dak ierti...poti sa si uiti?oare mai merge relatia?

Buna fetelor...am si eu un storry despre care as vrea sa aud parerile voastre....e vba despre o relatie care a durat in jur de 2 ani....cu plimbari prin parc,declaratii de iubire,flori furate, poezii....si chestii sweet...tot tacamul unei povesti de iubire rupta din basme..inevitabil la un moment dat ca in toate relatiile de lunga durata, au intervenit certurile...relatia s-a rupt dintr=o cearta prosteasca,lucrurile se puteau remedia...lucru stiut de aman2 ,insa aici a intervenit incapatzanarea si orgoliul fiecaruia...problema e k toata ruptura a durat in jur de 4 luni,timp in care el a incercat sa para puternic si indiferent,,,combinandu-se cu vecina si prietena ei...si sfidand-o zilnic timp de o luna...dupa care a renuntzat la jocul tampit si s-a mutat...incet incet ea a inceput sa treaca pas cu pas peste intreaga poveste ...si sa inceapa sa lase in urma tot...el si-a gasit ala distractie cu care la fel timp de o luna s-a mintzit k poate uita tot...problema e k in tot timpul asta...el a incercat sa se refugieze in alcool si alte chestii pt a reusi sa treaca peste toata ruptura...ca dupa 4 luni sa isi dea seama k de fapt ei se iubesc....k oamenii s-au schimbat...k din greselile lor au invatzat ceva....k si-au dat seama cat de mult conteaza unul pt altul....el a renuntzat la prostii si alcool...si impreuna au acceptat sa inceapa sa paseasca din nou p cararea lor de manutza...si=au recunoscut greselile....au observat schimbarile care au intervenitin tot timpu in care au fost despartiti...si-au dat seama ca isi doresc un viitor impreuna si au pasit pe acelasi drum lasand in urma toata perioada de zbucium...intradevar...lucrurile au inceput sa mearga altfel acum...se stie unde s-a gresit si nu se mai repeta greselile...s=a renuntzat la orgoliu si incapatzanare si acum sinceritatea domneste in relatie...
intrebarea mea e....credeti k dupa o ruptura de genul asta...relatiile se mai pot lega ?credeti k in viatza ai nevoie de o perioada in care sa gusti si altceva pt ati da seama de fapt ce vrei si ce iti doresti langa tine?se poate ca relatia asta sa mai mearga de azi?dak ierti...poti sa si uiti?

va pup si dupa ce am incercat sa redau f scurt intreaga poveste...astept si parerile voastre
pinky
Postat pe 25 Aprilie 2009 15:06
Sunt foarte multi oameni care vor sa mearga mai departe, dar nu pot ierta, au impresia ca au iertat, iar atunci cand se mai isca cate o disputa intre cei doi, mereu isi vor scoate ochii pentru ce s-a intamplat in trecut.
Daca invatati sa lasati trecutul in trecut, sa va bucurati de prezent si sa visati la un viitor frumos, da atunci cred ca este posibil.
laura_laura
Postat pe 25 Aprilie 2009 16:41
la doua persoane orgolioase sa mai mearga dupa o astfel de cearta? sincer eu am dubii...da se poate incerca pentru ca mai tarziu sa nu existe regretul:"poate daca macar incercam..."; si nu, daca ierti nu inseamna automat ca si uiti, poti ierta multe si trece peste multe dar nu cred ca poti uita...poate peste 20 de ani...
mirelacm
Postat pe 30 Aprilie 2009 18:21
Un om destept invata din greselile altora.unul normal,din cele proprii,unul prost,de nicaieri,alegeti voi ce va caracterizeaza...
valentino
Postat pe 30 Aprilie 2009 18:33
bai nene, n-am postat eu aici ?

