Iubirea doare a dracului de tare!

esme, daca n-as fi vazut spectacolul asta ca third party poate ca lucrurile astea referitoare la sentimente si defalcarea lor nu mi-ar fi fost atit de clare. Dar vazute dinafara sint grotesti.
E drept ca intr-o situatie din asta eu niciodata nu m-am agatat de usa, pentru simplul motiv ca am orgoliu. Dar, altfel, nu jur ca nici eu n-as fi facut-o... Prima reactie e sa te gindesti la cum pici TU din derularea evenimentelor: nu la ce simte el.
Pe de alta parte, de ce ii dam denumirea "ïubire" faptului ca tie nu-ti convine ca el vrea sa fie fericit - fara tine?
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2010 00:47
atunci cand esti parsit de persoana iubita intradevar acest lucru poate genera durere... durerea dezamagirii, a abandonului, a orgoliului ranit... eu insa vorbesc de durerea pricinuita de prea multa iubire. de iubirea aceea care te loveste ca o avalansa, care-ti rascoleste sufletul care nu te lasa sa traiesti, care -ti schimba viata.
probabil ca eu fac parte din categoria oamenilor care nu pot fi fericiti atunci cand iubesc si sunt iubiti, care nu stiu sa iubeasca si sa se bucure de prezent.
Poate , oare iubirea sa fie incadrata intr-un tipar??? ii poti da o definitie???? poti oare invata sa iubesti.. si sa te regasesti trup si suflet in ceea ce-ai invatat????nu stiu.... cred ca iubirea nu se invata ci face parte, sau nu, din tine.
iubirea doare!!!!!!!!!!
Anilus
Postat pe 5 Decembrie 2010 05:44
din cauza lipsei de perceptie corecta asupra lucrurilor si sensului lor de facto si, ca urmare, a intelegerii a ceea ce trebuie inteles, Q! pt ca nu ne dam seama ca am inceput a manevra tot mai des o notiune (iubire) aiurea si neindicat, dandu-i un sens total inadecvat. iubirea nu e nicidecum ceea ce cred, inteleg si vehiculeaza ca si concept, cei mai multi dintre noi! iubirea e daruire, e generozitate, e ceva ce converge catre starea de gratie, e chiar sacrificiu in numele binelui celuilalt.
si ca sa-ti raspund la intrebare, iti voi spune ca iubirea se confunda tot mai mult, suprapunandu-se aproape total ca sens si intelegere, cu posesiunea, derivata ca stare afectiv-emotionala, dintr-o conjugare brutala, nefericita si respingatoare, a egoismului, orgoliilor si de ce nu, a temerilor! teama de necunoscut, adica spaima ce traduce colapsul ratiunii si redata prin fraze penibile de genul: `nu stiu ce voi face fara el/ea! nu concep ca as putea trai fara el/ea! nu voi fi in stare sa supravietuiesc fara el/ea!`. si mai rau e ca nu ne dam seama, ca prin asta il manipulam pe celalalt, fortandu-l sa ne faca pe plac (iata si capriciul! o alta manifestare a egoismului) si sa renunte, astfel, la sine, pt ca noi sa fim victoriosi! ...dureros si trist!

da, Q, credem ca iubim, dar, de fapt, vrem sa posedam, sa detinem, sa controlam, sa stapanim, sa dispunem dupa bunul nostru plac!
esme
Postat pe 5 Decembrie 2010 12:57
comenturile voastre grozave, se cer savurate pe o muzica la fel de buna, mai am de citit vreo 2, chiar 3, dar intai imi pun muzica, sa-mi pice mai bine
casperphantom
Postat pe 5 Decembrie 2010 16:23
iiiiieeee, asa da
casperphantom
Postat pe 5 Decembrie 2010 16:25
Esme, oricat asw vrea, si ma gandesc de ceva vreme, nu mai gasesc nimic de comentat, nici in plus nici in minus......aaaaaaa......muzica pe care v-am savurat adevarurile a fost tulburator de faina, va multumesc..am trait o revelatie
casperphantom
Postat pe 5 Decembrie 2010 18:59
nu iubirea ci adevarul doare ! neacceptarea lui !

tin sa va spun ca citind topicul asta, tocmai mi-am primit cadoul de Mos Niculae !
Freya_
Postat pe 5 Decembrie 2010 19:31
in alta dezodine de idei, mie imi pare rau de-un lucru.

