vreau doar parerile voastre

Povestea ta seamana ingrozitor de mult cu a mea. Avea o amanta care actualmente ii este sotie si cu care a mai facut un copil. Si exact la fel incerca sa dea vina pe mine..Ca eu nu il inteleg, ca tot timpul sunt pusa pe cearta, etc...Eu una n-am suportat. Mi-am recastigat libertatea de a fi eu insami, drumul meu a fost in ascensiune de cand ne-am despartit. Un singur lucru nu reusesc insa sa-i daruiesc copilului meu: un tata. Si doare cumplit. Cu toate ca am trait experienta asta nu stiu ce sfat sa-ti dau. Multi mi-au spus ca n-am luptat destul, ca am renuntat prea usor. Timpul a dovedit si faptul ca fostul meu sot nu si-a gasit fericirea mult visata, acum sta si plange in pumni. Afla daca e vorba de o amanta (eu una sunt convinsa de asta) si lupta pentru familia ta si fericirea copilului vostru.
cosmi73
Postat pe 5 Septembrie 2010 06:33
In viata niciodata nu le ai pe toate,in acelasi timp.Asa sunt si ginecologii,stiu eu aici o gramada,primesc cel mai des noapteatelefoane,pentru nasteri,si pleaca...si chirurgii,si marinarii...
Trebuia sa faceti doi copii,daca aveti situatie buna,ca sa iti umple viata,si ca sa te ajute.
Are dreptate,e prea obosit ca sa se mai ocupe si de cumparaturi,sau altceva in familie....din munca lui vin toate cate aveti.
Si tu ai dreptate,ca esti singura mai tot timpul.Dar niciodata totul nu e perfect,in o casnicie,daca nu era problema asta,era sigur,alta,poate si mai nasoala.....ca inselat,baut si cheltuit banii,saracie si certuri de la lipsa de bani,violenta ca in familia mea,ca tata venea la trei acasa,si se ocupa de noi cu biciul de sarma impletita,si altele.
Nu ai sa vezi casnicia perfecta.
Vecina mea plangea odata,ca sotul ei,care are un magazin de fotografii,vina casa doar doua trei ore,ca sa doarma la pranz,apoi vine acasa noaptea,la trei,sau cinci...
Dimineata pleca iar la zece,dar se trezeste tarziu,ca nu pote mai devreme....ea are de toate,are o casa palat,dar era nefericita,pentru ca niciodata nu mergeau impreuna la vreo petrecere,la vreo nunta,are atatea rochii elegante,si au tot un copil,acum a regretat ca nu l-a facut si pe al doilea/
Daca esti norocoasa si veti pleca in concediu,impreuna,veti avea putin timp sa faceti impreuna plimbari,etc.
Pana atunci,fii sprijinul lui,ca e prea obosit,si pentru ca ofera atatea,si munceste pentru voi,nu pentru el.Care este satisfactia lui,din atata munca?Te-ai gandit la viata ta de familie,e normal,dar a a lui te-ai gandit?
Ai prefera sa fii in locul lui,sa nu ai timp liber pentru tine,deloc?viata nu este doar munca.
Ai timpul tau liber pentru copilul tau,sa faceti ceva impreuna,sa discutati,ca oamenii,sa faceti cumparaturi impreuna,orice.
el este SINGUR,mult mai singur ca voi doi.

Tu esti cea norocoasa,in comparatie cu el.Viata lui e mult ma nasoala.....ajuta-l si pe copilul tau sa inteleaga,ca si el are nevoie de doi parinti,si ii lipseste mult unul din ei,tata.
Asa ca sa fim multumiti cu ce aveam si arata-i toata iubirea ta,ca merita.
Al meu sta toata ziua acasa,a ramas fara serviciu....si avem tot timpul ptr noi,nici asa nu e bine,e extrema cealalta.Alte probleme de aia,stai acasa si scotii ochii,din lipsa de ocupatie,din orice.
