AIORELATIECUDUMNEZEU?

si preotii vorbesc ca cei care au scoala....Dar numai ei inteleg ce vor sa spuna..se invart doar in jurul cozii
ingerasulluptator
Postat pe 28 Iunie 2012 23:46
aha... deci ai coada.... !!!! ca si tu te cam invarti in jurul ei...
barboneli
Postat pe 28 Iunie 2012 23:52
Irinuca ,nu-ti mai omori neuroni .....si nici pe ai nostrii ...

O seara frumoasa si tie !Sa dormi in pace si ingerii sa iti vecheze somnul !

ica2
Postat pe 29 Iunie 2012 00:19
http://www.youtube.com/watch?v=VoXmlOD5WhM

O melodie cu un mesaj superb "O,Domnul Meu !" Andante

Un sfarsit de saptamna placut tuturor!



ica2
Postat pe 6 Iulie 2012 21:35
pygmalyon
Postat pe 6 Iulie 2012 21:40
zice ca ii pare rau...nu avem acces...
oricum, eu o stiu
si ..va dau versurile

O, Domnul meu


Cte daruri minunate
Nou, Iisuse ne-ai dat
i de cte ori czut-am
Mila Ta m-a ridicat

Refren:
O, Domnul meu
O, Domnul meu
Tu ai rbdat i ai murit
Pentru mine
O, Domnul meu
O, Domnul meu
Tu ai murit i ai rbdat
Pentru-al meu pcat

Nici o jertf de sub soare
Nu-i mai sfnt ca a Ta
Cnd Tu, suspinnd n chinuri
Ai murit pe Golgota

Refren

Prea grea-i crucea pentru Tine
Unde-s ucenicii Ti?
Cnd vznd c n-o poi duce
S vin s-o duc ei

Refren

Simeon de la Cirena
Doar pe el ca trector
L-au silit s-i duc crucea
Pe-acest drum obositor.

Refren

Nu pori flori pe fruntea-i sfnt
Ci spini dintre cei mai ri
Pentru cei ce-i fac piroane
Te duci s mori pentru ei

Refren

Eti flmnd, dar nu ceri pine
Trupul i-e de sete frnt
Nimeni nu vrea s-i dea ap
Nici cnd eti lng mormnt

Refren

M-am gndit s merg la cruce
S fac pentru El ce pot
S-I iau de pe cap cununa
i piroanele s-I scot

Refren

Hai vino i tu la cruce
S spunem tlharilor
C cel atrnat n cuie
Moare pentru vina lor.

Refren

Amin.
dor72_
Postat pe 6 Iulie 2012 21:48
Amen... savantii, fizicienii, au descoperit "particica X" sau Higgs... Dumnezeu nu e cel care l-a facut pe om... deocamdata doar atat... !!! asta n-are legatura, sfarsitul de saptamana sa va fie cat mai placut... !!!
barboneli
Postat pe 6 Iulie 2012 22:00
si tie, fratioare...am fost super-ocupata
dor72_
Postat pe 6 Iulie 2012 22:11
pai da... ai impartit la jumate de forum... ale tale sunt puse deoparte !!!
barboneli
Postat pe 6 Iulie 2012 22:16
dau ma, dau....ca nu ma zgarcesc io la de astea...
si apoi, ai primit si tu...mai mult decat ceilalti...
da' mai ia...ca e la liber pentru voi ( stiti voi care )
infruptati-va...ca iar nu ma mai vedeti o vreme....
dor72_
Postat pe 6 Iulie 2012 22:20
si asta de ce... asa ocupata esti ? ei, atunci sa-ti urez cu drag, spor la trebuiri si realizari in tot ce faci... !!! si astea, pentru cand oi avea si timp sa te gandesti la noi... !!!
barboneli
Postat pe 6 Iulie 2012 22:24
De la: barboneli, la data 2012-07-06 22:00:36Amen... savantii, fizicienii, au descoperit "particica X" sau Higgs... Dumnezeu nu e cel care l-a facut pe om... deocamdata doar atat... !!! asta n-are legatura, sfarsitul de saptamana sa va fie cat mai placut... !!!
ba da Dumnezeu este tatal nostru....Si noi suntem in rahat acum si mereu am fost pt ca nu am ascultat sfaturile lui Dumnezeu.
Eu vreau ca Dumnezeu sa conduca mintile oamenilor si oamenii sa il accepte ca pe Tatal lor care le vrea doar binele...
ingerasulluptator
Postat pe 6 Iulie 2012 22:28
Dumnezeu ne-a creat ne-a dat viata,,El este Tatal nostru...de care sa ascultam si sa lasam sa ne educe....
Pt ca Dumnezeu este Tatal nostru si ne poate da o educatie mai buna decat parintii nostri pamantesti..Pt ca multi parinti nu il accepta ca Dumnezeu ca Tata si ca indrumator si sa asculti de El ca de un Tata
ingerasulluptator
Postat pe 6 Iulie 2012 22:32
"Eu vreau ca Dumnezeu sa..."

