AIORELATIECUDUMNEZEU?

De la: Sarikiz, la data 2012-11-19 15:15:57
De la: ica2, la data 2012-08-14 16:38:24Barboneli ,cred ca ai nevoie de consiliere duhovniceasca ....
.............
- "statisticile de azi" spui tu,dar cati oameni isi intemeiaza o familie avand la baza ei pe Isus Hristos ,cuvantul lui Dumnezeu ?



Nu inteleg ceva. Chiar toti oamenii sunt obligati sa isi intemeieze o familie avand la baza e pe İsus?
Ce ne facem cu alte culte religioase care nu cred ca el este Dumnezeu?
Aceia nu pot avea o familie daca nu cred in İsus? Stiam ca exista liberul arbitru si o familie poate fi fericita si nu numai daca sunt toti crestini si sotii se casatoresc numai in İsus. Chiar si ateii pot avea o familie fericita. Depinde foarte mult de educatia lor, nu de faptul ca trebuie neaparat sa se casatoreasca la biserica crestina. Exista si casatorii mixte care rezista. Dar va place sa monopolizati doar cu crestinismul.
Da, am o relatie cu dumnezeu, asta ca sa raspund la intrebarea pusa. Tot Dumnezeu este peste tot, indiferent ca sunt de alta religie. Oare nu toti oamenii sunt facuti de El? Ba da! Si suntem frati toti. Nu ar trebui sa limitam lumea numai la crestinism.
Acum depinde cum suntem noi vazuti (cei de alte culte, sau atei) de crestini. Poate ca pagani, secte, etc. Deci eu consider ca o familie poate avea parte de fericire si daca nu este crestina. Si poti avea o relatie cu Dumnezeu si fara sa fii crestin. Evreii au acelasi Dumnezeu cu crestinii de exemplu. Musulmanii au acelasi Dumnezeu cu evreii si crestinii. Si exemplele pot continua. Avem acelasi Dumnezeu toti.



Pai Iisus Hristos a fost un exemplu pt noi,timis de Dumnezeu Tatal ca sa ne arate cum trebuie sa se comporte un copil al lui Dumnezeu.
Hristos a fost cuvantul lui Dumnezeu intrupat prin care Tatal Ceresc trasmitea Voia si Cuvantul Lui..
Crestin inseamna atunci cand un om care are credinta isi ghideaza viata dupa invataturile lui Hristos.

Iisus a transmis oamenilor ce asteapta Dumnezeu de la ei...

daca un om nu isi conduce viata dupa invaturile lui Iisus inseamna ca nu este crestin.

Ca sa fii crestin trebuie sa respecti poruncile si sa il accepti pe Hristos ca indrumator
ingerasulluptator
Postat pe 20 Noiembrie 2012 21:57
Pai Iisus Hristos a fost un exemplu pt noi,timis de Dumnezeu Tatal ca sa ne arate cum trebuie sa se comporte un copil al lui Dumnezeu.
Hristos a fost cuvantul lui Dumnezeu intrupat prin care Tatal Ceresc trasmitea Voia si Cuvantul Lui..
Crestin inseamna atunci cand un om care are credinta isi ghideaza viata dupa invataturile lui Hristos.

Iisus a transmis oamenilor ce asteapta Dumnezeu de la ei...

daca un om nu isi conduce viata dupa invaturile lui Iisus inseamna ca nu este crestin.

Ca sa fii crestin trebuie sa respecti poruncile si sa il accepti pe Hristos ca indrumator

tu crezi ca o familie poate fii fericita daca barbatul nu respecta cele 10 porunci sa fie un om cinstit,,sa nu minta si sa isi insele femeia.

ingerasulluptator
Postat pe 20 Noiembrie 2012 22:00
Sarikiz,ma bucur ca ai o relatie cu Dumnezeu .
Foarte adevarat ca exista UN SINGUR DUMNEZEU care guverneaza lumea intreaga .
Iar in legatura cu casatoria ,ramane de discutat ...evident ca poate fii fericita o casatorie BAZATA PE DRAGOSTE,chiar nefiind crestina.Dumnezeu este DRAGOSTE,si cuplu respectiv chiar fara nici o religie declarata sau practicata ,El este acolo in relatia de cuplu .

Dar este o mare diferenta intre o casatorie crestina si a alta necrestina !

