vreau doar parerile voastre

De la: pantera_neagra, la data 2010-09-05 17:04:16 numa' gura de voi, bre!

hai sa ne luam la intrecere, na - fara concurenta nu exista calitate!

adica ce, io nu pot fi "detectiva"?

las' ca va arat io voua, zgarcelor!

o da intrecere, dar fara reclama nu merge
giul1a
Postat pe 5 Septembrie 2010 17:06
Draga Emory,
Am citit mesajul tau si raspunsurile pe care le-ai primit, precum si precizarile facute de tine.
Intre voi a mai intervenit si diferenta intre nivelul vostru de pregatire, preferintele tale s-au schimbat pe masura ce nivelul tau de pregatire s-a modificat si eset normal sa fie asa.
Dupa cum spui, sotul tau a ramas acelasi, din acest punct de vedere, ca atunci cand v-ati casatorit si atunci eu cred ca el, se simte inferior tie ca pregatire si incearca sa suplineasca acest lucru prin eforturile pe care le depune pentru ca viata ta, a familiei voastre sa fie la un nivel corespunzator material si sa ai tot ce-ti trebuie.
Poate nu mai stie sa comunice cu tine si cred ca tu ar trebui sa-i dai un sprijin incercand sa afli opinia lui.
Nu te plange de lipsa lui in familie ci, incearca sa-l faci sa inteleaga ca, tu il iubesti asa cum este si ca, iti doresti sa fiti o familie, sa aveti activitati comune, sa va puteti bucura unul de prezenta altuia si sa simte si copilul vostru ca are de fapt doi parinti. Chiar daca fiul tau este acuma mare, simte lipsa tatalui cu care poate comunica despre unele lucruri ce le sunt specifice doar barbatilor.
Cred ca sotul tau nu a fost niciodata un romantic, el este un om realist si a ales sa aiba responsabilitatea unei familii si sa asigure pentru familia lui tot ce este necesar ori chiar mai mult decat atat.
Trebuie sa-l faci sa inteleaga ca tu il admiri pentru ce face pentru familia voastra dar ca, iti doresti ca viata voastra de familie sa nu aiba de suferit din cauza epuizarii lui.
Sotul tau s-a transformat intr-un fel de robot si eu nu merg cu gandul ca ar avea vreo lagatura amoroasa, dar lui ii este teama ca daca se opreste din munca atunci, fiind deja epuizat, nu va mai avea forta de a relua munca in ritmul pe care si l-a impus.
Are 42 de ani, este un om tanar si sunt convinsa ca are si el alte aspiratii dar nu ti le comunica, poate ii este teama ca tu nu ai sa-l intelegi, se rusineaza de lipsa lui de pregatire. Cred ca nu mai are energia sa citeasca o carte, sa vada un film ci, asteapta doar, rupt de oboseala, sa-si revina pentru ca ziua urmatoare, s-o ia de la capat.
Eu te inteleg, iti inteleg frustrarile dar cred ca te afli intr-o situatie de invidiat fata de multe alte femei care au un sot "acasa" dar care, incearca sa se impuna prin limbaj vulgar, prin violenta fizica, bea si trandaveste si ele nici nu au tot ce le trebuie pentru traiul zilnic.
Daca ti-ai pus problema sa incerci sa pleci de langa el, nu stii ce te asteapta la capatul drumului si oricum viata unei femei singure nu este chiar de invidiat, devii victima in fata masculilor dornici de aventuri si poate asa viata ti se va schimba in rau.
Daca tu il iubesti pe sotul tau, incearca sa-l antrenezi la comunicare si spune-i ce te preocupa, subliniind ca, ti-e teama ca el sa nu se imbolnaveasca de atata efort si atunci viata voastra se va distruge. Nu-i prezenta nemultumirile tale ci, grija pe care i-o porti lui, pentru ca nimeni nu poate munci "non stop" fara clipe de relaxare, fara o atmosfera calda familiala. Mai spune-i ca tu esti multumita cu cat aveti si ca, nu mai este necesar sa munceasca atata, pentru ca, oricum se apropie batranetea si va regreta timpul pe care l-a pierdut, fara sa aveti timpul pentru voi doi, pentru copiulul vostru.
Eu iti urez succes si multa intelepciune si sunt convinsa ca vei ajunge la "coarda" sensibila a sufletului lui si veti putea din nou sa comunicati.
Singuratatea in doi este grea si fa-l sa inteleaga ca, fara voia lui ii indeparteaza pe cei ce tin la el si care-i doresc, mai mult decat orice, iar tu iti doresti prezenta lui activa in caminul vostru.
garbo162236
Postat pe 5 Septembrie 2010 17:08
frumos sintetizat,garbo 162236.
Si nu cred ca are pe altcineva.Altfel ar avea grija sa nu simti asta draga Emory..O floare,o butelie de vin seara doar cu tine sau un film impreuna,ar face ceva ce-ti place pentru a ascunde o eventuala legatura "extra".Dar asa,cum spune garbo 162236,poate e putin ..debusolat,si are nevoie de ajutor din partea ta.Te-ai gandit vreodat ca poate se teme sa nu te piarda dar nu stie cum sa arate asta?Ca te iubeste dar nu stie cum sa se exprime?Ai varsta la care femeile "infloresc",stiu sa foloseasca toate artificiile pentru a-si pune in evidenta feminitatea.Nu poate fi si asta un motiv pentru care el s-a inchis in lumea lui si munceste sa nu se gandeasca la altceva?
Ariesh
Postat pe 5 Septembrie 2010 18:07
ooof.....si asta e un motiv pentru care mi-e frica de maritis....prea greu sa ii educi pe altii..:(..va doresc din tot sufletul sa fie bine in casa voastra, sa fiti fericiti si uniti..si inca ceva..am aflat ca fericire fara Dumnezeu nu se poate :)..daca atentia lui este in oricare alta parte..fii tu tare! lupta pentru familia ta! :)
dorisssh
Postat pe 5 Septembrie 2010 18:33
Te inteleg foarte bine. Suntem anormale amandoua? Nu cred. Sotul meu are functie de conducere si multe griji de servici pe cap, asa ca, as putea spune ca sunt la fel ca tine al carei sot pleaca dimineata si mai vine seara. Numai ca eu incerc sa-l scot cat de mult posibil din aceasta stare si chiar reusesc de multe ori, numai ca aste necesita multa rabdare si perseverenta. NICIODATA n-am renuntat la lupta de a-l avea langa mine in toate sensurile, nu doar fizic.
MIHAELAG1974
Postat pe 5 Septembrie 2010 18:41
De la: vuvuzela, la data 2010-09-04 19:49:51
De la: september, la data 2010-09-04 18:23:38
daca sa fii femeie inseamna doar lumanarele si dezabieuri.........e cam trist!
oricum nu voi intelege niciodata de ce EA (in general) trebuie sa lupte, sa recucereasca..si EL trebuie sa fie recucerit
adica ce s-ar intampla daca ar mai lupta si el macar putin????