Si nici bani nu avem ,bineinteles.
Asa ca toate casniciile au o problema,alta de fiecare data.
Si daca a voastra se va rezolva cumva,sa fii sigura ca va aparea alta,de alt gen.
Nu va ingreunati problemele,facandu-le pietre,cu ganduri negative,cu iubire si intelegere se trece mai usor peste toate.
Succes,veti reusi sa depasiti.
daniilia
Postat pe 5 Septembrie 2010 07:18
castoria este foarte buna dar la unele cupluri dureaza prea mult
stefan56
Postat pe 5 Septembrie 2010 07:29
De la: emory, la data 2010-09-04 16:20:46as vrea sa-mi spuneti parerea voastra.
o sa va spun povestea mea in cateva randuri.
Sunt casatorita de mai multi ani, am un baiat mare de 19 ani. de ceva timp, de un an si ceva incoace, viata noastra de familie e varza, nu, ca mai demult a fost mai bine, dar a fost mai bine ca acum. Sotul meu pleaca dimineata si se intoarce seara, pleaca la 7-8 dimineata si vine sera la 22-23. E instalator si zice ca are ff mult de munca. Serviciul lui e de asa natura incat trebuie sa plece 2 zile acolo si in a treia zi revine, sta 4 5 zile acasa si pleaca din nou. Depinde cum ii pica tura. In cele 4-5 zile cand sta acasa de fapt nu e acasa numai noaptea tarziu, ca la hotel, mananca doarme si cam atat. Alte activitati de famile nu are. Sa mergem la cumparaturi, sa iesim undeva, sa facem si noi ce face o familie, sau sa vb. Vine seara foarte obosit si doarme. Am incercat sa discut cu el, frumos, dar degeaba, zice ca viata e grea si ca trebuie sa munceasca, ca eu sunt nebuna, ca nu ma intelege, ca daca vreau sa ies el nu ma opreste. Daca ii spun hai sa mergem la cumparaturi, zice ia baiatu si mergi, eu nu am timp. Voua vi se pare asta viata de familie? Mi-a spus ca da, asa fac si alti barbati, doar ca eu vreau sa stea toata ziua cu mine, si ca el nu poate ca are treaba. Avem casa, 2 masini, tot ce ne trebuie pt un trai decent, dar el nu si nu ca mai trebuie ceva...ce? nu stiu.
Astept parerile voastre, oricare ar fi ele.
Multumesc
Trista poveste....dar alegerea iti apartine....tu esti cea care hotaraste ce este de facut....Asa cum descrii tu lucrurile nu este normal....efectiv sunteti doi straini care faceti un drum impreuna...tu decizi cand si daca trebuie sa "cobori"....Sper sa ai puterea sa iei decizia care trebuie pentru sufletul tau.
garbo032266
Postat pe 5 Septembrie 2010 07:53
daniilia a spus cam ce voiam sa-ti spun eu. Incearca sa nu te mai gandesti la tine ci la el, pentru ca nu stiu ce faci, dar se pare ca ai timp, insa viata lui de robot e mult mai grea. Observa oamenii din jurul tau si ai sa remarci ca nu are nimeni o viata perfecta. Daca te deranjeaza viata ta cu un sot foarte muncitor, oare ti-ar placea mai mult cu unul somer care asteapta sa te zbati tu? Vezi ca de multe ori oamenii nu apreaciaza ce au decat dupa ce nu mai au...Sa nu patesti astfel, ca daca are ca raspuns la volumul mare de munca nemultumirile tale, s-ar putea sa ne ceri parerea intr-un viitor despre ce sa faci dupa divort! Chiar daca barbatul tau greseste si are nevoie de ceva corecturi la felul cum vede viata, totusi nu uita sa multumesti lui Dumnezeu in fiecare zi ca ti-a dat un barbat capabil, nu unul incapabil si porta-te cum merita un barbat care isi ia raspunderea familiei si asigura suportul financiar, pentru ca poate nu ai in jur cazuri, sau poate nu ai remarcat, sunt multi barbati incapabili sa faca asta si impart greul cu sotia sau si mai rau, o lasa pe ea sa duca greul, sa se zbata pentru bani.
