AIORELATIECUDUMNEZEU?

suparatu ,de acord cu ce ai scris ! Cine ii poate opri?
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TSuJLGf3uns
ica2
Postat pe 6 August 2012 22:14
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TSuJLGf3un

despre semnul fiarei "666"....

ica2
Postat pe 6 August 2012 22:55
nu se deschide ultimul link... dar suparatul intradevar a scris frumos si concis ! toata cinstea... !!!
barboneli
Postat pe 6 August 2012 23:03
barboneli ,imi pare rau ca nu se deschide ultimul link...
Incerc sa trimit din nou !

O seara frumoasa !
ica2
Postat pe 6 August 2012 23:37
http://www.youtube.com/watch?v=rhqtLefUvA4&feature=related

O seara frumoasa tuturor!
ica2
Postat pe 6 August 2012 23:44

Merci !
Nu ii poate opri decat, o minune Dumnezeiasca....dupa parerea mea.

"Dracilor le este frica de cruce ...dar nu fug din calea ei, doar se ascund si isi "coace pita" la loc asigurat, iar omenirea este rumenita dupa gust malefic" ( H.V.T.)

Ica, nu-i numai "666"...asta-i STEMA....se lucreaza prin "coduri" mai mici: 3,6,13,66......ei fac treburile murdare ....666 sustine si incurajeaza..... Fine!




Siropel...sunt satul! ...am deja o relatie stabila!....semnalizeaza si ocoleste, te rog fr.!
Fss_ssu
Postat pe 6 August 2012 23:45
Suparatu,am inteles !

Merci frumos !

Si eu am o relatie stabila !

Numai bine !
ica2
Postat pe 6 August 2012 23:53

Pt. tine!
o seara cum ti-o doresti!
Fss_ssu
Postat pe 7 August 2012 00:01
De la: ica2, la data 2012-08-06 23:37:29barboneli ,imi pare rau ca nu se deschide ultimul link...
Incerc sa trimit din nou !

O seara frumoasa !


da, de data asta am vazut... destul ca sa nu-mi faca o seara placuta... cu toate ca nu se prind la mine asa prostii !!! ok... va las cu relatia voastra stabila... !!!!
barboneli
Postat pe 7 August 2012 00:03
barboneli
Postat pe 7 August 2012 00:03
dublura....
barboneli
Postat pe 7 August 2012 00:06
suparatu,merci ,pentru floricele !

Barboneli ,cred ca nu a inteles ,la ce "relatie stabila " am facut referire....

Noapte buna tuturor !
ica2
Postat pe 7 August 2012 00:18
tot ce se poate ica... nimeni nu intelege mereu... am crezut ca am inteles ! pe sssupi... l-am inteles insa ! eu am o singura relatie stabila... stabila de tot... beton cum se spune la voi si nu mai am nevoie de nimic.... !!!! asta e... !
dar poti sa-mi explici, eu sunt doritor sa invat mereu.... !
barboneli
Postat pe 7 August 2012 00:40
Toti avem de invatat mereu ,Barboneli...

E posibil sa nu fii inteles nici eu ...

Personal ,m-am referit la genul de relatie care este intitulat topicul acesta, in speta "Relatia cu Dumnezeu"!

O zi buna !
ica2
Postat pe 7 August 2012 14:38
"Dumnezeu lucreaza dinauntru in afara. Lumea lucreaza din afara inauntru. Lumea vrea sa scoata oamenii afara din mocirla. Cristos scoate mocirla dinauntrul oamenilor, si ei ies singuri din mocirla. Lumea ar vrea sa modeleze oamenii schimbandu-le mediul. Cristos schimba oamenii, si ei isi schimba singuri mediul. Lumea vrea sa formeze comportamentul uman.Cristos poate schimba natura umana." Ezra Taft Benson
ica2
Postat pe 10 August 2012 19:37
Chipul imparatesc al familiei crestine

"Taina Nuntii ni se infatiseaza in ansamblul ei drept o recapitulare a creatiei si a istoriei mantuirii neamului omenesc.

Familia ni se infatiseaza drept chip al Bisericii, loc in care omul este chemat "sa-si lucreze "asemanarea cu Dumnezeu. Insa asa cum Biserica este chip al Imparatiei Cerurilor, tot asa se arata a fi si familia.