Sa auzim de bine !



ica2
Postat pe 20 Noiembrie 2012 22:08


"Dar este o mare diferenta intre o casatorie crestina si a alta necrestina !"


ce te face sa crezi asta... cand crestinii, cu casatoriile lor cu tot... sunt numai 1 miliard doar, din 7... ????? ma mir ca tocmai tu spui asta..... dar doar ma mir....
barboneli
Postat pe 20 Noiembrie 2012 22:45
Salut
Daca esti cugetator statornic, te rog citeste EVREI CAPITTOLUL 10 INCEPIND CU VERSETUL 5 PINA LA 23.

Multumesc ...

Sa primesti lumina de la EL !!!
sintaici
Postat pe 20 Noiembrie 2012 23:17


mersi ptr. sfat... dar eu, daca vreau sa citesc despre evrei, citesc numai in Tanah... !!! sorry ! si lumina, daca e s-o primesc, o primesc de la soare... in primul rand !!!
barboneli
Postat pe 20 Noiembrie 2012 23:23
Barboneli ,in discutia noastra nu era vorba de procent ....

Am spus ca este o mare diferenta ,si sustin .
ica2
Postat pe 21 Noiembrie 2012 00:10


ok... nici eu nu vorbesc de procent... ci de diferenta.... !!! asta era esenta intrebarii mele....mai ales ca eu sau si eu sunt fericit in casatoria mea... chiar daca nu e crestina... ! ce... noi nu putem fi... ???
barboneli
Postat pe 21 Noiembrie 2012 00:56
De la: ica2, la data 2012-11-20 22:08:18Sarikiz,ma bucur ca ai o relatie cu Dumnezeu .
Foarte adevarat ca exista UN SINGUR DUMNEZEU care guverneaza lumea intreaga .
Iar in legatura cu casatoria ,ramane de discutat ...evident ca poate fii fericita o casatorie BAZATA PE DRAGOSTE,chiar nefiind crestina.Dumnezeu este DRAGOSTE,si cuplu respectiv chiar fara nici o religie declarata sau practicata ,El este acolo in relatia de cuplu .

Dar este o mare diferenta intre o casatorie crestina si a alta necrestina !

Sa auzim de bine !




M-ai bagat in ceata si nu mai inteleg nimic.
Am zis ca exista casatorii "necrestine" care merg struna. Si exista si casatorii "crestine" care sunt dezastruoase. Cate divorturi sunt la crestini? Multe! Oare de ce?
Platesti taxe mari la preoti ca sa te cunune. Dai bani grei pe imbracaminte, masai etc...(nunta).
Si hopa la divort! Ce ai facut? Doar te-ai falit ca esti mireasa?
La catolici (tot crestini sunt, nu?) divortul este interzis. De aceea apar casatorii "crestine" mai multe ca numarul lor real. Dar ei traiesc in minciuna in fata cui? A "lui İİsus" ca nu li se permite divortul si ajung sa traiasca cu cine pot (separat). Asta mai este casatorie "crestina" "fericita"?
Si te rog sa te explici cand spui ca este o diferenta intre cea crestina si una necrestina.
Eu ti-am dat deja un exemplu si iti mai dau altul si mai frumos.
İn casatoria islamica femeia este inzestrata de catre sotul ei. Se incheie un contract cu tot ce se poate da pentru intretinerea personala a femeii, eventual o casa, bani in cont lunar, bijuterii, etc. De care barbatul musulman nu are voie sa se atinga.
Barbatul crestin face asa ceva? Nu! İi ia si ultimul banut femeii. O mıunceste de cade pe branci.
Da, asta da diferenta enorma! İn detrimentul cui doamna? Casatoriei necrestine sau crestine?
Sarikiz
Postat pe 22 Noiembrie 2012 19:41
De la: barboneli, la data 2012-11-20 22:45:30

"Dar este o mare diferenta intre o casatorie crestina si a alta necrestina !"


ce te face sa crezi asta... cand crestinii, cu casatoriile lor cu tot... sunt numai 1 miliard doar, din 7... ????? ma mir ca tocmai tu spui asta..... dar doar ma mir....

Poate nu ajungeau la aceasta cifra daca le dadea voie Papa de la Roma sa divorteze Asa sunt mai multe casatorii "crestine" la numar
Sarikiz
Postat pe 22 Noiembrie 2012 19:43
De la: ica2, la data 2012-11-21 00:10:13Barboneli ,in discutia noastra nu era vorba de procent ....