daca te prind, ala care faci d-astea, te-am halit !!!
gabitzza
Postat pe 20 Mai 2009 22:32
Uitarea si iertarea sunt doua lucruri diferite, tot asa cum coniacul, nu merge cu salata de beuf.
Ioana007
Postat pe 22 Mai 2009 20:07
Nu poti uita niciodata dar daca este iubire si respect e posibil sa ca relatia sa mearga mai bine decat inainte...
garbo003936
Postat pe 16 Iunie 2009 07:40
Poti sa ierti , dar nu stiu daca vei uita - ca sa nu spun ca nu vei uita-.Nu exista retete , iubirea este cea care poate si sa ierte si sa uite. maria
garbo005851
Postat pe 16 Iunie 2009 10:08
de iertat ierti numai dak iubesti cu adevarat,dar de uitat nu uiti de fapt nu uiti ce ai iertat si chiar dak relatia merge bine tot iti aduci aminte de perioada aia in care te-a suparat,si-ti vine sa-i crapi capu,dar oare ei barbatii ne-ar ierta pe noi?nu cred .
elegant
Postat pe 17 Iunie 2009 00:23
offf Doamne..
gabitzza
Postat pe 17 Iunie 2009 00:27
nu va mai merge niciodata ca si inainte de rupere
garbo009994
Postat pe 17 Iunie 2009 20:29
multi, nene...multi...
wife_de_zmeu
Postat pe 17 Iunie 2009 20:32
dintr-o experienta asemanatoare, iti pot spune , da ierti si mergi mai departe dar aveti nevoie amandoi de mare vointa si rabdare, si tre sa fiti evoluati spiritual amandoi aproape la fel ca sa puteti trece, de uitat nu o sa uitati dar amintirile si faptele pozitive tot timpul estompeaza amintirile urate cu timpul, dar totul depinde in final de ce vreti voi cu adevarat.bafta!
salomeea
Postat pe 23 Iunie 2009 12:33
depinde doar de ei...cat pot ierta...si cat pot uita...
cata incredere au in relatia lor si in viitorul lor impreuna.
LUDY
Postat pe 23 Iunie 2009 17:38
.....DA...si barbatii iarta..unii....eu sunt intr-o postura de genul asta.....sunt casat. de 11 ani ....si am aflat cu stupoare ca ...s-a intamplat...recent...cam de 9 luni si am aflat acum 4 luni si am fost f.f.f. socat tinand cont ca eu nici nu am indraznit sa ma gandesc la asa ceva pt. ca sunt un fam. convins iar ei ai pare nespus de rau si ea a insistat sa nu plec(pt. ca am vrut sa plec..dar am zis sa ne mai dam o sansa ).....incerc sa o iert...si cred ca voii reusi desi ma doare enorm...dar de uitat....si daca asi vrea nu pot...e greu si pt. noii barbatii dar foarte greu si pt. voii femeile....dar eu am impresia(parerea mea strict personala)ca voii treceti mai usor peste chestiile astea.....cred.... !!!
epsilon_13
Postat pe 26 Iunie 2009 19:48
Daca poti sa ierti si sa uiti depinde doar de tine. Poate sa incerci sa treci cu vederea. Daca tu crezi ca el ar putea fi sufletul pereche si aceasta cearta a fost doar o incercare a destinului, incearca sa mai porti un dialog si doar atunci poti sa tragi o concluzie.Nu uita ca regretele vin prea tarziu. Dar daca refuza un dialog civilizat ...lasa-l.
anca_53
Postat pe 27 Iunie 2009 11:39
De la: epsilon_13, la data 2009-06-26 19:48:24.....DA...si barbatii iarta..unii....eu sunt intr-o postura de genul asta.....sunt casat. de 11 ani ....si am aflat cu stupoare ca ...s-a intamplat...recent...cam de 9 luni si am aflat acum 4 luni si am fost f.f.f. socat tinand cont ca eu nici nu am indraznit sa ma gandesc la asa ceva pt. ca sunt un fam. convins iar ei ai pare nespus de rau si ea a insistat sa nu plec(pt. ca am vrut sa plec..dar am zis sa ne mai dam o sansa ).....incerc sa o iert...si cred ca voii reusi desi ma doare enorm...dar de uitat....si daca asi vrea nu pot...e greu si pt. noii barbatii dar foarte greu si pt. voii femeile....dar eu am impresia(parerea mea strict personala)ca voii treceti mai usor peste chestiile astea.....cred.... !!!


