Sexul...o necesitate?

Bun,poate va parea aberant dar trebuie sa discut asta cu niste oameni cu experienta.Am aproape 17 ani,am un iubit de pe la 13.bine,atunci aproape un an de zile nici nu ne tineam de mana :D.Nu asta conteaza.Ceea ce conteaza,defapt este ca noi nu am avut niciun contact sexual.El intre timp a avut relatii sexuale cu o femeie.Atunci am stat despartiti cam 3 luni dar ne-am impacat...Deja s-a conformat cu ideea...Ma simt prea mica,simt ca as face o greseala daca as face asta inainte de casatorie [poate vi se va parea invechit,dar pentru mine asta e o chestie prea importanta ].Dar totodata nu ma pot abtine sa nu-l plac,sa nu-l doresc...Nu pot,uneori sa ma controlez,sa-mi controlez gandurile...P.S.nu am chef de glume sau chestii rautacioase.
garbo184911
Postat pe 2 Februarie 2011 14:01
Ce spui tu de casatorie..... la 17 ani???
incepi viata sexuala atunci cand simti tu ca vrei si ca a sosit momentul. Nu are legatura cu casatoria! Nu trebuie sa o faci pentru ca ti/a cerut partenerul sau pentru ca prietenele tale au facut/o deja.
Pentru mine 17 ani mi se pare devreme chiar daca ai prietenul de la 13 ani.
cricat
Postat pe 2 Februarie 2011 18:15
911 (misto nick...) - sexul e si nu e necesitate. Exista dverse legende cum ca daca nu faci cine stie ce ti se intimpla. Wrong. Nu cred ca ti se intimpla nimic, cit timp nu faci pentru ca nu iti doresti si nu te atrage cineva. Pe de alta parte, chiar e pacat sa nu faci. Si nu pacat in sensul biblic - ci pacat pentru ca esti tinara si tineretea nu dureaza o vesnicie. Nu te duci cu nimic dupa tine in rai - nici in iad - cu himenul nici atit.

In ce priveste partea cu casatoria, e foarte probabil ca daca nu stii dinainte cum e sexul cu el, sa constati dupa casatorie ca nu e ok. Sau sa constate el ca nu e ok. Si in timp solutia ar fi sa va gasiti fiecare pe altcineva, deci relatia ar fi condamnata din start. Probabil e romantic sa consideri ca faci dragoste doar cu barbatul care te iubeste - dar casatoria nu e o dovada ca te iubeste. Cei mia mult oameni se insoara cu partidele potrivite, nu din iubire, statistic vorbind.
Parerea mea.. fa-ti viata cit mai frumoasa.
quasaria
Postat pe 3 Februarie 2011 21:27
Draga mea, ma bucur ca o adolescenta din "zilele noastre" inca mai cere parerea celor din jur. Eu cred ca atata timp cat simti ca il iubesti, ai dori sa faci dragoste cu el (dar prejudecatile nu te lasa) si te poti asigura ca facand-o nu vei pune viitorul tau in primejdie, sa fie intr-un ceas bun. Sper numai ca partenerul tau sa fie destul de finut cu tine incat sa-ti ramana o amintire placuta "prima data". Bineinteles ca parerile sunt impartite pt acest subiect. Biologic se spune ca organismul uman este in deplina lui maturitate dupa 18 ani, desi cred ca lucrurile s-au mai schimbat in ultimul timp (din cauza hormonilor alimentari). Credinta ortodoxa pe de alta parte sustine ca "prima data" TREBUIE sa aibe loc dupa cununia religioasa (dupa mine total ironat).
Daca asta te poate ajuta cumva, vreau sa-ti mentionez ca am avut cumva aceeasi dilema ca si tine acum mai multi ani dar din nefericire pe atunci nu exista netul si nici nu puteam discuta cu mama despre asa ceva, ai mei fiind "dependenti de credinta". Eram si eu ferm convinsa ca e "pacat" sa se intample inainte de cununie si un al doilea motiv "m-ar fi omorat tata".
