Vreau ce nu pot avea, ajutor!

Buna...voi m-ati ajutat si data trecuta, asa ca voi apela si de aceasta data la voi. Am o slabiciune pentru lei, am o relatie oarecum ciudata, un inceput de relatie sau poate nici macar...nu cred ca poate fi numita relatie. Am cunoscut un tip, toate bune si frumoase, lucrurile pareau din ce in ce mai interesante, mi-a oferit ce aveam nevoie in acel moment, afectiune, adrenalina, extreme...mai tarziu, insa...am aflat ca de fapt tipul statea cu o vecina de-a mea, o pustoaica din cartier, deci practic m-a mintit inca din prima clipa. L-am intrebat de ce era necesar sa minta si ca orice barbat a continuat sa o faca, evident aspus ca nu o iubeste, ca se razbuna, ca sta doar ca sa se distreze. El are 27 de ani, ma asteptam sa fie mai matur, dar...m-am inselat. Pentru ca imi placea tipul am continuat jocul, sper sa nu ma judecati prea aspru, din cateva motive aparent banale: in momentul in care l-am cunoscut, nu imi pasa, dar usor, usor si fara sa imi dau seama a inceput sa fie mai mult de atat, nu stiu daca neaparat am inceput sa simt ceva sau e doar dorinta de a nu pierde, imi displace faptul ca joaca murdar, atat cu mine, cat si cu pustoaica si cine stie cate il mai cred, dar atunci cand sunt cu el as vrea sa nu fiu, iar atunci cand nu sunt as vrea sa fiu, as vrea sa pun punct, sa-l doara, sa-i spun vreo doua, dar cand il privesc, cuvintele se pierd, ramane doar dorinta. O dorinta animalica, greu de suportat si de imaginat. Inca o noapte, ascunsi de priviri indiscrete, in locuri de putini stiute, iesiri din cotidian fermecate de magia primelor nopti de toamna. De fiecare data am pierdut teren in fata unui leu, mi-am dorit iubire, insa nu am primit decat pasiune, chiar nu stiu cum sa procedez si ce sa fac, pentru ca sentimentele sunt mai puternice decat ratiunea. Am vrut sa renunt de nenumarate ori, sa nu privesc inapoi, ci doar inainte, sa nu-mi doresc mai mult pentru ca, stiu, nu pot avea. Am spus de atatea ori "gata" in timp ce incercam sa ma autosugestionez, insa tot de atatea ori am luat-o de la capat.
Am vrut sa nu simt, am calculat fiecare pas cu precautie, insa este ceva mai puternic decat ratiunea. Simt lucruri de care imi este teama, nu vreau sa iubesc!
Nu ma pot apropia de el, dar nici nu pot sa-l las, este de neinteles, imi place si ii place si lui, o stim amandoi, suntem doi jucatori dispusi sa mergem pana la capat, alimentati de pasiune. Ma tem de dependenta, ma tem de mine, ma tem sa nu cad in propria-mi plasa. Ajutor!
andra4iubi
Postat pe 14 Septembrie 2009 16:08
si eu am o slabiciune pt lei,da' mare de tot...
iasomia
Postat pe 14 Septembrie 2009 16:12
Iaso, tie iti plac aia din hirtie, nu?
Ciresica
Postat pe 14 Septembrie 2009 19:23
o da si mieeeeee!!!!!multiii si rai!!!1
nazirra
Postat pe 14 Septembrie 2009 19:34
pai, daca-s rai, ce sa mai faci cu ei?

multi si buni
panty_C
Postat pe 14 Septembrie 2009 19:39
stii... am fost in jocul asta si am invatat sa ies, cind e cazul: evaluind ce e pe celalalt taler al balantei...
Sa zicem ca daca ar fi o casnicie de 10 ani si nspe copii as intelege: e alt tip de relatie. Ranesti prea multe suflete nevinovate. Iti joci jocul intre umbre, asta este - cit ti-l joci. In fond, si tu ai dreptul la o viata - asa cum tu le injumatatesti fericirea lor, a celor care il asteapta acasa, si ei iti injumatatesc fericirea ta de a fi cu omul pe care il iubesti. Si atunci pina la urma trebuie sa se decida a cui e felia de tort... nu merge impartita prea mult timp.
Suna sarcastic, dar cam asa e. Insa este un joc pe care, sa zicem, l-as putea intelege si accepta - fara sa ii reprosez nimic. E o situatie in care si mie mi-ar fi extrem de greu sa decid.

