AIORELATIECUDUMNEZEU?

"Ingeras" aici ai punctat bine ,sunt doua persoane caruia li se slujeste,fie lui Dumnezeu ,fie stapanul intunericul ,numit de tine "michiduta'.Amuzanta denumirea ...
Dar de ce crezi tu ca toti barbatii ,ar sluji celui de al doilea stapan?

Sa stii ca am in familie barbatii care sunt credinciosi si slujesc lui Dumnezeul luminii ,asa cum ai facut remarca .Dumnezeu poate fii numit :"Dumnezeul luminii.Creatorul,Dumnezeu Tatal,Iehova,s.a.m.d.
ica2
Postat pe 15 Noiembrie 2012 17:56
De la: ica2, la data 2012-11-15 17:44:11
De la: Luna_in_capricorn, la data 2012-11-13 09:19:40Absolut toti oamenii au relatie cu Dumnezeu numai ca unii nu stiu ca o au...E simplu topicul asta.



Simplu ,dar si complicat in acelasi timp...

Crezi ca toti oamenii au o relatie cu Dumnezeu?M-as bucura sa fie asa ,dar din pacate nu prea se intampla sa fie cum dorim noi .

Dupa ce cuoastem ca toti oamenii au o relatie cu Dumnezeu ?


Dumnezeu cunoaste, nu noi! Noi putem doar sa credem, sa ne incredem, sa rugam si sa ne rugam, putem doar reflecta in liniste, observa semne, intelege ce se poate...in rest totul e mister, totul e doar El.
Luna_in_capricorn
Postat pe 15 Noiembrie 2012 18:08
Luna in capricorn ,de acord ca Dumnezeu cunoaste pe fiecare in parte ,dar ne-a fost dat si noua sa-i cunoastem.Mantuitorul a zis:"dupa roade ii ve-ti cunoaste,putem sa culegem smochine din maracini ?"
Pomul bun ,face roade bune ....blandetea ,facerea de bine,smerenia ,iubirea de aproapele.s.a.m.d.

Mai concret ,cel care fura ,minte ,curveste,barfeste ,etc ,poate fii numit fiu a lui Dumnezeu sau crezi ca ar avea o relatie cu El?Nicidecum !

Sa ai o seara frumoasa !

ica2
Postat pe 15 Noiembrie 2012 18:20
Luna in capricorn,mi-a placut cum ai spus:"TOTUL ESTE DOAR EL !" Frumos si adevarat !
ica2
Postat pe 15 Noiembrie 2012 18:23
Ica, cine esti tu sa judeci pe cel care fura, minte,etc.??? Isus a avut 2 talhari alaturi de el pe Golgota si inainte de a muri, le-a promis iertarea.
GHEISA_
Postat pe 15 Noiembrie 2012 18:28
De la: ica2, la data 2012-11-15 17:44:11
De la: Luna_in_capricorn, la data 2012-11-13 09:19:40Absolut toti oamenii au relatie cu Dumnezeu numai ca unii nu stiu ca o au...E simplu topicul asta.



Simplu ,dar si complicat in acelasi timp...

Crezi ca toti oamenii au o relatie cu Dumnezeu?M-as bucura sa fie asa ,dar din pacate nu prea se intampla sa fie cum dorim noi .

Dupa ce cuoastem ca toti oamenii au o relatie cu Dumnezeu ?


nu cunoastem... presupunem numai... !
barboneli
Postat pe 15 Noiembrie 2012 18:29
Toti avem o relatie cu Dumnezeu...eu din pacate, nu asa cum poate mi-as fi dorit-o si asta din cauza timpului limitat pe care-l am! Papa Ioan Paul al II-lea, un papa care a marcat istoria dealtfel, a spus ca Dumnezeu este pretutindeni, nu numai intr-o biserica...asadar, ori de cate ori am sufletul greu, imi indrept gandurile catre El, cateodata este ca o terapie...
LLisa
Postat pe 15 Noiembrie 2012 18:38
pe Dumnezeu il putem gasi in noi. in fiecare clipa. nu are nevoie de programare dupa terminarea orelor de serviciu.. il purtam cu noi in tot ce facem, ce gandim, ce simtim.

e alegerea fiecaruia/ fiecareia dintre noi daca vrem sa creadem sau nu, cu cercetare sau in lipsa ei.

restul e prozelitism dintr-o parte sau alta. sau lauda de sine.
Eugenia_
Postat pe 15 Noiembrie 2012 18:50
Axl_R
Postat pe 15 Noiembrie 2012 19:25
gheisa,nu judec pe nimeni ,cred ca nu m-ai inteles...

