Iubirea doare a dracului de tare!

mai fetelor de ce trebuie sa complicati situatia, vedeti asta se intampla de obicei si cam in orice cuplu, cat iubiti cu sufletul e totul ok, asa frumos ati raspuns mai sus, ca nu mai era nevoie sa comentez, dar acum trebuie sa va aduc la suprafata, degenerati iubirea coborand-o in mental, de acolo vin intrebarile, daca??? daca??? ar fi multe de zis, dar....Q, cu tine am o treaba, imediat
casperphantom
Postat pe 5 Decembrie 2010 21:11
cred ca asta e!: confuzia, deruta! te intrebi cum poate cineva caruia i-ai fost vital (si ti-a spus-o chiar el) adica necesar functionalitatii lui din toate punctele de vedere, la parametri optimi, sa-ti spuna deodata ca nu te mai iubeste! caci mergi mai departe cu lantul cugetarii, care, ciudat!, nu e lipsit de logica: daca i-am fost vital/a, cum poate functiona acum fara mine?! ce, pot trai fara ficat, sau inima, sau creier?! e de neimaginat, caci stim ca nu se poate!

tu ai dreptate, am suporta mult mai usor daca am avea o explicatie, oricat de absurda! pt ca avem nevoie de certitudini, vrem sa stim, ca sa putem accede noi insine la o intelegere si la o reprezentare a situatiei in sine. ..ca sa putem iesi din neant!
esme
Postat pe 5 Decembrie 2010 21:11
imi pare rau sa v-o spun dar de fapt iubim imaginea noastra reflectata in celalalt , poate de acolo durerea, nu pretind ca stiu cum gandesc femeile, dar complicati intotdeauna iubirea, si cu cat e mai multa cu atat deveniti mai toate tot mai agitate si mai neincrezatoare, si ...incepeti sa faceti greseli, un pic de latz mai strans ...ca n-o fi foc, un pic de coment mai albastru ...ca ne tine inteligenta treaza, si incet , incet dispare farmecul acela cumva complice, in loc sa ne aliem eu si cu tine, impotriva intregii lumi, brusc tu te aliezi cu restul impotriva mea, si eu nu inteleg de ce, si asta vine din prea multa siguranta, cel putin asa afiseaza unele, sau tocmai din nesiguranta ???
casperphantom
Postat pe 5 Decembrie 2010 21:21
nu se poate si, mergind cu rationalul mai departe, faci bucatele tot trecutul - pentru ca, daca nu se poate sa traiasca fara tine si totusi traieste, acceptam evidenta ca traieste si rezulta ca poate - deci putea sa traiasca fara tine... deci a fost o minciuna si un fiasco si iti pare brusc rau nu de prezent, ci de toate amintirile pierdute.
da, casper? ce treaba imediata ai tu cu mine?
ti-am zpus ca zugravesc....

quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2010 21:26
...cred ca e vorba de nesiguranta, de teama de a nu pierde ceea ce detii!
si, casper, cred ca mai degraba, iubim imaginea celuilalt proiectata in noi, dupa cum a simtit fiinta noastra de cuviinta s-o faca! ni-l reprezentam pe celalalt intr-un mod ideal ori care sa corespunda nevoilor si asteptarii noastre!
esme
Postat pe 5 Decembrie 2010 21:26
vine, evident, din nesiguranta. Incepi sa te simti iubita, creste miza, te implici mai mult, ai mai mult de pierdut si devii nesigura.
Era un banc - relativ nepoliticos: cum transformi o gaina in pitbull? O iei de nevasta....
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2010 21:28
ma tot gandesc draga mea Q de ce ti-ai pus tu tipa aia in avatar, ca asa cum te cunosc, eu din ce comentezi, nu faci nimic fara o adanca chibzuiala, mi-a placut filmul si mi-a placut personajul, si acum asa am simtit sa te intreb, imi raspunzi unde vrei, aici sau in alta parte, dar eu cred ca e asa cum am simtit eu,
casperphantom
Postat pe 5 Decembrie 2010 21:30
de fapt, fac majoritatea lucrurilor din impuls, si adinca chibzuiala ma ajuta doar sa nu ma lovesc prea rau cind sint pe marginea prapastiei si calc pe alaturi.... Deci fara adinca chibzuiala muream demult. Si posibil muream la zdup. Cu niste jugulare in dinti.

