41
Hristos a inviat...
Nu..nu rezista cu o diferenta atat de mare.....el va privi totdeauna o tipa de varsta lui mai tanara....
Chiar daca aratam bine......un fruct proaspat este mai bun decat unul un pic vested...Asta i adevarul....
Important este sa incercam sa fim fericiti macar un timp...Unii cauta fericirea o viata si nu o gasesc....Spune multumesc ptr fiecare clipa fericita alaturi de el....Atat
HeleneLefort
Postat pe 24 Aprilie 2011 09:00
Postez un blog scris de un barbat, care a raspuns la aceeasi intrebare:
Aseara am adormit privind la TV, prea devreme, drept pentru care m-am trezit la 5....Hmmm prea devreme pentru mine. Am intrat pe net si am gasit mai multe mesaje, printre care si acesta...M-am gandit sa raspund asa ca.....rapid, cafea si ..la scris.
Stimate Domn,
m-ai impresionat cu absolut toate postarile - marturisiri, povesti de viata, concluzii bine punctate.
As vrea sa-ti propun un subiect care ma macina de mai multa vreme: relatia intre un barbat si o femeie in care ea este cu 10 ani mai mare, pentru un interval intre 33 si 43 de ani. Cum trebuie sa simta si sa cunoasca barbatul o astfel de intamplare?
Multumesc. Cu bine,
mm(confidential)
Am gasit ca este un subiect care ar putea interesa pe mai multa lume asa ca....

Stimata doamna mai mare cu 10 ani decat El,

Habar nu am. Nu am avut o relatie cu o femeie mai mare decat mine, poate doar cand aveam intre 15-22 ani, ceea ce nu cred ca este subiectul nostru.

Sincer sa fiu mie mi-a fost greu intr-o relatie cu mine la 36 ani si o fata de 22 ani. Mie imi statea bine, probabil eram vazut intr-un anume fel de restul, cu intrebari si raspunsuri. Raspunsurile pe ghicite. Dar nu m-a deranjat o perioada. Perioada 1 din etapele relatiei de iubire.

Se zice ca iubirea are mai multe etape:
1. Indragostirea, starea de euforie datorita unor hormoni, cand persoana de care te-ai indragostit este vazuta idealizat.
2. Prima constientizare, cand cei doi realizeaza ca sunt indivizi diferiti, vad deosebirile, invata sa traiasca cu ele. Sau nu.
3. Rutina, cand cei doi devin atat de familiari incat relatia se rutineaza, apar primele nemultumiri, stari de anxietate, pretentia ca celalalt sa gandeasca si sa actioneze identic. Si cand nu o face, traiesti un sentiment ca o dezamgire.
4. A doua constientizare, practic o a doua indragostire, cand capeti incredere in celalalt, te-ai hotarat ca va veti petrece viata impreuna.

Asa ca dupa perioada de euforie, a indragostirii, vine o perioada cand cei doi iubiti realizeaza diferentele dintre ei. Traiul in comun devine adaptabil la celalalt. Daca exista tabieturi si obisnuinte total diferite de ale tale, partenerul nu-si da seama de efortul tau pentru a te adapta. Nici tu nu-ti dai seama de efortul lui. Cel ce este obisnuit sa preia controlul relatiei va impune propriile tabieturi, propriul mod de viata fara a lua seama la cum a fost obisnuit celalalt. Daca intri in viata celuilalt ca o furtuna si-i schimbi radical modul de viata se numeste ca impui ceea ce crezi tu ca este bine, cum crezi tu ca este bine sa traiesti viata. Poate fi corect ceea ce vrei, dar impunerea este o constrangere psihica, transmite "daca nu faci ca mine ma pierzi". Santajul sentimental roade, mai tarziu se adauga inconstient la starile de iritare. Din punctul tau de vedere poate fi corect, dar celalalt va obosi candva sa-i fie anihilata vointa. Ceea ce doresti poate deveni vointa lui.

Copilul capata o educatie in timp, prin repetitie. Daca ii spui o singura data ca inainte de masa trebuie sa se spele pe maini, nu o va face de fiecare data, asa cum constitutia odata legiferata face un adult sa se conformeze ei. Ca sa devina o obisnuinta trebuie sa repete la fiecare masa, astfel sa devina automatism. Nu este indicat sa-l certi cand uita. "Ce ti-am spus eu?! Ti-am spus sa te speli pe maini inainte de masa. Fugi la baie!" - este o cearta, care nu face altceva decat sa creeze aversiune fata de spalatul pe maini si invata copilul sa fie certaret. Este o cearta gratuita. Daca repeti sa spui: "Te rog sa te speli pe maini inainte de masa." fara sa dai ochii peste cap de indignare, copilul va invata sa fie politicos si sigur vei primi "Ah da, am uitat, scuze." Sigur in timp automatismul de a se spala pe maini va intra in comportament.