auzi irinuco... asta chiar nu e subiect la care poti sa participi... ma refer la ce au descoperit fizicienii... !!! asa ca mai bine, las-o balta. si ca sa ma intorc mai jos... la nivelul tau... vreau sa te intreb ceva: ce fel de Dumnezeu e asta, caruia tu... un nimic cum te nimesti... poti sa i te adreseezi cu: "Eu vreau ca Dumnezeu sa..." ???? mai aminteste-mi o data... cine esti tu de fapt... ????
barboneli
Postat pe 6 Iulie 2012 22:38
De la: barboneli, la data 2012-07-06 22:38:46"Eu vreau ca Dumnezeu sa..."

auzi irinuco... asta chiar nu e subiect la care poti sa participi... ma refer la ce au descoperit fizicienii... !!! asa ca mai bine, las-o balta. si ca sa ma intorc mai jos... la nivelul tau... vreau sa te intreb ceva: ce fel de Dumnezeu e asta, caruia tu... un nimic cum te nimesti... poti sa i te adreseezi cu: "Eu vreau ca Dumnezeu sa..." ???? mai aminteste-mi o data... cine esti tu de fapt... ????
eu sunt crestina
ingerasulluptator
Postat pe 7 Iulie 2012 23:47
stiam ! si... ??? Dumnezeu nu e numai al crestinilor... sau nici asta nu stiai ?
barboneli
Postat pe 8 Iulie 2012 10:22
De la: barboneli, la data 2012-07-08 10:22:31stiam ! si... ??? Dumnezeu nu e numai al crestinilor... sau nici asta nu stiai ?

Pai Dumnezeu este al tuturor...Numai ca El ii ajuta doar pe crestinii care ii acepta ajutorul adica pe crestini


si doar pe aceia cistiti,,,nu si pe aia care vor cu aia in........cu sufletul in rai
ingerasulluptator
Postat pe 8 Iulie 2012 15:13
Dor 72,felicitari pentru versurile frumoase !

"O, Domnul meu
O, Domnul meu
Tu ai rbdat i ai murit
Pentru mine
O, Domnul meu
O, Domnul meu
Tu ai murit i ai rbdat
Pentru-al meu pcat

Nici o jertf de sub soare
Nu-i mai sfnt ca a Ta
Cnd Tu, suspinnd n chinuri
Ai murit pe Golgota"

ica2
Postat pe 9 Iulie 2012 11:13
Intr-adevar,frumoase versuri.....
Rotty
Postat pe 9 Iulie 2012 11:23
sora ilsi oare ce mai face?
care stiti ceva?
iasomia
Postat pe 9 Iulie 2012 16:58
Iaso, stiu ca Ilsi saptamna trecuta ,plecase pe munte .
Astept si eu vesti de la ea.
Te pup !
ica2
Postat pe 11 Iulie 2012 19:44
Exista un timp si loc pentru mantuire?