Suntem pe un topic cu un subiect anume ,si sunt discutii pe marginea acestui subiect.

Sa ne gandim si la faptul ca suntem fiinte cu slabiciuni si defecte ,poate ca cei doi talhari de care vorbesti ,El iarta si iubeste pacatosul..

Deci ,era doar un exemplu ,nu acuz pe nimeni ....."judecata este a Mea zice Domnul !"


Sa ai o seara frumoasa !
ica2
Postat pe 15 Noiembrie 2012 19:55
Llisa .bine faci ca iti indrepti gandurile catre El ...

De acord cu tine ca Dumnezeu exista pretutindeni ,ci nu numai intr-o biserica .
Putem sa ne gandim la El ,in drumul nostru catre serviciu ,sau alergand dupa tramvai ,sau in timpul oricarei activitati pe care o intreprindem.

Dumnezeu sa fie cu noi mereu !
ica2
Postat pe 15 Noiembrie 2012 20:02
Eugenia ,foarte adevarat in ceea ce spui !

Dumnezeu este in noi ,iL simtim si percepem fiecare in felul nostru ,si este alegerea fiecaruia sa creada sau nu in El.

O seara buna !
ica2
Postat pe 15 Noiembrie 2012 20:08
Barboneli ,afirmi :"nu cunoastem...presupuneam numai !"

Fii mai explicit ,la ce te referi ?
La faptul ,ca nu cunosti o persoana care are o legatura cu divinitatea ,o persoana care are o relatie cu El ?


ica2
Postat pe 15 Noiembrie 2012 20:14
De la: ica2, la data 2012-11-15 17:56:55"Ingeras" aici ai punctat bine ,sunt doua persoane caruia li se slujeste,fie lui Dumnezeu ,fie stapanul intunericul ,numit de tine "michiduta'.Amuzanta denumirea ...
Dar de ce crezi tu ca toti barbatii ,ar sluji celui de al doilea stapan?

Sa stii ca am in familie barbatii care sunt credinciosi si slujesc lui Dumnezeul luminii ,asa cum ai facut remarca .Dumnezeu poate fii numit :"Dumnezeul luminii.Creatorul,Dumnezeu Tatal,Iehova,s.a.m.d.


Pai barbatii sunt atrasi de placerile trupesti,,de a lasa problemele lor sa fie rezolvate de altii..
Barbatii nu vor sa duca o viata ordonata,sa aiba o singura femeie,sa o respecte,,sa aiba ganduri organizate si sa fie rationali..
Cunosc barbati care ziceau pai ce eu sunt nebun sa ma pocaiesc de naravurile rele,,,sa refuz bucatele de femei frumoase...ei vor sa duca o viata destrabalata

da mai sunt si barbati din anumite religii care zic ca sunt pocaiti..Poate nu fac sex,,dar sunt atata de formalisti...ca toata ziua te bat la cap de icoane,de cruci..de lucruri formaliste..pt ca ei asa au fost instruiti de liderii sectei lor.

ei sunt atata de exigenti cu niste lucruri inutile...Iisus a fost mereu impotriva formalismului religiei si mereu l-a interesaat sa ii faca pe oameni sa nu sa se mai urasca atata...
ingerasulluptator
Postat pe 15 Noiembrie 2012 21:31
De la: GHEISA_, la data 2012-11-15 18:28:13Ica, cine esti tu sa judeci pe cel care fura, minte,etc.??? Isus a avut 2 talhari alaturi de el pe Golgota si inainte de a muri, le-a promis iertarea.
Iisus i-a promis la un talhar care s-a pocait si l-a acceptat ca Dumnezeu ca va fii cu el in rai...
Dumnezeu nu intoarce spatele niciunui pacatos,,indiferent cat de mari pacate a facut,,crima,furt,orice a facut si se pocaieste si vrea sa duca o viata organizata,,Dumnezeu il accepta asa cum este pacatos...
Dar pe pacatosii care nu se pocaiesc si nu se indreapta...Hristos nu ii numeste copiii ai lui Dumnezeu
ingerasulluptator
Postat pe 15 Noiembrie 2012 21:35
De la: ica2, la data 2012-11-15 19:55:31gheisa,nu judec pe nimeni ,cred ca nu m-ai inteles...

Suntem pe un topic cu un subiect anume ,si sunt discutii pe marginea acestui subiect.

Sa ne gandim si la faptul ca suntem fiinte cu slabiciuni si defecte ,poate ca cei doi talhari de care vorbesti ,El iarta si iubeste pacatosul..

Deci ,era doar un exemplu ,nu acuz pe nimeni ....."judecata este a Mea zice Domnul !"