Bony
Postat pe 5 Septembrie 2010 08:05
BUNA- AM CITIT CEEA CE TE NEMULTUMESTE ...PAREREA MEA ESTE CA ACEST OM S-A SACRIFICAT SI SE SACRIFICA F MULT PT FAMILIA LUI ,DECI DACA AI SA FII MULTUMITA NUMAI SA IL VEZI LINGA TINE ... SE POATE REZOLVA ASTA !! DAR TREBUIE SA-TI MAI SPUN CEVA ...TU INTR-UN ANUMIT MOMENT AL VIETII AI FOST F RECE CU EL , TE-AI RACIT DE EL ....PROBABIL EL SI-A GASIT O AMANTA PE UNDEVA ...ACUM AI DE ALES ...ORI TE FACI CA NU VEZI SI MERGI INAINTE ...ORI RENUNTI LA ACEASTA CURSA ....!! BANII ADUC FERICIRE ...DAR SI NEFERICIRE...ASTA E SCHIMBUL VIETII GRELE PE CARE O TRAIM TOTI IN ZIUA DE AZI.....TREBUIE SA TE GINDESTI F BINE CE AI DE FACUT ...NICI NU STIU DACA MAI DEPINDE DOAR DE TINE CHESTIA ASTA...ORICUM MARE GRIJA LA HOTARIREA CARE O IEI...I-TI POATE DISTRUGE FAMILIA CARE O AI S-AU APRECIEZI CEEA CE FACE PT CA VOI S-O DUCETI BINE....BAFTA ...SPER CA VEI HOTARI CEEA CE TREBUIE ...NUMAI BINE
LEULPINGUIN
Postat pe 5 Septembrie 2010 08:09
emory,se spune ca barbatul este capul familiei,dar....atentie....femeia este gatul,si cun gatul intoarce capul in ce directie vrea.....vezi ce faci tu.Cauta sa te bucuri de ce ai,nu te uita in curtea altuia,bucurate de fiul tau,de sotul tau cat este acasa,Acum e momentul sa fii prietena cu fiul tau ,peste putin timp fiul tau isi face viata lui,sotul tau va mai imbatrani se va linisti nu va mai munci mereu,se va potoli la casa lui.Aceasta este opinia mea.Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se indeplineasca si nu de fiecare data alegem drumul corect.Daca am spus ceva gresit imi cer scuze.mult noroc iti doresc si sa gasesti drumul dorit de tine.
mialmi
Postat pe 5 Septembrie 2010 08:46
Din pacate ceea ce spui tu am auzit cu 7 ani in urma.Este foarte simplu :lipsa de comunicare intre voi are un motiv bine intemeiat,tu trebuie acum sa-i fii in primul rand prietena ,sa intelegi de ce acest comportament,in al doilea rand sora si mama,apoi sotie si amanta.
Cand vei fi trecut prin toate aceste ipostaze si ai raspunsuri la intrebarile care te framanta poti sa iei decizia finala.
Iti recomand sa nu te joci,nu-l lasa sa fie doar el cu visele lui,incearca sa discutati,nu monologa,este foarte important.
Fiul vostru nu are ce cauta in relatia dintre voi doi,nu incercati sa-l folositi pe post de scut.