"Timpul in care ne miscam (acum si aici) poate fi "timp al caderii" sau "timp al ridicarii", in functie de credinta si de vointa noastra; poate fi "timp al rodirii" sau "timp al risipirii" darurilor primite de la Dumnezeu. Numai de noi depinde sfintirea sau profanarea timpului vietii noastre.

Orice amanare a intoarcerii catre Dumnezeu este periculoasa, ea putand sa nu se mai implineasca vreodata. Mantuirea nu este un lucru care se planifica ori care are nevoie de lucruri exterioare. Nu! Singurul lucru de care avem nevoie pentru a pune inceput bun mantuirii noastre este gandul hotarat de a nu mai savarsi pacatul si de a inmulti dragostea lui Dumnezeu."

citat de Teodor Danalache

Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa avem parte de mantuire ,sa alegem Calea,Adevarul si Viata !

Multe binecuvantari!
ica2
Postat pe 17 Iulie 2012 19:00
mmmda... citate... !!!! mi-a placut mai mult ce ai citat, scris, la "Ce iubim la ea/el... era mai omenesc, mai real !!!!
barboneli
Postat pe 17 Iulie 2012 19:26

Barboneli,
Am sesizat ironia ,oricum merci pentru aplauzele de la "Ce iubim la ea/el" !

O seara frumoasa tuturor!

ica2
Postat pe 17 Iulie 2012 20:44
Prea multa rugaciune !

Johnny, un pusti de 5 anisori, foarte istet, i-a spus tatalui sau ca i-ar place sa aiba un fratior mai mic si pe langa cererea sa era gata sa faca orice sa ajute. Tatal sau, un barbat de 35 de ani, foarte istet si el, s-a oprit un moment si apoi a raspuns: "Iti spun eu ce sa faci. Daca te rogi in fiecare zi timp de doua luni iti garantez ca Dumnezeu iti va da un fratior!" Johnny a raspuns foarte pozitiv la propunerea tatalui sau si in seara aceea s-a dus in dormitorul sau si a inceput sa se roage pentru un fratior mai mic.
S-a rugat in fiecare seara pentru un fratior timp de o luna, dar dupa acea perioada a inceput sa fie tot mai sceptic. A privit imprejur si a aflat ca ceea ce cerea el nu se intamplase niciodata in acea zona. Nu te rogi doua luni dupa care BANG! apare un fratior. Asa ca Johnny s-a oprit din rugaciune. Dupa o alta luna mama lui Johnny a fost dusa la spital. Cand s-a intors acasa, parintii l-au chemat in dormitorul lor. A intrat precaut, fara insa sa se astepte sa gaseasca ceva, dar acolo se afla o gramajoara acoperita langa mama sa. Tatal sau a tras patura si iata ... nu un bebelus, ci doi! Mama sa a avut gemeni! Tatal lui Johnny a privit la el si a spus: "Nu esti bucuros ca te-ai rugat?" Johnny a ezitat dupa care a privit la tatal sau si a spus: "Dar tu nu te bucuri ca m-am oprit dupa o luna?"
ica2
Postat pe 3 August 2012 19:58
O poveste :

O doamna iudeica numita Rosina, acum multi ani, a ajuns tarziu intr-o noapte la un hotel luxos, insa care nu admitea evrei. Tanarul de la receptie a cautat in condica si a spus: "Ne pare rau, nu mai avem loc. Hotelul este plin."
Acea iudeica a spus: "Dar condica arata ca mai sunt locuri libere."
Tanarul, s-a balbait si a spus scurt: "Stiti, noi nu acceptam iudei. Incercati in cealalta parte a orasului..."
Doamna Rosina vizibil afectata a spus: "Va anunt ca m-am convertit la credinta voastra."
Receptionerul a spus: "Oh, da? Atunci sa va facem un mic test. Cum s-a nascut Isus?"
Doamna a raspuns: "S-a nascut dintr-o fecioara, numita Maria, intr-un mic oras numit Betleem."
"Foarte bine," a raspuns tanarul. "Mai spuneti-mi."
Doamna Rosina a continuat: "Sa nascut intr-o iesle."
"Corect," a spus receptionerul. "Si de ce s-a nascut intr-o iesle?"
Doamna Rosina a strigat la el: "Pentru ca unul ca tine intr-un hotel nu i-a dat unei doamne iudeice o camera pentru noapte!"

