DOAMNE ..IAR PETE

Buna , iar i au iesit pete pe burtica si pe spate ..acum parca si pe piceoruse (pe talpi), mai rare decat data trecuta si mai maricele putin.Astept sa se trezeasca ,si fuga la spital ,....dar ce or fii..Cine este din Bucuresti ..la ce spital mergeti cand observati ceva in neregula cu bebele??Eu merg la Gomoiu (cam asa parca se numeste) ca este langa noi..dar am dat aici mai de mult peste o doctora care mai avea putin si ne lua la bataie..s a treit
amelia_kidz
Postat pe 4 Decembrie 2009 17:33
buna
daca atunci cand apesi pe ele nu se mai vad este alergie
unde ati mai fost de data aceasta?
eu mai intai o sun pe doctora fetelor
dar nu noaptea
ce ati facut ati fost la spital?
pupici
carmenn7
Postat pe 4 Decembrie 2009 21:52
Buna,acum 30 min.am ajuns acasa .Cand s a trezit bebe ..plangacios am remarcat ca frigea .I-am luat temp.si avea 37.3 pana sa l imbrac sa plecam la spital i am mai luat-o odata 37.8 ..si asa de nauca am fost (el nu a avut niciodata temperatura) incat nu mi a trecut prin cap sa i dau putin nurofen sau panadol. Am plecat la spital ,aici dupa mai bine de 45 min. de asteptare intram si temperatura 40.5 ,ne da trimitere pentru Matei Bals .."pentru ca nu stim sigur ce are".La matei bals intram repede ..din fericire in urma unui supozitor temperatura a scazut ..si ni se spune ..are ganglioni,rosu in gat si este o viroza respiratorie care asa se manifesta cu temperatura si eruptie pe piele ..Trebuie urmarita temperatura si la 8 ore nurofen sau panadol.Acum trebuie sa mai citesc si eu despre ce inseamna ..ca nu prea am auzit de asa ..adica sa se manifeste asa cu pete.
amelia_kidz
Postat pe 4 Decembrie 2009 22:36
Eu nu am sunat o pe doctora lui ,nu a avut probleme ..pana acum ..si ma gandesc nu se supara daca le suna m cand nu sunt la cabinet ..I ar in legatura cu alergia ,sa inteleg ca daca este alergie ar trebuii sa dispara cand apas pe ele?? Foarte rau m am speriat ..si inca ..acum stau cu terometrul langa el (bine ca doarme) ..
amelia_kidz
Postat pe 4 Decembrie 2009 22:41
Mi am adus aminte ..mi s a spus fara regim alimentar ..dar sa fie bine hidratat iar la partea asta noi stam fff prost .Adica pe langa sticla de lapte de dimineata si de seara pe timpul zilei nu vrem decat putina apa .Cateva gurite dupa masa (cu greu oricum) .Aveti idee cum sa l fac sa bea mai multa apa ..m incercat si cu ceai si cu suc ..nu a vrut niciodata (noi diversificarea am inceput o cu pireut de fructe direct ..pt. ca nu a vrut sa bea nimic),am incercat si din cana si din biberon tot felu de chestii si nu vrea Cele cateva gurite le bea dintr o cana cu gat tuguiat. Multumesc o seara buna si linistita
amelia_kidz
Postat pe 4 Decembrie 2009 23:03
Joaca-te cu el si incearca sa ii dai cand e distras de jucarii sau de ceva anume.chiar si cu lingurita daca e nevoie.
Nu am asa probleme,multumesc lui Dumnezeu.
ninutza_kidz
Postat pe 4 Decembrie 2009 23:55
buna
ptr gatul rosu nu ti-a dat si tantum (nu mai stiu daca au voie)
supa inca nu i-ai bagat-o?
apa fetita mea ce-a mica a baut din cana cu pai........incercati si voi
da dincate stiu se pot face pete si de la rosu in gat si de la febra prea mare
in timp nu va mai face
si da este alergie daca apesi pe pata si pare ca a disparut
poti sa ii dai si la 4 ore daca are febra (odata nurofen dupa 4 ore panadol)
eu o sun de cate ori am o nelamurire indiferent ca e la cabinet sau nu si imi spune ce pot sa le dau pana poate sa le vada (cateodata vine si acasa---doctora voastra nu are teren??)
sa va faceti bne repede
carmenn7
Postat pe 5 Decembrie 2009 08:45
Buna, nu ne-a dat nimic pentru gat rosu..iar supa mancam de pe la 7 luni.Defpt mancam cam tot ce se poate (ce are voie) ..la 10 luni ..dar cu apa este problema ca nu vrea sa bea .Patim la fel si cu sucul sau ceaiul..iar daca ii dau in manuta un fruct moale ..gen portocala sau para sau pruna ..o storceste si nu vrea sa manance (am incercat asa sperand ca o sa i placa gustul sucului ) Daca ii dau un fruct tare mananca din el. Iar cu paiul am incercat dar eram cat pe ci ..sa ne scoatem ochii ,facem orice altceva cu el decat la gura nu l ducem Acum in legatura cu petele ..asteptam sa treaca nu luam decat nurofen la 8 ore nu a mai facut febra ,dar in legatura cu ganglionii mariti si gat trebuia sa mi dea ceva nu?? Eu cand bebe este bolnav (ca aseara ) zici ca sunt nebuna si nu mai stiu ce fac, de regula mai merge cu mine sotul sau sora daca este ceva ..dar aseara nu a vut cum ,si am mers singura si nu stiu de ce nu am intrebat daca mai trebuie sa i dau si altceva .Ce ma sfatuiti sa fac ..sa merg astazi cu el la alt medic ..sau sa astept pana luni si luni sa vad atunci.Acum el este bine si cu temperatura ..si mananca se joaca dairpete mai are ..Multumesc ca sunte-ti aici ..
amelia_kidz
Postat pe 5 Decembrie 2009 11:53
buna
am inteles suntem baiat mare bv
am intrebat de supa ptr ca eu consider ca intra in categoria lichide''
fiecarui copil ii place alceva eu una zic sa ii dai ce ii place si are voie
cu rabdare va manca de toate.........poate la fructele moi ii place sa se joace cu ele nu sa le manance
.....ma refeream la niste cani cu pai de silicon si supapa costa in jur de 10 lei
asa este se intampla se te pierzi cu fire........dar nu cred ca este grav mai ales ca mamanca (ei in general nu mamanca la rosu in gat)si nu mai are febra..........sun-o luni pe doctora lui
pupici multi
carmenn7
Postat pe 5 Decembrie 2009 22:26
pe pustiul meu l-am obisnuit sa bea apa cu seringa de panadol , poti sa incerci desi trebuie sa ai rabdare ii cresti treptat cantitatea si ii dai din 20 in 20 de minute .
ion_cristina
Postat pe 11 Decembrie 2009 01:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
indemnizatia 2 De la: deliarebecca 12 Septembrie 2009 21:49
medici foarte buni 8 De la: kidz008190 5 Iulie 2017 14:18
CONCEDIU PRENATAL 5 De la: pinicuta 9 Noiembrie 2009 11:51
Bb si cainele! 5 De la: corina_dragoi 6 Octombrie 2009 15:15
somaj dupa ccc 5 De la: lilicrst 10 Decembrie 2010 13:28
Setari Cookie-uri