Fa o retrospectiva a anilor vstri de casnicie si vezi ce anume ai avut in trecut,cauta esenta si vezi ce lipseste acum,incearca sa repari,intr-o casnicie sunt doi.
patrichesimuna
Postat pe 5 Septembrie 2010 08:54
il banui ca ar avea pe altcineva? Ai mare grija....ia-l cu frumosul, discuta cu el , si tata-l meu la fel facea pana cand intr-o zi am gasit un bilet in usa pus de amanta, eu aveam 17 ani...Au inceput certurile si s-au despartit. Mama mea a gresit ca n-a stiut cum sa procedeze cu el. Am suferit desi eram la o varsta destul de mare....Acum am 36 de ani , gandesc destul de matur, ei au momente si momente...Vezi cum il iei ....Ia-l cu frumosul, procedeaza diplomat.
dennissa
Postat pe 5 Septembrie 2010 09:07
emory, nu te cunosc, nu ma cunosti...ar trebui sa vb cu fiul tau, e destul de matur ptr a intelege in ce stare de spirit te afli...daca el este de acord, atunci vb amandoi cu sotul tau...asa zis sot...nu poate fi numit sot...sper sa nu fac nici un pacat, dar eu, cred ca mai exista si altcineva in viatza lui...nici un instalator nu pleaca cu zilele de acasa...am vecini la apaterm si apa-canal care nu au nici pe departe un asa program cum spui ca are sotul tau... nu esti nebuna, nu esti dusa cu pluta,,,esfi femeie...cu drepturi depline in casnicie...asa cum el spune ca pleaca la servici zile si nopti, tre sa iti dea socoteala unde e si ce face, in cazul cand este un om corect si un familist...cu mult drag...si sper sa ajungeti la o intelegere
garbo115444
Postat pe 5 Septembrie 2010 09:10
Draga mea,sa stii ca bunastarea materiala se plateste scump , cu deziluzii nenumarate.Intreaba-te de ce majoritatea oamenilor f. bogati sunt dependenti de droguri sau fac lucruri ciudate pt noi oamenii obisnuiti.Asta e singuratatea in doi.....el munceste de se speteste dar nu mai poate oferi familiei niciun dar spiritual.Asta ne lipseste noua acum,tuturor.Si nici macar nu ne dam seama ca ne-am transformat in niste roboti fara sentimente.Nu mai apreciem micile gesturi si daruri care sa ne dea placerea vietii tihnite de familie.....incearca tu sa faci aceste mici gesturi,sa-i oferi mici bucurii,atunci cind ajunge obosit,acasa.Incearca sa-i readuci zimbetul pe buze.....daca te iubeste cu adevarat,ai sa ai mari surprize din partea lui.....succes,ALMA
almasirbu
Postat pe 5 Septembrie 2010 09:18
dennisa, si de ce a gresit mama ta? banui ca cea mai mare greseala a fost ca stia sa citeasca. ei, asta e. trebuia sa stie sa-l ia. sa-l pupe, sa-i zica ca cel bilet nu conteaza, ca poate sa-si aduca amanta la o cafea, sa le pregateasca galuste calde si sa zambeasca. n-a facut asta, asa-i trebuie. acum sa suporte destele tale acuzatoare, bagate in ochi

saracu tatu. ce nedreptatit a fost el ! cum? in loc sa fie inteles ca are amanta si sa fie luat de nevasta cu gugu lugu, el a fost luat cu matura si farasul? da, si mama ta. sa aiba ea tupeul de a fi demna?

acu, ma gandesc si eu. in situatii din astea, nu cunva el, cel care e cu musca pe caciula, trebuia sa lupte pentru familie?
si_totusi
Postat pe 5 Septembrie 2010 09:33
Exista barbati, nu putini, care considera ca daca muncesc si aduc acasa bani, au o casnicie fericita. A avea inlocuieste pe a fi. Femeia e mai complexa si are nevoi sofisticate.
Casnicia ar trebui sa insemne VIATA si nu bani, case, masini. Nu se traieste numai cu paine, sufletul are nevoile lui, spiritul deasemenea.
