Fericirea,stare de spirit?

Fericirea este a r m o n i a dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui dar mai ales ceea ce faci.
sophia1971
Postat pe 7 Decembrie 2010 11:50
am putea dezbate mult si bine...nu?
dolly69
Postat pe 7 Decembrie 2010 14:43
De la: eu_geminy, la data 2010-11-08 18:27:38Eu am auzit o mai scurta definitie la cineva si mi-a placut:

"Fericire inseamna sa nu-ti doresti sa fii cu altcineva, altundeva."

Subscriu!!
lady39
Postat pe 13 Decembrie 2010 13:42
Fericirea este poezia femeilor
Bonyo
Postat pe 15 Decembrie 2010 11:28
fleurdelis
Postat pe 15 Decembrie 2010 21:52
ca s fii fericit trebuie s preuiti ceea ce ai, nainte de a pierde acel lucru......
sophia1971
Postat pe 16 Decembrie 2010 22:57
fericirea se-mparte la doi ....
fericirea sta-n noi ,
si , totdeauna
se-mparte la doi ...
pasnica e singuratatea ,
solemnitatea
si , totdeauna
se-mparte la unu....
altfel .,
nu...........
jeanette40
Postat pe 17 Decembrie 2010 10:00
eladaela
Postat pe 17 Decembrie 2010 10:03
lucrurile
mi se impart la doi
la trei
sau doar in numere impare.
fercirea-i o stare
de nezapezit
poienele...
mirarii
de trecut!
fericirea-i un scut...
si-o mirare.....
fleurdelis
Postat pe 17 Decembrie 2010 16:29
La Multi Ani !!
N-am fost de mult pe aici...multumesc pt opinii!!
CapsunikRoz
Postat pe 4 Ianuarie 2011 03:19
"CINE MOARE?" - de Pablo Neruda

"Moare cate putin cine se transforma in sclavul obisnuintei,
urmand in fiecare zi aceleasi traiectorii;
cine nu-si schimba existenta;
cine nu risca sa construiasca ceva nou;
cine nu vorbeste cu oamenii pe care nu-i cunoaste.

Moare cate putin cine-si face din televiziune un guru.
Moare cate putin cine evita pasiunea,
cine prefera negrul pe alb si punctele pe "i" in locul unui vartej de emotii,
acele emotii care invata ochii sa staluceasca,
oftatul sa surada si care elibereaza sentimentele inimii.

Moare cate putin cine nu pleaca atunci cand este
nefericit in lucrul sau;
cine nu risca certul pentru incert pentru a-si indeplini un vis;
cine nu-si permite macar o data in viata sa nu asculte sfaturile "responsabile".
Moare cate putin cine nu calatoreste;
cine nu citeste;
cine nu asculta muzica;
cine nu cauta harul din el insusi.

Moare cate putin cine-si distruge dragostea;
cine nu se lasa ajutat
Moare cate putin cine-si petrece zilele plangandu-si de mila si
detestand ploaia care nu mai inceteaza.
Moare cate putin cine abandoneaza un proiect inainte de a-l fi inceput;
cine nu intreaba de frica sa nu se faca de ras si cine nu raspunde chiar daca
cunoaste intrebarea.
Evitam moartea cate putin, amintindu-ne intotdeauna ca "a fi viu" cere un efort mult mai mare
decat simplul fapt de a respira.
Doar rabdarea cuminte ne va face sa cucerim o fericire splendida.
Totul depinde de cum o traim...
Daca va fi sa te infierbanti, infierbanta-te la soare
Daca va fi sa inseli,
inseala-ti stomacul.
Daca va fi sa plangi,
plange de bucurie.
Daca va fi sa minti,
minte in privinta varstei tale.
Daca va fi sa furi, fura o sarutare.
Daca va fi sa pierzi,
pierde-ti frica.
Daca va fi sa simti foame,
simte foame de iubire.
Daca va fi sa doresti sa fii fericit,
doreste-ti in fiecare zi.."
ametist
Postat pe 10 Mai 2011 22:39
De la: garbo001084, la data 2010-11-27 10:30:39
De la: persidadamian, la data 2010-11-07 21:17:14
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-11-07 19:34:49Frumos ai scris! Ce sa spun? Eu nu cred in fericire-poate ca "fericirea" e singurul cuvant ce nu are un corespondent real.