Traiul in comun a doi indragostiti este un efort de adaptare. Sa presupunem ca eu obisnuiesc ca dupa ce am mancat sa-mi fac siesta cu un pahar de vin bun, o tigara si ceva sa-mi delecteze inteligenta. Iubita este obisnuita altfel, doreste sa-ti speli vasele, sa faci curatenie in bucatarie si abia apoi sa-ti faci siesta fara un stres in cap ca a ramas bucataria nearanjata. Nici sa o las singura nu ma simt bine, ca nu mi-am luat menajera (cu toate ca mai tarziu devine normal). Din constiinta ma alatur obiceiului ei, dar pentru mine este un deranj de confort. In sinea mea ma enerveaza, ma irita disconfortul. Este doar un exemplu de obisnuinte diferite. Cu timpul nu-ti mai este teama de o destramare a relatiei si izbucnesti: "Mai lasa-le naibii de vase murdare, acum vreau sa beau un pahar de vin. Acum am starea ca m-as delecta cu el. Sa ma apuc sa spal vasele si apoi sa ma delectez cu paharul de vin pentru mine este ca si cum dupa ce te dezbrac cu pasiune tu zici "Piua" sa asezi cu grija hainele pe umeras. Ori exact cand sa am orgasmul ma ridici de pe pat sa netezesti cearsaful, ca sta sifonat."

Fiecare si-a format propriul mod de viata, impunerea propriilor tabieturi este un disconfort pentru partener. Nu trebuie sa explodezi ca pare nefiresc conform punctului tau de vedere, ci sa ai rabdare, prin repetitie ajunge sa devina obisnuinta. Sa te obisnuiesti tu, ori el. E posibil sa apara un obicei nou, agreat in comun.

Revin la subiect. El 33, ea 43. Va veni o vreme cand el va simti diferenta de varsta. Eu personal simt diferenta de varsta intre femei de varsta cu mine si cele mai tinere. Mi se pare mai greu de trait cu cele de-o varsta cumine. Bineinteles ca exista mai multa toleranta si mai multa intelegere, iti accepta si defectele. Dar regreta schimbarile pe care le aduce varsta si insista sa-ti verifice sentimentele cu tot felul de teste. Daca nu primesc raspunsul dorit vor razbunare, fac ceva sa-ti amarasca viata, sa te simti si tu la randul tau execrabil. Cu toate ca nu esti de vina tu pentru regretele lor.

Sincer? Nu cred in sansele unei astfel de relatii. Dar ce sanse are orice relatie? La fel ca aceasta. Fiecare dragoste isi are vremea ei. In rest se traieste din amintirea ei si din obisnuinta. Maine daca intalnesc o persoana de care ma indragostesc si hotarasc ca viata alaturi de ea imi aduce fericire nu o sa refuz pentru cine stie ce motive. Poate chiar sa-mi arate viitorul ca pe un film si sa vad ca ne vom desparti dupa un timp, eu voi continua pentru momentul acela, pentru fericirea aceea.

Eu in relatia cu fata de 22 ani m-am gandit bine si am ajuns singur la concluzia ca daca tin la ea sa o las sa-si traiasca viata in etapele normale. Era prea tanara ca varsta ....(nu vorbesc de diferenta de varsta) Am consumat partea frumoasa a unei relatii, inceputul ei, am asteptat perioada de familiarizare cand incepe sa simta diferentele si apar primele intrebari, apoi m-am comportat in asa fel incat despartirea sa nu mai fie atat de dureroasa pentru ea si asta a fost. Dar a fost alegerea mea, din experienta avuta. Trebuia sa mai cunoasca viata , era bine daca ne cunosteam ea sa fii avut cel putin 28,30 de ani intre noi pastrand diferenta ...nu ma deranja, dar am considerat ca trebuie sa mai aiba o sansa de a cunoaste lumea. Dar aceleasi sanse le avea si daca nu ma intalnea.

Dar cum spuneam, nu am avut experienta unei relatii cu o femeie mai mare cu 10 ani decat mine, iar presupunerea este mama ipocriziei.

Voi alegeti. Numai bine sa fie....
kamil8
Postat pe 24 Aprilie 2011 17:30
De la: betty37, la data 2011-04-23 08:40:26Cititi blogul lui EU_GEMINY..si veti iubi femeile care au peste 40 de ani!!



DE CE NE BATI CAPUL CU CEEA CE SIMTI TU, CA OFERI? URA,MINCIUNA,DISPRET SI RAUTATE?DE CE NU DAI DRUMUL LA COMENTARII, DACA ESTI ATIT DE BUNA, SI CORECTA?DACA POSTEZI, INSEAMNA CA ITI ASUMI SI RISCUL DE A PRIMI CRITICI DE LA CITITORI. DAR DE UNDE NU-I, NICI DUMNEZEU NU CERE.
garbo007525
Postat pe 24 Aprilie 2011 18:32
De la: garbo007525, la data 2011-04-24 18:32:37
De la: betty37, la data 2011-04-23 08:40:26Cititi blogul lui EU_GEMINY..si veti iubi femeile care au peste 40 de ani!!



