Cum stim cand am intrecut limita?


Acum cativa ani am cunoscut un cuplu adorabil. Nu erau impreuna de foarte mult timp, nu se cunoasteau foarte bine dar se iubeau nebuneste. Erau maturi amandoi, cu cate o casatorie la activ, cu o cariera impresionanta (experti in body language amandoi) si foarte puternici. La un moment dat ea mi-a spus ca s-au certat foarte tare si de atunci au inceput sa isi delimitize "spatiul" si sa isi impuna limite. Fiecare avem nevoie de limite, altfel ne sufocam. Voi ce stiti despre limite?
garbo_1502
Postat pe 3 Aprilie 2012 17:04
limitele se ajusteaza intuitiv, nu stiu daca trebuie "impuse".
quasaria
Postat pe 4 Aprilie 2012 19:36
Simti ,pur si simplu!
Fss_ssu
Postat pe 4 Aprilie 2012 23:11
si de ce esti " " ?
quasaria
Postat pe 4 Aprilie 2012 23:14

...nu,nu sunt! o luat-o inaintea lu' celalalt
Fss_ssu
Postat pe 4 Aprilie 2012 23:22
a, ok. Nu stiam ce te-a impresionat asa.....
quasaria
Postat pe 4 Aprilie 2012 23:39
eu am impus limite sotului meu,sa nu ma bata niciodata,sa nu ma jigneasca foarte rau,cand ne certam,sa nu arunce scrum de tigare in balcon pe jos,ca apoi il calcam si aducem in casa,si aia mica merge in patru labe,si baga in gura,si nu pot la fiecare tigare sa dau cu mopul.....
da,limitele se mai ajusteaza.
stim ca am intrecut limita,cand ne atrage atentia celalalt,ca am exagerat.
ne dam seama mai tarziu,cand ne calmam.
stim ca am intrecut limita,daca suntem contrariati foarte,sau maniosi foarte,sau tristi foarte.
cand suntem veseli,sau in situati normale,nu intrecem limita.
dar cand suntem in situatii foarte dificile,sau stresante,cam toti oamenii intrec limita,exagereaza,vad in negru totul,reactioneaza naspa....
eu constientizez,si vorbesc putin cand sunt suparata,ca sa nu zic lucruri pe care sa le regret mai tarziu.
spun in sinea mea,acum sunt enervata,sa am rabdare,sa vorbesc frumos,ce m-a deranjat.
daniilia
Postat pe 5 Aprilie 2012 00:44
)))

Vad ca nu ti-e indiferent hoooatzo ce te stiu!
.......laaaasa ca isi da seama si singur! nu pune prea multe bariere, ca te inchedici in ele...p'orma ii greu sa te ridici....laaasa, stiu eu!
Zi fr.!
Fss_ssu
Postat pe 5 Aprilie 2012 09:45
io stiu doar ca limitele...nu prea au limite!!!
Cristina_Adler
Postat pe 5 Aprilie 2012 10:04
De la: garbo_1502, la data 2012-04-03 17:04:48
Acum cativa ani am cunoscut un cuplu adorabil. Nu erau impreuna de foarte mult timp, nu se cunoasteau foarte bine dar se iubeau nebuneste. Erau maturi amandoi, cu cate o casatorie la activ, cu o cariera impresionanta (experti in body language amandoi) si foarte puternici. La un moment dat ea mi-a spus ca s-au certat foarte tare si de atunci au inceput sa isi delimitize "spatiul" si sa isi impuna limite. Fiecare avem nevoie de limite, altfel ne sufocam. Voi ce stiti despre limite?

Cuplurile formate in prima casatorie,orbite de atractie,de dorinte,de sex,sunt mai permisive.Cuplurile formate din indivizi cu alte casnicii la activ,incep sa faca comparatii cu amintirile si apar disensiuni involuntare.Asai si cu haina peticita,te gindesti mereu la cum era cind era noua !Din nefericire toate lucrurile se invechesc iar noi oamenii imbatrinim,chiar daca ne opunem cu vehementa la acest fenomen,important este sa ne pastram rationamentul.

http://www.pirasan.ro/noutati/tratamente_antiaging.html
VOIAJOR
Postat pe 6 Aprilie 2012 03:39

...Dap' tu te-ai inchedicat?
Fss_ssu
Postat pe 6 Aprilie 2012 11:28
important este cine se ridica.Nu trebuie sa gindesti ca este alta, decit prima.Este o etapa a vietii,pentru unii ca mine.Este la fel sau poate mai bine,mai frumos,mai stabil,avind in vedere ca nu mai crezi tot,la ce, la cum,sau sa fii acelasi credul.Acum studiezi,gindesti,meditezi,si poti discerne.Acum nu mai ai cum sa mai faci aceeeasi greseala ca atunci.Te-ai maturizat,gindesti altfel,vezi,gindesti,mirosi altfel,ai alte optiuni.
garbo270060
Postat pe 19 Aprilie 2012 22:34
Cine nu invata din greseli, cade iar si iar si tot mai greu se ridica.
_NOBODY_
Postat pe 19 Aprilie 2012 22:40
...X cade si nu se mai ridica niciodata!

Numai oamenii echilibrati psihic simt cand au intrecut limita!
Prietenii iti sar in ajutor sa te ridici/ cand cazi
Fss_ssu
Postat pe 19 Aprilie 2012 22:54
Ai cumva un cantar?
_NOBODY_
Postat pe 19 Aprilie 2012 23:18

/ de ce, ai facut exces de ....sarbatorile astea ?
Cantaresc la domiciliu personal!
Fss_ssu
Postat pe 19 Aprilie 2012 23:31
Deci nu ai. Ma refer la echilibru, numai la domiciliu.
_NOBODY_
Postat pe 19 Aprilie 2012 23:33
pentru asta trebui musai sa nu fie acasa consoarta
jeanette40
Postat pe 19 Aprilie 2012 23:38

Am de tate': si echilibru si cantar si domiciliu( mai putin stabil)
ce preferi?....cantaru sa fie!
Fss_ssu
Postat pe 19 Aprilie 2012 23:39
Ete na....ce zici tu?!
dap' tu te simti ghine singura?
...nu mai bine cu cineva,...aiii ?...vezi sa nu intreci limita!
Te pedepsesc cu-n Tango acusi! sa vad ce mai zaci?
Fss_ssu
Postat pe 19 Aprilie 2012 23:43
eu nu-s singura decat cand vreau ......altfel am lanul meu cu maci
jeanette40
Postat pe 20 Aprilie 2012 00:00
Am observat eu ceva
...nu-ti face griji!
Noapte bunicica inger de fata!
Fss_ssu
Postat pe 20 Aprilie 2012 00:28
Bv insa simt nevoia de o rectificare....Ceea ce enumerara-ti dv suna mai degraba a conditii si nu limite.. Limita este cu totul altcva..:
Pe de alta parte da,se pot ajusta insa din mers ... cind impui "aceste limite " deja situatia se schimba sa se va fi schimbat deja ....
Melycanu
Postat pe 23 Aprilie 2012 17:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum pot să-mi recucerească soția???? 9 De la: Ady_Ludu_1 18 Februarie 2017 15:39
Mecanismele alegerii (interpretare tratat A. Adler) 9 De la: garbo_462667 8 Februarie 2017 09:02
soacra,soacra...poama acra rau 283 De la: adelina20 3 Octombrie 2012 14:21
caut o prietena cu ochi albastri 47 De la: fleurdelis 28 Septembrie 2010 19:39
Relație cu un băiat care are un copil cu o alta femeie . 12 De la: garbo_466031 21 Mai 2017 16:27
Setari Cookie-uri