Educatia copiilor

De la: garbo074405, la data 2011-04-05 09:42:37
De la: ALISSA81ALINA, la data 2011-04-04 02:06:04Eu va sfatuiesc pe toți sa nu va mai improscati unii pe alții cu noroi si sa mai puneti mana pe un manual de gramatica de școala general, va dați toți destepti, ii atacati pe alții, dar majoritatea nici mcar nu știți sa scrieti corect in limba matern...așa ca spor la treaba ;)




ce mare dreptate ai! am citit si eu asa de curiozitate si am vazut ca nici macar nu stiu sa scrie corect gramatical, lucru care se invata in clasa a 3 a, plus ca cineva posteaza un subiect si se deviaza imediat, finalul nu mai are nicio treaba cu inceputul. unii se dau buni si credinciosi dar nici macar nu stiu ce-i aia credinta, altii se dau destepti si educati dar habar n-au ce-i ala respect. si te mai miri de ce copiii din ziua de azi sunt asa cum sunt. VINA O POARTA PARINTII!


hai sa nu exageram, se incepe in clasa a III a cu gramatica limbii romane si se sfarseste in clasa a VIIII a cand deja se studiaza sintaxa si morfolofia frazei.
dar ideea este ca multi de pe aici nu se exprima corect romaneste, culmea, au copiii si care va fi culmea culmilor.....vai de copii.

eu avand copii mai mari am ascultat de-alungul timpului, odata cu ei bineinteles si hip-hop ia uite ce zice o renunmita trupa : "...ai doua clse primare, esti poreclit GANDITORUL , sa nu faci lectii cu copilul ca-i distrugi viitorul; ......esti creator de LINGURI, citeste ALMANAHE , ca vei deveni pprimar de Bucuresti la noapte...".

Dupa cum observ eu in "lumea buna" , trendul este sa-ti educe copilul BONA FILIPINEZA.....


daca n-ai bona filipineza, aur pe degete si manele-n casti ....esti cam "nimeni "pe lumea asta....
mai nou la sedintele cu parintii de la scoala se poarta discutii de genul : vaaaiiii drga, BONA MEA e mai imbracata decat directoarea acestei scoli (sau decat invatatoarea sau diriginta)....
aaaa...doamnelor, domnilor, despre ce educatie vorbim noi aici?!
Cine , pe cine sa educe?
adeline
Postat pe 5 Aprilie 2011 16:46
fetele, LIMBA ROMANA se invata de cand ne nastem...scris-cititul incepe in gradinita...stiti cum scriu prescolarii propozitii?
dar daca frumosii si desteptii nostri copii dialogheaza pe mess inainte de a merge la scoala, in acel minunat limbaj standard, este aproape imposibil sa corectezi ceea ce invata gresit...si nici prea mare interes nu este...din nicio parte.
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 16:57
Adeline,acum depinde la ce fel de educatie te referi.ai sarit prea repede la anii de scoala.educatia copiilor incepe mai intai in familie,apoi in crese,in gradinite si ulterior incepe scoala.deci copilul vine de la nastere la scoala deja cu o educatie in functie de situatia familila,sociala,financiara si valorile educationale primite de la parainti,ceea ce nu tine de scolarizare ci de moralitate,de dragoste parinteasca .daca din familie copilul nu a primit educatie de comportament ,la scoala profesorul nu va schimba cu nimic situatia,mai ales in ziua de azi.daca elevul are calitati,aptitudini,va devenii un tanar cu care sa te mandresti ca parinte.abia in scoala copilul se dezvolta liber si acumuleaza cultura,unde nu mai sunt parintii care ii pun anumite oprelisti crezand ca azi traim la fel ca in vechea societate plina de cutume.lasati tinerii sa zboare liberi,urmarindu-i de la distanta si intervenind atunci cand se impune situatia.
vuvuzela
Postat pe 5 Aprilie 2011 17:15
nu le cam amesteci? intreb...
comportament, aptitudini, calitati, valori...macar da-le o ordine si o logica...
asa cum le-ai expus, nu au...deloc.
si apoi, pe final, te contrazici...flagrant...
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 17:24
Dor,copii de azi sunt mai atrasi de tehnica electronica decat de cultura din scoala.daca profesorii ar avea ideea de a asocia cele doua aspecte,elevii ar invata si cultura,blocandu-le intrarea in diferite programe IT si mai ales google.asa cum noi am invatat dupa manuale,la fel sa se procedeze si cu elevii de azi.cartile sunt cele care iti formeaza cunostintele chiar si in gramatica.
vuvuzela
Postat pe 5 Aprilie 2011 17:28
Dor,copii de azi sunt mai atrasi de tehnica electronica decat de cultura din scoala.daca profesorii ar avea ideea de a asocia cele doua aspecte,elevii ar invata si cultura,blocandu-le intrarea in diferite programe IT si mai ales google.asa cum noi am invatat dupa manuale,la fel sa se procedeze si cu elevii de azi.cartile sunt cele care iti formeaza cunostintele chiar si in gramatica.
vuvuzela
Postat pe 5 Aprilie 2011 17:28
vuvu, tu ai macar cea mai mica idee despre ceea ce se face in scoli, legat de predare-invatare?
de ce vorbesti atunci cand habar nu ai...si se vede ca nu ai, dupa felul in care mi-ai formulat acest raspuns.
si nu cartile iti "formeaza" cunostintele, ci invatarea
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 17:32
De la: dor72, la data 2011-04-05 17:24:52nu le cam amesteci? intreb...
comportament, aptitudini, calitati, valori...macar da-le o ordine si o logica...
asa cum le-ai expus, nu au...deloc.
si apoi, pe final, te contrazici...flagrant...





