Exista etica in relatiile timpurilor noastre ???

Am si eu o situatie pe care nu reusesc sa o inteleg( o sa incerc sa fiu scurt si o sa ma limitez concret la o problema ) :
In martie m-am despartit de prietena mea, si dupa 4 luni ne-am impacat . In decursul celor 4 luni , a intretinut relatii sexuale cu x . ( o sg data sustine ea ). Dupa seara cu pricina , sustine ea, au avut o discutie serioasa din care au cazut de comun acord ca nu sunt facuti unul pt celalat, dar au ramas amici ( pe x l-a cunoscut in decursul celor 4 luni ).
Acum avem 5 luni de cand suntem impreuna . Toate bune si frumoase , pana intr- o seara , cand am ajuns la ea si nu era acasa. Am sunat-o si era la o cafea ( la un omv la 100m de ea);a venit in 2-3 minute si mi- a spus f nonsalant ca a fost la o cafea cu x . Mereu i- am cerut sa ma anunte si pe mine daca iese cu cineva in oras, si preferabil inainte de a iesi( poate par posesiv dar i-am explicat si ei ca lumea e mica si prefer sa stiu de la ea ce face decat sa mi spuna altii). Nu i-am interzis niciodata nimic, ci doar am rugat-o sa ma anunte.
A urmat o seara in care ,bineinteles ca ,amandoi ne-am expus punctul de vedere.
Pt ea nu e nimic anormal, si oricum ce conteaza ca mi-a spus dupa ce a iesit?ca oricum avea sa-mi spuna;ca ea nu e obligata sa-mi dea raportul etc.
Am rugat-o sa ma anunte alta data, si am rugat-o sa nu se mai intalneasca cu x, nici la o cafea.
Aseara ajung acasa si surpriza : " am fost la o cafea cu x...dar nu mai ies, e limitat omul, e cam prost..."cam atat a reusit sa spuna ca au inceput discutiile

Sunt eu paranoia? E normal sa se intalneasca la cafea cu unul cu care si-a tras-o ? Sunt indreptatit sa-i cer sa nu se mai vada cu el ?

Nu vreau sa aud raspunsuri gen: frate da tu nu o cunosti ?increderea...

Vreau sa stiu doar daca vi se pare normal
Multumesc anticipat
garbo248342
Postat pe 16 Noiembrie 2011 19:55
Iar? Da' unde-i celalalt topic? Parca ti-am raspuns, nu?
Axl_22
Postat pe 16 Noiembrie 2011 20:07
poate n-a fost multumit de raspuns