Astazi insa sunt ferm convinsa ca am gresit atunci abtinandu-ma, ma si indragostisem nebuneste pt prima data si... mi-a fost greu... poate daca as fi avut si eu pe atunci acces la mai multe informatii clipele de fericire ar fi fost mai multe in viata mea.
Pe de alta parte insa exista un motiv bine stabilit pt tot ce ni se intampla, dar sa revenim la tine acum... daca ai fi fost fiica mea te-as fi sfatuit sa i te daruiesti pe deplin si constient celui pe care il iubesti.
Eu consider acum ca am pierdut ani buni fara sa simt placerea asta si sincer nu a meritat (ma refer la motivele pt care m-am abtinut pe atunci). Bine, pe atunci nu stiam ce "pierd"
Oricum in incheiere sper ca tu sa iei decizia cea mai potrivita pt tine la momentul actual si mai sper ca mama ta sa te sustina si sa va bucurati impreuna de realizarile tale.
Un sfat general: fa mereu ceea ce simti ca te va face fericita cu cionditia ca nu vor suferi (tu sau ceilalti) dupa ceea. Mult succes!
ps. sunt multe referiri de dat pe acest subiect dar scuze nu prea am timp, daca o sa consideri ca-ti pot fi de folos cere-mi si alte lamuriri, te voi ajuta cu placere
mirabai
Postat pe 4 Februarie 2011 16:06
De la: garbo184911, la data 2011-02-02 14:01:10Bun,poate va parea aberant dar trebuie sa discut asta cu niste oameni cu experienta.Am aproape 17 ani,am un iubit de pe la 13.bine,atunci aproape un an de zile nici nu ne tineam de mana :D.Nu asta conteaza.Ceea ce conteaza,defapt este ca noi nu am avut niciun contact sexual.El intre timp a avut relatii sexuale cu o femeie.Atunci am stat despartiti cam 3 luni dar ne-am impacat...Deja s-a conformat cu ideea...Ma simt prea mica,simt ca as face o greseala daca as face asta inainte de casatorie [poate vi se va parea invechit,dar pentru mine asta e o chestie prea importanta ].Dar totodata nu ma pot abtine sa nu-l plac,sa nu-l doresc...Nu pot,uneori sa ma controlez,sa-mi controlez gandurile...P.S.nu am chef de glume sau chestii rautacioase.




te pastrezi pana consideri tu.daca el nu accepta,e bine sa nu va mai vedeti.daca vrei raspuns la intrebarea ta,sexul este mai intai o normalitate,o lege a naturii ,iar dupa ce devii femeie vei intelege ca devine necesitate organica.
vuvuzela
Postat pe 4 Februarie 2011 16:16
Wau, Mirabai, ce lung a fost poemul tau, draga mea, eu sunt barbat si sunt mai practic si cu mult mai scurt, sexul e misto daca-l si iubesti, acum s-a cam perimat casatoria fata mare si proasta, sfatul meu:

ia-l frumos de manutza si cautati un cabinet de planing familial,in fiecare oras exista, spui acolo ce vrei sau ce vreti si -ti vor face analize si stabili un program de contraceptie care sa nu te destabilizeze (oare e corect termenul ??) hormonal , si din cate stiu eu, dupa primul ciclu dupa ce iei anticonceptionale poti face sex, dragoste, tot ce vrei, fa ce vrei dar sa stii ce faci, ,


Mult succes si fii desteapta imbina utilul ( informatia) cu placutul ( sexul sau dragostea) si bucura-te de viata
casperphantom
Postat pe 4 Februarie 2011 16:16
De la: garbo184911, la data 2011-02-02 14:01:10Bun,poate va parea aberant dar trebuie sa discut asta cu niste oameni cu experienta.Am aproape 17 ani,am un iubit de pe la 13.bine,atunci aproape un an de zile nici nu ne tineam de mana :D.Nu asta conteaza.Ceea ce conteaza,defapt este ca noi nu am avut niciun contact sexual.El intre timp a avut relatii sexuale cu o femeie.Atunci am stat despartiti cam 3 luni dar ne-am impacat...Deja s-a conformat cu ideea...Ma simt prea mica,simt ca as face o greseala daca as face asta inainte de casatorie [poate vi se va parea invechit,dar pentru mine asta e o chestie prea importanta ].Dar totodata nu ma pot abtine sa nu-l plac,sa nu-l doresc...Nu pot,uneori sa ma controlez,sa-mi controlez gandurile...P.S.nu am chef de glume sau chestii rautacioase.