Luna_in_capricorn
Postat pe 5 Septembrie 2010 09:39
buna , daca situatia la tine sta cam asa cum ai povestit ... se deduce cam asta .. Deci tu ai undeva in jurul virstei de 42 ani , iar el un pic mai in virsta cu siguranta . ca sa nu lungim vb , e ca tu in ca mai vrei atentie si multa dragoste , iar el fuge avind pretext ca trebuie sa munceasca si sa aduca bani. deci .....? deci ....?
atragei atentia cu ceva anume , sau cauta sa afli undei umbla picioarele ....
johnson_35
Postat pe 5 Septembrie 2010 10:03
draga mea si eu sunt i aceiasi situatie ca tine dupa 33 de ani de casatorie fa-ti un amant si sa vezi ce fericita o sa fii si lasa prostu sa munceasca
dorinaradu14
Postat pe 5 Septembrie 2010 10:06
Am citit prima pagina si am ramas dezamagita de ce au spus anumite persoane. Revenin Emory - tu ai o problema si tu singura vei gasi raspunsul. Tot ce trebuie sa faci este sa analizezi fiecare varianta in parte cu ce implicatii are acum si ce implicatii ar avea daca se a schimba. Considera totusi ca e greu sa ai stilul asta de viata si, intr-adevar baiatul creste si vei ramane singura singura. Vorbeste cu el exact care va sunt prioritatile, explica-i ca ai nevoie de el si, impreuna sa gasiti solutia pentru a putea trai in limte normale (ca venituri) dar si IMPREUNA. Cere-i 2ore de plimbat in parc, de facut mancare impreuna,...etc. iar banii pe care -i facea in astea 2 h fa-i tu sau taie ''friptura de marti'' spre exemplu. Geseste o solutie TU!!! Daca nu merge nici asa, as ajunge in locul tau pana la discutii de despartire (sa fie subtile dar sa perceapa cum trebuie mesajul). Si, gandeste-te si la faptul ca - tot timpul il petrece la serviciu?? nu vreau sa fiu paranoica sau exagerata dar incearca sa aflii totul despre el, pune langa ceea ce iti doresti tu si asa vei stii ce aveti de facut. Iti doresc succes si multa dragoste!
Roxana
roxana_alexe
Postat pe 5 Septembrie 2010 10:08

da, ia urmareste-l
fleurdelis
Postat pe 5 Septembrie 2010 10:11
MDA, poate ai si tu dreptate, insa viata nu consta doar in munca. Mi se pare ca exagereaza putin domnul muncitor! intr-un cuvant nu mai are afectiune pt sotie, iar atunci cand, nu mai e atractie , e doar obisnuinta, se duce naiba toata munca pe care a facut-o! la ora actuala domnul are si alte preocupari, nu numai munca...
garbo101210
Postat pe 5 Septembrie 2010 10:14
lumanarele
garbo047775
Postat pe 5 Septembrie 2010 10:14
Emory, am citit ce s-a scris la topicul tau, nu vreau sa te supar ... dar eu cred ca mai e si o a 3-a persoana pe aceiasi "pagina"! Chiar vreau sa ma insel ...
cat_13
Postat pe 5 Septembrie 2010 10:18
Cred ca , casatoria devine o obisnuinta ca si serviciul, astfel incat acel habitat este pentru el un refugiu, incearca sa nu ii mai reprosezi nimic din toate cele, nu-l mai baga in seama si ai sa iti dai seama de faptul ca el are doua probleme:
- poate are o alta relatie, daca el nu observa nimic in comportamentul tau.
- uneori barbati la andropauza au schimbari de comportament, anxietate, depresie, insomni, nervozitate.
Ai grija de tine!
garbo084787
Postat pe 5 Septembrie 2010 10:30
E TRIST SA VEZI O FAMILIE IN PRAG DE DESTRAMARE SPUI CA AI INCERCAT SA VORBESTI CU EL SI NU A MERS, DAR AI INCERCAT SA-L VERIFICI MACAR PUTIN ?SA VEZI MACAR O ZI CE PROGRAM ARE, UNDE MERGE ,CU CINE SE INTILNESTE ETC ETC. SINT UNELE CUPLURI CARE AJUNG LA UN MOMENT INTRU-N PUNCT MORT IAR MULTI ESUEAZA ,PREFERIND SA DIVORTEZE DAR SE POT SI SALVA CU MULTA RABDARE SI CU MULT TACT.TU SPUI CA VREI SA STEA TOATA ZIUA CU TINE ,DAR CUM AI AVEA ATITEA MASINI SI ALTE NEBUNII DACA EL NU AR MUNCI?EU ZIC SA INCERCI SA-TI CAUTI CEVA DE FACUT, UN JOB SAU CEVA CARE SA-TI OCUPE TIMPUL.