Cununiile ce sunt puse pe capul mirilor in Taina Nuntii sunt simboluri biblice ce exprima triumful vietii asupra mortii, trimitand la viata cea vesnica in Imparatia lui Dumnezeu.

Cununile (stephana) simbolizeaza slava si cinstea pe care Dumnezeu le daruieste familie prin aceasta Sfanta Tainei. O cantare din cadrul Tainei Cununiei, ce urmeaza "incununarii mirilor tocmai acest fapt il subliniaza: "Doamne Dumnezeul nostru cu slava si cu cinste incununeaza-i pe dansii.

Mirele si mireasa sunt incununati ca imparat si imparateasa in propria lor imparatie, familia, pe care trebuie sa o conduca cu intelepciune, dreptate si sfintenie. Este un fapt care ii responsabilizeaza profund pe cei doi miri."(citat din sfaturi duhovnicesti)
ica2
Postat pe 13 August 2012 12:20
De la: ica2, la data 2012-08-13 19:23:40

"Cununia pusa pe capul mirelui arata ca acesta este proroc, preot si imparat al familiei si casei sale."

Sotul este proroc deoarece datoria sa este aceea de a reaminti intotdeauna celor din familie, dreapta credinta, planul lui Dumnezeu cu privire la ei si cu privire la lume.

Sotul este preot deoarece el se cere a fi pilda de rugaciune in familie, invatandu-i si calauzindu-i si pe ceilalti membri catre viata in Hristos in Biserica.

Sotul este imparat ce trebuie "sa imparateasca peste toti ai lui intru iubire.

La randul ei, sotia trebuie sa fie o imagine in oglinda a sotului, marturisind ceea ce este bine, drept si sfant. Este o imparateasa ce trebuie tratata de sotul ei cu aceeasi dragoste pe care Dumnezeu o poarta Bisericii.

mai multe detalii pe sit-ul :
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi-duhovnicesti/familia-imparatie-iubirii-jertfelnice-136274.html


Cununia... sau cununa ??? si bine ca ti-a vazut postarea si irinuca... ca te alegeai cu "bla, bla, bla-ul" ei personal... ! acum... fara rautate... mai spune-mi o data pe ce planeta traiesti... ca tot ce ai scris tu mai sus e doar spalare de creier... nicidecum realitatea... cel putin in romania ! tu mai citesti sau auzi si povestile sau intamplarile oamenilor... sau esti rupta de realitate... ??? ma refer la statisticile de azi... nu la ce scrie (???) intr-o carte veche... !
barboneli
Postat pe 14 August 2012 07:33
Barboneli ,cred ca ai nevoie de consiliere duhovniceasca ....
Inainte de a afirma " esti rupta de realitate",m-as fii gandit un un pic mai mult inainte sa scriu asta ,ceea ce inseamna ca unii vorbesc si dupa aceea gandesc ....
Pentru cultura ta generala :

- parerile lui Irinuca ,nu ma intereseaza,deoarece nu sunt conforme cu biblia ,daca tu ai fii fost mai pregatit in acest domeniu ,ti-ai fii dat seama ca afirmatiile ei sunt aberante.

- era vorba de "cununiile puse pe capul mirilor" are un simbol anume ,asa reiese din context ,iar daca vroiai chiar sa te documentezi mai mult ,am trimis link-ul ....

- "statisticile de azi" spui tu,dar cati oameni isi intemeiaza o familie avand la baza ei pe Isus Hristos ,cuvantul lui Dumnezeu ?


ica2
Postat pe 14 August 2012 16:38
Ce nseamn nebunia propovduirii crucii?

Fiindc propovduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzrii; dar pentru noi, care suntem pe calea mntuirii, este puterea lui Dumnezeu. Cci este scris: Voi prpdi nelepciunea celor nelepi i voi nimici priceperea celor pricepui. Unde este neleptul? Unde este crturarul? Unde este vorbreul veacului acestuia? N-a prostit Dumnezeu nelepciunea lumii acesteia? Cci ntruct lumea, cu nelepciunea ei, n-a cunoscut pe Dumnezeu n nelepciunea lui Dumnezeu, Dumnezeu a gsit cu cale s mntuiasc pe credincioi prin nebunia propovduirii crucii.
ica2
Postat pe 14 August 2012 16:38
Din 1 Corinteni 1:21, cateva ideei relevante :

propovduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzrii (cei necredincioi i nemntuii); dar pentru noi, care suntem pe calea mntuirii, este puterea lui Dumnezeu
Dumnezeu a prostit nelepciunea lumii acesteia (adic ceea ce lumea consider nelepciune) pentru c lumea, cu nelepciunea ei, n-a cunoscut pe Dumnezeu n nelepciunea lui Dumnezeu i n-au putut fi ajunge la mntuire prin nelepciunea lor
oamenii numesc nebunie nelepciunea lui Dumnezeu, adic Cuvntul lui Dumnezeu prin care suntem mntuii
Dumnezeu a gsit cu cale s mntuiasc pe credincioi prin ceea ce ei numesc nebunia propovduirii crucii dar care, de fapt, este nelepciunea lui Dumnezeu
propovduirea lui Hristos cel rstignit este o nebunie pentru neamuri
Dumnezeu a ales ceea ce lumea numete nebunie i lucruri nebune ca s fac de ruine ceea ce cred ei c este nelepciune au lucruri nelepte.
ica2
Postat pe 14 August 2012 22:56
La multi ani de "Sfanta Maria"... !!!


"Barboneli ,cred ca ai nevoie de consiliere duhovniceasca ...."
Iti spui io ca n-am nevoie de asa ceva... stiu mai bine decat tine ! nu stiu ce e aia si nici la ce foloseste in viata (mea) de toate zilele... ! ca si inca vreo 6 miliarde de oameni de pe glob ! si cand am scris ca esti rupta de realitate... m-am referit atatea nerespectari de la acel juramant si alte ritualuri atunci cand oamenii se casatoresc... si se despart sau se inseala, sot si sotii.... si alte chesti pe care le stii si tu... dar nu vrei sa le vezi sau le gasesti explicati nereale... divine... etc. ! la ce ajuta atunci cununiile alea... chiar ca nu stiu ! uite de ex. cazul meu. eu nu am trecut prin nici o... ceva duhovnicesc sau juramant in fata lui Dzeu. in biserica... nu m-a stropit nimeni cu apa de la robinet care se crede sfanta... si am o casatorie fericita... ne iubim asa ca... ca primatele necredincioase unui cult divin... ci pur si simplu ca ne iubim !!! deci se poate si asa.

in cea ce priveste parerile lui irinuca... de acord cu tine ! dar... pana la afirmatia ta ca: "nu sunt conforme cu biblia"... ! si ce daca nu sunt ? tot aberante sunt ca si cele pe care mi le spui tu... cu buna intentie, inteleg... dar..... tot aberante mi se par ! stiu... pin alte vremuri as fi fost ars pe rug la asa afirmatii... si fumul care ar fi iesit din mine, tot pentru sau in numele lui Dzeu. ar fi fost.... sau in numele conformarii cu biblia.... ! a voastra... nu cu cea originala si mai veche cu 2000 de ani, aproximativ... !!!


La multi ani de Sfanta Maria !!!
barboneli
Postat pe 14 August 2012 23:18
barboneli,te citez:"La multi ani de Sfanta Maria !!! "