DE CE NE BATI CAPUL CU CEEA CE SIMTI TU, CA OFERI? URA,MINCIUNA,DISPRET SI RAUTATE?DE CE NU DAI DRUMUL LA COMENTARII, DACA ESTI ATIT DE BUNA, SI CORECTA?DACA POSTEZI, INSEAMNA CA ITI ASUMI SI RISCUL DE A PRIMI CRITICI DE LA CITITORI. DAR DE UNDE NU-I, NICI DUMNEZEU NU CERE.


CARE ERA URA SI MINCIUNA SI DISPRETUL DIN ACEL , BLOG, INTAMPLATAR L-AM PRIMIT SI EU PE MAIL. NU STIU DACA ESTE IN INTREGIME ADEVARAT DAR ESTE INTERESANT. UN PUNCT DE VEDERE.

TOATE VOM FI CELE PESTE 40, NU RAMANEM TINERE
kamil8
Postat pe 24 Aprilie 2011 18:42
De la: garbo007525, la data 2011-04-24 18:32:37
De la: betty37, la data 2011-04-23 08:40:26Cititi blogul lui EU_GEMINY..si veti iubi femeile care au peste 40 de ani!!



DE CE NE BATI CAPUL CU CEEA CE SIMTI TU, CA OFERI? URA,MINCIUNA,DISPRET SI RAUTATE?DE CE NU DAI DRUMUL LA COMENTARII, DACA ESTI ATIT DE BUNA, SI CORECTA?DACA POSTEZI, INSEAMNA CA ITI ASUMI SI RISCUL DE A PRIMI CRITICI DE LA CITITORI. DAR DE UNDE NU-I, NICI DUMNEZEU NU CERE.


DACA ERAI CINSTITA, PRECIZAI, SURSA. AI VRUT SA PARI MAI DESTEAPTA? SAU MAI COAPTA?SI DE CE NU DAI ACCEPT LA COMENTARII DACA ESTI CORECTA? DECI MINTI
garbo007525
Postat pe 24 Aprilie 2011 18:47
si eu sunt de parere ca diferenta de varsta nu are nici o relevanta. conteaza daca cei doi se inteleg sau nu, ma putin varsta
mirela24
Postat pe 26 Aprilie 2011 22:17
...diferenta de varsta conteaza dupa un anumit timp...rutina, bat-o vina...
...asta daca nu mai punem la socoteala "ispitele" de pe strada, de la serviciu si prietenii...

...TRAIESTE CLIPA....

...UN SFAT :

1. Nu ne mai stresati cu c/p - cand va referiti la o postare, daca se afla pe aceeasi pagina sau in apropiere, amintiti doar de ea sau scrieti direct (bate saua sa priceapa cine trebuie )...

2. Nu mai scrieti cu litere mari (doar cand vreti sa subliniati ceva) - obosesc ochii...
daria_
Postat pe 27 Aprilie 2011 09:35
O sa postez si aici parerea de pe alt topic. Nu confundati pasiunea cu iubirea. Pasiunea e navalnica, e ca valul, trece peste aproape orice. Iubirea insa...e mult mai dificila si delicata! E ca aerul. Stiti ca in firgider, cand pui ceva cu miros puternic, aerul devine impregnat cu acel miros iar anumite alimente din frigider, capata si ele respectivul miroso-gust (nu stiu cum sa-l numesc ). La fel e si iubirea, cu cat trece timpul, cu atat devine mai sensibila la toti stresorii din afara ei (inclusiv la diferenta de varsta) care se va manifesta incepand de la degradarea fizica in stadii diferite pana la lucrurile comune care ii tin impreuna pe cei doi, prietenii si obiceiurile acelor prieteni si nevoile de toate felurile ale celor doi.
Iar daca femeia, prin structura ei, poate accepta mai usor aceste diferente (in cazul in care el e mai in varsta), barbatul nu va putea accepta (nu sariti, ca nu are tenta de defect ) tot datorita structurii lui.
As_ninge
Postat pe 27 Aprilie 2011 10:04
...nu stiu voi cum stati cu fericirea, da io, cand tropaiam de fericire, doar ma messengeam ca sa fac iconomie la tilifon, iar garbo nici nu stiam cu ce sa manca...

...asa cum au zis si altii, nu cred ca omul de la tastarura este complet fericit si nu-si striga fericirea pentru ca vede ca suntem prea multi nefericiti....ete unde iera bunul samariteam si io nu aflasam de iera sa mor proasta

...fericitii sunt ocupatii cu plimbari, sex...
daria_
Postat pe 27 Aprilie 2011 10:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat..va rog!! 7 De la: silfida 29 Mai 2010 17:12
CUTREMURUL TECTONIC,SOCIAL,POLITIC,ECONOMIC 2 De la: quasaria 26 Februarie 2012 19:09
Afemeiat? 24 De la: garbo099510 4 Martie 2010 19:06
Va doriti un venit suplimentar? 1 De la: garbo108812 23 Martie 2010 20:21
NOTARUL 99 De la: cricat 12 Septembrie 2011 19:30
Setari Cookie-uri