de ce sunt unii oameni rautaciosi?oare la ce este folositoare rautatea? Oare tine de foame?

Pai majoritatea oamenilor daca li se intampla ceva urat in viata,cred ca toata lumea ar fii la fel si toata lumea doreste sa ii faca la fel....Trebuie sa fii precaut,,,dar sa te comporti frumos daca vrei sa cunosti oameni cumsecade si sa iti vorbeasca frumos si sa ai cu cine sa te sfatuiesti si sa iti deschizi inima...Dar prietenia nu are de-a face cu profitul material.....sa iti faci prieteni,de pe care sa profiti material sau sa faca treaba ta pe care trebuie sa o faci tu...Prietenii sunt pt ca sa ai cu cine sa discuti,,dar fiecare trebuie sa munceasca si nimeni nu are dreptul sa profite de pe urma nimanui.Pt ca de asta si se isca razboi intre oameni din cauza ca oamenii nu sunt cinstiti unii cu altii....
ingerasulluptator
Postat pe 27 Martie 2011 16:39
Tatoo, cineva drag e vuvuzela, nu? cu rujul ei...
tu es compltement fou
gata , m-ai facut sa rad...prea tare
dor72
Postat pe 27 Martie 2011 18:05
...daaaa, fix...derect...Vuvuzela! M-ai prins
tatoo
Postat pe 27 Martie 2011 18:07
ai uitat sa scrii? d(erect)
dor72
Postat pe 27 Martie 2011 18:23

N-am uitat, mami, da' subconstientul...bata-l vina, si animalu' din mine...ca ma trage tot spre zona aia.Ca eu sunt intr-o perioada de abstinenta,de!...'telegi mata??
Si d'aia...am un fix
tatoo
Postat pe 27 Martie 2011 18:36
nu ma fa de rusine p-aci...ce,esti blond ( sau din Mitoc?) e frumos sa dai din casa?
dor72
Postat pe 27 Martie 2011 18:37
Pai majoritatea oamenilor daca li se intampla ceva urat in viata,cred ca toata lumea ar fii la fel si toata lumea doreste sa ii faca la fel....Trebuie sa fii precaut,,,dar sa te comporti frumos daca vrei sa cunosti oameni cumsecade si sa iti vorbeasca frumos si sa ai cu cine sa te sfatuiesti si sa iti deschizi inima...Dar prietenia nu are de-a face cu profitul material.....sa iti faci prieteni,de pe care sa profiti material sau sa faca treaba ta pe care trebuie sa o faci tu...Prietenii sunt pt ca sa ai cu cine sa discuti,,dar fiecare trebuie sa munceasca si nimeni nu are dreptul sa profite de pe urma nimanui.Pt ca de asta si se isca razboi intre oameni din cauza ca oamenii nu sunt cinstiti unii cu altii....

ingerasulluptator
Postat pe 27 Martie 2011 20:53
,,Oamenii de bine'' incearca la nivel global, implementarea unui model Cristic, ( caracteristicile acestui model sunt: iubirea, iartarea, bunatatea, toleranta, compasiunea, empatia, onestitate, cinstea....) chiar daca aparent, in aceasta era de hiperconsum, domina ,,raul''. ......Mai bine te hranesti spiritual cu povesti idealiste din Cartea Cartilor decat sa stai si sa-ti incarci sufletul cu ,, mizeriile'' lumii in care traim.
psihoprea
Postat pe 27 Martie 2011 22:17
"Incearca"?
"Aparent" doar?
"Cartea Cartilor"?

Haida-de....
Allegra
Postat pe 27 Martie 2011 22:42
esti un pic PREA PSIHO...
dor72
Postat pe 27 Martie 2011 22:47
De la: psihoprea, la data 2011-03-27 22:17:20,,Oamenii de bine'' incearca la nivel global, implementarea unui model Cristic, ( caracteristicile acestui model sunt: iubirea, iartarea, bunatatea, toleranta, compasiunea, empatia, onestitate, cinstea....) chiar daca aparent, in aceasta era de hiperconsum, domina ,,raul''. ......Mai bine te hranesti spiritual cu povesti idealiste din Cartea Cartilor decat sa stai si sa-ti incarci sufletul cu ,, mizeriile'' lumii in care traim.