Tu ,chiar crezi in sfintii?
ica2
Postat pe 15 August 2012 19:41
Nu sunt un obisnuit al dezbaterilor pe net
M-am alaturat voua la indemnul unei prietene, si nu am facut rau. Doar ca din ceea ce am vazut sunt f putini cei care vor sau au cu adevarat "O relatie cu Dumnezeu". Sunt persoane care dau cu parul si spun ca relatia cu Domnul este personala, da asa este dar, Domnul ne-a creat fiinte sociale, daci nimic nu depinde doar de mine ci si de relatia mea cu ceilalti, care da , in final depinde de mine.
Barboneli nu trebuie sa fi suparat pe mine pentru ceea ce voi scrie. Faptul ca acum traiesti in Tara Sfinta, nu te face nici mai sfint nici mai cunoscator si nici mai intelept ca altii in care dai cu pietre. Din contra se pare ca educatia primita la invatamintul politic ( sau mai bine la Stefan Gheorghiu?) a prins a naibii de bine la matale. Cit despre biblia mea, a lui sau a cui o fi, nu ai citit ca nu exista decit o singura Scriptura? in ce limba sau in ce traducere o fi aia. Poate doar aia hazlie a tovarasilor sa fie diferita.
Este pacat ca ne pierdem in polemica starila si nu ne apropiem de Domnul ca sa ne sfinteasca El si nu noi insine
Icutza nu trebuie sa fi suparata pentru ceea ce se intimpla : sta scris, ca S-al citez pe Mintuitor.
Si in incheiere: "si dracii cred si se infioara"
Mintuitorul sa fie in inima noastra a tuturor
danicarmenut
Postat pe 23 August 2012 02:23
Danicarmenut ,ma bucur ca te-ai alaturat noua dar dupa cum observi si tu ,putini sunt cei interesati de acest subiect .Si da,ai dreptate cand spui :"Este pacat ca ne pierdem in polemica starila si nu ne apropiem de Domnul ca sa ne sfinteasca El si nu noi insine".
Domnul sa te binecuvinteze !
ica2
Postat pe 6 Septembrie 2012 02:18
Uneori, ingrijorarea este buna, caci si ea ne poate feri de indiferenta, de ignoranta si de lene, ba chiar si de mandrie. Anxietatea este insa cu mult peste starea de ingrijorare, manifestandu-se ca o teroare continuua, ca ceva o sa se intample, mai presus de puterea noastra de a controla lucrurile. Dar, pentru ca putem schimba foarte putin din lucrurile care nu tin de noi, este absurd sa alocam atata energie in aceasta ingrijorare epuizanta si lipsita de urmari pozitive, in loc sa o folosim spre lucruri cu adevarat importante.

Cand un om ajunge locas al anxietatii, el insusi devine izvor de anxietate, pentru cei din jurul sau, care, fie vor ajunge asemenea lui, fie il vor ocoli. Anxiosii vor "propovadui" tuturor celor din jurul lor ca lumea este atat de periculoasa, incat ne aflam intr-un pericol continuu, atat in casa, cat si pe strada si la serviciu. Drept urmare, trebuie sa fii atent incontinuu la pericolele din jurul tau, ba chiar sa le urmaresti si sa le intuiesti. Aceasta "atentie" va genera teama si frica, gasind pericole si acolo unde nu sunt, imbolnavind sufletul si secatuind puterile trupului.

Este adevarat ca in lume exista nenumarate pericole, insa nici unul dintre ele nu se petrece la intamplare, ci fiecare este incadrat intr-un plan personal de mantuire. Dumnezeu cunoaste mai dinainte toate necazurile si stie ca cei care le intampina pot trece prin-peste ele, ba inca si sa scoata un folos din ele. Cu toate acestea, multe dintre temerile obsesive ale celor afectati de anxietate nu se vor intampla niciodata. Chiar si asa, ei nu isi pot reveni din acea stare ne neliniste permanenta, care le intuneca ochiul sufletului.
ica2
Postat pe 6 Septembrie 2012 02:40
Necrezand in existenta, puterea, iubirea si purtarea de grija a lui Dumnezeu, multi dintre cei afectati de anxietate au ajuns dependenti de medicamente. Este dureros cand omul renunta la o cale de vindecare atat de usoara, alegand una cu mult mai grea, ba inca si cu efecte adverse.

In perioada Postului Mare, crestinii canta: "Cu noi este Dumnezeu, intelegeti neamuri si va plecati, caci cu noi este Dumnezeu." Ale lui Dumnezeu sunt toate, deci, atata timp cat Il avem pe Dumnezeu, ce ne va mai lipsi? Putere are Dumnezeu sa tina toate, El nefiind constrans de nici o regula fizica lumeasca, deci, de ce ne vom mai teme? Atat doar, sa Il avem cu adevarat pe Dumnezeu in inimile si in viata noastra.