gandesti gresit draga mea.daca se plangea un barbat,lupta de recucerire era a lui(vezi ca e un topic de genu),dar e vb de o femeie,care ne-a impartasit necazul ei.si fii sigura ca gospodina este.deci ca sa-l recucereasca,pt a nu isi pierde sotul,trebuie sa "reintinereasca" casnicia.ce ai vrea sa-i citeasca poezii de Eminescu?in dragoste azi se fac,alte lucruri de recucerire.si se orienteaza si ea,dupa moda de azi,nu de acum 20 de ani.da,a fii femeie inseamna sa fii si romantica.sa fii si diplomata,nu numai servitoare in casa si salteluta din cand in cand.trebuie sa-i dai de inteles ca ii respecti dorintele,pe care de fapt tu trebuie sa i le induci.femeia azi este si om de afaceri.daca este inteligenta si sireata,casnicia mege pana la adanci batraneti.apropo de comunicare ,ea a comunicat dar nu a avut cu cine,asa ca trebuie sa schimbe tactica.sa stii si tu ,barbatul zice ,ca e sefu in casa,insa femeia e cea care cotcodaceste,el el da doar ora exacta.
garbo005851
Postat pe 5 Septembrie 2010 18:49
Ce grozave suntem!
Cand este vorba de altcineva toate/toti ne pricepem la sfaturi.
Uitam momentele in care avem intrebari fara raspuns.....
Draga mea numai tu vei sti care este drumul tau.Poate esti la rascruce de drumuri...
garbo005851
Postat pe 5 Septembrie 2010 18:56
barbatii astia....
nu am rabdare sa citesc toate parerile...dar pana aici vad ca nimeni nu s-a gandit ca poate el are pe cineva, in cele cateva zile de cand e plecat de-acasa...
nu e normal ca dupa cateva zile cand nu-ti vezi familia sa vii si sa te culci....sa nu se vada ca ti-a fost si tie dor...macar sa stai de vorba...
eu cred ca viatza o trieste altundeva....nu acasa la nevasta...aici doar doarme ...
de ce este acuzata imediat sotia? un om rational punea in paralele ambele posibilitati....dar eu ...dupa ce am trait ceva similar...cu parere de rau...cred ca are pe cineva.
nu vreau sa sema indoiala in sufletul tau - emory, insa sunt convinsa ca te-ai gandit si tu la asta...si nu odata :)