342 nu cred ca ai paranoia. dar eu nu-s medic psihiatru.
nu mi se pare normal.
Eugenia69
Postat pe 16 Noiembrie 2011 20:10
EU_ , io am fost de acord cu el !
Axl_22
Postat pe 16 Noiembrie 2011 20:15
si eu!
Eugenia69
Postat pe 16 Noiembrie 2011 20:15
nu am mai gasit celalalt post :)mi l-au sters
daca aveti buna placere sa mai raspundesti o data va multumesc :)
garbo248342
Postat pe 16 Noiembrie 2011 20:44
Am zis, ca ai dreptate, n-ar trebui sa se intalneasca cu el.
Faptul ca vb de "raport" spune f mult...
Nu se mai duce la cafea, pt ca e "cam prost"....
Axl_22
Postat pe 16 Noiembrie 2011 20:56
mie una mi se pare anormal sa iasa numai ea cu un exprieten.....eu zic ca mai bine sa iesiti amandoi cu acel baiat...poate si voi baietii mai iesiti cu fete apoi fetele tac si fac si ele,,,
ingerasulluptator
Postat pe 16 Noiembrie 2011 20:59
stii in zilele noastre cam lipseste increderea....poate si voi baietii inselati fetele....fetele tac si fac si ele...poate nu este cazul tau...dar mie una mi se pare anormal ca o femeie care are o relatie cu un baiat...sa iasa cu exprieteni....sa iesiti impreuna...tu cu ea,,,el cu alta dar ei singuri,,,,,este cam un semn de intrebare.....
ingerasulluptator
Postat pe 16 Noiembrie 2011 21:05
si nu ma refer la faptul ca tu trebuie sa ai incredere in ea pt faptul ca iese cu exul....ci ma refer la faptul ca poate ea nu prea are incredere in tine ca barbat,,,poate mai iesi si tu cu alte fete,,,,fetele oricum nu prea au incredere in barbati,,,,si tac si fac si ele prostioare.....dar este cam anormal sa iesi cu exuri din moment ce ai o relatie...
ingerasulluptator
Postat pe 16 Noiembrie 2011 21:09
nu e normal sa iasa cu exul,nici cu altii la cafea.
limitele in o relatie le trasam noi,prin discutie.
exista si etica,si respect,si tot restul,daca le impui.
le impui de la inceput sau pe parcurs,apoi ele functioneaza ceas.
nu le impui,scartaie.
d
daniilia
Postat pe 21 Noiembrie 2011 18:52
impunerea genereaza frustrari
trebuie sa simti sa nu faci anumite lucruri nu pentru ca le/a impus cineva.
cri_cat
Postat pe 21 Noiembrie 2011 21:44
"am fost la o cafea cu x...dar nu mai ies, e limitat omul, e cam prost..." ....singura invatatura din aceasta intamplare tot nu ai inteles/o?....cand o sa intalneasca un barbat inteligent si cult te va parasi ever.
ratuscaceaurata
Postat pe 22 Noiembrie 2011 01:47
Intrebare: tu, in sinea ta, mai ai incredere in ea? dincolo de faptul ca a iesit sau nu cu el la o cafea; nu vreau sa raspunzi aici, ci pur si simplu sa iti raspunzi tie, dar cu sinceritate...
Dincolo de etica mai exista si alte date intr-o relatie...Chiar daca ai trai in New York, iar sansele sa se intalneasca cu cineva cunoscut ar fi minime, tot ar trebui sa stii pe unde si cu cine umbla...ca nu ti-ar conveni, e cu totul alta problema. Nu se pune problema unui raport detaliat al fiecarei miscari pe care o face, cum nici tu nu poti sa ii pretinzi....

Dar, sunt de acord cu ratuscaceaurata ....nu spun ca esti prost sau incult pentru ca nu am dreptul asta....dar ar trebui sa iti pui niste semne de intrebare legate de motivul pentru care ea a continuat sa se vada cu ex-ul pana a constatat ca e "prost" ( stii ca poate fi si un eufemism pentru ceva ce nu vrea ca tu sa stii, nu?)
matza_blanda
Postat pe 22 Noiembrie 2011 17:32
corect matzo...
potrivit legii, tentativa este relevanta, si se pedepseste...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 22 Noiembrie 2011 20:19
De la: eu_geminy, la data 2011-11-22 20:19:14corect matzo...
potrivit legii, tentativa este relevanta, si se pedepseste...:P
:))


Dom'le, nu fi rautate.... Nu vezi ca ea nu s-a limitat la tentativa , iar el nu se indura sa pedepseasca ?

matza_blanda
Postat pe 22 Noiembrie 2011 21:31
De la: eu_geminy, la data 2011-11-22 21:49:22tocmai, ca am fost bland si iertator...:D
:))


