VIATA NEBUNA

Traim oare intr-o societatate care nu ne mai permite sa avem grija de noi, de sentimentele noastre? Suntem mereu pe fuga si nu avem timp nici macar sa respiram, ce sa mai zic de odihna sau de relaxare... Am scris cate ceva despre asta si pe blog-ul meu: http://viatanebuna.blogspot.com/
irinalaiu
Postat pe 7 Noiembrie 2010 18:45
Da, asa e, se pare ca timpul nu mai are rabdare cu nimeni, ca ne goneste fara rost...
Luna_in_capricorn
Postat pe 7 Noiembrie 2010 19:38
De la: irinalaiu, la data 2010-11-07 18:45:34Traim oare intr-o societatate care nu ne mai permite sa avem grija de noi, de sentimentele noastre? Suntem mereu pe fuga si nu avem timp nici macar sa respiram, ce sa mai zic de odihna sau de relaxare... Am scris cate ceva despre asta si pe blog-ul meu: http://viatanebuna.blogspot.com/


Este, din pacate, o alegere personala...ne grabim mereu, de parca nu am avea timpul de a ne bucura de viata si atunci isi "baga" si ea picioarele in stilul nostru de viata si ne lasa vaduvi de zambete, de cate o clipa de ragaz, de bucuria de a te simti viu si pe dinafara si pe dinauntru...
Uitati-va pe strada...oamenii se imping, rareori vezi pe cineva care sa iti zambeasca ....auzi doar injuraturi si dracuieli....oare chiar asta am ajuns sa ne dorim sau poate ar trebui, macar din cand in cand, sa respiram adanc inainte de a pune mana pe claxon/ a ne da drumul invectivelor la adresa celorlalti care nu au nimic mai bun de facut decat sa ne incurce
matza_blanda
Postat pe 9 Noiembrie 2010 22:03
exact, matza... e alegerea personala a fiecaruia.
ca aceasta e adesea facuta sub presiunea cotidianului, iarasi nu e vina altcuiva.
spiritul de turma e la moda acum. cei multi ii asimileaza pe cei putini. iar defectiunea individului consta in ideea ca insasi aderarea la turma ar fi o optiune "corecta". renuntarea la propriile repere, la propria judecata, de dragul cel mult al unor compromisuri marunte, pe care ti le ofera turma (chipurile).
ca "e mai usor", iar "unde-s multi, puterea creste"...vorba vine..:D.
dar cand nu a fost asa, mai ales la noi?
eu_geminy
Postat pe 9 Noiembrie 2010 22:15
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-11-07 19:38:44Da, asa e, se pare ca timpul nu mai are rabdare cu nimeni, ca ne goneste fara rost...