Am spus ca este o mare diferenta ,si sustin .

Cine sustine si nu da argumente nu este crezut. Stimata doamna, nu ati vazut casatorii "crestine" nefericite? Dar cate sunt in tara asta....Ati fot prin tribunale sa vedeti cum se sfasie intre ei? Dupa cativa ani de casatorie si chiar atunci cand au copii de vreo 30 de ani....Nu arata la tv sa vedeti?
Sarikiz
Postat pe 22 Noiembrie 2012 19:46

pe alt topic cateva crestine facem "misto" de credinta noastra , cautand prozeliti pentru toleranta.

aici, un evreu ateu si o musulmanca militeaza pentru "razboiul sfant".

asta da diversitate.
Eugenia_
Postat pe 22 Noiembrie 2012 19:52
Umberto Eco Numele trandafirului

"Nu exist nimic pe lume care s cear mai mult pruden dect adevrul."
Axl_R
Postat pe 22 Noiembrie 2012 20:05
da! pardon! nu! sa-l alergam cu furcile, tancurile si rachetele pe Aristotel
Eugenia_
Postat pe 22 Noiembrie 2012 20:11

...nu ar fi mai buna o "meditatie" la ce-o sa va aduca Mos Nicolae anu; asta in: ciorap, manusa sau cizma?....;)
Eu am o relatie cu Dumnezeu in felul meu .....ma face sa :) mult si bine ;))
Fss_ssu
Postat pe 22 Noiembrie 2012 20:22
sa vizualizez....nu nuielusa
Eugenia_
Postat pe 22 Noiembrie 2012 20:31
De la: Eugenia_, la data 2012-11-22 19:52:59
pe alt topic cateva crestine facem "misto" de credinta noastra , cautand prozeliti pentru toleranta.

aici, un evreu ateu si o musulmanca militeaza pentru "razboiul sfant".

asta da diversitate.

Hehehe....dar unde ati vazut dumneavoastra ca "evreul" se lupta cu "musulmanca" pentru "razboiul sfant"? Noi nu am avut nici o "rafuiala" pe aici. Chiar imi este simpatic domnul (sa nu ma spuneti ca ma paruieste cineva )
Din contra, razboiul "sfant " se da intre "sfintiile" din crestinism unde toti sunt sfinti si se sfasie intre ei. Catolici, ortodocsi, ortodocsi de rit vechi, si grupari care isi spun crestine.
Acolo e razboiul sfant!
Peste tot vezi numai citate fara explicatii concrete, exemple din ziua de astazi, de te plictisesti.
De ce nu s-au facut profesori de teologie sa predea la scoala?
Si se indeparteaza de la subiect. Si te face si pe tine sa faci asta.
Sa nu uitam ca İerusalimul a fost "calcat" de crestini prin cruciade. Ei au inceput macelul pana si fratii lor crestini au fost trecuti prin sabia lor. NU au crutat nimic. Nu au tinut cont de "fratia crestineasca".
Sarikiz
Postat pe 22 Noiembrie 2012 21:32


barboneli
Postat pe 22 Noiembrie 2012 22:20
De la: Sarikiz, la data 2012-11-22 19:41:58
De la: ica2, la data 2012-11-20 22:08:18Sarikiz,ma bucur ca ai o relatie cu Dumnezeu .
Foarte adevarat ca exista UN SINGUR DUMNEZEU care guverneaza lumea intreaga .
Iar in legatura cu casatoria ,ramane de discutat ...evident ca poate fii fericita o casatorie BAZATA PE DRAGOSTE,chiar nefiind crestina.Dumnezeu este DRAGOSTE,si cuplu respectiv chiar fara nici o religie declarata sau practicata ,El este acolo in relatia de cuplu .

Dar este o mare diferenta intre o casatorie crestina si a alta necrestina !

Sa auzim de bine !