succes! si curaj...in tot ce vei face!
garbo1809
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:01
asa-i bre, 1809! "barbatii astia!" chiar "nimeni" nu s-a gandit
Alta data, inainte de a da drumul unui fluturash din asta, ai rabdare si citeste

Noroc ca te-ai "gandit" tu
Thor_again
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:08
De la: kamyvarga, la data 2010-09-05 15:13:14Traiesc ce traiesti tu.Te inteleg foarte bine.Dar de ce intodeauna raspunsul si problemele sunt la noi?Sotul meu cu siguranta a avut pe cineva.Nu l-am controlat dar...o femeie simte.Tot ce este de facut in casa fac singura, el nu are timp niciodata.AM SI EU UN BAIAT DE 15 ANI. Mi-e drag ca lumina ochilor, este un copil care se maturizeaza inaite de vreme.Il doare sufletul ca tatal lui nu este alaturi de noi, ca tot ce este de facut in casa fac eu si el (sotul) nu participa.Mereu obosit cand este acasa ,iar comunicarea lasa de dorit.Tot ce spun este interpretat, orice stire aud la televizor, n-am inteles-o bine( desi este adevarat ce spun).Durerea mare este ca nici nu se uita in ochii mei cand vorbesc( si Doamne ce putin ii vorbesc),nu sta la masa cu noi ,mananca in picioare in graba.Ce sa mai, ar fi multe de spus, dar cu ajutorul lui Dumnezeu sper sa trecem si peste asta.Poate ii ceva de moment sau......


Nu se uita in ochii tai cand ii vorbesti si , Doamne, ce putin ii vorbesti...
Doamne, ce mult m-au durut vorbele astea ale tale...Si toata absenta lui de langa tine si copil...
Luna_in_capricorn
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:12
De la: dorinaradu14, la data 2010-09-05 10:06:26draga mea si eu sunt i aceiasi situatie ca tine dupa 33 de ani de casatorie fa-ti un amant si sa vezi ce fericita o sa fii si lasa prostu sa munceasca




Ei, nici chiar asa!!!
Luna_in_capricorn
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:15
De la: stefan56, la data 2010-09-05 07:29:15castoria este foarte buna dar la unele cupluri dureaza prea mult


Giusto!
Luna_in_capricorn
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:16
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-09-05 19:12:11Doamne, ce mult m-au durut vorbele astea ale tale