Luna tare suparici ai fost astazi, imi pare rau ca vezi viata asa. Vreau doar sa te intreb ceva.
Daca nu te-ai fii lovit in viata si de tristeti ( poate mai multe decat bucurii, nu stiu) cum ai definii fericirea/bucuria?
Uite pentru mine bucuria inseamna faptul ca ma trezesc in fiecare dimineata si vad fata somnoroasa a fetitei mele, imi place sa simt ploaia si vantul pe fata, razele soarelui, sa dau buna ziua cu un zambet pe fata tuturor pe care ii cunosc, imi place sa-mi beau cafeaua la aceeasi terasa la care merg de 10 ani si sa ma uit la oamenii care trec pe strada, imi place sa fac pe cei din jurul meu fericiti sa le ofer tot felul de surprize, sa-mi intalnesc mama si sa-i spun cat de mult o iubesc.
Depinde fiecare cum si in ce cauta fericirea Luna, dar asta nu inseamna ca nu exista.
In ciuda faptului ca trudesti din greu pentru o cariera, pentru avere si alte chestii de genul, nu o sa-ti gasesti fericirea si linistea sufleteasca in material. Trebuie sa invatam sa pretuim si ne bucuram de ceea ce avem.



garbo189676
Postat pe 11 Mai 2011 13:25
"...Ne-am intronat ca stapani ai vietilor noastre si ne-am iluzionat cu speranta ca suntem capabili sa ne gasim singuri starea de gratie.
Dar nu a fost sa fie asa.
Tot ceea ce invata omul,din propriile experiente si din intreaga sa istorie,este sa-i fie frica, sa-si creeze spaime noi si sa le dezvolte pe cele vechi.
Aceasta face ca, uneori, sa devenim personaje ce joaca intr-o piesa de teatru, propria viata, drama absoluta."
ametist
Postat pe 11 Octombrie 2011 16:08
Eu sunt o fericita/optimista incurabila. Cineva de pe forum imi spunea cu dragalasenie ca ori sunt inconstienta ori sunt proasta/redusa.
Well mai bine proasta si fericita decit o baba acra si pesimista.
Cred ca fiecare se poate educa sa vada partea plina a paharului in viata. Trebuie doar sa vrei.
Ciresica
Postat pe 11 Octombrie 2011 19:36
'Well mai bine proasta si fericita decit o baba acra si pesimista."
Axl_22
Postat pe 11 Octombrie 2011 19:40
Si eu sunt de parere ca partea plina a paharului trebuie vazuta! Fiecare are in univers energie pozitiva si negativa,depinde numai de noi ce energie ne canalizam ... Daca gandim negativ,energia negativa propie ne v-a coplesi...Daca gadim pozitv,ne incarcam cu propia energie pozitiva!
Si asta duce la starea de spirit numita:Fericire!!
elisabeta_boia
Postat pe 11 Octombrie 2011 23:36
"Viata este un lucru atat de simplu si de minunat. Numai ca intotdeauna a existat si va exista o mare problema: oamenii stiu atat de bine sa si-o complice unul altuia...si de cele mai multe ori, fara nici un rost.
Cand un om se gandeste la ziua de maine, Dumnezeu rade."
ametist
Postat pe 12 Octombrie 2011 15:50
Persoanele anxioase fug de fericire, de teama ca o vor pierde, iar cele cu stima de sine scazuta isi obstructioneza uneori fericirea, in mod inconstient, din aceeasi teama ca vor suferi atunci cand ea va disparea.

Ce putem face daca vrem sa fim fericiti?

* Sa luam decizia de a fi fericiti si sa facem ceva in acest sens, sa nu ramanem in pozitia spectatorului impartial.
* Sa depunem eforturi, sa nu dam inapoi in fata oricarui lucru dificil; fericirea se cultiva si se construieste in timp, putin cate putin.
* Sa savuram toate formele de fericire: fericirea ca traim, ca avem cele necesare traiului, ca apartinem unei familii, colectivitati si ca putem face multe activitati.
* Sa nu ne lasam prada mahnirii, oferindu-ne mici momente de fericire si detasare, cat mai des posibil.
* Sa facem din fericire un scop, nu o obsesie.
* Sa" gradinarim" fericirea, pentru ca ea presupune eforturi si timp, fara sa simtim dezamagirea daca ea nu apare imediat.
* Sa cultivam o constiinta a fericirii, sa tinem ochii deschisi spre ea.
* Sa nu acceptam nici o fericire care se castiga in detrimentul celor mai multi.
* Sa fim optimisti, sa presupunem in fata incertitudinii ca exista o solutie favorabila si sa actionam pentru a o pune in practica.
* Sa-i observam pe oamenii fericiti si sa invatam de la ei cum sa ne comportam.
* Sa fim fericiti cand totul merge bine si sa sa nu ratam nici un moment in care putem fi fericiti.

de Steliana Rizeanu - psihoterapeut Clinica Aquamarin
ratuscaceaurata
Postat pe 12 Octombrie 2011 16:16
fericirea ,
fericirea-i o stare
o raza de soare
ce mangaie,
fiece floare...
fericirea ,
fericirea e-n noi
si
totdeauna
se-mparte la doi ...
jeanette40
Postat pe 27 Noiembrie 2011 10:38

Recomandari

Setari Cookie-uri