Tu? bland si iertator nu stiu de ce, dar pare contradictie in termeni

matza_blanda
Postat pe 22 Noiembrie 2011 21:56
342...
" am fost la o cafea cu x...dar nu mai ies, e limitat omul, e cam prost...cam atat a reusit sa spuna"


dar ce ai fi vrut sa-ti spuna ??? cat de incanttator e celalalt ???!! :-))))
reyya
Postat pe 22 Noiembrie 2011 21:59
Ge .. respectivul in cauza in loc sa-si aseze coarnele mai bine, sa le lustruiasca.
El intreaba ...oare o fi etic ?
cri_cat
Postat pe 22 Noiembrie 2011 22:24
da, in general exista etica lui ''bun este ceea ce cred eu ca este bun pentru mine''. Este o etica hedonista -stiu ca suna a contradictie in termeni- dar asta e realitatea. Traim intr-o lume din ce in ce mai individualista si nu suntem dispusi sa acceptam nici o restrictie in alegerile noastre. Nici macar o auto-cenzura de bun-simt.

charmelen
Postat pe 23 Noiembrie 2011 21:21
nu se poate raspunde prin da ori nu!
etica cui? a bunicilor!!
permanent apar nenorociri de felul acesta! nu trebui sa i-ti plangi in lingura!
ca nu va fi ultima!zii bine ca ti s-a intamplat si tie!fiecare are etica lui!cate bordeie......
cat despre acest plangacios !?!
l-a inselat apropiata,ce atata durere!!
el e mai presus oricum!
ea nu e decat nisipul,iar el pe nisip camila!!
si s-ar injosi pe sine ,de n-ar privio cu mila!!
n-am gasit lta rima...
garbo247615
Postat pe 29 Noiembrie 2011 08:59
se cam joaca cu tine. nu prea vad iubire din partea ei.cred ca ar trebui sa ai o discutie serioasa cu ea, sa vedeti ce si cum.
MARILENA_25
Postat pe 2 Decembrie 2011 08:31
normal ca nu se face asa ceva !!! cum sa iesi la o cafea cu unu cu care ti-ai traso??? eu nu as indrazni mai ales sa ii si mai spun ca asa nonsalanta :)))) e tare oricum gagica :)))
onutta21
Postat pe 8 Decembrie 2011 12:45
Pai barbatii cand inseala femeia nu mai vorbesc de etica..
Ei vorbesc de etica doar atunci cand inseala femeia.
oricum barbatul isi educa copiii dupa gandirea lui
pt ca femeia gandirea ei inca si-o pastreaza si barbatul gandeste si uite ce bine o ducem
ingerasulluptator
Postat pe 8 Decembrie 2011 23:10
mah! da de ce nu-i dai tu cafea ,ca sa nu mai bea cu x-ul....a lui ,ii platita sii mai dulce probabil?!II NORMAL WAY? NU-I NORMAL !
garbo225639
Postat pe 14 Decembrie 2011 21:51
incercati sa rezolvati cumva problema
cicinel
Postat pe 18 Decembrie 2011 20:11
nu stiu de ce am impresia ca, de fapt, n-a fost la nici o cafea cu ala. Ci ca se joaca cu tine de-a soarecele si pisica.

O suna in timp ce e cu tine? Probabil nu. Atunci cind vorbesc? Iti stie programul? Daca tipul iti stie programul inseamna ca e un "complot" ceva mai amplu decit doua cafele, si in situatia asta, daca ea tot te minte, putea sa minta in continuare, ca iese la cumparaturi. De ce ti-ar spune?!
Ceva nu se leaga.
quasaria
Postat pe 18 Decembrie 2011 21:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
shopping.. 1 De la: sonia_mira 7 Decembrie 2011 00:36
Produse bebe 1 De la: garbo272239 20 Noiembrie 2013 17:18
cum sa faci bani multi repede 0 De la: 29 Decembrie 2010 22:45
efectele minciunii sunt distructive.Minciuna este o forma comoda de rezolvare aparenta si temporara a problemelor 42 De la: elisabeta_boia 14 Noiembrie 2011 23:26
ce este fericirea pentru fiecare dintre noi ? sunteti mai fericiti cand iubiti si sunteti iubiti ? 105 De la: garbo_19362 17 Octombrie 2013 10:46
Setari Cookie-uri