Lunache, esti bine? Ca vaz ca azi numa' dureri ai
Mai incolo te durea nush' ce carte, aici te dor nush' ce cuvinte... mergi, tanti, de te cauta la vreo baba doftoroaie, ca nu-i de joaca... ce stii ce reume ai luat, cu vremea asta care se tot schimba
Thor_again
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:22
Ori e o coincidenta 100% cu prb unei foarte bune prietene, ori esti tu aceea...Scrie-mi pe privat te rog. Cunosc aceasta doamna si pot sa va spun ca este o fiinta deosebita, pacat....viata merge mai departe, doar tu singura poti sa iei o decizie.
cirebica
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:23
thoru, io propun s-o tratezi tu, la varsta matale cred ca esti expert in reuma
zambila
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:24
zambilici... nu ma bag sa tratez pacienti peste o anumita varsta, ca e cu pericole
Thor_again
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:28
Thor, sunt o femeie sensibila. O sensibilitate inutila, desigur. Nu foloseste nimanui.
Luna_in_capricorn
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:29
Emory, spune-mi te rog zodiile voastre...
Luna_in_capricorn
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:31
luna...imi permit sa fac o observatie vizavi de sensibilitate.Fiecare avem sensibilitate....pentru ca fiecare simtim....e doar o chestiunde gestionare a acestui simtamant.Cateodata trebuie sa tinem sensibilitatea pitita....pentru ca nu e o caracteristica care sa ne avantajeze.....chiar deloc.
walkiria
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:34
Lunache, pai tocmai d-aia ziceam si io... ca te simtii un pic mai sensibila, si cu schimbarile astea bruste de temperaturi, ce stii in ce raceli mai dai
Thor_again
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:41
Walky, cu totii suntem sensibili dar NU LA FEL de sensibili. Si da, uneori e in dezavantajul nostru. Pe mine ma dor mai degraba sufletele altora decat al meu.
Sunt un burete in miscare.
Luna_in_capricorn
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:42
luna.....am ajuns la o concluzie in viata asta"Mila mi-e de tine....dar de mine mi se rupe sufletul".E normal...fiecare are aceasta sensibilitate intr-un fel sau altul.Dar de multe ori viata ne face sa uitam de ea.Dar...oricat incercam sa facem pe scortoshii....constiinta ne bate pe umar!De acea si spun de multe ori...sa nu judecam o carte dupa coperti!
walkiria
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:52

ce face gascuta vesela??
se distreaza??

ori>>>
LILO
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:54
Thor, iti multumesc de grija. Cum de esti asa dragut cu mine azi?
Luna_in_capricorn
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:55
distrati-va !!! io nu am vreme amu'


am zburat spre alte zari...


LILO
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:56
Walky, stiu...Dumnezeu mi-a dat un suflet interesant.
Luna_in_capricorn
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:57
De la: Thor_again, la data 2010-09-05 19:28:33zambilici... nu ma bag sa tratez pacienti peste o anumita varsta, ca e cu pericole


da di ce??
ai pierdut cartea cu vrajile de taina??
cum sa iti pierzi "corajul"
LILO
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:57
GREA VIATA DUCI!!!!!!!!!!!!!!!!!VA LIPSESTE COMUNICAREA,POATE NU TE-AI MAI ARANJAT? SCHIMBATI CULOAREA PARULUI TUNSOAREA CEVA SA VADA DIN NOU O FEMEIE ATRAGATOARE APRINDE NISTE LUMANARI PUNE PE PAT PETALE DE TRANDAFIRI FA CEVA.DACA NICI ASA NU-L TREZESTI ATUNCI .UMBLA TELELEU.O FI EL INSTALATOR DAR NOAPTEA?
NU STIU CE SA ZIC?DACA NU TE BAGA IN SEAMA CAUTA-TI UN AMANT,DESI EU NU-S DEACORD CU ASA CEVA,DAR NU MERITA SA STAI SINGURA .ITI TRECE VIATA.IN SINGURATATE.PE DE ALTA PARTE POATE SE ZBATE PTR A AVEA O VIATA MAI BUNA.DISCUTA CU EL
garbo095373
Postat pe 5 Septembrie 2010 20:08
si de ce ragi,bre?
preci
Postat pe 5 Septembrie 2010 20:24
De la: preci, la data 2010-09-05 20:24:20si de ce ragi,bre?



Unde oi fi gasit avatarul asta?? E mortal!:)))))
cat_13
Postat pe 5 Septembrie 2010 20:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
revin 3 De la: si_totusi 17 Octombrie 2010 21:29
de cate ori e normal? 147 De la: elisabeta_boia 4 Septembrie 2011 00:35
cate compromisuri putem duce? 44 De la: dolly69 17 August 2011 13:21
Legalizarea-prostitutiei-pro-sau-contra 1580 De la: marinela_223 21 Noiembrie 2010 21:18
sa il iert sau nu..am gresit la subiect:D 4 De la: si_totusi 9 Iunie 2009 16:27
Setari Cookie-uri