M-ai bagat in ceata si nu mai inteleg nimic.
Am zis ca exista casatorii "necrestine" care merg struna. Si exista si casatorii "crestine" care sunt dezastruoase. Cate divorturi sunt la crestini? Multe! Oare de ce?
Platesti taxe mari la preoti ca sa te cunune. Dai bani grei pe imbracaminte, masai etc...(nunta).
Si hopa la divort! Ce ai facut? Doar te-ai falit ca esti mireasa?
La catolici (tot crestini sunt, nu?) divortul este interzis. De aceea apar casatorii "crestine" mai multe ca numarul lor real. Dar ei traiesc in minciuna in fata cui? A "lui İİsus" ca nu li se permite divortul si ajung sa traiasca cu cine pot (separat). Asta mai este casatorie "crestina" "fericita"?
Si te rog sa te explici cand spui ca este o diferenta intre cea crestina si una necrestina.
Eu ti-am dat deja un exemplu si iti mai dau altul si mai frumos.
İn casatoria islamica femeia este inzestrata de catre sotul ei. Se incheie un contract cu tot ce se poate da pentru intretinerea personala a femeii, eventual o casa, bani in cont lunar, bijuterii, etc. De care barbatul musulman nu are voie sa se atinga.
Barbatul crestin face asa ceva? Nu! İi ia si ultimul banut femeii. O mıunceste de cade pe branci.
Da, asta da diferenta enorma! İn detrimentul cui doamna? Casatoriei necrestine sau crestine?


pai preotii sau cei care merg la biserica nu inseamna ca sunt si crestini...Da poate au fost botezati in religia crestina..Dar ei nu respecta poruncile si preotii care si ei sunt niste pacatosi le manipuleaza mintile...
SI PREOTII invata pe cei care merg la biserica,,ca sa fie exigenti cu traditiile lor si religia lor...Dar nu ii invata sa fie exigenti cu principiile lui Dumnezeu si perseverenti

asta nu inseamna ca daca mergi la biserica te numesti si crestin

crestini sunt doar oamenii care respecta poruncile lui Dumnezeu
ei au fost botezati...dar ei nu sunt pocaiti de rele si nu respecta poruncile lui Dumnezeu..

asa ca si domnitorul Mihai viteazul s-a numit pe el crestin pt ca a fost botezat,,dar era un curvar,,,care a ucis multi oameni...


Crestin inseamna ca urmezi calea lui Hristos...dupa invataturile lui
ingerasulluptator
Postat pe 22 Noiembrie 2012 22:29
pai preotii sau cei care merg la biserica nu inseamna ca sunt si crestini...Da poate au fost botezati in religia crestina..Dar ei nu respecta poruncile si preotii care si ei sunt niste pacatosi le manipuleaza mintile...
SI PREOTII invata pe cei care merg la biserica,,ca sa fie exigenti cu traditiile lor si religia lor...Dar nu ii invata sa fie exigenti cu principiile lui Dumnezeu si perseverenti

asta nu inseamna ca daca mergi la biserica te numesti si crestin

crestini sunt doar oamenii care respecta poruncile lui Dumnezeu
ei au fost botezati...dar ei nu sunt pocaiti de rele si nu respecta poruncile lui Dumnezeu..

asa ca si domnitorul Mihai viteazul s-a numit pe el crestin pt ca a fost botezat,,dar era un curvar,,,care a ucis multi oameni...


Crestin inseamna ca urmezi calea lui Hristos...dupa invataturile lu
ingerasulluptator
Postat pe 22 Noiembrie 2012 22:31
De la: ingerasulluptator, la data 2012-11-22 22:31:29pai preotii sau cei care merg la biserica nu inseamna ca sunt si crestini...Da poate au fost botezati in religia crestina..Dar ei nu respecta poruncile si preotii care si ei sunt niste pacatosi le manipuleaza mintile...
SI PREOTII invata pe cei care merg la biserica,,ca sa fie exigenti cu traditiile lor si religia lor...Dar nu ii invata sa fie exigenti cu principiile lui Dumnezeu si perseverenti

asta nu inseamna ca daca mergi la biserica te numesti si crestin

crestini sunt doar oamenii care respecta poruncile lui Dumnezeu
ei au fost botezati...dar ei nu sunt pocaiti de rele si nu respecta poruncile lui Dumnezeu..

asa ca si domnitorul Mihai viteazul s-a numit pe el crestin pt ca a fost botezat,,dar era un curvar,,,care a ucis multi oameni...