nu nu le amestec,depinde cu cat esti tu mai mare ca mine si care sunt valorile societatii in care am crescut fiecare.comportamentul il inveti in familie daca o preocupa,cultura o primesti in scoala daca ai profesori buni,iar calitatile si aptitudinile ti le dezvolti tot in scoala,desi vi cu ele din copilarie.multi parinti nu isi permit sa te trimita la sport sau sa te ajute sa iti dezvolti alte aptitudini.abia cand esti in scoala esti liber sa alegi singur drumul pe care vrei sa-l urmezi.de aceea am scris parintilor sa dea frau liber copiilor sa zboare ,urmarindu-i de la distanta...vezi este simplu si corect ce am scris,eu traind intr-o alta cultura,tu traind poate in alta.nu ma refer la cultura din scoala.un exemplu ,eu nu sunt ortodoxa,am o alta cultura deschisa viitorului.
vuvuzela
Postat pe 5 Aprilie 2011 17:44
si cam de unde ai dedus tu ca au as avea o cultura inchisa?
ca ar fi diferite, de acord..chiar sunt...mult prea diiferite..si distantate...puternic
iar de amestecat, le-ai amestecat...
urasc postarile lungi si nici nu vreau sa imi etalez cunostintele intr-o discutie fara sens...ce am avut de spus , am spus.
mai citeste un pic psihologia generala, clarifica-ti termenii, apoi poate mai discutam...
sa tot imi insiri aici niste pseudocunostinte, nu este constructiv, cel putin pentru mine...
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 17:53
De la: dor72, la data 2011-04-05 17:32:06vuvu, tu ai macar cea mai mica idee despre ceea ce se face in scoli, legat de predare-invatare?
de ce vorbesti atunci cand habar nu ai...si se vede ca nu ai, dupa felul in care mi-ai formulat acest raspuns.
si nu cartile iti "formeaza" cunostintele, ci invatarea





