Iubirea doare a dracului de tare!

Du-te fata incolo ca esti cu capul rau. Plangi ca proasta sa ii fie bine lui in familie. Crezi ca el plange pentru tine? Ca esti singura? Ti-a dat macar un telefon? Un mesaj? Nimic? Atunci esti tuta rau ca inca mai suferi dupa cineva care NU TE IUBESTE.
Doara
Postat pe 26 Decembrie 2010 08:16
Sunt iubiri care ne traverseaza viqta aparent fara un motiv anume:poate doar pentru ca in momentul respectiv eram prea vulnerabili si singuri,pentru ca golul sufletesc era atat de mare incat trebuia umplut cu ceeva si am crezut ca e dragoste,sau pentru ca intr-un fel sau altul contextul a facut sa se intample.Dar sunt acele iubiri care ne sunt destinate de undeva,dincolo de perceptia noastra.Sunt iubirile in care simtim ca am venit pe lume tocmai pentru a le trai,a le da forma si implinire.Ne-am nascut ca sa le traim si sunt cu atat mai profunde cu cat ajung in viata noastra mai tarziu.Sunt acele iubiri care apar in momentul in care te-ai hotarat sa nu le mai faci loc,pentru ca pur si simplu ai ocupat acel spatiu cu prea multe frustrari si temeri si iti spui ca e de ajuns.Sunt iubirile cu parfum de mister romantic cand simti ca dupa mult timp te-ai intors acolo unde trebuie sa fii si vezi in celalalt un liman la care ai visat mereu.Dragostea e un fenomen care ni se intampla intotdeauna doar noua,dar nu stim niciodata sa facem fata plecarii ei;pentru ca ne doare cand pleaca,ne doare cand se indeparteaza,ne doare amintirea ei,ne doare aceasta fata morgana a limanului cautat:pe masura ce ne apropiem de el,se indeparteaza si intr-o zi ne intrebam daca chiar era limanul pe care il asteptam.Ne doare iubirea si ne doare absenta ei,o cautam si uneori ne speriem cand o gasim,ne doare cumplit cand o pierdem si ne este frica sa o regasim.Iubirea se joaca cu noi de-a v-ati ascunselea,apare cand vrea ea si ne da viata peste cap cand ne asteptam mai putin,ne doare tare,ne zgarie sufletul,dar n-am cunoscut inca niciun om care sa nu o doreasca si sa nu-i faca loc in viata lui atunci cand apare.
mantra
Postat pe 26 Decembrie 2010 08:20
DOARE , DOARE TARE !

- daca vine atunci cand nu trebuie !
- sau de la cine nu trebuie !
- si doare cel mai tare cand este un sentiment unilateral !
-de fiecare data , doare altfel , mai tare .

Doare in suflet ; dar parca doare si trupul !