draga mea,timpul nu ne goneste fara rost,el are misiunea lui bine stabilita.noi insa trebuie sa ne adaptam.nu mai suntem nici pe vremea bunicii,nici pe vremea parintilor,nici pe vremea generatiei anterioare de tineri.ne pregatim de alta era.o trecere dintr-o lume pa care oamenii au uratit-o,la o era plina de iubire si de transformari din toate punctele de vedere,in bine,chiar daca trecerea se produce destul de dur.ne-am batut joc de Terra,nu am inteles ca banii sunt doar un mod de schimb,pt a iti face rost de cele necesare ,asa cum inainte exista trocul in natura.am devenit rai,inumani,chiar cu propria noastra viata si cu propriul nostru organism.organismul nostru ne atentioneaza,ca gresim,dar noua nu ne pasa,cel putin vb de marea majoritate a omenirii.timpul ne atentioneaza,clima ne atentioneaza,universul ne atentioneaza,fauna, flora,totul se intoarce impotriva noastra.pt nepasarea si rautatea noastra.va veni clipa 0.daca pana atunci nu vom intelege ca trebuie sa ne schimbam modul de gandire,modul de trai,daca pana atunci nu vom intelege ca nu suntem mai presus de super inteligenta creatoare,nu vom trece de punctul 0,intro alta existenta.fiecare va suporta consecintele,efectele,in functie de cauza producerii raului propriu.
vuvuzela
Postat pe 18 Noiembrie 2010 06:58
Geminy, nu este totdeauna o alegere personala... Ca sa supravietuiesti in ziua de azi, trebuie sa muncesti poate de 2 ori mai mult decat orice alt muritor intr-o lume normala. Si crede-ma, fac parte dintre acesti oameni. Nu pentru ca as tine la cine stie ce confort material, ci pentru ca daca nu as munci atat, am duce-o foarte greu. Atunci cand nu ai primit nimic de la nimeni, cand ai luat-o de la 0 la o varsta la care majoritatea se considera impliniti, nu ai alternative.
E usor sa spui "opreste-te". Nu vezi lumea mai frumoasa daca nu ai cu ce te acoperi, ce pune pe masa, chiar daca ai timp berechet. Are dreptate, uneori timpul nu mai are rabdare cu noi.
Lidiaolteanu
Postat pe 19 Noiembrie 2010 17:06
hmmmm...si cand va spuneAm eu.....
da?! cine ma asculta...
koala
Postat pe 19 Noiembrie 2010 17:29
Eu am gasit ,cinci minute,de multe ori pe zi,pentru relaxare,meditatie,rugaciune,si sport....
Putem introduce in programul nostru,daca ne straduim,cate cinci minute,pentru noi,pentru relaxare....
chiar si unul.Inceputul e greu,apoi ne obisnuim.
D
daniilia
Postat pe 22 Noiembrie 2010 09:58
Si iti sunt suficiente, daniilia? Sunt atatea lucruri de facut in viata asta... nu numai 5 minute pe zi iti trebuie pentru a le face. Iti trebuie liniste sufleteasca si siguranta materiala, sa te poti gandi si la altceva decat la munca in folosul statului, patronilor sau mai stiu eu cui.
Eu de exemplu, as vrea sa scriu, as vrea sa invat croitorie, as vrea sa lucrez goblen si sa tricotez, sa merg cu cortul pe munte, sa merg la mare cand am chef, sa merg la parinti cel putin o data pe luna, sa fac lucruri care imi dau multumire sufleteasca. Din pacate, nu am timp decat pentru serviciu si ca mine sunt multi. Asta inseamna sa nu aiba timpul rabdare cu tine. Sa te oblige sa faci cu totul altceva decat ti-ai dori, sa te faca sa te simti neimplinit.
Lidiaolteanu
Postat pe 22 Noiembrie 2010 17:22
De obicei nu avem timp de introspectie si, daca ne cautam constient propia noastra fiinta, o facem nu catre interior, ci spre suprafata mereu schimbatoare si colorata a vietii. Stilul de viata actual descurajeaza viata interioara.Eul nostru nu mai e altceva decat vidul interior indus de viata noastra supraaglomerata, supraocupata, din care nu ne alegem cu nimic din ceea ce ''cu adevarat conteaza''.
amalia85
Postat pe 29 Noiembrie 2010 11:00
De obicei nu avem timp de introspectie si, daca ne cautam constient propria noastra fiinta, o facem nu catre interior, ci spre suprafata mereu schimbatoare si colorata a vietii. Stilul de viata actual descurajeaza viata interioara.Eul nostru nu mai e altceva decat vidul interior indus de viata noastra supraaglomerata, supraocupata, din care nu ne alegem cu nimic din ceea ce ''cu adevarat conteaza''.
amalia85
Postat pe 29 Noiembrie 2010 12:16
incearca sa stai mai putin in lumea virtuala si mai mult in cea reala si poate atunci o sa ai mai mult timp si pt tine
klaus77
Postat pe 3 Decembrie 2010 18:33
De la: amalia85, la data 2010-11-29 12:16:19De obicei nu avem timp de introspectie si, daca ne cautam constient propria noastra fiinta, o facem nu catre interior, ci spre suprafata mereu schimbatoare si colorata a vietii. Stilul de viata actual descurajeaza viata interioara.Eul nostru nu mai e altceva decat vidul interior indus de viata noastra supraaglomerata, supraocupata, din care nu ne alegem cu nimic din ceea ce ''cu adevarat conteaza''.