Sa ai o seara frumoasa !

lasa ica ca atunci cand atragem atentia unui om ca sa aleaga calea buna nu inseamna ca il judecam..

Ci a judeca inseamna atunci cand te razbuni si ii faci rau unui om.care ti-a pricinuit vreun necaz sau vreo suparare
dar faptul ca te aperi si iti spui parerea si iti impui punctul de vedere,nu inseamna ca judeci pe careva.

toti oamenii au dreptul ca sa aleaga drumul care il doreste si sa isi spuna parerea
ingerasulluptator
Postat pe 15 Noiembrie 2012 21:40
De la: Eugenia_, la data 2012-11-15 18:50:49pe Dumnezeu il putem gasi in noi. in fiecare clipa. nu are nevoie de programare dupa terminarea orelor de serviciu.. il purtam cu noi in tot ce facem, ce gandim, ce simtim.

e alegerea fiecaruia/ fiecareia dintre noi daca vrem sa creadem sau nu, cu cercetare sau in lipsa ei.

restul e prozelitism dintr-o parte sau alta. sau lauda de sine.[/quoteeste...Pe Dumnezeu


Cu Dumnezeu putem vorbi prin rugaciune mereu si ii putem cere sfatul gandidu-te la el..
Numai ca atunci cand ne rugam,,nu avem doar ganduri de la Dumnezeu...Asa ca este bine cand iti vine vreun gand este bine sa il si analizezi inainte de a-l pune in practica ca sa nu aiba vreun final distructiv.Poate ca gandurile par bune,,dar poate ca sa nu aiba vreun final distructiv,,si sa suferim.Asa ca este bine sa fie analizat,,sa nu fim impulsivi sa suferim apoi sa dam vina pe Dumnezeu,ca El vrea sa suferim..
Pt ca gandurile care vin de la Dumnezeu,,sunt constructive si ne redau linistea sufleteasca.
Dar gandurile care vine de la michiduta ne distrug linistea sufleteasca si creaza probleme..apoi este important sa stii sa iesi din probleme tot prin rugaciune si analizand
ingerasulluptator
Postat pe 15 Noiembrie 2012 21:48
barboneli ,ce mult ai scris ,apreciez ...

Relatia cu Dumnezeu ,sau cum vrei tu sa numesti divinitatea ,(ma rog ..Zeus) ,exista la unele persoane ,asa zisi crestini,purtatori de Hristos.

Sunt de acord cu tine ca sunt mai multe feluri de a se inchina si ruga la Dumnezeu.

Practic ,o relatie cu El ,inseamna sa zici "un Doamne ajuta !"atunci cand ai nevoie sau ori de cate ori simti sa o spui,implica o rugaciune sincera a inimi ,inaltata Lui.Poti sa ii spui :"Doamne ,daca existi cu adevarat ,descopara-te mie ,ca vezi neincrederea mea!"

Chipul nostru de azi ,a suferit multe transformari ,spui tu ...si de aceia suntem mai frumosi azi ..
Adam primul om creat de Dumnezeu avea 4-5 m inaltime ,si era frumos la chip ,asa reiese din biblie ,deci era si pe vremea aceia oameni frumosi ,dar intr-adevar au fost ceva transformari,modificari de gene ,deoarece nu mai intalnim acea inaltime de atunci la nimeni.

Daca ii dai alta denumire ,se poate ,nu-i problema ....Poti sa ii spui cum vrei tu ,atata timp cand ai in inima credinta ca exista cineva acolo Sus ,care vegheaza si coordoneaza tot universul,chiar si viata ta ,familia ta ,copii tai este ok.

O seara frumoasa !

ica2
Postat pe 15 Noiembrie 2012 23:17
Ajutor dezinteresat

Intr-o seara, un tanar se intorcea acasa. Dar, din cauza intunericului ce se lasase, s-a impiedicat de un bolovan si, cazand, s-a lovit destul de tare. Suparat foc, a plecat mai departe, dar un gand nu-i dadea pace. Ce cauta ditamai bolovanul in mijlocul drumului si cum de nu l-a vazut la timp ? Aoleu, dar daca mai trec si alti oameni si patesc la fel ca el ? Chiar in acea clipa, tanarul s-a oprit si, cu toate ca se lovise destul de tare si se grabea sa ajunga acasa, a facut cale intoarsa pana la bolovanul cu pricina pe care l-a impins la marginea drumului. Acolo putea sa stea oricat, ca nimeni nu s-ar mai fi impiedicat de el. De-abia acum, tanarul nostru a plecat linistit si multumit spre casa. Rana pe care i-o pricinuise cazatura il durea parca mai putin acum, cand stia ca i-a scapat, poate, si pe altii de la o suferinta ca a lui.