demetra
Postat pe 5 Septembrie 2010 10:39
Te-ai gandit si la varianta ca poate are pe altcineva?fiind de mereria asta poate a mai reparat vreo teava pe la vreuna si s-a indragostit .nu poate un barbat sa traiasca continuu in ritmul asta cum poate rabda o femeie,ei nu pot si cu viata sexuala cum e ?aproape de 0 nu?tu crezi ca un barbat poate rezista la nesfarsit fara sex fara astea?eu nu cred deci el are pe altcineva daca pe tine te tot refuza cu toate si traieste poate o viata dubla nu te paraseste inca nici pe tine si nu sta nici cu respectiva femeie de tot ,poate ca inca nu are curajul sa rupa relatia si tot cu tine aveti baiatul etc e mai greu sa imparti tot in doua si sa pleci la amanta .deci ia si stai de vorba serios cu el si intreaba-l care e problema si sa nu motiveze serviciul ca asta e doar un pretext sa nu te ocupi de sotie toti au serviciu dar se ocupa cat pot si de familie nu sant asa absenti cu familia decat cei care au pe altcineva sau nu isi mai iubesc sotia .trebuie sa inteleaga ca acum nu mai aveti copii de crescut e mare baiatul si trebuie sa o lase mai moale cu alte lucruri si sa se ocupe mai mult si de tine de voi doi asta nu e relatie ca vine mananca doarme si pleaca nu inteleg unde i se pare lui normal asa o relatie rece si absenta ,deci ori se modifica treaba si nu te considera doar o menajera care i le face toate si il asteapta cu masa calda ,ori divortezi si iti continui viata ca mai exista barbati singuri care pot oferi si dragoste nu numai munca si absenta .parerea mea e ca nu merita asa o relatie si o viata sa imbatranesti vazandu-l cum merge la "munca"saracul mic cine stie ce amanta are cu care are timp sa petreaca dar tu esti "nebuna"daca i ceri sa se ocupe si de tine .gandeste-te bine viata si anii trec si nu se mai intorc stati de vorba si comunicati ca e foarte important sa stiti ce e in mintea si sufletul vostru ca sa faceti ordine.succes!
micurutza2005
Postat pe 5 Septembrie 2010 10:42
daca lucrezi mult...nu ii poti arata putin dragoste sotiei...
daca ai bani ...inseamna k familia e pe ultimul loc...

a intervenit monotonia si obisnuinta ... sunteti doi colegi de apartament care aveti in comun copilul si partea financiara...

degeaba discuti pe blog
singurul lucru care il poti face...este sa iti pastrezi calmul si sa discuti cu el...deschis ...despre tot..si sincer...
AmaradiaA
Postat pe 5 Septembrie 2010 10:48
Draga Emory,
Parerea mea este ca nu te mai iubeste si are o alta relatie. Cred ca asta simti si tu de fapt in adancul tau. Ai nevoie de confirmarile noastre exterioare pentru ca TU STII DEJA care e adevarul cu relatia voastra. Cand ti-am citit povestea parca era o copie la indigo cu povestea mea si cu povestea a mii de femei, in special din ro. Zic asta ptr. ca in ro femeile nu s-au desteptat inca. Nu cred ca conteaza ca ai fost cu el 20 de ani sau 17 ani cum am fost eu. Important este ca nu esti fericita cu el si sunt convinsa ca nici el nu este. Asa ca lasa-l si elibereaza-l si pe el de tine. Veti fi amandoi mult mai fericiti cu alti parteneri. O sa vezi. Nu se crapa pamantul daca divortezi. Dimpotriva, o sa vina soarele pe strada ta.