Vezi ca pe aici sunt multi barbati care te invata lucruri care sunt in favoarea barbatilor...Cum ar fii sexul...Barbatii sunt din natura obsedati sexual,care invata femeie sa devina si ele la fel,,apoi le judeca si rad de ele si le paseaza de la barbat la barbat...Eu zic sa fii fata desteapta si sa nu fii obiectul sexual al barbatilor....Este frumos sa te casatoresti virgina si sa intri curata in biserica....Pt ca casatoria care deja a fost deja consumata,,este doar o ceremonie..De asta nici nu ajuta Dumnezeu...Daca un barbat te iubeste,e asteapta....Apoi daca nu vrei sa te gandesti la sex,,nu mai te saruta nici tu cu sarut din ala cu limbi in gura care excita....Fii rezervata....Apoi eu sincer zic,,,ca daca nu ai ganduri serioase...nu stiu daca este bine sa ai prieten,,,sa iti incepi viata sexuala,,apoi poate nici el nu are ganduri serioase ca este prea mic...Iti va rani inima apoi cand te vei casatori ii vei oferi sotului o inima in cioburi si o pasarica tot la fel,,
gandiredeinger
Postat pe 5 Februarie 2011 17:48
Vezi ca pe aici sunt multi barbati care te invata lucruri care sunt in favoarea barbatilor...Cum ar fii sexul...Barbatii sunt din natura obsedati sexual,care invata femeie sa devina si ele la fel,,apoi le judeca si rad de ele si le paseaza de la barbat la barbat...Eu zic sa fii fata desteapta si sa nu fii obiectul sexual al barbatilor....Este frumos sa te casatoresti virgina si sa intri curata in biserica....Pt ca casatoria care deja a fost deja consumata,,este doar o ceremonie..De asta nici nu ajuta Dumnezeu...Daca un barbat te iubeste,e asteapta....Apoi daca nu vrei sa te gandesti la sex,,nu mai te saruta nici tu cu sarut din ala cu limbi in gura care excita....Fii rezervata....Apoi eu sincer zic,,,ca daca nu ai ganduri serioase...nu stiu daca este bine sa ai prieten,,,sa iti incepi viata sexuala,,apoi poate nici el nu are ganduri serioase ca este prea mic...Iti va rani inima apoi cand te vei casatori ii vei oferi sotului o inima in cioburi si o pasarica tot la fel,,
gandiredeinger
Postat pe 5 Februarie 2011 17:49
apoi daca tot va mangaiati va vine pofta...Eu cred ca trebuie sa fiti mai rezervati...Si apoi prieten mai apropiat poti avea atunci cand ai de gand sa te casatoresti....Pt ca acum este cam devreme sa te casatoresti....Dar nici sa iti incepi viata sexuala...Eu zic sa iti vezi de treaba ta si sa fiti in continuare amici....Dar el daca si-a inceput viata sexuala sigur te va ecita ca sa ti-o incepi si tu...Eu zic sa iti vezi de treaba ta si sa iti faci prieten mai apropiat cand ai de gand sa te casatoresti....Dar sa nu te culci cu el inainte de casatorie..M-am referit prieten apropiat ,,atunci cand ai de gand sa te casatoresti,,,..pt ca daca sunteti acum mai apropiati si nu ai de gand sa te casatoresti,,o sa fie cam greu sa te abtii,,pt ca va mangaiati va sarutati,,cine stie ce saruturi....Eu zic sa iti vezi de treaba ta,,nici sa iti incepi viata sexuala nici sa te casatoresti la varsta asta...Pt ca este prea devreme..
