subiecte din domenii diferite in pagina Vuvuzelei

"15 trucuri FENG SHUI pentru o viata ZEN
Cei care se ocupa de Feng Shui sunt foarte atenti la modul in care pot sa isi armonizeze locuinta si sa o amenajeze in functie de personalitatile celor care locuiesc aici. Se spune ca aceasta cultura aduce cu sine o viata mai sanatoasa, o viata personala implinita si cresterea statutului personal.

Pentru cele mai practice dintre voi, Feng Shui s-ar putea sa para un hibrid intre SF si realitate. Principiile aplicate in aceasta arta pot fi aplicate in orice spatiu, chiar daca te gasesti de partea celor sceptici in aceasta privinta.
Din pacate, Feng Shui nu e un ghid care te invata cum sa cresti pomul cu bani sau sa ii vrajesti pe oameni sa se indragosteasca nebuneste de tine. Feng Shui nu este nici un remediu bun la toate. Totusi, aceasta arta te va ajuta sa iti imbunatatesti anumite aspecte ale vietii.
Daca esti gata sa faci cateva schimbari, iata ce sfaturi pentru o atmosfera zen:

1. Decoratul. Daca te-ai apucat sa redecorezi prin casa, ori sa zugravesti, e bine sa faci aceasta activitate avandu-i pe cei dragi in minte. Gandeste-te la iubitul tau in timp ce te lupti cu vopsitul peretelui din sufragerie, la prietena ta cea mai buna sau la parintii tai in timp ce decorezi dormitorul cu noile perdele. Efectul va fi ca tu te vei relaxa si astfel vei lucra mult mai cu drag. Stii tu cum e aia cu gandeste pozitiv!

2. Pozitionarea scaunelor. Oriunde s-ar afla canapelele si scaunele in casa, in camera sau la birou, oricine se aseaza pe ele trebuie sa aiba o vedere buna catre usa de intrare/iesire.

3. Fara pantofi si papuci in fata usii. Daca stai la casa, probabil ca obisnuiesti sa iti arunci incaltamintea undeva in fata locuintei inainte sa intri. Mai ales daca ai umblat prin zone mai putin... asfaltate. De ce nu e bine? Energia sau chi este purtata de vant si va colecta mirosurile pantofilor, mirosuri care daca intra in casa, se spune ca vor aduce boli celor care locuiesc acolo. Chi cauta apa, asa ca daca nu ai vreo sursa de apa prin jur, ca de exemplu un acvariu cu pesti, aceasta energie se va pierde in vant.


4. Fara oglinzi in dormitor. Ok, probabil ca ai o astfel de oglinda undeva in camera pentru a te aranja dimineata. Unde mai pui ca sexul in fata oglinzii poate fi destul de kinky, dar principiile Feng Shui interzic astfel de amenajari. In fata sau langa patul tau nu trebuie sa existe oglinzi! De ce? Oglinzile amplasate in fata patului aduc o a treia persoana in relatia voastra. Si nu vorbesc aici de un menage-a-trois, in cazul in care te tenta ideea, ci de o aventura a unuia dintre parteneri.

5. Fara televizor in dormitor. Te-ai obisnuit sa te uiti la un film seara inainte de culcare direct din pat sau sa te trezesti de dimineata in weekend si sa urmaresti desene animate in dormitor? Practicienii de Feng Shui te sfatuiesc sa renunti la acest obicei. Daca iti este greu sa te dezobisnuiesti, atunci dupa ce ti-ai urmarit emisiunea preferata, acopera televizorul cu un material din plastic. Da, trebuie neaparat sa fie din plastic!

6. Aeriseste dormitorul. Mai tii minte ca ti-am spus ceva mai sus despre chi? Ei bine, cum vrei sa patrunda energia in casa ta daca nu deschizi ferestrele? Lasa in fiecare zi, cel putin 20 de minute, camerele sa se aeriseasca pentru ca chi proaspat sa patrunda in casa ta.