ca nu doare prostia, rautatea si ipocrizia ! s-ar auzi niste urlete, de mama-mama...
Freya_
Postat pe 5 Decembrie 2010 19:41
mda, si alea trei ar cam durea toate odata....
Una fara alta, nu prea vezi.
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2010 19:53

iar aparu combinatia strong?
Thor_again
Postat pe 5 Decembrie 2010 19:56
de asta traiesc bine merci si sunt prolifice! ...alea trei! pt ca nu au nicio forta de frecare!
esme
Postat pe 5 Decembrie 2010 19:57
forta de frecare ? buna asta, he, he..
Freya_
Postat pe 5 Decembrie 2010 20:02
freyuto, ma bucur ca mosu a trecut sa-ti lase un cadou, ai meritat
casperphantom
Postat pe 5 Decembrie 2010 20:05
ia uite ca s-a trezit la viata forumul, buna dimineata forumisti, si sa dea lumina mult belsug in casutele voastre, dragutii mei
casperphantom
Postat pe 5 Decembrie 2010 20:07
De la: Freya_, la data 2010-12-05 19:41:07in alta dezodine de idei, mie imi pare rau de-un lucru.

ca nu doare prostia, rautatea si ipocrizia ! s-ar auzi niste urlete, de mama-mama...


doare... si se aude numai ca trebuie sa fii atent !
Anilus
Postat pe 5 Decembrie 2010 20:08
De la: casperphantom, la data 2010-12-05 20:07:04ia uite ca s-a trezit la viata forumul, buna dimineata forumisti, si sa dea lumina mult belsug in casutele voastre, dragutii mei


mai ales lumina....sa ne gaseasca repede Mos Nicolae!!!
walkiria
Postat pe 5 Decembrie 2010 20:10
la mine n-a trecut mosul, ca ii puneam trafaletu' in mina imediat.... Taman ce m-au inspirat discutiile astea sa fac amenajari interioare. La cum iubesc eu neconditionat, sa ii fie omului bine.... daca vine, cind vine, de unde vine... nu?


Nu. De fapt, nu.
De fapt, nu vreau decit sa ii arat ce bine imi e fara el. Si sa-i dau un shout in cour.

Asta e, nu sint suficient de pura pt tipul neconditionat de dragoste. Asa cum spunea esme, e doar din carti. Sau din vreo parte a sufletului la care individul respectiv n-a ajuns.
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2010 20:11
De la: Anilus, la data 2010-12-05 20:08:03
De la: Freya_, la data 2010-12-05 19:41:07in alta dezodine de idei, mie imi pare rau de-un lucru.

ca nu doare prostia, rautatea si ipocrizia ! s-ar auzi niste urlete, de mama-mama...


doare... si se aude numai ca trebuie sa fii atent !


daca ar durea....ar face ceva sa se trateze!!Ce se aude...este rasul infundat al orgoliului...ca vorba ceea....prostul care nu-i fudul,nu-i prost destul!!!!
walkiria
Postat pe 5 Decembrie 2010 20:12
si da si nu. pana la urma si prostii ne coloreaza viata ..altfel am fi precum chinezii, toti la fel
Anilus
Postat pe 5 Decembrie 2010 20:15
De la: Anilus, la data 2010-12-05 20:15:57si da si nu. pana la urma si prostii ne coloreaza viata ..altfel am fi precum chinezii, toti la fel
Anilus
Postat pe 5 Decembrie 2010 20:16
eu as lasa-o asa, incolora... zau.
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2010 20:16
mi-e teama ca asta e adevarul!: nici eu nu sunt destul de pura si capabila de intelegere fara cracnire si tagada in ce priveste tipul asta desavarsit de iubire!
esme
Postat pe 5 Decembrie 2010 20:17
deci, pina la urma, nu iubim. Doar vrem sa fim iubiti.