nu sunt de acord cu tine, si asta e valabil doar daca e alegerea ta, Tu nu ai timp de introspectie, Tu esti poate prea atenta la aspectul exterior, dar nu e cazul sa generalizezi
casperphantom
Postat pe 3 Decembrie 2010 18:53
defectul majoritatii casper...generalizarea
eladaela
Postat pe 3 Decembrie 2010 18:54
pot sa spun ca viata e un dar oferit de Dumnezeu. Este cel mai de pret, dar poate si cel mai fragil cadou pe care il primeste fiecare. De aceea trebuie sa avem mare grija ce facem cu el. Trebuie sa stim sa ne bucuram de tot ce avem si ce vedem frumos, dar trebuie sa stim si sa trecem peste dificultati. Da, trebuie sa fie si dificultati din cand in cand. Altfel totul ar fi plictisitor.....Pacat ca traim mereu in viteza si uitam care este scopul nostrum in aceasta lume....
sophia1971
Postat pe 3 Decembrie 2010 21:14
Dificultatile nu vin de la Dumnezeu....Ci greutatile vin de la noi oamenii,,,,pt ca nu suntem cinstiti,,nu ne iubim si nu ne ajutam unii pe altiii....Sa nu ne batem joc unul de altul...Viata ar fii fost mult mai usoara daca oamenii ar fii dus o viata ordonata si ar fii seriosi....Viata este grea datorita noua....Dumnezeu ne iubeste,,,El vrea ca sa fim fericiti si sa avem o viata linistita pe pamant si dupa moarte....Cum spunea ca Dupa moarte pe Dumnezeu il vom cunoaste tot prin Duhul sfant...Si viata ar fii mult mai usoara si mai frumoasa daca noi oamenii am fii fost mai cuminti si cinstiti..Peste tot ar predomina increderea,,,linistea sufleteasca a fiecarui om....De asta viata este grea datorita noua...Daca oamenii s-ar completa unii pe altii prin calitati si valori...Viata ar fii perfecta si linistita....Viata pe pamant este grea..Datorita oamenilor,,,asteptam unii de la altii,,,fara sa ia vreunul initiativa....dam vina unii pe altii..De asta avem si o viata dificila pe pamant
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Decembrie 2010 21:42
Dificultatile ni le facem noi oameniii..Suntem rai,,nu ne ajutam unii pe altii..Nu ne respectam unii pe altii.Nu avem mila uniii de altii....De asta avem dificultati.....Si trebuie sa invatam sa trecem peste dificultatile care ni le facem cu mana noastra...Dumnezeu doar ne ajuta neconditionat sa ne mentinem la suprafata.....Si sa iesim din dificultati....Dar dificultatile ni le facem noi oameni...Suntem rai..De asta trebuie sa invatam sa iesim cu brio din dificultati cu ajutorul lui Dumnezeu..Si sa ii multumim mereu pt ajutor si sa fim recunoscatori....Dumnezeu ne iubeste mai mult decat s-a iubit pe El insusi...S-a sacrificat pt noi ca noi sa il acceptam ca Dumnezeu si sa ii acceptam ajutorul...Si pt asta trebuie sa ne aducem aminte tot timpul si sa ii multumim pt bunatatea si marinimia lui Dumnezeu pt noi pacatosiii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Decembrie 2010 21:49
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 Decembrie 2010 21:46
timpul trece extrem de repede cel putin mie asa mi se pare acum e dimineata plec la munca nu stiu in ce fel rece timpul si se face seara ies de la munca am ajuns sa nu am timp nici intr-un magazin de haine sa intru .....nu de geaba se zice ca e secolul vitezei
andrutza448
Postat pe 15 Aprilie 2011 23:58
la mine e si mai rau...
e doar luni si ...iar luni...
mai anii trecuti era luni, miercuri, vineri, luni...
dor72
Postat pe 16 Aprilie 2011 00:51
Dorulet..
Azi e vineri
Nu dormi inca?
picaturaderoua
Postat pe 16 Aprilie 2011 00:57
picatura,n-auzi ca la dor e luni?
te salut
namyi
Postat pe 16 Aprilie 2011 01:04
De la: eu_geminy, la data 2010-11-09 22:15:13exact, matza... e alegerea personala a fiecaruia.
ca aceasta e adesea facuta sub presiunea cotidianului, iarasi nu e vina altcuiva.
spiritul de turma e la moda acum. cei multi ii asimileaza pe cei putini. iar defectiunea individului consta in ideea ca insasi aderarea la turma ar fi o optiune "corecta". renuntarea la propriile repere, la propria judecata, de dragul cel mult al unor compromisuri marunte, pe care ti le ofera turma (chipurile).
ca "e mai usor", iar "unde-s multi, puterea creste"...vorba vine..:D.
dar cand nu a fost asa, mai ales la noi?