A veni acasa "ca la hotel" nu e normal la fel ca si lipsa comunicarii. Parerea mea este ca el CLAR are pe cineva dar nu e pregatit sa "imparta" situatia financiara pe care o aveti. Un om asa duplicitar ca el iti va face greutati si cand veti imparti totul. O sa spuna ca tot ceea ce aveti se datoreaza numai lui. Asa ca fii pregatita. Iti vorbesc din experienta, crede-ma.
Faptul ca nu comunicati, cand e acasa e prezent doar fizic, nu faceti lucruri impreuna si.....iti spune sa mergi singura unde vrei sa mergi, cred ca sunt suficiente motive sa crezi ca el nu mai e demult in cuplu. In plus tu nu ai amintit nimic de relatia sexuala. Am un sentiment ca nici asta nu merge ok sau a incetat cu desavarsire. Inca un motiv sa realizezi ca relatia voastra de cuplu e cam moarta. Sunteti impreuna doar in acte.
Acum problema se pune sa-ti raspunzi la intrebarea: TU ce vrei? Vrei sa continui asa, sa ai confort finaciar si sa traiesti nefericita pana la adanci batraneti? Sau vrei sa te eliberezi pe tine si pe el si amandoi sa va oferiti sansa sa va gasiti perechea cu care sa fiiti fericiti? Din ceea ce ai descris ai incercat sa resuscitezi relatia, ai incercat si altceva si n-a mers. Asta e! Acum e timpul sa te gandesti la tine. Copilul vostru e mare si nu va suferi. Studiile arata ca nefericirea mamei e un lucru care traumatizeaza mai mult un copil (desi acum nu mai e un copil) decat vietuirea intr-o familie monoparentala.
Ai dreptul sa fii fericita!!!!!
iti doresc numai bine si sa ai puterea sa decizi ce este mai bine pentru tine.
Doriana777
Postat pe 5 Septembrie 2010 10:54
Buna,
imi pare foarte rau de problemele pe care le ai in familie.Parerea mea este urmatoarea:sa stai de vorba tu cu tine si sa te intrebi ,ce doresti exact de la el,ce reprezinta el pentru tine acum si ce ai vrea sa reprezinte si ce te astepti sa-ti ofere.Intreaba-te daca-l mai iubesti si fii sincera fata de tine cand raspunzi, sa nu-ti fie frica de realitate.Apoi, dupa ce ai aceste raspunsuri, e foarte important sa ai putere sa accepti ceea ce ai descoperit.Daca-l mai iubesti ,atunci merita sa lupti sa-ti redobandesti barbatul ,sa-l ai din nou langa tine,daca -l percepi doar ca sot care trebuie sa stea cu tine si cu copilul vostru,mai mult ca prieten decat ca iubit si atunci ai o motivatie ,dar daca ai descoperit ca nu-l mai iubesti, atunci e putin mai greu.Se spune ca viata pe care o traim fiecare este determinata de noi insine si sunt sigura ca in tine vei gasi rezolvarea problemei. trebuie sa fii foarte sigura ce-ti doresti ca sa poti obtine ceva.Faptul ca nu ai scris ca inca -l mai iubesti si te deranjeaza ca lipseste de acasa,ca nu se implica in viata de familie si ca de fapt nici inainte nu era prea prezent,nu ai scris nimic legat de sentimente,de aceea va trebui vorbind tu cu tine sa afli exact ce simti pentru el si ce doresti tu de la el.Intreaba-l daca vei vrea sa stii,intreaba-l direct daca te iubeste,dar pana atunci sa fii tu sigura de ce sentimente ai tu pentru el.Ma gandesc ca e greu dupa multi ani de casnicie,pentru unele persoane sa discute despre sentimente dar sa stii ca e important,macar sa-ti clarifici situatia actuala,de azi,pentru a putea avea un viitor frumos.Daca tu esti sigura ca-l iubesti,atunci e bine sa stai de vorba cu el,asa foarte serios,daca spune ca nu are timp,spune-i sa-si ia concediu 1 zi si sa te asculte si intreaba-l tot ce te intereseaza,cum ar fi ,daca este ceva ce nu-i place la tine,ca sa poti schimba,daca ii este dor de tine,daca mai simte ceva pentru tine,trebuie sa-l determini sa-ti vorbeasca ca apoi tu sa poti sa-i spui ca-l iubesti mult si apoi sa-i descrii ce doresti tu de la el si sa-i spui dar fara ton de repros ce nu-ti place la el si sa incercati sa schimbati impreuna ce nu e bine.Iti urez mult succes si o viata frumoasa!!!!!!!!!!!!!