Crestin inseamna ca urmezi calea lui Hristos...dupa invataturile lu

Buna ziua. Nu este nevoie va rog ca fiecare raspuns sa il aveti dublat pentru ca obosim citind acelasi lucru. Un singur mesaj este de ajuns. Va mulumesc.
Daca dumneavoastra, crestina fiind spuneti ca preotii nu sunt crestini, atunci ce sa mai inteleg? Va detestati proprii preoti si ii vorbiti de rau. Ori in crestinism se spune sa nu barfesti, nu? Dumneavoastra ce faceti? Barfiti preotii si spuneti ca nu sunt crestini. Dumneavoastra sunteti mai crestina decat altii, dovedind ca faceti un lucru urat barfind conducatorii bisericii dvs? Si pe ceilalti crestini? Sunteti mai crestina decat toti crestinii? O zi buna va doresc.
Am uitat, pana si pe Mihai Viteazu nu il lasati sa doarma somnul de veci. Nu conteaza ca a fost afemeiat (am evitat cuvantul spus de dvs), conteaza ce a facut pentru tara in care v-ati nascut! Pentru istoria ei. Nu va iubiti tara? Eu da, cu toate ca este adoptiva. Tot tara mea ramane. Si iubesc istoria ei zbuciumata. Nu am dreptul sa judeca eu cat de afemeiati au fost cei care au luptat pentru intregirea ei. Dar moartea lui Viteazu nu il transforma in martir? Nu i se "iarta" curvarasia (minora ca pacat) pentru ca a murit ca un caine pentru tara in care traiti? Asta dupa principiul crestin. İertati sa fiti iertata si nu va faliti cat de crestina sunteti si cate stiti din Biblie, ci fiti modesta si nu mai criticati, mai ales barbatii, ca si din barbat v-ati nascut. İsus a fost barbat. Daca nu respectati barbatul, nu il respectati nici pe el.
Sarikiz
Postat pe 23 Noiembrie 2012 14:23
İar daca Mihai Viteazu (cu litere mari, nu asa cum ati scris dvs), a omorat oameni, tot i se iarta, nu? Pentru ce a omorat acei oameni? pentru ceilalti, sa traiasca liberi, Pentru fratii lui romani. Ori nu cunoasteti istoria Romaniei? Oricum a fost si el omorat. Dar a facut multe pentru fratii lui romani. Unirea Romaniei Mari. Si de ce a fost omorat? Pentru ca Ardealul era al romanilor. Ori sunteti de partea cealalta si sustineti ca nu este al nostru? Si pentru asta il criticati pe Mihai Viteazu? Va rog, nu mai barfiti ca este contrar a ceea ce ati spus despre invataturile crestine pe care tot va laudati ca le stiti si le practicati.
Si oricum ati facut in asa fel incat sa ne departam iar de subiect. Ca de obicei.
Sarikiz
Postat pe 23 Noiembrie 2012 14:36
De la: barboneli, la data 2012-11-22 22:20:06



Barbo, daca imi permiti sa iti spun asa, este ziua de daruit flori? Pana ajung la noi se ofilesc sarmanele...Le pui "pe avion"? Ca si-asa se aude pe aici ca am inceput "razboiul sfant" Un "evreu" si o "musulmanca" :D Vezi daca trimiti cu avionul florile sa ai grija la bloacele noastre, cel mai inalt este İnterul. İncingem o hora romaneasca ca tot ne acuza unii de tero tero tero tero adica de Dero ca avem prea mult si ei nu au :D
Sarikiz
Postat pe 23 Noiembrie 2012 14:41
De la: Sarikiz, la data 2012-11-23 14:41:00
De la: barboneli, la data 2012-11-22 22:20:06



Barbo, daca imi permiti sa iti spun asa, este ziua de daruit flori? Pana ajung la noi se ofilesc sarmanele...Le pui "pe avion"? Ca si-asa se aude pe aici ca am inceput "razboiul sfant" Un "evreu" si o "musulmanca" :D Vezi daca trimiti cu avionul florile sa ai grija la bloacele noastre, cel mai inalt este İnterul. İncingem o hora romaneasca ca tot ne acuza unii de tero tero tero tero adica de Dero ca avem prea mult si ei nu au :D


ok... si daca si tu imi permiti... florile de pe net trimise, ajung proaspete... iar ce se aude aici, unele chestii... ajung aici cu melcul...... !!!! dar sa stii totusi... unii folosesc si metafore... sau cu sub inteles... eu la alea sunt atent !!! si uneori chiar le apreciez... ! am si eu lipsurile mele..... !

aaa.... am mai vrut sa spun ca florile trimise de pe garbo... au doar un simbol... ceva in afara civintelor... chiar daca sunt reale prin ce exprima... dar nu sunt destul de reale ca sa se ofilleasca... !!!!
barboneli
Postat pe 23 Noiembrie 2012 15:14
De la: barboneli, la data 2012-11-23 15:14:52
De la: Sarikiz, la data 2012-11-23 14:41:00
De la: barboneli, la data 2012-11-22 22:20:06