Sa stii sa te gandesti si la ceilalti, inseamna sa stii sa traiesti. Bucuriile celor de langa noi trebuie sa fie si bucuriile noastre, iar durerile si necazurile lor, trebuie sa ne doara si pe noi. Decat sa ne purtam fiecare de grija, mult mai bine ar fi daca fiecare ar avea grija de ceilalti.

Te-ai intrebat vreodata daca n-ai trecut chiar tu pe drumul acela de pe care tanarul a dat la o parte bolovanul ? Fara sa il cunosti, fara sa te cunoasca, fara sa astepte vreo multumire, omul acela ti-a facut un bine.

"Dragostea - radacina si izvorul binelui."
ica2
Postat pe 16 Noiembrie 2012 22:13


nu ica2, nu m-am intrebat ! dar stiu ca am trecut si eu pe alte drumuri unde am facut alte drumuri si unde am facut alt bine... ! si totusi curios... eu nu am facut asta ptr. ca am citit tot felul de povesti ducege din astea, fara sa citesc de loc Biblia... !

si oare de unde se stie cati metrii a avut Adam cand l-a plasmuit... Dzeu. ? l=a masurat cineva ? exista pe atunci sistemul metric ? asta imi provoaca sa nu cred mai nimic din ce scrie in Biblie... ma refer si la Vechiul Testament si la cel nou.. mai ales ! dar am citit la varsta respectiva si chiar mai tarziu, cam toate basmele si povestile aparute pe atunci ! si pe toate a lui Ispirescu !

o seara placuta si un wekend vesel si fericit !!!


http://youtu.be/DYXdLswOLts
barboneli
Postat pe 16 Noiembrie 2012 22:28
barboneli ,wekend placut si tie,alaturi de cei dragi !

Si te incurajez sa crezi ce scrie in biblie,sotul meu era ca tine ,foarte controversat si sceptic in ceea ce priveste scriptura .

Astazi ,un exemplu de crestin si mai statornic ca mine.

Multe binecuvantari !



ica2
Postat pe 16 Noiembrie 2012 22:58


multumesc de urari, ica2.... dar la mine e altceva !!! eu in nici un caz nu pot sa devin un crestin
statornic... in primul rand ca sunt teribil de multumit si statornic si asa cum sunt... iar in al doilea rand asta ar insemna sa-mi reneg propria mea religie... cea ce sigur nu vrei... !!! nu ca sunt cine stie ce "religios" si asa... dar ti-am spus, eu sunt un liber cugetator statornic !!!! al naibii de statornic !!!
barboneli
Postat pe 16 Noiembrie 2012 23:21
barboneli ,planurile noastre nu se potrivesc cu planurile Lui.

Niciodata nu se stie ce plan are Dumnezeu cu fiecare dintre noi .

O seara buna !
ica2
Postat pe 16 Noiembrie 2012 23:28
Pai eu una cred ca planurile lui Dumnezeu sunt in functie si cu ceea ce ne dorim noi cu adevarat si ne place,Dumnezeu ne da libertatea de a alege.
.

Toata lumea are nevoie de afectiune,dar problema ca nu stie sa o ofere putini stiu sa raspunda la sentimentele sincere,

casatoria este o lupta ..
Depinde daca amandoi sunt convertiti si se roaga,si Dumnezeu,Iisus le da ganduri bune si intelepte ca sa se poata intelege si afectiune unul fata de celalalt.

dar depinde si cat de statornic esti,


.
ingerasulluptator
Postat pe 18 Noiembrie 2012 00:19
De la: ica2, la data 2012-11-16 22:58:09barboneli ,wekend placut si tie,alaturi de cei dragi !

Si te incurajez sa crezi ce scrie in biblie,sotul meu era ca tine ,foarte controversat si sceptic in ceea ce priveste scriptura .

Astazi ,un exemplu de crestin si mai statornic ca mine.

Multe binecuvantari !




Nu inteleg cum vine exprimarea de mai crestin decat altul. Ori se numeste crestin ori nu. Se masoara credinta in crestinism cumva? Nu sunt toti egali? Daca nu, atunci nu mai are denumire de crestinism. Unul mai catolic decat Papa! :D
Sarikiz
Postat pe 19 Noiembrie 2012 14:01
*340.
Axl_R
Postat pe 19 Noiembrie 2012 14:09
De la: ica2, la data 2012-08-14 16:38:24Barboneli ,cred ca ai nevoie de consiliere duhovniceasca ....
.............
- "statisticile de azi" spui tu,dar cati oameni isi intemeiaza o familie avand la baza ei pe Isus Hristos ,cuvantul lui Dumnezeu ?