Ne mai amuzam un pic .....

O seara buna tuturor !
ica2
Postat pe 3 August 2012 20:26
barboneli
Postat pe 3 August 2012 23:21
Ce stiti despre masonerie?

De la teoria francmasonica la fapte: Guvernul mondial devine realitate ,se intituleaza un articol .Oare sa fie adevarat?


Masoneria este o organizatie in afara Bisericii noastre Ortodoxe, cu o conceptie despre lume care nu duce ctre principiile credintei noastre ortodoxe. Prin ceremoniile secrete oficiate in intuneric si prin modurile de initiere a adeptilor ei, cu initiatori in cele sfinte (tainele) preoti si arhierei si initiati, se autopropune ca un fel de alt religie. Se prezint chiar ca o suprareligie si cultiv sincretismul, adic egalizarea si amestecarea tuturor religiilor din lume, ceea ce este de neacceptat si de condamnat pentru adevrul credintei in Hristos.


Ce parere aveti?




ica2
Postat pe 6 August 2012 21:12
eu n-am ! pentru mine toate religile sunt inutile in anii nostrii... !
barboneli
Postat pe 6 August 2012 21:39

Msoneria! Un lucru greu de inteles de "altii", greu de explicat "multora"greu de oprit din ce vor sa faca"M".
Ca sa fiu mai explicit (cu cateva rezerve oarecum)" M' in viziunea mea inseamna: dezastru,sclavie, moarte!
Ica, de cand a aparut civilizatia pe pamant, sau tot inventat titluri, invocat motive, dezlantuit "actiuni" impotriva omenirii. O vizibila si continua lupta intre Rau si Bine.Nimeni nu stie in final, care sunt cei Buni si care sunt cei Rai, findca fiecare lupta pentru o cauza.
Dar cad suntem invatati ca binele ii "unu" si nu mai exista altu', vrem sa-l vedem numai pe "ala" ne mai acceptand si alte alternative.Cert, pentru mine" M' odata cu aparitia sa (cu sute de ani in urma) isi exercita actiunile prin dif. mijloace neortodoxe...dar, de ce ar face-o cand exista si Catolicismul si alte religii prin care la fel de bine sa se strecoare si sa isi atinga scopurile. Fac o paranteza,(daca imi permiti) cand locuiesc intr-un spatiu f. stramt, fara mijloace de supravietuire, vietati, a caror utilitate este zero barat, ce masuri se iau?....starpirea a o parte din vietati,da?...ca sa le cereeze confort si pos. de suprav. celorlalte ramase.Asa se explica in viziunea mea Noua Ordine M...pe care o vrea "M"...si cu siguranta , vor reusi!. Cand se va termina, nu stie nimeni, stim doar ca a inceput deja, sunt intru stadiu f. avansat de dezastru si nu se vor lasa, pana cand nu-si duc la bun sfarsit "M"
Fss_ssu
Postat pe 6 August 2012 21:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatia de prietenie! 17 De la: tutankhamon 6 Iulie 2009 22:55
femeia din zodia taur 5 De la: Axl_R 4 Iulie 2012 15:57
Rudenie 1 De la: strumfy 28 Februarie 2019 11:27
Exista etica in relatiile timpurilor noastre ??? 33 De la: quasaria 18 Decembrie 2011 21:20
un sfat ,va rog!! 66 De la: eu_geminy 23 Noiembrie 2011 01:52
Setari Cookie-uri