Pai omul se poate hrani spiritual,nelasand rautarea si ura si ii partrunda in minte si inima,chiar daca anumiti oameni te dezamagesc...Il rogi pe Dumnezeu sa te ajute si treci peste dezamagire fara sa te incarci de ura pt oameni si sa mergi mai departe in viata si sa cauti oameni cu mai multa minte,,sau sa ii ajuti tu sa gandeasca pozitiv..sensibilizandui cu felul tau de a fii dar in acelasi timp sa fii precauta sa nu te ocheasca vreaun barbat rau,pt ca toti barbatii rai vor femei cumsecade de pe acre sa profite...Pt ca majoritatea oamenilor vor oameni buni dar ei nu vor sa fie buni si cinstiti si sa lupte cu ei insasi si sa devina normali....cu calitati normale
ingerasulluptator
Postat pe 28 Martie 2011 15:14
] Pai omul se poate hrani spiritual,nelasand rautarea si ura si ii partrunda in minte si inima,chiar daca anumiti oameni te dezamagesc...Il rogi pe Dumnezeu sa te ajute si treci peste dezamagire fara sa te incarci de ura pt oameni si sa mergi mai departe in viata si sa cauti oameni cu mai multa minte,,sau sa ii ajuti tu sa gandeasca pozitiv..sensibilizandui cu felul tau de a fii dar in acelasi timp sa fii precauta sa nu te ocheasca vreaun barbat rau,pt ca toti barbatii rai vor femei cumsecade de pe acre sa profite...Pt ca majoritatea oamenilor vor oameni buni dar ei nu vor sa fie buni si cinstiti si sa lupte cu ei insasi si sa devina normali....cu calitati normale
ingerasulluptator
Postat pe 28 Martie 2011 15:16
Cand cineva are nevoie de ajutorul tau si te simti goala pe dinauntru si nu ai nimic de oferit pt ca poate si acel om te-a facut sa suferi sau alti oameni....Il chemi pe Dumnezeu in ajutor si apoi Dumnezeu iti incalzeste inima si iti da energia necesara ca sa fii capabila sa faci binele....Daca isi insisti in bine si in chemi pe Dumnezeu in ajutor....apoi totul iti va intra in instinct si va veni automat din instinct.....Dar in acelasi timp trebuie sa fii atent si nu intri ispita facuta de oameni care nu au credinta....Trebuie sa faci binele dar sa fii si prudent si precaut si sa nu asculti de oamenii rai si sa intri in jocurile lor diablice....Adica ajuta pe oameni sa se ridice din necazuri dar ai grija sa nu te traga ei in mijlocul lor datorita rautatilor lor....De asta trebuie sa fie prudent orice om care face binele si vrea sa insiste in el...