gandiredeinger
Postat pe 5 Februarie 2011 17:57
De la: casperphantom, la data 2011-02-04 16:16:59Wau, Mirabai, ce lung a fost poemul tau, draga mea, eu sunt barbat si sunt mai practic si cu mult mai scurt, sexul e misto daca-l si iubesti, acum s-a cam perimat casatoria fata mare si proasta, sfatul meu:

ia-l frumos de manutza si cautati un cabinet de planing familial,in fiecare oras exista, spui acolo ce vrei sau ce vreti si -ti vor face analize si stabili un program de contraceptie care sa nu te destabilizeze (oare e corect termenul ??) hormonal , si din cate stiu eu, dupa primul ciclu dupa ce iei anticonceptionale poti face sex, dragoste, tot ce vrei, fa ce vrei dar sa stii ce faci, ,


Mult succes si fii desteapta imbina utilul ( informatia) cu placutul ( sexul sau dragostea) si bucura-te de viata




fii atent ce sfaturi dai minorilor.
vuvuzela
Postat pe 5 Februarie 2011 18:17
Corect! Sa fie atent ce sfaturi da minorilor! Nu de alta dar s-ar putea ca minorii aia, la randul lor, sa rada de el, pentru ca ei stiu mai multe decat noi
Thor_again
Postat pe 5 Februarie 2011 18:19
Eu zic ca solutia cea mai pt barbati este dusul cu apa rece...si le trece
gandiredeinger
Postat pe 5 Februarie 2011 18:22
De la: Thor_again, la data 2011-02-05 18:19:51Corect! Sa fie atent ce sfaturi da minorilor! Nu de alta dar s-ar putea ca minorii aia, la randul lor, sa rada de el, pentru ca ei stiu mai multe decat noi
pai da minorii stiu mai multe ptr ca adultii le invata...Probabil adultii le invata pe minore sa faca sex,,pt ca si lor le plac prospaturile..Apoi rad de femei ca sunt usuratice....Lumea este rea,mai ales barbatii....rautatea si-a pus accentul pe barbati,,,femeile sunt doar niste frustrate,nu toate dar majoritatea
gandiredeinger
Postat pe 5 Februarie 2011 18:25
irinuca
chiar ma intrebam cum dracu' gandeste un inger? iote ca mi-ai inlaturat tu dilema
Thor_again
Postat pe 5 Februarie 2011 18:27
Th,intotdeauna au fost diferente si divergentze intre generatii.fiecare generatie aste din ce in ce mai stiutoare decat generatia anterioara.asta nu inseamna ca legea ne permite sa nu tinem cont,de sfaturile pe care le dam minorilor,indiferent ca ne rad sau nu in fata.dar pune-te in situatia ca fata este totusi sincera,ca maine i se intampla ceva,iar ea de frica,face dovada ca asta a invatat pe internet de la maturi.nu stii de ce sunt in stare tinerele(pers.de fata se exclud),pt a scapa de pedeapsa parintilor!!!a spus fata ca este minora,deci ii raspunzi sau nu,insa cf legilor in vigoare.sa presupunem ca "minora"este un politist,care protejeaza minorii pe internet.restul il deduci singur.glumele sunt glume,insa fara implicatia minorilor.
vuvuzela
Postat pe 5 Februarie 2011 18:43
poate aflam si ce sfaturi le da propriilor copii minori....