Cam asta e realitatea. Da' ma bucur ca par foarte rationala.
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2010 21:33
da, casper, ai si tu dreptate! prea multa cugetare te lasa doar cu teoria, si aia, una empirica, chiar daca bine intuita! ...pe cand practica ramane in pom!
esme
Postat pe 5 Decembrie 2010 21:34
da, dar vedeti, ideal ar fi sa iubesti iubirea aceea altruista, sa poti sa vezi nevoile celuilalt si sa te bucuri ca poti sa i le implinesti, cand cobori pe pamant te afecteaza ceilalti, suntem animale sociale care punem botu la ce spun cei din jurul nostru, si nu e nevoie de dovezi pentru a face sa rasara samburele indoielii e nevoie doar sa-l spui
casperphantom
Postat pe 5 Decembrie 2010 21:34
Q, esti smechera, asta ai chibzuit-o, de fapt stii de unde vine impulsul, ala trebuie sa-l simti, il faci fara sa constientizezi si spune cam tot
casperphantom
Postat pe 5 Decembrie 2010 21:38
casper, n-aveam cum sa fiu mai sincera de atit....
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2010 21:40
pt ca, asa cum spuneam si mai sus, e vorba de posesiune! acest simt e in noi, in ADN, in ce vrei tu! avem nevoie sa facem clar delimitarea: este al meu si, in consecinta, al nimanui altcuiva! de aici sarpele indoielii!
esme
Postat pe 5 Decembrie 2010 21:40
de aici sarpele indoielii!

dap...aruncati acest SERPE
si veti fii liberi

offf...iubirea nu inseamna sa posezi pe cineva
ci sa te BUCURI alaturi de acea persoana chiar daca este foarte departe(fizic) de tine
acel "nevazut sublim" care leaga doua fiintze...acela trebuie sa va tina uniti
dragoste cu fortza....
n-are nici un rost
gelozia???este mai rea decat o boala....
LILO
Postat pe 5 Decembrie 2010 21:46
esme, ar trebui sa te contrazic, eu am invatat ca nimeni nu poate apartine nimanui, cand toti intelegem asta, n-o sa mai suferim cand cineva pleaca de langa noi, ne raman multe lucruri mai pretioase , si putem iubi din tot sufletul nostru de mai multe ori in viata ?? eu zic ca da, pentru ca si noi tot timpul suntem in schimbare fiecare experianta ne face altcineva, la 20 de ani, iubesti fara sa pui intrebari, 30 cumva cu teama, deja la 40, daca n-ai invatat ca tu pentru tine esti cea mai pretioasa fiinta si poate singura fata de care ai obligatia sa o faci fericita, atunci iubesti de-a dreptul cu groaza
casperphantom
Postat pe 5 Decembrie 2010 21:46

hmm..
cine n-a fost tradat in dragoste...
sa ridice mainile..


...si...picioarele...
LILO
Postat pe 5 Decembrie 2010 21:49
Lilo, tradat in dragoste????, fii atenta la sensul discutiei, nu e vorba de tradare, si daca ar fi asa cum ne tradam noi insine, daca ne-ar trada cineva, am fi in stare sa-l ucidem
casperphantom
Postat pe 5 Decembrie 2010 21:51

ihim...am citit pe "sarite"...

dar IO tot nu as ucide ..raison..
la ce bun???
ce as fi mai ferice??