ingerasulluptator
Postat pe 28 Martie 2011 15:21
Zic asta pt ca chiar mie mi s-a intamplat acest lucru....O cunostinta de a amea,,ma suna mereu sa mai discutam,a trecut prin niste probleme....Dar acea cunostinta era negativa si nu era de treaba...M-a sunat,avea niste necazuri sa o invat de bine sa o incurajez....Sincer nu aveam nimic de oferit....Dar mie mi-a trecut prin minte ca nu am dreptul sa judec pe nimeni si sa nu intaresc la necazuri....Pt ca Dumnezeu eu Seful si eu gresesc si nici eu nu vreau sa fiu judecata......L-am rugat pe Dumnezeu sa ma ajute ca sa o ajut si sa nu o termin de tot pe amarata aia de cunostinta.....Apoi parca inima mi s-a incalzit si m-am umplut de energie si am putut sa o ajut....Pt ca chiar daca tu faci binele si un anumit om nu te rasplateste.....Dumnezeu te rasplateste si o sa primesti raplata de la oamenii care au mai multa minte....Toate ni se intoc inapoi....Sa faci binele...dar nu trebuie neaparat sa fii prieten cu oamenii rai....sa ii ajuti dar sa fii detasat de ei....sa nu judeci pe nimeni,,sa iti fie mila de oamenii chinuiti de intuneric si Dumnezeu te va raspalti cu o minte si un suflet cu gandire Dumneazaiasca.....Sa iti fie bine in viata...Pt ca un suflet si o gandire ppozitiva te fereste de boala...Dar trebuie sa fii precaut,,,,,mereu
ingerasulluptator
Postat pe 28 Martie 2011 15:30
De la: ingerasullinistit, la data 2011-03-28 15:30:08Zic asta pt ca chiar mie mi s-a intamplat acest lucru....O cunostinta de a amea,,ma suna mereu sa mai discutam,a trecut prin niste probleme....Dar acea cunostinta era negativa si nu era de treaba...M-a sunat,avea niste necazuri sa o invat de bine sa o incurajez....Sincer nu aveam nimic de oferit....Dar mie mi-a trecut prin minte ca nu am dreptul sa judec pe nimeni si sa nu intaresc la necazuri.chiar si pe oamenii rai si nerecunoascatori...Pt ca Dumnezeu este Seful si eu gresesc si nici eu nu vreau sa fiu judecata......L-am rugat pe Dumnezeu sa ma ajute ca sa o ajut si sa nu o termin de tot pe amarata aia de cunostinta.....Apoi parca inima mi s-a incalzit si m-am umplut de energie si am putut sa o ajut....Pt ca chiar daca tu faci binele si un anumit om nu te rasplateste.....Dumnezeu te rasplateste si o sa primesti raplata de la oamenii care au mai multa minte....Toate ni se intoc inapoi....Sa faci binele...dar nu trebuie neaparat sa fii prieten cu oamenii rai....sa ii ajuti dar sa fii detasat de ei....sa nu judeci pe nimeni,,sa iti fie mila de oamenii chinuiti de intuneric si Dumnezeu te va raspalti cu o minte si un suflet cu gandire Dumneazaiasca.....Sa iti fie bine in viata...Pt ca un suflet si o gandire ppozitiva te fereste de boala...Dar trebuie sa fii precaut,,,,,mereu
ingerasulluptator
Postat pe 28 Martie 2011 15:32
aici esti, irino?!
adica...s`aici esti, irino?!
Reflex
Postat pe 28 Martie 2011 15:33
irino, am o intrebare: de ce poarta credinciosii crucea la gat?
Reflex
Postat pe 28 Martie 2011 15:35
De la: Reflex, la data 2011-03-28 15:35:18irino, am o intrebare: de ce poarta credinciosii crucea la gat?
este un simbol de credinta si ca sa fie protejat...Dar practic crucea crestinului este iubire de oameni....Pt ca tu ii iubesti pe oameni pt ca esti crestin si Dumnezeu te ajuta sa ii iubesti pe oameni datorita credintei si loialitatii tale...Dar multi oameni nu te iubesc si iti poarta smabetele...Dar tu trebuie sa ii ajuti,,,,sa nu le doresti raul dar sa te feresti de ei...Si totusi este cam dureros tu sa iubesti pe oameni si oamenii sa iti poarta sambetele pt ca multi nu au credinta si vad totul doar in negru si totusi tu trebuie sa ii iubesti dar trebuie sa te rogi ca Dumnezeu sa te incarce cu energie pozitiva...Pt ca aceasta munca a ta,,,esti raspaltit cu o gandire pozitiva,,,optimista,,,care te fereste de boala si de rautati....Dar si noi oamenii trebuie sa ne ferim nu doar sa asteptam sa ne fereasca Dumnezeu...Pt ca sunt si multe ispite,,de asta trebuie sa ne folosim mereu mintea si sa fim dusi in eroare si folositi drept carpe de sters pe jos