Subscriu !
A fi altfel si echilibrat reprezinta o ,,ciudatenie " intr-o societate in care lipsa de timp si goana continua dupa bani si beneficii palpabile cuantificabile material, nesimtirea , tupeul ,aroganta , lipsa empatiei sunt ,,cap de afis"
reyya
Postat pe 16 Aprilie 2011 01:29
De la: picaturaderoua, la data 2011-04-16 00:57:03Dorulet..
Azi e vineri
Nu dormi inca?

da ce, tu dormi...
dor72
Postat pe 16 Aprilie 2011 08:57
viata e FRUMOASA,daca stii s-o vezi,s-o simti ,s-o pretuiesti!Cat esti de ocupat cu problemele cotidiene,se poate facr timp ptr a privi un pom inflorit,ptr a asculta un ciripit de vrabiuta,ptr a urmari in fuga jocul unor copii,ptr a asculta rasul lorchiar si numai o fractiune de secunda,ptr a zambi la doi tineri care se saruta in mijlocul strazii,ptr...ptr..atatea alte mii de motive care-ti vor face ca totul sa fie mai usor!!Si atunci o sa schimbi titlul topicului in'Viata e atat de frumoasa!"
elisabeta_boia
Postat pe 21 Aprilie 2011 22:23
"..ptr a zambi la doi tineri care se saruta in mijlocul strazii.."

io zambesc bre..,ca stiu ce-l asteapta p'ala..
roby_cado
Postat pe 21 Aprilie 2011 23:02
Thor_again
Postat pe 21 Aprilie 2011 23:14
da mai, bietul de el...
zambila
Postat pe 22 Aprilie 2011 11:05
De la: roby_cado, la data 2011-04-21 23:02:59"..ptr a zambi la doi tineri care se saruta in mijlocul strazii.."

io zambesc bre..,ca stiu ce-l asteapta p'ala..
RAULE!!
elisabeta_boia
Postat pe 23 Aprilie 2011 01:54
De la: daniilia, la data 2010-11-22 09:58:53 Eu am gasit ,cinci minute,de multe ori pe zi,pentru relaxare,meditatie,rugaciune,si sport....
Putem introduce in programul nostru,daca ne straduim,cate cinci minute,pentru noi,pentru relaxare....
chiar si unul.Inceputul e greu,apoi ne obisnuim.
D


in ordinea asta?
adeca prima-si data pt intaia oara ne relaxam pana cadem intr-o stare de meditatie profunda in care ne rugam forurilor superioare sa ne scape de sport...

si toate astea intr-un singur minut?!
precizilla
Postat pe 5 Mai 2011 21:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce sa nu cred in vise? 4 De la: caleidoscop 29 Mai 2012 12:20
Aromaterapie 6 De la: Ella_Cojocaru_1 29 Martie 2013 13:56
mai stim sa traim in realitate dupa mii de ore de trai virtual?! 216 De la: garbo055472 16 Februarie 2010 05:24
sani mai mari 1 De la: garbo179612 14 Martie 2011 15:23
tot o razbunare 32 De la: ovidiu42 6 August 2009 01:16
Setari Cookie-uri