Cu intelepciune si rabdare se rezolva totul !
garbo021617
Postat pe 26 Decembrie 2010 08:24
si iubirea implinita doare, astalalta cum sa nu doara, dar probabil asa suntem facuti sa nu intelegem doar de fericire si sa nu apreciem cu adevarat bucuria pana nu am cunoscut in amanunt durerea
casperphantom
Postat pe 26 Decembrie 2010 08:30
Da!! Iubirea este de mai multe feluri! Iar cand cei pe care ii iubesti iti sacrifici totul pt, a fi ei fericiti, iar ei iti intorc dosul ,,nepasatori,,este jalnic!
Pe 23XII.am implinit 61 ani voiam sa mi fie cei dragi alaturi macar de aceasta zi ,,care a fost ceea mai nefericita din cei 61 pe care i aveam!
Au fost pietenii vecinii sotul un fiu alaturi de mine dar celalalt,, nu!
Este nesimtire curata si nu accept ,,o iubire fortata! Asa ca; reneg si eu acest fiu nesimtit!!
Ma consolez ca; am atatea persoane care ma iubesc sincer asa cum sunt cu defecte si calitati, asa ca; n am nev. de ;;iubiri false; din obligatie!
Doamne, cum poate o jigodie schimba o persoana!!
Jojolin
Postat pe 26 Decembrie 2010 09:05
Jojolin, inainte de a -ti gandi si vorbi de rau fiul ( ) , intreaba-te ce l-a determinat sa nu vina . Cine stie ce-ai sa descoperi.
liaiedera
Postat pe 26 Decembrie 2010 09:23
multa lume nu a iubit! s-au au avut marele noroc sa nu fie ranitzi!
garbo166931
Postat pe 26 Decembrie 2010 09:54
Jojolin, intai de toate: la multi ani si multa sanatate!.... Apoi, imi cer scuze daca te vei supara pt. parerea mea. Fiul tau, pana sa ajunga o jigodie... a trait si crescut alaturi de tine si sotul tau. Oare nu ai vazut in atatia amar de ani, ca copilul acela se transforma in fiul cel nerecunoscator?...Oare de ce nu ai intervenit atunci cand inca mai puteai ca sa schimbi ceva din caracterul lui?...Acum, da, e prea tarziu...si faptul ca il renegi nu te ajuta cu nimc. Iar el, "jigodia" , sunt sigura ca nu doar cu tine se comporta asa... Vai si amar de cei care ii sunt sau ii vor deveni apropiati !!!
garbo175422
Postat pe 26 Decembrie 2010 10:08
da ai dreptate laura m doare cand persoana iubita nu ii langa tine,al naibi de tare doareo stiu pe pielea mea sa iti doresti sa fie cu tine in fiecare clipa si sa nu se poata din niste motive absurde
Naiba si cu dargostea asta
feliciaboar
Postat pe 26 Decembrie 2010 10:15
scuze acum am vazut ca am facut cateva greseli,ma gandeam la iubirea mea
feliciaboar
Postat pe 26 Decembrie 2010 10:18
Jojolin... in primul rind la multi ani. In al doilea, relatia mama-copil nu e niciodata echivalenta. Este o responsabilitate unilaterala.
Gindeste-te ca nasti un bebelus care doar cere. Are doar nevoi. Tu il "chemi", tu il faci, tu ai obligatia sa il sprijini de-a lungul drumului in viata, si drumul nu se termina cind devine major. E o fiinta pe care TU ai decis sa o aduci pe lume, altfel n-ar fi existat. Esti in continuare responsabila de el si de tot ce face el. Cum poti sa anulezi si sa renegi ca exista datorita tie?!

quasaria
Postat pe 26 Decembrie 2010 10:20
Un posibil raspuns....

Eu nu-mi pot defini Durerea -
Dar m ajut Darul
Sfredelitoarea Mngiere -
S-mi pot rbda Calvarul

S vd - ce fel de Cruci exist -
i-n ce fel se pot duce -
i dac seamn - Vreuna -
Cu Propria mea Cruce

poezie de Emily Dickinson

sau Michelangelo

Cnd se iubesc doi oameni n tcere,
nct destinul ce-ntre ei se-mparte
rnind pe unul, altul e pe moarte,
i-n dou inimi caste st o vrere,

i cnd, eternizat, un suflet cere
din dou trupuri zbor spre cer, departe,
cnd c-o sgeat dou piepturi sparte
aprinde-Amor cu tainic putere

i cnd ei sper cu nfrigurare
ntr-un sfrit comun i, peste-aceste,
iubindu-se, nu se iubesc pe sine

i cnd iubirea lor e mult mai mare
dect o mie de iubiri, cum este
n stare suprarea s-i dezbine?
Simona_Ella
Postat pe 26 Decembrie 2010 10:22
Sunt iubiri care nu mor niciodata, indiferent de cat timp trece sau de ce alte iubiri traiesti. Nu mor , nici daca intalnesti si traiesti o alta iubire chiar concretizata printr-o casatorie, cu un alt partener cu mult mai bun decat cel din trecut..Si , desi reusesti sa-ti creezi o alta fericire si o alta viata, porti aceata iubire cu tine in permanenta. Uneori ai impresia ca a disparut si te bucuri in sinea ta, dar in momentul urmator, aceasta irbire care te doare, iese la suprafata, de nicaieri si-ti rade in nas.Da , acest gen de iubire, doare. Este o durere care te insoteste, aproape ca nu o mai bagi in seama, o durere pe care nu o poti marturisi, desi uneori iti vine sa strigi.Si stii ca ceva din tine s-a rupt, si a ramas undeva ..la cineva...care poate nu a stiut ce sa faca cu acest,,ceva,, Nu ai mai intalnit si nu ai mai vorbit niciodata cu acea pesoana, dar ea este chiar acolo, undeva in sufletul tau, desi nu-ti doresti acest lucru .Ce-ti ramane sa faci?! Traiesti noua ta iubire,te bucuri de tot ce-ti daruieste viata de zi cu zi, fara ca cel de langa tine sa simta ca tu de fapt nu esti asa cum stii ca poti fii.Si traiesti cu speranta ca vei reusi sa smulgi aceasta durere din sufletul tau , sa o arunci , sa o calci in picioare, sa te poti privi si zambind sa poti spune,, Da, sunt din nou eu,,
diana321
Postat pe 26 Decembrie 2010 10:27