Barbo, daca imi permiti sa iti spun asa, este ziua de daruit flori? Pana ajung la noi se ofilesc sarmanele...Le pui "pe avion"? Ca si-asa se aude pe aici ca am inceput "razboiul sfant" Un "evreu" si o "musulmanca" :D Vezi daca trimiti cu avionul florile sa ai grija la bloacele noastre, cel mai inalt este İnterul. İncingem o hora romaneasca ca tot ne acuza unii de tero tero tero tero adica de Dero ca avem prea mult si ei nu au :D


ok... si daca si tu imi permiti... florile de pe net trimise, ajung proaspete... iar ce se aude aici, unele chestii... ajung aici cu melcul...... !!!! dar sa stii totusi... unii folosesc si metafore... sau cu sub inteles... eu la alea sunt atent !!! si uneori chiar le apreciez... ! am si eu lipsurile mele..... !

aaa.... am mai vrut sa spun ca florile trimise de pe garbo... au doar un simbol... ceva in afara civintelor... chiar daca sunt reale prin ce exprima... dar nu sunt destul de reale ca sa se ofilleasca... !!!!

Barbo, nu am vrut sa te cuceresc....pe departe acest gand...
Si mie imi plac florile, chiar si virtuale. Consider ca acea floricica este pentru toate si pentru pace. Ca se incing spiritele, iar un barbat se plictiseste de certurile intre femei privind care este mai credincioasa decat celalalta. Sa stii ca am umor mult, desi cateodata tai raul din radacina. Nu suport habotnicia religioasa. Mai ales cand, la noi vin alegerile parlamentare, si toti mizeaza pe poze cu patriarhul, popi crestini, tot felul de ciudatenii asa zis crestine (sa nu uitam ca le vine mos craciun curand si alte sarbatoıi pe care le-au paganizat singuri si se intampla multe violente asupra familiei din aceasta cauza...sunt multe de explicat acum cum se intampla...alcoolul excesiv? si multe altele...)...
Peste tot vezi afise electorale la cat de crestin este acel candidat. İnclusiv daca ai auzit de multi-crestinul Gigi Becali..............................excrement de om crede-ma!
İar de alte culte nu se vorbeste deloc. Ca sunt evrei (nu am nimic cu ei sa stii), ca sunt turci, tatari, armeni, maghiari, nemti, etc...pentru ca aici sunt multi din alte natii si religii diferite...Nu se spune nimic!
Nici faptul ca in Bucuresti musulmanii nu au cimitir al lor! Desi a fost incheiat in 2002 parca un acord intre Romania si Turcia pentru cimitire. Unul crestin in Ankara si unul musulman in Bucuresti. Turcia s-a achitat de acord. Romania nici in prezent! Trebuie sa ne inmormantam mortii tocmai in Dobrogea la o zi distanta! (ne stii obiceiurile). Sau intr-un cimitir ortodox cu cruce la cap neaparat ca asa vor ei!
Barbo, oricum gestul tau cu floarea m-a induiosat. Nu sunt asa de rea precum par, dar habotnicia religioasa de pe aici nu este prea buna. Ei nu tin cont de faptul ca trebuie sa ne avem ca fratii. Ei considera ca sunt cei mai buni. Si defaimeaza pe oricine inclusiv pe cei de aceeasi religie cu ei.
Cam de pe aici au inceput si cruciadele. Tu stii mai bine ca mine ce vorbesc. Crestin contra crestin. Crestin contra evreu. Crestin contra musulman. Ei, crestinii au inceput "razboiul sfant", nu evreii sau musulmanii!
Barbo, merci pentru floare....Ma face mai blanda.
Sarikiz
Postat pe 23 Noiembrie 2012 15:59
pai razboiaele au fost conduse de preotii care nu respecta poruncile si se numeau crestini pt ca asa au fost botezati..
Dar crestin nu inseamna doar pt ca esti botezat.
Crestin sunt doar oamenii care respecta poruncile

preotii si biserica sunt mai mult de fatada

si cand un om vrea sa se pocaiasca l-au trimis sa se calugareasca sa se chinuie prin pustii