Karla
Postat pe 5 Septembrie 2010 10:55
iti recomand o carte care s-ar putea sa te lumineze!
:)
succes!
:)
http://www.librarie.net/carti/5209/Cele-cinci-limbaje-iubirii-Gary-Chapman
patrascoiu_mariana
Postat pe 5 Septembrie 2010 11:00
Lasa-l si refati viata. Banii nu te fac fericita.
Doriana777
Postat pe 5 Septembrie 2010 11:08
singuratatea in doi e grea, indiferent de bunurile materiale.
parerea mea e ca sotul tau are pe cineva- nimeni nu poate munci atat, oricat de mult ar vrea sa faca asta.
nici sa-ti gasesti tu pe cineva nu e o solutie.
dar gandeste-te ca timpul trece si asta in defavoarea ta. ia o decizie, vorbeste cu baiatul tau, e destul de mare si cu siguranta, oricat par copii acestia de aerieni, au o mai mare capacitate de percepere si de intelegere, decat lasa sa se vada.
pleaca singura la cumparaturi ok. o faci o data, de multe ori, dar nu la nesfarsit!
iesi cu prietenele.....bine, e si asta o varianta, dar e de moment. daca faci asta, prietena vine cel mult din obligatie, caci de, nu-i asa....are treaba acasa, un sot, familie, copii, etc, etc si nu-si poate permite sa stea cu tine in singuratatea ta permanenta.
asta nu mai e familie; e un loc, hai sa-i zicem "comod", unde domnul vine doar ca sa doarma.
doar tu stii ce vrei pentru tine si ce-i mai bine.
cand un barbat nu mai are ochi, nu vede nici soarele, dar niste lumanarele, lenjerie sexy si altele de genul asta.....bine, asta e la fel de adevarat si in cazul femeii, recunosc, asa ca nu dati cu pietre


garbo165600
Postat pe 5 Septembrie 2010 11:20
De la: emory, la data 2010-09-04 16:20:46as vrea sa-mi spuneti parerea voastra...". Avem casa, 2 masini, tot ce ne trebuie pt un trai decent, dar el nu si nu ca mai trebuie ceva...ce? nu stiu.
Astept parerile voastre, oricare ar fi ele.
Multumesc
"
Ariesh
Postat pe 5 Septembrie 2010 11:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
drum inchis 16 De la: carmlinda 11 Octombrie 2014 04:01
DUPA 1 AN DE CASNICIE,INTERVINE MONOTONIA SI URA,VREA CEVA NOU SI PROASPAT, CA NEVASTA .........SPUNETI VOI?...!CRED CA ESTE VECHE. 159 De la: dor72_ 24 August 2011 20:04
ce sa fac iubesc un barbat insurat 25 De la: gogu230672 4 August 2009 23:12
"Arta impacarii" 0 De la: 16 Februarie 2010 03:46
Gresesc eu, greseste el ? 21 De la: garbo_7913 23 Octombrie 2012 13:47
Setari Cookie-uri