510 - si are sens sa traiesti asa?
quasaria
Postat pe 26 Decembrie 2010 10:32
sigur ca doare iubirea, si chiar sangereaza !
MAI ALES , PRIMA OARA , (daca himenul este intact bineinteles !)
adi27
Postat pe 26 Decembrie 2010 10:44
cred ca D-ZEU in ininfinita LUI bunatate si intelepciune a ascuns infernul chiar in mislocul paradisului dar chiar daca inseamna despartire,singuratate,tristete,IUBIREA isi merita fiecare banut din pretul ei
garbo169171
Postat pe 26 Decembrie 2010 10:44
Trebuie sa traiesti, si chiar traiesti, incerci sa-ti revii, te redescoperi. CE am vrut sa spun este ca nu reusesti sa mai fi la fel. Pentru cei din jur nu este sesizabila aceasta stare a ta, dar tu o stii, te obisnuiesti cu ea, si chiar te bucuri de ceea ce ai acum . Numai ca nu te simti intreg., ceva din tine lipseste, este ,,acolo,,
diana321
Postat pe 26 Decembrie 2010 10:47
yes , da doare si cind este mai mult la tine in suflet si la el nu prea ci doar te cauta cind se simte singur si mic din toate punctele de vedere ! dar mai doare si cind il vezi pe el topit si iti scrie sms si emailuri ca e departe si singur printre straini si sunt sarbatori , iar el stie cit de mult ti-a gresit si a pierdut iubirea ta pentru o amagire ! si tu vesnic indragostita de el cum ai fost o viata nu simti nimic ! dar nimic doar poate un pic de mila !pentru cel fara de mila care vesnic te-a calcat in picioare si ti-a ucis dragostea din suflet , aceea pe care o credai nemuritoare si extraordinara si care s-a topit intr-o zi ca si zapada la soare !doare insa si noua dragoste fata de un alt el cu care simti ca esti atit de compatibila , alaturi de care te simti feminina si renascuta si minunata ; si nu te mai saturi sa te vezi reflectata in ochii lui si sa il simti ca tremura de dorul tau !dar doare ca nu poti fi acum cu el pentru ca ai promis ca stai alaturi de fiul tau si tatal lui pe care l-ai iubit 27 aproape 28 de ani pina termina facultatea si il vezi pe fiul tau cu diploma in mina! asta fiind la vara ,doare pt ca sunt multe zile si nopti fara el care ti-a redat speranta si te-a reintregit din millioanele de bucati ale inimii tale sfarimate de fosta mare dragoste care a disparut si in loc a ramas mila!si el celalat te asteapta iar tu esti aici singura si el e singur, te simti atit de iubita dar pt ca nu poti fi cu el.... si doare din nou ! iti urez sarbatori fericite si nu iti pierde speranta !
GABRIELABARFIELD
Postat pe 26 Decembrie 2010 11:34
Iubirea doare oricum, doare sufletul, neputina de a lua calea cea dreapt spre un alt nceput. CVine nu a suferit din iubire? e boala sufletului pentru care medicina nu a gsit vindecare
garbo179762
Postat pe 26 Decembrie 2010 12:23
da iubirea doare f tare cand suferi si nu esti inteleasa,doare sufletu si inima cand suferi din iubirea, ajungi la concluzia ca , nu as meritta sa iti pierzi f multi ani. linga peroane care nu te merita. egoisti, zgarciti, individualisti rautaciosi...
garbo019367
Postat pe 26 Decembrie 2010 12:24
persoane scz graba
garbo019367
Postat pe 26 Decembrie 2010 12:31
i neleg amrciunea...Lacrimile tale devin nestemate ale neputinei de a ntoarce din drum visul de iubire. Nu ti-ai dat seama c iubirea ta a fost pentru el o joac de brbat? f un bilan, acum la sfrit de an, i vezi care sunt si ii sunt tririle. Apoi, deschide geamul i spune : Iubire fr Iubit nu se poate
garbo179762
Postat pe 26 Decembrie 2010 12:32
Andy...a durut timp de 4 ani si inca ma doare...dar suntem prea puternici sau prea slabi pentru ceea ce ne-a legat si ne leaga..nu a avut incredere in mine si iubirea mea,iar asta mi-a adus multa durere...acum sunt cu altcineva dar..ANDY..va fi mereu acel "1"care ma va durea toata viata...pentru mine era ALESUL...ii simt lipsa in fiecare zi si noapte dar incerc sa refuz aceasta iubire care mi-a adus numai nefericire si care nu mi-a dat timp ca lacrimile sa mi se usuce...ma iubeste si il iubesc dar ceea ce se intampla cu noi m-a facut sa renunt la el..durerea si mai mare e ca am renuntat in ajunul Craciunului...atunci cand toata lumea vrea sa fie langa cei iubiti...poate voi regreta toata viata dar...IUBIREA DUREA CU EL LA FEL DE TARE CUM DOARE FARA EL
garbo075627
Postat pe 26 Decembrie 2010 12:37
iubirea are si parti bune si parti rele :)
garbo046718
Postat pe 26 Decembrie 2010 12:39
Corect e "al dracului de tare". Mai trecei dracului i pe la coal din cnd n cnd, c de la prostie v doare. N-are legtur cu altceva.
Oberfuhrer
Postat pe 26 Decembrie 2010 12:39
De la: Doara, la data 2010-12-26 08:16:09Du-te fata incolo ca esti cu capul rau. Plangi ca proasta sa ii fie bine lui in familie. Crezi ca el plange pentru tine? Ca esti singura? Ti-a dat macar un telefon? Un mesaj? Nimic? Atunci esti tuta rau ca inca mai suferi dupa cineva care NU TE IUBESTE.


