test sarcina pozitiv

Am avut intr-o zi din noiemnrie 2010 o relatie cu prietenul meu, dupa care mi-a spus ca s-a rupt prezervativul...cam ciudat avand in vedere ca era durex, marca de calitate nu? Oricum sunt convinsa ca nu l-a rupt intentionat. Mi-a spus sa iau obligat pastila de a doua zi, s-a dus la farmacie si mi-a adus Escapelle. Asta se intampla vineri.
Avand o experienta anterioara cu pastile de genul acesta, ce mi-a provocat o senzatie de greata de nedescris, am evitat sa iau imediat pastila, ci dupa 2 zile, deoarece aveam ceva de lucru pentru munca si n-am vrut sa ma indispuna pastila.
Dupa ce am luat pastila duminica seara, luni de dimineata am observat o mica sangerare, si am concluzionat ca pastila si-a facut efectul. Am stat apoi fara grija.
Dupa 1 luna, trebuia sa imi vina ciclul, dar n-a mai venit. Am mai asteptat o saptamana, dupa care m-am hotarat sa fac un test de sarcina, care a iesit pozitiv. Am mai repetat o data, cu un alt test, si din nou pozitiv.
Altceva ce mi s-a parut ciudat a fost ca mi-a fost foarte rau, dar abia dupa 3 saptamani de la contactul sexual: oboseala cronica si lipsa poftei de mancare, cu mici greturi. Aceasta stare a durat pana pe 17 decembrie dupa care n-am mai avut nimic. Acum ma simt perfect, nu mai am stari de oboseala, mananc normal, ma simt foarte bine, nu mai am deloc simptome de sarcina. Am programare la medic peste o saptamana.

Intrbarea este urmatoarea: oare pastila aceea a afectat cu ceva sarcina ? daca e sa pastrez copilul, mie tare frica sa nu aiba ceva din cauza acesteia.

De unde pot sa imi dau seama de sexul copilului? Am auzit ca de obicei la mame de baieti nu sunt greturi in primul trimestru de sarcina. Poate sa-mi raspunda o mama de baiat si una de fata ce simptome a avut?

Multumesc pentru raspuns
belle_a
Postat pe 3 Ianuarie 2011 14:32
cu placere1
tymbark
Postat pe 3 Ianuarie 2011 14:36
celi
Postat pe 3 Ianuarie 2011 14:43
what's so funny ?
este o chestie destul de serioasa, la care astept un raspuns.
belle_a
Postat pe 3 Ianuarie 2011 14:48
buna. si eu am fost insarcinata asa ca stiu cate ceva. sfatul meu e sa te duci la ginecolog pt ca e posibil sa se intample ceva cu fatul.nu vreau sa te sperii dar cred ca un medic ar sti sa-ti dea detalii in legatura cu o posibila malformatie.depinde si in ce stadiu al formarii era embrionul. ecografia ajuta mult sa afli posibile nereguli din timp plus alte analize de sange. nu mai pierde timpul sifugila medic.sper sa fii bine pup
LADY_23
Postat pe 17 Februarie 2011 14:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cand se intoarce copilul? 8 De la: adryaana 16 Mai 2011 00:40
Sotul meu nu ma lasa sa alaptez! 20 De la: garbo_1708 7 Mai 2012 07:56
buna fetelor 7 De la: garbo_7992 19 Februarie 2013 17:34
Cat dureaza concediul maternal, dupa ultimele reglementari? 3 De la: garbo_769 5 Martie 2012 19:42
care sunt analizele pt sarcina? 22 De la: garbo_1568 8 Mai 2012 10:33
Setari Cookie-uri