ingerasulluptator
Postat pe 28 Martie 2011 15:48
este un simbol de credinta si ca sa fie protejat...Dar practic crucea crestinului este iubire de oameni....Pt ca tu ii iubesti pe oameni pt ca esti crestin si Dumnezeu te ajuta sa ii iubesti pe oameni datorita credintei si loialitatii tale...Dar multi oameni nu te iubesc si iti poarta smabetele...Dar tu trebuie sa ii ajuti,,,,sa nu le doresti raul dar sa te feresti de ei...Si totusi este cam dureros tu sa iubesti pe oameni si oamenii sa iti poarta sambetele pt ca multi nu au credinta si vad totul doar in negru si totusi tu trebuie sa ii iubesti dar trebuie sa te rogi ca Dumnezeu sa te incarce cu energie pozitiva...Pt ca aceasta munca a ta,,,esti raspaltit cu o gandire pozitiva,,,optimista,,,care te fereste de boala si de rautati....Dar si noi oamenii trebuie sa ne ferim nu doar sa asteptam sa ne fereasca Dumnezeu...Pt ca sunt si multe ispite,,de asta trebuie sa ne folosim mereu mintea si sa fim dusi in eroare si folositi drept carpe de sters pe jos
ingerasulluptator
Postat pe 28 Martie 2011 15:49
reflexivo, e topicul ei...intra cand vrea muschiuletu'
dor72
Postat pe 28 Martie 2011 15:50
aham! simbolul credintei, zici. si de unde vine?
Reflex
Postat pe 28 Martie 2011 15:52
adica, credinciosii fara cruce la gat, nu`s credinciosi?!
sa presupunem prin absurd ( ca la vremea aia, inca nu era inventat) ca Isus, era omorat pe scaunul electric. ce facea-i acuma, purta-i la gat un scaun electric?
Reflex
Postat pe 28 Martie 2011 15:54
reflex, io zic ca daca n-ai "nici in clin nici in maneca " cu religia, sa iti vezi de treaba ta...sunt destule lucruri pe lume de care sa iti bati joc...poti chiar incepe cu tine...sa-ti faci curaj...

iar daca ai ajuns sa polemizezi cu linistit.... e grele...rau...
dor72
Postat pe 28 Martie 2011 15:58
hmmmmm, avem moderatori sau "propritari" printre noi???
crilore
Postat pe 28 Martie 2011 16:00
se pare ca te mananca`n shale, dorulet. am pus doar o intrebare ipotetica. ce`esti idiot, si nu intelegi?
Reflex
Postat pe 28 Martie 2011 16:02
eu nu sunt niciodata "idiot". De fapt , vad ca esti "tout a fait" on topic...spor la "rautati"
retorica i-a omorat pe unii...
dor72
Postat pe 28 Martie 2011 16:05
adica, dupa cum inteleg io, dupa gandirea ta, religii, se cheama doar alea cu cruci si icoane.

cine nu-i cu noi, e impotriva noastra!
asta se cheama "toleranta" crestinesca.
Reflex
Postat pe 28 Martie 2011 16:14
pe mine ma intereseaza de ce si-a schimbat Irina ID-ul, din nou?
Laura_M
Postat pe 28 Martie 2011 16:17
laura, asta chiar e vechi...
reflex, nimeni nu e impotriva nimanui, fiecare e dusmanul lui...propriu...mai aprig decat oricine altcineva, vezi bine...
sau si astea-s... tot la fel de "ipotetice"
dor72
Postat pe 28 Martie 2011 16:21
nu stiam eu de ce mi-e somn
Refy, io zic sa dezbati cu Irina treaba cu religia, desi... nu cred ca ajungi nicaieri
Laura_M
Postat pe 28 Martie 2011 16:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
E iubire sau interes ? 37 De la: quasaria 6 Martie 2010 18:59
de cate ori poti ierta? 62 De la: dragu_ta74 10 Decembrie 2009 21:41
despartire din cauza banilor... 44 De la: blonda_no1 12 Ianuarie 2011 15:15
e pacat sa iubesti? 77 De la: garbo_120377 13 Octombrie 2012 10:07
Muzica,filme,piese de teatru,locuri preferate...ce mai ,hobby uri!!! 1 De la: l_erika 13 August 2009 23:38
Setari Cookie-uri