Corect! Cu postarea asta ar fi trebuit s se ncheie discuiile pe aceast tem.
Chiar nu se desprinde alt concluzie de bun-sim la toat siropraia aia.
i nu pot dect s fiu de acord c n cazul sta eti tut, cum bine i s-a spus.
i cnd doi oameni i spun c eti tut....retrage-te un pic deoparte i pune-i cteva ntrebri. Nu cumva chiar eti?
Oberfuhrer
Postat pe 26 Decembrie 2010 12:46
iubirea doare cand nu e impartasita .......cand celalalt nu e asa cum il credeai....doare cand se pierde totul....
cel mai mult conteaza sa stii cum sa gusti din dulceata acestei dureri...
mayayta
Postat pe 26 Decembrie 2010 13:30
nici nu-si poate cineva inchipui cat de mult poate sa doara o iubire adevarata si sincer nu cred sa fie cineva mai in masura sa cunoasca acest sentiment decat mine,nici nu va puteti inchipui cat de mult m-a durut si mai ales am suferit din aceasta cauza si ce mai pui ca inca mai sufar si ma mai doare tot din acest motiv asa ca ........... nu as putea sa exprim in cuvinte absolut tot doar sa relatez ce s-a intamplat si m-i se intampla in continuare dar doare al dracului de tare de asta va pot garanta si sper sa nu mai treaca nimeni prin ce-am trecut si trec in acest moment desi am ceva ani asa ca fiti fericiti si incercati sa faceti lucrurile sa mearga mult mai bine intre voi si nu uitati ca viata are rostul ei dar trebuie traita la maxim iar daca putem sa ocolim necazurile si despartirile de ce sa n-o facem ,ne vom simti mult mai bine si cred ca vom fi mai mult si mai mult apreciati si iubiti asa ca iubitiva cu patima si cu incredere
angelene41
Postat pe 26 Decembrie 2010 13:45
pai doare mai ales cand e la departare.......cand serile sunt pusti si reci
gaseste
Postat pe 26 Decembrie 2010 13:57
N-as putea sa impartasesc ceea ce simt sau am simtit dar pot sa spun ca intr-adevar iubirea doare si doare sufletul . Orice durere fizica nu egaleaza durerea sufleteasca.
MIHAELAG1974
Postat pe 26 Decembrie 2010 14:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o relatie cu unul dintre cei mai "vanati" barbati ar putea fi una de lunga durata? 32 De la: snowflake 8 Decembrie 2009 23:23
de ce eu? 10 De la: miha162492 17 Septembrie 2010 09:18
sf valentin:X 19 De la: garbo195305 14 Martie 2011 01:33
vreau sa divortez 66 De la: garbo211107 27 August 2012 17:29
Craciun si Revelion 1 De la: darico_x 27 Noiembrie 2010 17:19
Setari Cookie-uri