vezi iar te pot contrazice,fara rautate desigur.eu ma refeream la orice carte,chiar beletristica.citind, iti formezi modul de gandire ,de formulare si de scriere"invatarea' la care faci tu referire o capeti din carti de specialitate,pe care le ai si in scoala,liceu,facultate.chiar si aritmetica sa zicem este o specialitate,desenul alta,fizica,chimia......etc,din ele inveti.iar eu faceam deosebirea si dintre citirea unei carti si citirea pe google.eu am acumulat multe cunostinte din carti. de pilda daca nu imi place o materie sa zicem geografie,nu pun mana pe manualul din clasa ci mai bine citesc carti cu diferite intamplari ,excursii,calatorii escaladate,care imi imbunatatesc cunostintele.deci nu invat.ok?este doar un exemplu.nu imi umplu memoria cu ce nu imi foloseste.asa spune cultura mea.este o cultura veche ,care m-a format ca si comportament.ai vazut cum au reactionat japonezii la cutremur si tsunami?au o anumita disciplina fara sa intre in haos spre deosebire de alte natii.eu iubesc China pt cultura ei si am adoptat-o datorita matusii mele.
vuvuzela
Postat pe 5 Aprilie 2011 18:15
ti-a luat prea mult sa imi raspunzi...dar tot bazaconii...
ti-am spus, pseudocunostinte=nonvaloare=apa-n piua, bla, bla bla...
nu are rost sa povestim discutii...cand ai ceva concret,la subiect, argumentat...s-ar putea sa mai discutam..asa... nu o vorbesc singura...
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 18:24
dor,limbajul tau este vadit rautacios.conchidem orice discutie.nu imi plac persoanele care se fac ca nu inteleg. aceste persoane cad in propria capcana rautacioasa aratandu-si de fapt noncultura.o zi placuta.
vuvuzela
Postat pe 5 Aprilie 2011 18:24
nea Nae, mata vii dintr-o cultura inchisa, nu esti deschis spre cultura viitorului...
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 18:25
De la: vuvuzela, la data 2011-04-05 18:24:56dor,limbajul tau este vadit rautacios.conchidem orice discutie.nu imi plac persoanele care se fac ca nu inteleg. aceste persoane cad in propria capcana rautacioasa aratandu-si de fapt noncultura.o zi placuta.

limbajul meu este vadit realist. cat de bine te autodescrii...asta n-as fi zis...

asadar, conchidem discutia?
vezi Nae, ce inseamna o cultura deschisa, a viitorului?
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 18:28
Sa stii ca nu-i nicio diferenta...pentru multi...
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 18:29
vuvu, ca de obicei, esti varza
si nu numai ca esti varza, dar mai si persisti in prostie, chiar stiind ca ai gresit
michelle_
Postat pe 5 Aprilie 2011 18:32
CULT(ul) UR(ii)A (...mama lor de metagrame...sau ce-or fi...) cam in felul asta vad eu perceput termenul, in ultima vreme...
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 18:35
nu fi rau...apari cu cultura inchisa?
sunt o sumedenie de reviste, insotite de cd-uri...
omul era la subect...vezi bine
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 18:37
De la: me_reloaded, la data 2011-04-05 18:32:31vuvu, ca de obicei, esti varza
si nu numai ca esti varza, dar mai si persisti in prostie, chiar stiind ca ai gresit





nu ma afecteaza rautatile.fiecare isi va primi pedeapsa pt faptele si vorbele sale.eu doar iti multumesc.
vuvuzela
Postat pe 5 Aprilie 2011 18:39
oh, oh...you broke my heart
michelle_
Postat pe 5 Aprilie 2011 18:42
asa sunt romanii,cand nu pot sa combata se aduna la carnati ,la fasole,la cerseala si la dansul pinguinului.ma bucur ca sunt unguroaica si ca traiesc destul de putin in RO.va meritati soarta !.bye ,bye si multumesc .
vuvuzela
Postat pe 5 Aprilie 2011 18:49
Se dau pedepse?
Ma pun si eu la rand....

Vuvuzelo
Pedepseste-ma pe mine,"draga"!
Ca-n realitate,oricat rog pe cineva sa ma plesneasca,crede ca glumesc...
Allegra
Postat pe 5 Aprilie 2011 18:51

Alleeee...pot sa-ti dau eu o palmuta mica,mica, unde stiu eu?

Ca nu tre sa ma rogi...
tatoo
Postat pe 5 Aprilie 2011 19:14
Spank me!
Educa-ma,ca la orfelinat nu mi-au dat cei 7 ani de-acasa...
Allegra
Postat pe 5 Aprilie 2011 19:32

Alle, esti orfelina? Vin la tata pe genunchi, sa te mangai pe capsor...

Off Doamne, cata fularu' scrisesem pt Vuvu si la urma nu mi l-a luat!! Adevarat ca ma cam luam de ungurasii ei...de fapt, nu de ei.Pe ei ii compatimeam...
Vuvu, leaga cataua!!
tatoo
Postat pe 5 Aprilie 2011 19:39
De la: Nae_Nae, la data 2011-04-05 18:43:40"cd-uri educative,cum ar fi revistacopiilor.ro"
De-ar fi doar o confuzie...intre un cd si o adresa web....
In cultura nu ma bag, nu-i de mine.