7. Evita paturile suprapuse. Fie ca vorbim de dormitorul copiilor sau de o noapte petrecuta la niste prieteni unde va trebui sa dormi intr-un pat suprapus, trebuie sa stii ca acest lucru nu este corect din punct de vedere al principiilor Feng Shui. Stiu ca economisesti foarte mult loc optand pentru un astfel de pat, dar cine va dormi in patul de jos nu va beneficia de chi proaspat, iar acest lucru ii va afecta sanatatea.''
vuvuzela
Postat pe 23 Septembrie 2010 06:43
suntem pregatiti sa devenim parinti?


decizia de a avea copil sau nu / Foto: Reuters
Cunosc oameni cu copii, oameni care isi doresc copii, oameni care iubesc copiii, dar nu isi doresc unul al lor. Imi plac toate cele 3 categorii, dar ma incadrez in ultima. Imi plac copiii, dar nu ai mei; de cate ori ati auzit asta spunandu-se in gura mare? Eu, niciodata. Dar pe ascuns am gasit 2-3 personaje feminine care sa spuna asta.


Nu imi doresc copii pentru ca nu ma simt pregatita sa am grija de inca un suflet langa mine, pe care sunt convinsa ca l-as iubi din toata inima. Nu vreau sa fiu ca mamele care sunt fabrica de copii. Vreau sa ii ofer copilului meu tot ce e mai bun in toate domeniile. Nu ca sa creasca rasfatat, ci ca sa ajunga om mare care la randul sau sa se gandeasca de 2 ori inainte sa ia o decizie care ii va schimba viata.

Nu vreau sa ajung sa ma plang ca sunt obosita, ca n-am timp de mine sau de altii, ca nu ma mai iubesc pe mine ca altadata, ca mi-am distrus cariera pentru ca am facut un copil. Nu! Daca voi fi vreodata mama, voi fi pregatita sa imi asum o mare responsabilitate pe langa alte mari responsabilitati ale vietii mele dinaintea miracolului.

Si cu toate astea mama imi spune (si nu doar ea): Dar ce vei lasa in urma? Daca nu lasi copiii, ce vei lasa?, Cum sa nu-mi faci si mie o nepotica/nepotel?. Raspunsul este simplu: Traim intr-o societate in care nu imi doresc sa chinui un suflet desprins din sufletul si trupul meu. Poate ca nu voi lasa nimic in urma, dar cu siguranta nu voi chinui un omulet cu grijile de azi, de maine

Iubesc copiii mai mult ca orice, iar zambetul lor imi aduce bucurie in privire indiferent de starea in care sunt. Dar sa nu fie al meu.

Suntem prea plini de noi si de mandria de a avea copii, incat nu ne gandim ce avem sa le oferim. Ne iubim si ii iubim, dar cand dam de greu ne plangem. Ajungem tracasati, stresati si obositi, nu ne mai ascultam copiii, ne enervam si ii lovim. Ce vina are acel suflet nascut din iubire (sau asa ar trebui sa fie!) ca tu nu stii ce e ala time management, selfesteem?

Refuz sa fiu asa, chiar daca societatea ma va refuza.

Autor: A.V.
vuvuzela
Postat pe 25 Septembrie 2010 08:39
noua generatie-copii indigou