In schimb, atunci cind de cealalta parte a baricadei e doar "o pustoaica cu care sta" - ti-ai pus problema , daca nu o iubeste, de ce sta totusi cu ea? Pentru ce sa te ascunzi? Pentru " o pustoaica cu care" - si care e egala cu zero, in fond? Daca pe tine te vrea, ea ce reprezinta? Ti-ai pus problema ca ar putea sa ii puna bagajele la usa in trei secunde - si de ce nu o face? Ce ii leaga? Cine? Pe cine raneste? Pe ea? Si prefera sa nu o raneasca pe ea ca sa te raneasca pe tine?
Pe cine iubeste, de fapt?
Are raspuns - un raspuns logic - la intrebarile astea??
Cred ca nu...
Priveste-l in ochi si intreaba-l.
quasaria
Postat pe 14 Septembrie 2009 19:48
garbonel...
poi cum vine asta "mi-am dorit iubire" si p'orma "nu vreau sa iubesc"?

io zic sa socotesti bine cu cine vrai sa traiesti: cu animalu' din el sau cu animalu' din tine?
preciouss
Postat pe 14 Septembrie 2009 20:28
De la: preciouss, la data 2009-09-14 20:28:28garbonel...
poi cum vine asta "mi-am dorit iubire" si p'orma "nu vreau sa iubesc"?

io zic sa socotesti bine cu cine vrai sa traiesti: cu animalu' din el sau cu animalu' din tine?



Mi-am dorit iubire...cu totii ne dorim iubire, toti vrem sa fim alintati, rasfatati, sa avem un umar pe care sa plangem, acel cineva langa care sa radem, sa fim iubiti si sa iubim, dar am spus "nu vreau sa iubesc" pentru ca e greu atunci cand incepi sa simti, iar sentimentele nu-ti sunt impartasite.
andra4iubi
Postat pe 15 Septembrie 2009 14:55
De la: quasaria, la data 2009-09-14 19:48:20stii... am fost in jocul asta si am invatat sa ies, cind e cazul: evaluind ce e pe celalalt taler al balantei...
Sa zicem ca daca ar fi o casnicie de 10 ani si nspe copii as intelege: e alt tip de relatie. Ranesti prea multe suflete nevinovate. Iti joci jocul intre umbre, asta este - cit ti-l joci. In fond, si tu ai dreptul la o viata - asa cum tu le injumatatesti fericirea lor, a celor care il asteapta acasa, si ei iti injumatatesc fericirea ta de a fi cu omul pe care il iubesti. Si atunci pina la urma trebuie sa se decida a cui e felia de tort... nu merge impartita prea mult timp.
Suna sarcastic, dar cam asa e. Insa este un joc pe care, sa zicem, l-as putea intelege si accepta - fara sa ii reprosez nimic. E o situatie in care si mie mi-ar fi extrem de greu sa decid.

In schimb, atunci cind de cealalta parte a baricadei e doar "o pustoaica cu care sta" - ti-ai pus problema , daca nu o iubeste, de ce sta totusi cu ea? Pentru ce sa te ascunzi? Pentru " o pustoaica cu care" - si care e egala cu zero, in fond? Daca pe tine te vrea, ea ce reprezinta? Ti-ai pus problema ca ar putea sa ii puna bagajele la usa in trei secunde - si de ce nu o face? Ce ii leaga? Cine? Pe cine raneste? Pe ea? Si prefera sa nu o raneasca pe ea ca sa te raneasca pe tine?
Pe cine iubeste, de fapt?
Are raspuns - un raspuns logic - la intrebarile astea??
Cred ca nu...
Priveste-l in ochi si intreaba-l.


Nu cred ca are raspuns, poate ca nici macar nu ii pasa, poate ca e doar un joc, o aventura, tipul a avut o relatie de 7 ani anterior, uneori e foarte rezervat si de cate ori incerc sa aflu cate ceva, ce simte, ce gandeste, ma roaga sa nu-l grabesc, si nu vreau sa o fac, nu ma complac in situatia asta, dar sunt momente in care chiar imi lipseste, incerc "sa-l citesc" printre randuri si sa fiu langa el, desi mi-ar placea ca si el sa fie langa mine, poate ca intr-un fel chiar e sau poate ca doar ma amagesc, nu vreau sa grabesc lucrurile, poate ca timpul le rezolva pe toate, oricum multumesc, chiar aveam nevoie de un sfat.
andra4iubi
Postat pe 15 Septembrie 2009 15:02
cireaso,

hartie,metal....nu conteaza,sa vina la mine....buluc, daca se poate....

naz...
iasomia
Postat pe 15 Septembrie 2009 15:10
Ce hartie?Ce metal?
Pe la tine cin' sa vie?
Toti ce poarta palarie,
Cu masina? Pe trotuar?

Ce faci draga, sindrofie,
Te-ai gatit parca de bal.
Noaptea cade aramie,
Si cu luna prinsa-n voal.
Ioana007
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:48
ai cu leii de hartie
s-au scapat in palarie...

he,he,he...
zambil
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:14
wow, si? trecura la euroi?
panty_C
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu vrea sa ne mutam impreuna 33 De la: garbo_412907 8 August 2015 14:10
Povestea unei tinere amante! 145 De la: yanyacharberet 3 Noiembrie 2009 20:32
vreau un sfat, am gresit asa mult oare? 52 De la: garbo085927 12 August 2010 23:50
compatibilitate 16 De la: garbo192189 25 Mai 2011 14:13
Cum stim cand am intrecut limita? 23 De la: garbo_1502 23 Aprilie 2012 17:12
Setari Cookie-uri