Nea Nae, mi se inchise cultura si mie...nici nu am vazut acel .ro...am avut tangenta cu multe revistute de astea si m-am bagat si io in seama...
nici io nu ma bag...la cult_ura... ca rasare doar varza...si m-am cam saturat...as mai vrea si broccoli, ceva sparanghel...sau macar varza de Bruxelles....
cam scump la vedere...

mai Tatoo ce simt ai tu la matze...al naibii de bun...
or...felina asta o sa te puna cu botu pe labe...
ti-ai baut sucu'ala?ti-a expirat timpu'
dor72
Postat pe 5 Aprilie 2011 19:47
De la: Nae_Nae, la data 2011-04-05 18:43:40"cd-uri educative,cum ar fi revistacopiilor.ro"
De-ar fi doar o confuzie...intre un cd si o adresa web....
In cultura nu ma bag, nu-i de mine.
Pai cartile educative sunt sunt scrise de adulti...si apoi adultii nu sunt ei insusi educati si le lipseste bunul simt....Ce carti educative pot sa scrie ei pt copiii...Pt ca copiii fac ceea ce vad la parinti,,nu asculta de teoria parintilor
ingerasulluptator
Postat pe 6 Aprilie 2011 15:35
ca bine zici...
dor72
Postat pe 6 Aprilie 2011 16:04
VUVU, vezi ca mai aveam un post inaintea celui la care comentezi; acolo spuneam ca trebuie sa comunici cu copiii de la varste fragede (de cand le arati cuburile, cartile cu animale, plante..etc)
Problema educatiei e foarte complicata :
1)Daca parintii n-au timp de copii se ocupa bona (filipineza, o femeie de la tara, o bunica, o matusa...and so on) si atunci copilul primeste educaria celor 7 ani de acasa dupa posibilitatile bonei
2) Daca parintii au timp dar...."le trosneste vidul intre urechi".....degeaba....copilul ve fi educat pe masura (sa plescaie la masa , sa vorbeasca cu gura plina , sa-si tarshaie picioarele , sa nu puna mana la gura cand casca , sa stea cu coatele pe masa ,sa vorbeasca tare si urat si multe altele)
- sa nu mai vorbim despre gradinita, scoala...asta e alta discutie, dar stati linistiti ca nimeni nu se ocupa de educatia lor, foarte rar gasesti educatoare sau invatatoare care sa se ocupe dar mai sunt.
adeline
Postat pe 7 Aprilie 2011 15:45
m-o fi batut mama dar nu sunt un adult tembel. de unde ti-a iesit asta. pe toti ne-a batut mama si nu cred ca toti am iesit tembeli. nu stii ce vorbesti. acum in zilele astea, in democratia asta, ca vezi, doamne ,nu se mai bat copiii si numai ii pedepsesti, acum sunt tembeli. nu te mai intelegi deloc cu ei . am auzit cazuri de la prietene de-ale mele ca daca le mai scapa vreo palma copiilor acestia le ameninta ca le da in gat la protectia copilului.ce-i cu asta? drepturi tot timpul le preda la scoala. dar obligatii.... nu! obligatii ,numai din partea parintilor.....sa nu le lipseasca nic la copilasi.... si ei copilasii vai de ei.....or sa fie in viata mai departe .......
vax
Postat pe 14 Aprilie 2011 07:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Virginitatea dupa 30 de ani 10 De la: charmelen 24 Octombrie 2013 06:18
am fost invitata la o slujba de baptisti,dar nu ma mai duc pt ca mi-am invatat lectia 8 De la: pantera_neagra 10 Iulie 2011 19:00
ma simt singura ce sa fac? 8 De la: iasomia 22 Iulie 2010 09:54
luna se aseaza in leagan de cristal 187 De la: heartbit 11 Septembrie 2015 18:30
DECE TOTI NEGHIOBII DIN VEST SPUN CA ROMNII SUNT UN POPOR FARA IDENTITATE ? 114 De la: VOIAJOR 28 Iunie 2012 12:10
Setari Cookie-uri