ce greu se intelege ca generatiile sunt atat de mult diferite.acesti copii sunt geniali,accepta competitiile si sunt teribilisti.ei nu invata in scoala si nu accepta tot ce am invatat noi,considerand pe buna dreptate ca ne incarcam memoria cu lucruri inutile.studiati-i cand stau de vb cu voi si observati ca ei nu seamana deloc cu cei care erau copii de altadata.sunt mai inteligenti decat eram noi la varsta lor.e adevarat ca fac lucruri neobisnuite noua,dar asa sunt copii indigou.nu observati ca ei invata repede tehnica cu care noi nu eram invatati?dati-le sfaturi dar nu incercati sa le si inoculati.dezvoltarea lor este f rapida.ei inteleg altfel viata.si sunt deschizatorii de alte drumuri.tot ce a fost odata conduita noastra,azi pare invechita,noi suntem babacii,babele si mosii.hodorogii.daca stii insa aceste lucruri,daca le intelegi si stii cum sa le vb ,nu te vor integra in grupul lor,insa vei fii respectat.sunt copii care ne vor schimba si noua destinele.de aceea nu va mirati cala14 ani ei deja fac sex iar noi pe atunci ne jucam inca cu papusile.nu incercati sa-i obligati ,sa radeti de ei,sa-i trimiteti la scoala ,la gramatica si bla bla bla.observati ca,chiar daca inca nu scriu gramatica corect,modul lor de judecata este mai sanatos ca al nostru noi suntem "fraierii",indiferent cat de mult am invatat.dar invatatura de ieri nu are nici o legatura cu cea de azi.este doar pionierat.observati ca voi ca sa invatati IT-ul,faceti scolarizare.ei invata din mers.s-au nascut cu aceasta tehnica,acesta e limbajul lor.cu gramatica sau fara, ei sunt deschizatorii de noi drumuri.ei nu sunt lasi,ei se manifesta.nu va ganditi niciodata ca ei sunt 'drogatii".drogurile au fost folosite inca din vremuri stravechi,dar pe atunci ,oamenii stiau sa le stapaneasca.azi tinerii nostrii sunt stapaniti de ele.insa va venii si vremea ,cat de curand ,cand ei vor intelege ,pana unde pot sa intinda limitele in orice domeniu.
vuvuzela
Postat pe 27 Septembrie 2010 15:37
http://www.youtube.com/watch?v=5fjTnn-rM3U
vuvuzela
Postat pe 28 Septembrie 2010 06:28
http://www.youtube.com/watch?v=d3kCsO3d5hY
vuvuzela
Postat pe 28 Septembrie 2010 07:42
http://www.youtube.com/watch?v=YGrWFOeS0NY
vuvuzela
Postat pe 28 Septembrie 2010 08:07
hipnozatorul de sefi

hipnotizarea sefului pt a obtine un salariu mare,sau a partenerului de viata pt a impinge relatia in directia dorita sunt doar cateva dintre tehnicile predate de englezul John Thompson.preda hipnoza ericksoniana pt oamenii care vor sa se dezvolte personal si sa comunice la nivel profund,in context terapeutic sau al businessului,explica englezul.ii invat pe oameni cum sa-si puna propriile idei in mintea cuiva.ii fac pe oameni sa inteleaga ca au puteri magice,dar trebuie sa stie sa le foloseasca.trebuie doar sa crezi ca se poate intampla.angajatii romani s-au dovedit cei mai dornici de a hipnotiza.americanii si englezii vin la curs fara sa inteleaga.romanii sunt cei mai buni studenti mai spune J.T.au venit la workshopurile tinute de hipnozitizatorul englez,angajati romani trimisi pt pregatire de companii din Romania precum Unilever,Ikea si Vodafone.cei mai multi provin din departamente de vanzari,resurse umane si management..romanii sunt entuziasti,obtinand totul prin manipulare si nu pe bazade munca,in domeniul afacerilor.(Emilia Sava si Simona Soare-Adevarul)
vuvuzela
Postat pe 1 Octombrie 2010 12:59
cred ca ma risc sa citesc tot
suna interesant!
zambila
Postat pe 1 Octombrie 2010 13:03
zambilutz, ce ti-au pus aia in mancare?

Tylly
Postat pe 1 Octombrie 2010 13:05
mai! n-auzi? il hipnotizez pe sefu si-mi mareste salariul!
zambila
Postat pe 1 Octombrie 2010 13:07
hipnotizeaza-l si p'al meu, macar putin...!!!

Tylly
Postat pe 1 Octombrie 2010 13:14
De la: zambila, la data 2010-10-01 13:03:10cred ca ma risc sa citesc tot
suna interesant!




si real pisoiule!
vuvuzela
Postat pe 1 Octombrie 2010 13:17
Fara oglinzi si fara TV in dormitor... fara pantofi la intrare... cam greu!Hai, Tv-ul il scot pe hol, oglinda da la toaleta dormitorului, o acopar cu o draperie dar pantofii, ii lasam in strada sau la vecini?
m_ada
Postat pe 1 Octombrie 2010 13:19
apoi cauta date despre hipnoza ericksoniana.
vuvuzela
Postat pe 1 Octombrie 2010 13:20
De la: m_ada, la data 2010-10-01 13:19:57Fara oglinzi si fara TV in dormitor... fara pantofi la intrare... cam greu!Hai, Tv-ul il scot pe hol, oglinda da la toaleta dormitorului, o acopar cu o draperie dar pantofii, ii lasam in strada sau la vecini?