eladaela
Postat pe 5 Februarie 2011 18:47
Da,da,da!!! Am stiut ca-i ea! Cu aceeasi gandire de inger,nu de mult, zicea ca ar castra barbatul si apoi l-ar ruga pe D-zeu s-o ierte,ca ea nu vrea sa faca pacate. Oricum,raman la parerea mea cu Xena,e teatru tot ce face. Sunt convins ca se ascunde un inteligent in spate,care rade de noi sau care ne da de lucru atunci cand se blegesc spiritele pe Garbo...Acu scrie mai corect si mai coerent,nu putea invata lb romana aseara! Deci inainte se forta sa greseasca,prea erau trase de par unele! Da' las' asa,ca e bine. Ne mai detensionam...si...de acord cu semnatura lui Ufisor...
tatoo
Postat pe 5 Februarie 2011 18:49
tatoo...cred ca cineva pe acest forum a mai spus asta....
eladaela
Postat pe 5 Februarie 2011 18:51
carevasazica, gandiredeinger, lasand la o parte bizareria nickului tau, consideri ca toate fetele trebuie sa se marite virgine, nu de alta, da` sa nu intre `impure` in biserica, pervertind astfel Casa Domnului! acest drept divin il are numai barbatul! e decretat de tine si altii asemenea tie! bun, insa, daca dupa consumarea momentului `macularii`, cei doi ajung la concluzia ca nu se potrivesc neam, ca din perspectiva sexuala sunt un dezastru si, in consecinta, decid sa se desparta, ce-ai sa faci atunci? ai s-o sfatuiesti, afurisind-o, sa nu divorteze, pt ca asa a vrut Dumnezeu si ce-a fost legat, nu mai poate fi dezlegat? ma lasi?
esme
Postat pe 5 Februarie 2011 18:55
"o inima in cioburi si o pasarica tot la fel"...interesant tablou...mi-a placut !
tatoo
Postat pe 5 Februarie 2011 18:57
De la: eladaela, la data 2011-02-05 18:51:58tatoo...cred ca cineva pe acest forum a mai spus asta....
Imi pare rau ca n-am citit totul,altfel nu mai bagam si eu.Chiar regret...ma duc sa-mi tai venele! Dar daca a mai facut-o cineva si pe asta?Nu-s deloc original,hehe...
tatoo
Postat pe 5 Februarie 2011 19:04
tatoo, stai linistit, bre, nu-ti mai taia venele! lasa-ti-le lungi!
Thor_again
Postat pe 5 Februarie 2011 19:07
nu asta era ideea...
imi pare rau ca ai inteles altceva...
ideea era ca mai multi gandesc asta,deci ar putea fi o urma de adevar...
probabil nu m-am exprimat eu destul de clar....
si vezi ca eu sunt sefa neoriginalitatii
eladaela
Postat pe 5 Februarie 2011 19:09
Ela, nici tu n-ai prins ideea,nu m-am ofuscat deloc! Tin la gluma si la tavaleala. Le las,Thor,da'ceva bucle tot le fac!
tatoo
Postat pe 5 Februarie 2011 19:18
iertata-mi fie greseala
daca iti faceam o vizita mai devreme,poate as fi inteles
dar ma bucur ca pana la urma...ne-am inteles
eladaela
Postat pe 5 Februarie 2011 19:22
Adica?E de rau?
tatoo
Postat pe 5 Februarie 2011 19:27
e de foarte bine
eladaela
Postat pe 5 Februarie 2011 19:30
tatoo
Postat pe 5 Februarie 2011 19:32
eladaela
Postat pe 5 Februarie 2011 19:37
A luat-o baiatul inca din gimnaziu...stie el ce stie! Dar n-ai spus ,cam cati anisori are poftitoriul la trufandale?
tatoo
Postat pe 5 Februarie 2011 20:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
femeia buna la pat! 182 De la: pantera_neagra 18 August 2010 15:53
Dragoste sau amagire? 4 De la: ameno 21 Martie 2011 22:17
un mic sfat:* 12 De la: pinkx 7 Aprilie 2010 16:33
CdR123 12 De la: garbo_10267 1 Ianuarie 2013 18:22
Contra plictiselii 58 De la: garbo265966 26 August 2012 11:49
Setari Cookie-uri