LILO
Postat pe 5 Decembrie 2010 21:59
Lilo, da di ce sa nu ucizi bre?
Thor_again
Postat pe 5 Decembrie 2010 22:11
lasa, lilo, zi pe cine si rezolvam....
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2010 22:13

Lilo, usually I kill for money, but because you're my friend, I'll kill you for free
Thor_again
Postat pe 5 Decembrie 2010 22:16
auziti??
sa rad
sau sa plang??

LILO
Postat pe 5 Decembrie 2010 22:31

ok...thorele...

you're my friend
LILO
Postat pe 5 Decembrie 2010 22:37
pure charity
Freya_
Postat pe 5 Decembrie 2010 22:43
... pure!
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2010 22:56
nu cred in teoria care spune ca doi oameni care si-au marturisit unul altuia iubirea si ajung sa se desparta s-au mintit! nuuuu.. eu cred ca dintr-un motiv sau altul s-au plictisit unul de celalalt, s-au schimbat pur si simplu. lucrurile nu ar parea atat de complicate daca transformarea ar fi simultana. din pacate, de cele mai multe ori se transforma doar unul si atunci apar problemele. si da, sunt de acord cu ceea ce zicea casper ca femeia dupa casatorie tinde sa ingradeasca libertatea barbatului, il sufoca pur si simplu cu posesiunea ei. si asta din prea multa iubire, din nevoia permanenta de al avea langa ea, de a arata si celorlalti ce ''detine'' . acestea suntem noi femeile, fi ca ne place sau nu, ca realizam acest lucru sau nu. TOATE SUNTEM LA FEL!!!! probabil ca acele cupluri care se iubesc prea mult, (daca poti face o asemenea masuratoare..iubire mai multa sau mai putina.....) sfarsesc tragic, ajung sa se desparta cu surle si trambite. asa ca daca vrem sa fim fericite cu adevarat nu este bine sa ne indragostim!
Anilus
Postat pe 6 Decembrie 2010 07:15
Anilus, daca nu ne indragostim, nici nu vom fi fericite cu adevarat. Asta e paradoxul...
Linistite cu adevarat, poate.
quasaria
Postat pe 6 Decembrie 2010 11:12
Casper, nu toate strangem latul, nu toate ne schimbam ca sa avem putere mai multa. Unele ne schimbam atunci cand cel de langa noi isi schimba si el directia. Si nu recunoaste aceasta noua directie. De ce? Pentru ca vechiul drum este linistit, sigur. Noul drum pare frumos si dulce. Si atunci vrei sa le pastrezi pe amandoua. Si de aici .... durere... care doare a draq de tare..... dar cu cat doare mai tare cu atat se cicatrizeaza mai repede.
cricat
Postat pe 6 Decembrie 2010 15:08
casper, daca citeai mai atent, ai fi vazut ca asta spuneam si eu: omul nu apartine unui alt om! nimeni nu apartine cuiva! insa de cele mai multe ori, ne comportam ca si cum asa ar sta lucrurile!
esme
Postat pe 6 Decembrie 2010 15:27
De la: quasaria, la data 2010-12-06 11:12:37Anilus, daca nu ne indragostim, nici nu vom fi fericite cu adevarat. Asta e paradoxul...
Linistite cu adevarat, poate.


Sunt de acord cu teoria aceasta. Sincer...., concluzia mea este ca fara durerea iubirii nu traim cu adevarat. Masochism sau nu, mie mi-a placut intotdeauna ''durerea iubirii'' , ba mai mult, subliminal o caut. wow ma cam sperie lucrul acesta..............
Anilus
Postat pe 8 Decembrie 2010 06:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Inaltimea conteaza? 111 De la: garbo177694 13 Noiembrie 2011 18:46
sunt intr-o mare dilema... 8 De la: garbo027623 3 Februarie 2010 12:09
revin 3 De la: si_totusi 17 Octombrie 2010 21:29
Iubitul meu..fostul iubit a viitoarei mele cumnate!!!! 12 De la: garbo190789 28 Aprilie 2012 15:36
Nu stiu ce sa fac, sunt in impas 38 De la: sweety25 3 Iulie 2010 12:12
Setari Cookie-uri