Nu inteleg ceva. Chiar toti oamenii sunt obligati sa isi intemeieze o familie avand la baza e pe İsus?
Ce ne facem cu alte culte religioase care nu cred ca el este Dumnezeu?
Aceia nu pot avea o familie daca nu cred in İsus? Stiam ca exista liberul arbitru si o familie poate fi fericita si nu numai daca sunt toti crestini si sotii se casatoresc numai in İsus. Chiar si ateii pot avea o familie fericita. Depinde foarte mult de educatia lor, nu de faptul ca trebuie neaparat sa se casatoreasca la biserica crestina. Exista si casatorii mixte care rezista. Dar va place sa monopolizati doar cu crestinismul.
Da, am o relatie cu dumnezeu, asta ca sa raspund la intrebarea pusa. Tot Dumnezeu este peste tot, indiferent ca sunt de alta religie. Oare nu toti oamenii sunt facuti de El? Ba da! Si suntem frati toti. Nu ar trebui sa limitam lumea numai la crestinism.
Acum depinde cum suntem noi vazuti (cei de alte culte, sau atei) de crestini. Poate ca pagani, secte, etc. Deci eu consider ca o familie poate avea parte de fericire si daca nu este crestina. Si poti avea o relatie cu Dumnezeu si fara sa fii crestin. Evreii au acelasi Dumnezeu cu crestinii de exemplu. Musulmanii au acelasi Dumnezeu cu evreii si crestinii. Si exemplele pot continua. Avem acelasi Dumnezeu toti.
Sarikiz
Postat pe 19 Noiembrie 2012 15:15
De la: ica2, la data 2012-11-16 23:28:25barboneli ,planurile noastre nu se potrivesc cu planurile Lui.

Niciodata nu se stie ce plan are Dumnezeu cu fiecare dintre noi .

O seara buna !


buna ica2... ! stii... nu te contrazic ca "niciodata nu se stie ce plan are Dumnezeu... cu fiecare dintre noi"... doar ca eu sunt dintre aia care stiu exact ce planuri am eu.... !!! asa ca eu nu depind nicidecum de planurile lui Dumnezeu... ! sorry ! ca si EL poate sa fie partenerul meu in ele.... asta e altceva ! eu il "personific" pe Dumnezeu altfel decat tine, am mai spus asta... EL n-are nume sau infatisare... dar este tot ce am in jur... in natura din jurul meu... in viata din oamenii care ma inconjoara... in semnitele care le vad incoltind si in moartea frunzelor pomilor... si asa mai departe !!! si EL, spre deosebire de tine... nu-mi face nici un plan.... nu acum si nu in viitor !!!
barboneli
Postat pe 20 Noiembrie 2012 14:47
Sarikiz, crestinii nu sunt la fel .... dintre preoti ,de exemplu nu toti au har de la Domnul ,multi dintre ei o fac pentru castig si nu au o legatura reala cu Dumnezeu.Asa si cu unii din crestini ,sunt mai aproape sau mai departe de El.Depinde de fiecare in parte ,cat de mult urmareste neprihanirea ,cat de dedicat este Lui.Sunt crestini numai de duminica ,care au o forma de evlavie si isi zic crestini ,iar altii care zilnic au legatura cu divinatatea .

Mai departe ,tragi tu concluzia ...

O seara buna !
ica2
Postat pe 20 Noiembrie 2012 21:32
Barboneli ,este bine si cum il percepi tu pe Dumnezeu ,chiar si prin faptul ca nu iL numesti Dumnezeu ...

Iar in legatura cu faptul ca "El nu iti face nici un plan "sunt de acord cu tine ,nici nu are cum ,daca nu iL lasi ...Iti respecta alegerile si deciziile tale .

Insa , nu fii foarte sigur... s-ar putea ca intr-o zi sa fii pus in fata unei situatii pe care nu o poti controla si influienta tu ,ci sa depinzi in totalitate de Dumnezeu .



O seara buna !
ica2
Postat pe 20 Noiembrie 2012 21:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gelozie fata de copilul lui facut cu alta femeie 196 De la: garbo_500783 20 Septembrie 2019 06:54
ce sa faci si ce sa nu faci cand esti inselata??? 9 De la: reyya 9 Decembrie 2009 02:00
Cine mi-a furat peruca? 54 De la: Sarikiz 13 Mai 2013 10:48
Buna seara tuturor:) 23 De la: Junona 12 August 2009 22:56
Amantele....in triunghiul conjugal! 271 De la: Mihrimah 18 Octombrie 2014 08:14
Setari Cookie-uri