Nici macar nu e vina celuilalt ca ne provoaca reactiile astea.... e doar a noastra?!
De fapt, e interpretabil.
Daca ii arunci unui caine un os legat cu sfoara si dupa aia i-l tragi inapoi, e sadism. Daca ii dai unui om iluzia ca e iubit doar ca dupa aia sa ii spui ca nu, nu e tot sadism? E drept, o forma mai sofisticata de sadism....
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2010 20:22
Q, traieste..traieste pur si simplu..

si-asta fara sa arati ca esti mai bine fara el..nu de alta, da-i posibil ca lui sa nu-i pese si tot tie sa-ti faci rau..
Freya_
Postat pe 5 Decembrie 2010 20:23
freya, teoria o cam stiu.... Daca nu il afecteaza pe el, cel putin ma conving eu singura - sau caut ceva palpabil care sa imi confirme faptul ca imi e mai bine fara el.
In general, cam toate realizarile mele au fost facute in momente in care aveam sufletul praf, si probabil chiar de aici au generat: din incapatinarea de a ma agata de ceva. Cariera, bani, case, masini... whatever. Ceva concret.
Altfel sint o fiinta lenesa, cind sint fericita....
Viata e ciudata, uneori.
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2010 20:27
De la: esme, la data 2010-12-05 20:17:14mi-e teama ca asta e adevarul!: nici eu nu sunt destul de pura si capabila de intelegere fara cracnire si tagada in ce priveste tipul asta desavarsit de iubire!


inainte de toate suntem oameni..facuti ''din greseala'' si cu greseli. Iubirea aste atat de complexa incat niciodata nu poti fi sigur ca ai cunoscut-o in totalitate, in forma ei pura si imaculata. Iubim, dorm, suntem egoisti , gresim, iertam, visam samd ..toate aceste trairi ne diferentiaza si ne face sa fim unici in felul nostru, buni sau rai... altfel ce monotoni si anosti am fii.
Anilus
Postat pe 5 Decembrie 2010 20:28
Si inca ceva. Iubesc, ma doare dar sa fiu a dracului daca nu-mi doresc durerea aceasta. Probabil ca am luat-o razna!
Anilus
Postat pe 5 Decembrie 2010 20:33
anilus, ce sa-ti spun ? experimenteaza !

pana la urma, nu asta suntem ? suma experientelor noastre ?

si-a alegerilor facute in urma lor..
Freya_
Postat pe 5 Decembrie 2010 20:37
tocmai asta e, Q! cred ca e vorba de un cerc vicios pana la urma! pt ca ajungi sa te obisnuiesti cu o anumita stare, aceea care-ti da convingerea ca esti iubit (ceea ce vine inspre sistemul tau de asteptare), apoi te trezesti brusc ca fericirea, iubirea unui celalalt erau o mare pacaleala, cand acesta vine si te anunta - si trebuie sa tinem cont ca nu face nimic care sa-l invinuiasca de abuz in ce priveste incalcarea vreunui drept (ar fi poate vorba de un drept moral, dar, ...inca nu sunt sigura cum sa plasez asta) - ca nu te mai iubeste!
esti descumpanit, caci intregul sistem de `protectie` al fiintei intra in alerta! mentalul intra in alerta si cauta solutii, pe care nu le gaseste oricum si oriunde, pt ca se identifica inca cu fosta stare. si, in consecinta, nu stim sa intampinam cum se cade si cum e necesar, adica cu luciditate si obiectivitate, noua stare de fapt. ...care e ceva firesc pana la urma: omul nu te mai poate iubi si-l lasi sa plece!
esme
Postat pe 5 Decembrie 2010 20:42
e complicat. Uneori nu te poate iubi cit vrei tu si nu vrea nici sa plece. Alteori vrea sa plece doar un timp... Alteori e un melanj ciudat intre toate astea.
Daca omul spune clar ca nu te iubeste si vrea sa plece, si chiar asta face, e cel mai onest lucru din partea lui. Numai ca nu intotdeauna lucrurile sint atit de clare. Si aici incep intrebarile: manipulare? Deruta? Dar daca? Dar daca nu? Daca pina acum a mintit? Si daca n-a mintit?

Personal, prefer orice certitudine unei incertitudini. Dar nu imi dau seama daca incertitudinile nu sint generate tocmai de faptul ca majoritatea oamenilor au alte preferinte referitoare la sinceritati.
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2010 20:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
GARBO ma saboteaza.... 3 De la: caleidoscop 16 Septembrie 2012 22:22
soacra,soacra...poama acra rau 283 De la: adelina20 3 Octombrie 2012 14:21
iubire interzisa 204 De la: garbo103208 3 Aprilie 2010 20:24
cate compromisuri putem duce? 44 De la: dolly69 17 August 2011 13:21
Antibiotice in sarcina 4 De la: garbo_384649 7 Octombrie 2013 22:45
Setari Cookie-uri