stai citeste cu atentie,tv acoperal cu plastic,care atrage energia statica si nu o mai atragi tu,ok cu oglinda vad ca ai rezolvat,iar pantofii,este vb de intrarea principala.eventual ii pui pe balcon,sau un dulapior inchis.dar nu afara la usa.exista o alta teorie,ca pe jos,mai ales pe la incrucisarea drumurilor,sau intretaierea lor,se arunca diferite blesteme ,se sparge cani cu blesteme,pt diferite persoane.insa treci tu care nu cunosti si calci,si le iei dupa tine.si le mai duci si in casa.daca nu stii sa te protejezi,nu e bine.nici banutii de la mort isa nu ii iei.cei aruncati .
vuvuzela
Postat pe 1 Octombrie 2010 13:33
Sa-mi faceti si mie un rezumat, va rog frumos!

Tylly
Postat pe 1 Octombrie 2010 13:33

Rezumat: ce zi frumoasa!
AMELYY
Postat pe 1 Octombrie 2010 13:37
Nu-i asa???
Tylly
Postat pe 1 Octombrie 2010 13:44

deci, cum era cu hipnoza sefului? ca nu ne-ai zis mai nimic!
io ma gandeam la lucruri serioase, nu baliverne!
zambila
Postat pe 1 Octombrie 2010 13:44


Zambilutz, da-l incolo de sef!

Vine primavara!
AMELYY
Postat pe 1 Octombrie 2010 13:47
Vezi, zambilutz, ti-am zis si eu dar nu m-ai crezut...

Tylly
Postat pe 1 Octombrie 2010 13:51
De la: vuvuzela, la data 2010-10-01 13:20:39apoi cauta date despre hipnoza ericksoniana.




pt pisoi.
vuvuzela
Postat pe 1 Octombrie 2010 13:53
alexx, promit sa studiez problema!

amy!!!
deci, io vreau iarna, da???? acum caut cazare pt schi!
cell!! e valabil si pt tine!
zambila
Postat pe 1 Octombrie 2010 13:56
De la: vuvuzela, la data 2010-10-01 13:20:39apoi cauta date despre hipnoza ericksoniana.




pt pisoi.
vuvuzela
Postat pe 1 Octombrie 2010 13:58
OK
Ma apuc sa caut si eu...

Tylly
Postat pe 1 Octombrie 2010 13:58
si eu............ eu ,ce caut????????
conteaza???????? poi...........tanar , frumos siiiiiiiii cu bani
nu ............nu prea tanar , frumusetea........ mai bine luam de la frumusete si punem la inteligenta.............dar , baniiiiiiiiiiii musai

nu ma luati in serios...........".curatam pusca"
jeanette40
Postat pe 1 Octombrie 2010 14:06
Janette, ai grija la pusca aia, mama, n-o mai tine cu teava spre tine...
Tylly
Postat pe 1 Octombrie 2010 14:09
De la: zambila, la data 2010-10-01 13:56:31alexx, promit sa studiez problema!

amy!!!
deci, io vreau iarna, da???? acum caut cazare pt schi!
cell!! e valabil si pt tine!


Deci cauti cazare pentru toate trei?
Pot sa vin insotita, insorita?
AMELYY
Postat pe 1 Octombrie 2010 14:12
Celeste.........mersi , pentru grija.....
astea cu" trucuri pentru o viata zen"............ale , Vuvuzelei...........le-am mai citit undeva.........
nimic nou , la ea........
jeanette40
Postat pe 1 Octombrie 2010 14:17
amy, este loc!
am, gasit cabana cu 10 locuri! ce ziceti? va bagati?
zambila
Postat pe 1 Octombrie 2010 14:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Din suflet cu suflet, pentru suflet! 1 De la: garbo085400 6 Iulie 2010 12:24
urgent!! 20 De la: hermosa20 10 Februarie 2013 13:35
stie cineva.....? 1 De la: andrutza448 27 Septembrie 2009 03:26
Cit de ridicol e ridicolul? 495 De la: Ciresica 8 Ianuarie 2012 18:57
Castiga un laptop oferit de Ncp.ro 298 De la: violeta_popescu33 3 Februarie 2009 09:08
Setari Cookie-uri