"Nu va ingrijiti pentru sufletul vostru ce veti manca, nici pentru trupul vostru cu ce va veti imbraca; au nu este sufletul mai mult decat hrana si trupul decat imbracamintea? Priviti la pasarile cerului, ca nu seamana, nici nu secera, nici nu aduna in jitnite, si Tatal vostru Cel ceresc le hraneste. Oare nu sunteti voi cu mult mai presus decat ele? Si cine dintre voi, ingrijindu-se, poate sa adauge staturii sale un cot? Iar de imbracaminte de ce va ingrijiti? Luati seama la crinii campului, cum cresc: nu se ostenesc, nici nu torc. Si va spun voua ca nici Solomon, in toata marirea lui, nu s-a imbracat ca unul dintre acestia. Iar daca iarba campului, care astazi este si maine se arunca in cuptor, Dumnezeu astfel o imbraca, oare nu cu mult mai mult pe voi, putin credinciosilor? Deci, nu duceti grija, spunand: Ce vom manca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom imbraca? Ca dupa toate acestea se straduiesc neamurile; stie doar Tatal vostru Cel ceresc ca aveti nevoie de ele. Cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Lui si toate acestea se vor adauga voua. Nu va ingrijiti de ziua de maine, caci ziua de maine se va ingriji de ale sale. Ajunge zilei rautatea ei" (Matei 6, 25-34).
ica2
Postat pe 6 Septembrie 2012 02:41
Ica cunosc (pe bune) pe cineva care a interpretat citatul asta....S-a lasat de servici si nu mai facea nimic in ideea ca D-zeu i da de toate.A ajuns in concediu medical cu depresie grava....Asa ca : Dumnezeu iti da,dar nu-ti pune in straita.
Rotty
Postat pe 6 Septembrie 2012 05:51

Rotty de acord cu tine ,materialul postat de mine se refera la anxietatea dusa la extrem ,care din pacate multi asa ajung ,sunt persoane care isi fac griji din orice.Iar Dumnezeu promite ,daca cautam Imparatia Cerurilor mai intai , celelalte (serviciu ,bani,etc)va vor veni pe deasupra ,se va ingriji Dumnezeu de ele.Dar asta nu inseamna sa nu lucrezi ,este chiar pacat sa stai degeaba .

Am evidentiat o fraza din articolul respectiv ,care reiese clar ,ca omul trebuie sa munceasca ,iar ingrijorarile trebuiesc lasate in Voia lui Dumnezeu :

"Grijile EPUIZANTE si frica pentru anumite lucruri care s-ar putea intampla nu mai au putere asupra celui credincios, care MUNCESTE si face tot ce tine de el, lasand in grija lui Dumnezeu celelalte lucruri.".

Cazul acela real ,de care spui tu ,nu a fost in regula ...

Multi interpreteza anumite versete din biblie dupa bunul lor plac,dar este spre ratacirea lor de la credinta ,sau in in cazul relatat de tine ,a dus la pierderea sanatatii .

O zi buna !



ica2
Postat pe 6 Septembrie 2012 13:54
De la: ica2, la data 2012-08-15 19:41:13barboneli,te citez:"La multi ani de Sfanta Maria !!! "

Tu ,chiar crezi in sfintii?



nu. in nici un caz. dar cred in felicitari care pot bucura pe unii... ! cand dai cadou o sticla de bautura cuiva... nu inseamna ca, crezi in betzivani... !!!
barboneli
Postat pe 6 Septembrie 2012 14:29

"Multi interpreteza anumite versete din biblie dupa bunul lor plac,dar este spre ratacirea lor de la credinta ,sau in in cazul relatat de tine ,a dus la pierderea sanatatii ."

Ica... verseturile din Biblie... toate sunt inventate, concepute de oameni ! de aia si difera de la Biblie la Biblie... ! si eu nu am auzit inca pe nimeni ca s-a angajat vreodata... cu ajutorul unei recomandatii de le Dzeu. ! si oare, de ce sa cautam imparatia cerului... la cine foloseste asta ? eu si probabil si tu si altii... suntem vii... vii de adevaratelea... asa ca eu caut totul numai pe pamant ! in pamant sau in ceruri... e alta poveste !
barboneli
Postat pe 6 Septembrie 2012 14:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gresesc eu sau ea? 16 De la: alfa2m525m 12 Ianuarie 2011 00:19
un sfat..va rog!! 36 De la: nelly05 18 Mai 2010 21:25
relatii intre femei 28 De la: elisabeta_boia 17 Septembrie 2011 18:08
PROVOCARE 73 De la: mia79x 29 Iunie 2009 20:19
de ce oamenilor rai nu le plac oamenii buni? 47 De la: xenaluptatoareainimoasa 8 Octombrie 2010 17:42
Setari Cookie-uri