Zic eu ca ai dreptate...da, noi femeile trecem mai usor pentru ca nu suntem asa de orgolioase si trecem cu vedere doar spunand simplu..Eh! asa sunt barbatii! Dar imi pare rau sa aud ca ti s-a intamplat una ca asta pentru ca pot citi si printre randuri. Se pare ca esti un om deosebit si nu meritai asa ceva.Nu cred ca vei uita cu usurinta si nici sa ierti nu vei putea pentru ca undeva in subconstient deja si-a facut loc neincrederea...Imi pare rau sa spun asta dar trebuie din partea ta sa treaca mult,prea mult timp sa iti recastige increderea si chiar si atunci nu va fi in totalitate.
Lorelai_01
Postat pe 27 Iunie 2009 12:43
din proprie experienta,am iertat dar n-am putut uita niciodata.de cate ori apareau certuri ii aruncam ca m-a inselat.n-am mai putut avea aceeasi relatie ca la inceput.cine poate bravo lui.!!!!!!!!!!!!!
era33
Postat pe 27 Iunie 2009 13:50
Cred ca nu stii ce-nseamana sa ierti. Tu ai decis ca-l vrei langa tine. Atat.
blanca
Postat pe 27 Iunie 2009 14:40
daca il iubesti cu adevarat poti sa il ierti si din dragoste pentru omul tau iubit faci orice.... chiar si iertarea are un rost atunci cand stii ca vrei sa il ai langa tine
garbo003632
Postat pe 27 Iunie 2009 15:30
mananci o perioada inghetata de ciocolata....la un moment dat te saturi de acel dulce si o dai pe branza telemea sarata, sa-ti mai taie din dulcegarii.....si apoi iar revii la inghetata pentru ca te-ai sarat destul si au mai intervenit si alte neajunsuri.....sarea a determinat retentia de apa in organism, tensiunea ti-a cre4scut brusc si constati ca te-ai si ingrasat nefiresc....si atunci alegi pe cea mai putin rea....inghetata de ciocolata...e adevarat....o mananci mai cu moderatie, si o mai combini si cu inghetata de lamaie.....saui cu frisca si fructe...si constati ca daca o consumi in alte conditii si cu alte modificari e mai buna.....
tutankhamon
Postat pe 27 Iunie 2009 15:44
vrei sa spui ca alternantza asta de inghetzate si branza reprezinta o alternativa la sot?
pik_nik
Postat pe 27 Iunie 2009 15:46
bey, ce spui tu acolo? o sa ma fac cat china, pe garbo asta, numa' prajituresc de cand sunt p-aci. asta n-ar fi asa rau, da' le si mananc
tulipe
Postat pe 27 Iunie 2009 15:47
da pikule.....cam asa ceva....inghetata de ciocolata e cel care e sot sau partener mai indelungat...iar branza - mai mult sau mai putin de cioban autentic - e alternativa intalnita pe drumul vietii...
tutankhamon
Postat pe 27 Iunie 2009 15:55
si mergand asa, drum de vara pana-n seara pe firul logicii, se alterneaza sotul de ciocolata cu cel de fructe, de vanilie, iar la cate un popas merge si branza
pik_nik
Postat pe 27 Iunie 2009 15:57
tulipo...si zi-i asa...te-ai apucat de facut dulciuri ?

ioi, ce-mi place...

vrei sa-ti zic ce-am facut azi ? nu conteste, ca tot iti zic

am tras un tort diplomat...cum ???!!! nu ai auzit de celebru' meu tort diplomat ?

hai, ca-ti dau reteta...
wife_de_zmeu
Postat pe 27 Iunie 2009 16:10
io vreau sa-mi fac deseara ciocolata de casa. am o pofta sa ling oalaaaaaaaaaa...!
vreti reteta?
pik_nik
Postat pe 27 Iunie 2009 16:13
de ciocolata da...la lins ne mai pricepem si noi....
tutankhamon
Postat pe 27 Iunie 2009 16:14
io credeam ca ne dai ciucalata, nu reteta

wife_de_zmeu
Postat pe 27 Iunie 2009 16:15
nu! nu! abia am ingurgitat cu fi-miu, praji cu nes, reteta de la mielutza. iti zic, n-ai vazut asa ceva.

offffff, zi reteta

auzi? stiam si eu unu, cu frisca lichida, plin de fructe si inchegat cu gelatina. asta e?
tulipe
Postat pe 27 Iunie 2009 16:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa nu faceti ca mine!!!!! 16 De la: garbo_1681 2 Iulie 2012 19:15
iubire fara sex 53 De la: mady 20 August 2009 01:49
Povestea mea... 543 De la: byby2 12 Martie 2010 10:53
Jocul cu dragostea 22 De la: garbo_1165 17 Aprilie 2012 01:54
caut relatie serioasa 20 De la: garbo099582 19 Februarie 2010 09:25
Setari Cookie-uri