copilul meu a fost diagnosticat cu megacolon idiopatic!!! va rog ajutati ma

Sunt disperata va rog sa imi spuneti daca cineva dintre voi s a mai confruntat cu asa ceva .
Am fost la Iasi si dupa lungi si chinuitaore investigatii ( irigoscopie, radiografie, ecografie) s a ajuns la aceasta concluzie colon sub forma de palnie, megacolon idiopatic... ( nu va pot povestii ce chin am cu micul meu credeti -ma ca a ajuns sa ii plesneasca vinisoarele pe fata cand vroia sa iasa afara, asa de tare se chinuia, sufletul in mine mi se rupe... cand vad cum se chinuie)
Dr chirurg la care am fost- din Iasi- mi -a spus sa ii fac timp de 2 saptamani clisma in fiecare zi ,chiar de mai multe ori pe zi si dupa, sa merg din nou la un control sa vedem ce este de facut!?
Baitelul meu este terorizat intr-una striga "nu nu nu mami" cand vede ca pregatesc sa ii fac clisma, e groaznic.... (SI EVIDENT CA NICI NU MA PRICEP PREA BINE SA O FAC ...)
Spune ti va rog ati mai auzit de asa ceva...?!
Va rog dati-mi un sfat!!!
Ce parrere aveti despre Dr Conf Aprodu din Iasi ?
Va rog sa ma scuzati daca nu ma m exprimat corect sau pentru anumite greseli!
Va rog mult ajutati ma!!!!!!!!!!!!
silvaprest
Postat pe 15 Martie 2010 11:13
eu, daca te ajuta cu ceva, iti recomand un chirurg bun: e din BUcuresti dar e dr f bun: Laura Topor de la Grigore Alexandrescu. ea va sti sigur ce sa faca. Sincer, eu una nu vad cum ajuta pe termen lung clisma. Se modifica cu ceva structure intestinului de la clismele astea? Adica "megacolon" inseamna ca intestinul e prea lung si /sau prea gros, si coturi unde fecalele raman blocate, intarzie prea mult pe traseu, si devin tot mai dificil de eliminat. Uite, da-i macar un tel dnei Topor (este la policlinica spitalului -deci nu opereaza atunci- joi si vineri intre orele 5 si 8 seara): macar vei si ea ce zice, daca i se pare ca tratamentul asta e o solutie sau nu.
pinicuta
Postat pe 17 Martie 2010 10:27
iti multumesc mult de sfat, pinicuta..
Clisma trebuie sa ii fac timp de 2 sapt ( mai am de facut o sapt) si dupa merg la un chirurg din iasi.Daca vad ca ceva nu e in regula sau nu voi fi multumita de ceea ce mi spune el, siguur voi merge la bucuresti si am sa incerc la Dr laura Topor, pentru ca mi a mai spus cineva de ea si am inteles ca intrade var este foarte buna.
Cred ca mai exact dupa pasti sigur am sa o caut (trebuie sa vad cum am sa aflu nr ei de tlf)
Tu ai spus sa o sun si doar sa o intreb ... dar parca imi este jena.. nu cred ca are ea timp de sfaturi pri telefon., si sunt ferm convinsa ca trebuie s a merg sa il vada, de asta, cred ca imediat dupa Pasti voi merge la Bucuresti (am mai multa garantie acolo)
Iti multumesc inca o data!
silvaprest
Postat pe 18 Martie 2010 09:42
buna. ti-am dat mesaj privat cu nr ei de mobil (nu vreau sa il afisez pe site . in final.. cine vrea sa o sune poate sa sune pe tel fix , gaseste oricine nr de centrala de la Grigore pe net sau la info Romtelecom).

Intradevar cel mai bine e sa mergi sa vada copilul, nu ca nu ti-ar da sfaturi si la tel dar fara sa vada ecografia si fara sa stie cum atara de fapt problema e mai greu sa se pronunte ma gandesc)
pinicuta
Postat pe 18 Martie 2010 16:52
MULTUMESC DEOSEBIT PINICUTA, SAPTAMANA VIITOARE MERG AICI LA CONTROL SI TREBUIE SA CER SI ECOGRAFIA CA LE A FOST GREU SA O SCOATA DIN CALC. SI SUNT CURIOASA SA VAD CE IMI SPUNE LA CONTROL .... SI DUPA ASTA AM S AO SUN PE DOAMNA DR TOPOR SI AM S AII POVESTESC TOTUL ....
SI AM SA MERG SI BUCURESTI SA IL VADA SI EA

AM SA REVEIN SA ITI POVESTESC CE AM MAI FACUT !

ITI MULTUMESC INCA O DATA!!!


silvaprest
Postat pe 22 Martie 2010 09:25
nu ai pt ce sa imi multumesti, stiu cum e sa ai copilasul bolnav si sa nu stii unde sa te duci cu el sa-i fie bine. sper sa nu fie f grav si sa va vindecati repede:) sanatate multa si sarbatori fericite!
pinicuta
Postat pe 22 Martie 2010 10:02
nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla cu copilasul meu daca nu era dna dr Topor...
pinicuta
Postat pe 22 Martie 2010 10:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PLANURI DE STUDII PENTRU COPII 4 De la: kidz006487 30 Ianuarie 2010 00:14
Decalotarea 20 De la: Alina80 4 Septembrie 2009 17:01
DESPRE ADHD 1 De la: crys_1976 31 Mai 2009 12:36
NU VREA SA MEARGA PE JOS... 2 De la: lumi_store 17 Noiembrie 2009 17:45
banii de bona 5 De la: narcisadi 30 Iulie 2009 10:34
Setari Cookie-uri