ca doar biserica infiintat calugaria si cei care au trait in pustii se numeau sfinti

dar Sfant este doar Dumnezeu si restul sunt pocaiti daca ei respecta poruncile si duc o viata curata sufleteteste si trupeste


crestini sunt oamenii care duc o viata curata sufleteste si trupeste
ingerasulluptator
Postat pe 23 Noiembrie 2012 16:37
Doamna ingeras luptator, oare care sunt acele porunci?
Nu sunt valabile pentru toti oamenii? Nu toti suntem frati indiferent ca sunte crestini, protestanti, iudei, musulmani, sau atei si alte culte? Nu tine de bunul nostru simt sa ne inteleem pe aceasta planeta ca altfel ne distrugem din cauza habotniciei religioase??? Unde va este tolerenta crestina? Tot bateti campii fara sa fiti informata cu privire la istoria omenirii.
Sarikiz
Postat pe 23 Noiembrie 2012 17:34
İmi cer scuze pentru "clonarea" mesajului (dublu), dar deja am vazut ca se bat campii si am gresit.
Sarikiz
Postat pe 23 Noiembrie 2012 17:36
Sari...ti-am zis eu ca o sa-ti faca Ingerasul capul mare ?...
Rotty
Postat pe 23 Noiembrie 2012 17:52
De la: Rotty, la data 2012-11-23 17:52:51Sari...ti-am zis eu ca o sa-ti faca Ingerasul capul mare ?...

Mor de ras....crede-ma cand am citit ce ai scris...
Capul mare il am de cand m-am nascut. Deja explodeaza si nu am pus bomba tero eu! Ci ingerasul e tero cu toti hahahaha Deci muslima nu este tero :D
Dar si ea este un ingeras, acum depinde ca si Satan (Sheitan) tot inger este....decazut...si negru...noroc ca azi mi-am gasit talismanul contra deochiului si durerilor de cap...pe bune...si noi avem asa ceva..un ochi albastru cred ca ai vazut pe la mare sau prin magazine...cau un iris de ochi care se poarta ori ca bratara, ori la gat. Protejata sunt acuma de ngeras. Nu imi mai pasa.
Chiar o ador. De fapt, consider ca este un suflet chinuit. Prea trist. Cu spaime multe.
Este bine ca si-a gasit dragostea in adorarea lui İsus. Ea are nevoie de iubire si o gaseste in İsus care ii ofera macar mental aceasta iubire. El nu o tradeaza ca alti barbati.
Psihologic o inteleg ca s-a refugiat in adorarea lui İsus. Dar fuge de realitate, si greseste.
Vorba lui Cosbuc in poezia "Lupta vietii"
"O lupta-i viata deci te lupta
Din dragoste de ea, cu dor"
Cred ca am citat cum trebuie.
Este un suflet chinuit si o inteleg. Cu toate ca ma scoate din fire pe moment, dar si mie imi pare rau ca explodez. Doresc sa o aduc cu picioarele pe pamant, nu in ceruri, ca inca mai are de trait multi ani de aucm incolo!
İngeras, zambeste si treci mai departe ca viata este o lupta continua....Razi si tu cu noi mai mult....Viata este scurta ingerasule si mai ales LUPTATOR. Cu viata sa fii "luptator", cu tine mai ales. Ca ai de trecut traume multe. Cu putin ajutor din partea noastra , a prietenilor virtuali, treci. Si razi cand citesti, destinde-te mai mult.
Tu spui ca ai o relatie cu Dumnezeu, dar trebuie sa ai si cu oamenii! Asta ne e soarta. Sa imparitm acelasi pamant. ce am azi de sunt asa de intelegatoare? Nu pricep! Sunt deraiata de pe sine! Si bucuroasa pentru cele cinci goluri primite de steoaia!
Sarikiz
Postat pe 23 Noiembrie 2012 18:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mai presus de dragoste exista principii si prejudecati? 15 De la: kitty_cross 31 Ianuarie 2010 11:04
Urgent... 35 De la: hermosa20 21 Iunie 2016 13:22
CE ASCULTI IN ACEST MOMENT.. 55 De la: AGAPI_MOU 3 Aprilie 2013 22:55
shopping.. 1 De la: sonia_mira 7 Decembrie 2011 00:36
femeia ca inspiratie pentru tatuaj [tatuat de femeie] 3 De la: tutankhamon 4 Octombrie 2009 12:20
Setari Cookie-uri